Jezus jest Panem

Dwoistość natur, współistotność, imię JHWH, syn Marii...

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Jezus jest Panem

Post autor: David77 »

Co to znaczy że Jezus jest Panem ? jakie to stwierdzenie ma znaczenie dla wierzących w Jezusa ?

Greckie słowo PAN – κύριος (KYRIOS) oznaczało osobę która jest właścicielem innych osób lub rzeczy. Uważanie kogoś za swojego Pana oznacza podporządkowanie się jego władzy. Poddany był zobligowany do wykonywania poleceń swojego Pana .

Apostoł Paweł napisał :

Kol 3:22 Słudzy, bądźcie posłuszni we wszystkim ziemskim panom, służąc nie tylko pozornie, aby się przypodobać ludziom, lecz w szczerości serca, jako ci, którzy się boją Pana. (23) Cokolwiek czynicie, z duszy czyńcie jako dla Pana, a nie dla ludzi, (24) wiedząc, że od Pana otrzymacie jako zapłatę dziedzictwo, gdyż Chrystusowi Panu służycie.

Zatem
Chrześcijanin to osoba która świadomie powierzyła swoje życie Jezusowi jako zbawicielowi i Panu. Uznał że Jezus zmarł za jej grzechy i uznaje zwierzchnictwo Jezusa nad swoim życiem.

W Słowie Bożym aż trzy krotonie jest zaakcentowane że ,,JEZUS JEST PANEM ""

Rzy 10:9

Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem (יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן ) , i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz.

1 Kor 12:3 ) Dlatego oznajmiam wam, że nikt, przemawiając w Duchu Bożym, nie powie: Niech Jezus będzie przeklęty! I nikt nie może rzec: Jezus jest Panem,( יֵשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן ) chyba tylko w Duchu Świętym.

Fil 2:11 i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ( יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן, ) ku chwale Boga Ojca.

Czy wobec tego Pan Jezus zawsze był Panem ? czy też przywilejem bycia Panem został obdarzony przez samego Boga ?

Apostoł Piotr stwierdza :

Dz 2: 36 Niechże tedy wie z pewnością cały dom Izraela, że i Panem i Chrystusem uczynił go Bóg, tego Jezusa, którego wy ukrzyżowaliście.

Co to oznacza dla chrześcijan ?

Jezus powiedział :

Mat 10 ;22
I będziecie w nienawiści u wszystkich dla imienia mego, ale kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony

Mat 12:18 Oto sługa mój, którego wybrałem, umiłowany mój, w którym moja dusza ma upodobanie. Złożę na niego Ducha mego, a On obwieści narodom sąd. (19) Nie będzie się spierał i nie będzie krzyczał, i nikt na ulicach nie usłyszy głosu jego. (20) Trzciny nadłamanej nie dołamie, a lnu tlejącego nie zagasi, dopóki nie doprowadzi do zwycięstwa sprawiedliwości. (21) A w imieniu jego narody pokładać będą nadzieję.


Rz 1: 1 Paweł, sługa Jezusa Chrystusa, powołany na apostoła, wyznaczony do zwiastowania ewangelii Bożej, (2) którą [Bóg] przedtem zapowiedział przez swoich proroków w Pismach Świętych (3) o Synu swoim, potomku Dawida według ciała, (4) który według ducha uświęcenia został ustanowiony Synem Bożym w mocy przez zmartwychwstanie, o Jezusie Chrystusie, Panu naszym, (5) przez którego otrzymaliśmy łaskę i apostolstwo, abyśmy dla imienia jego przywiedli do posłuszeństwa wiary wszystkie narody, (6) wśród których jesteście i wy, powołani przez Jezusa Chrystusa;

Dz 1:8 ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

Dz 4: 10 ) to niech wam wszystkim i całemu ludowi izraelskiemu wiadome będzie, że stało się to w imieniu Jezusa Chrystusa Nazareńskiego, którego wy ukrzyżowaliście, którego Bóg wzbudził z martwych; dzięki niemu ten oto stoi zdrów przed wami. (11) On to jest owym kamieniem odrzuconym przez was, budujących, On stał się kamieniem węgielnym. (12) I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.

Dz 5: 40,41 I usłuchali go, i przywoławszy apostołów, kazali ich wychłostać, zabronili im mówić w imieniu Jezusa i zwolnili ich. (41) A oni odchodzili sprzed oblicza Rady Najwyższej, radując się, że zostali uznani za godnych znosić zniewagę dla imienia jego.

Dz 9:14 21 ma także upoważnienie od arcykapłanów, aby tutaj uwięzić wszystkich, którzy wzywają imienia twego. 21 . Wszyscy zaś, którzy go słuchali, zdumiewali się i mówili: Czy to nie ten, co prześladował w Jerozolimie tych, którzy wzywają imienia tego, i po to tu przyszedł, aby ich w więzach odprowadzić do arcykapłanów?
Dz :10:43 ) O nim to świadczą wszyscy prorocy, iż każdy, kto w niego wierzy, dostąpi odpuszczenia grzechów przez imię jego.

Dz 15:11 Wierzymy przecież, że zbawieni będziemy przez łaskę Pana Jezusa, tak samo jak i oni.

Dz 15: 25,26 ) postanowiliśmy jednomyślnie posłać do was wybranych mężów wraz z umiłowanymi naszymi Barnabą i Pawłem, (26) ludźmi, którzy oddali życie swoje dla imienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa.

Dz 19:17 I stało się to wiadome wszystkim Żydom jak i Grekom, którzy mieszkali w Efezie, i padł strach na nich wszystkich, a imię Pana Jezusa było wielbione. (teksy gr.. było wywyższane )

Dz 21:13 Wtedy Paweł odrzekł: Co czynicie, płacząc i rozdzierając serce moje? Ja przecież gotów jestem nie tylko dać się związać, lecz i umrzeć w Jerozolimie dla imienia Pana Jezusa.


Dz 22: 14-16
14 A on rzekł: Bóg ojców naszych przeznaczył cię, abyś poznał wolę jego oraz abyś oglądał Sprawiedliwego i usłyszał głos z ust jego. (15) Ponieważ będziesz mu świadkiem tego, coś widział i słyszał, wobec wszystkich ludzi. (16) A czemu teraz, zwlekasz? Wstań, daj się ochrzcić i obmyj grzechy swoje, wezwawszy imienia jego.

1 Kor 1: 2 zborowi Bożemu, który jest w Koryncie, poświęconym w Chrystusie Jezusie, powołanym świętym, wraz ze wszystkimi, którzy wzywają imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa na każdym miejscu, ich i naszym:

2 Tes 1:12 aby imię Pana naszego Jezusa Chrystusa było uwielbione ( (grec) zostałoby wychwalone ) w was, a wy w nim, według łaski Boga naszego i Pana Jezusa Chrystusa.

Nikt inny jak właśnie Jezus jest naszym Panem i to jemu Bóg powierzył nasze życie

Tyt 2: 13 oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa, (14) który dał samego siebie za nas, aby nas wykupić od wszelkiej nieprawości i oczyścić sobie lud na własność, gorliwy w dobrych uczynkach.

Większość zna te wersety Biblijne jednak zamiast z pokorą uznać Bożą decyzję usuwają osobę Jezusa w cień , nie podporządkowując się temu co zadecydował Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa ..

Jeżeli jest ktoś innego zdanie to zapraszam do wypowiedzenia się w tym temacie
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Jezus jest Panem

Post autor: Henryk »

David77 pisze:Jeżeli jest ktoś innego zdanie to zapraszam do wypowiedzenia się w tym temacie
Mam takie same zdanie.
Można dodać jeszcze więcej wersetów wskazujących na to, że Jezus jest Panem i właścicielem wszystkiego, poza- oczywiście jedynie- władzą nad Ojcem.
Hbr 1:2 psz "Aż w tych ostatecznych czasach przemówił do nas przez swojego Syna, któremu poddał wszystko i przez którego stworzył wszechświat."
1Kor 15:27 psz "Bóg wszystko poddał władzy Chrystusa – oczywiście wszystko oprócz siebie samego, bo to On poddał Mu wszystko."
usuwają osobę Jezusa w cień
Wielu zauważyło ten fakt w pewnej grupie już dawno- niestety.
Jeśli ktoś „obawia się” ze Chrystus zdominuje Ojca, to spieszę uspokoić:
1Kor 15:28 nwt-pl " A gdy już wszystko będzie mu podporządkowane, wtedy również sam Syn podporządkuje się temu, który mu wszystko podporządkował, tak by Bóg był wszystkim dla każdego."

LwiPazur
Posty: 323
Rejestracja: 25 lip 2016, 19:24

Post autor: LwiPazur »

Tak Jezus jest panem, jest królem wszechświata, Bóg Ojciec jest władcą, król podlega władcy dlatego Jezus podlega swojemu Ojcu i rzeczywiście jest tak, że Chrystus nigdy Ojca nie zdominuje. Owszem razem rządzą, Jezus Chrystus siedzi po prawicy Ojca i wszystko co jest z tym związane natomiast Jezus na Ziemi pełnił wolę Ojca i w Niebie sytuacja ta się nie zmieniła.
Razem z Duchem Świętym tworzą Trójcę Świętą czyli taką władczą unię miłosną.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Flp 2:11
11. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca.
(BT)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Henryk,
Mam takie same zdanie.
Można dodać jeszcze więcej wersetów wskazujących na to, że Jezus jest Panem i właścicielem wszystkiego, poza- oczywiście jedynie- władzą nad Ojcem.
Słusznie zauważałeś to nawet nie podlega dyskusji , wszystko co posiada nasz Pan i Zbawiciel zawdzięcza swemu Bogu i Ojcu . Czytając NT nie może tego nie zauważyć , jak już wspomniałem nie wszyscy jednak świadomie bądź też nie świadomie odrzucają postanowienie Najwyższego Boga twierdząc :no ta ale przecież Bóg.... dla mnie taka postawa to po prostu nie zgadzanie się z decyzją Boga..
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

David77 pisze:Henryk,
Mam takie same zdanie.
Można dodać jeszcze więcej wersetów wskazujących na to, że Jezus jest Panem i właścicielem wszystkiego, poza- oczywiście jedynie- władzą nad Ojcem.
Słusznie zauważałeś to nawet nie podlega dyskusji , wszystko co posiada nasz Pan i Zbawiciel zawdzięcza swemu Bogu i Ojcu . Czytając NT nie może tego nie zauważyć , jak już wspomniałem nie wszyscy jednak świadomie bądź też nie świadomie odrzucają postanowienie Najwyższego Boga twierdząc :no ta ale przecież Bóg.... dla mnie taka postawa to po prostu nie zgadzanie się z decyzją Boga..
Dla formalności należy jeszcze wspomnieć o drugiej skrajności. Często dotyczy ona chrześcijan tryntarnych, choć nie tylko.
Ci z kolei jakby zupełnie zapominają o Panu Bogu, odmieniając jedynie przez wszystkie możliwe przypadki Imię Pana Jezusa, a chociaż:
Ojciec nikogo nie sądzi, lecz wszelki sąd przekazał Synowi,
to należy pamiętać:
aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał. Jana 5:22-23 BW
I wprawdzie napisano:
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie. Jana 14:6 BW
Ale napisano również:
Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Jana 6:44 BW
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Eutychus,
Dla formalności należy jeszcze wspomnieć o drugiej skrajności. Często dotyczy ona chrześcijan tryntarnych, choć nie tylko.
Ci z kolei jakby zupełnie zapominają o Panu Bogu, odmieniając jedynie przez wszystkie możliwe przypadki Imię Pana Jezusa, a chociaż:
Ojciec nikogo nie sądzi, lecz wszelki sąd przekazał Synowi,
to należy pamiętać:
aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał. Jana 5:22-23 BW
I wprawdzie napisano:
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie. Jana 14:6 BW
Ale napisano również:
Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Jana 6:44 BW

Tak też bywa , skrajność o której wspomniałeś polega na tym również że tam gdzie prorocze słowa które zostały przeniesione na Jezusa , nie którzy nie pojmują i odnoszą je wyłącznie do Boga JHWH . Takim pierwszym przykładem z brzegu niechaj będą słowa z Listu do Rzymian 10: 13

Każdy bowiem, kto wzywa imienia Pańskiego, zbawiony będzie

Pierwotnie słowa te odnosiły się do Boga JHWH lecz Paweł odnosi je do Jezusa , no co wskazuje kontekst gdzie mówi o swoich rodakach i że to oni nie uwierzyli w Jezusa

wers 14 Ale jak mają wzywać tego, w którego nie uwierzyli?

Tłumaczenie że chodzi w tym fragmencie o Boga JHWH jest śmieszne i sprzeczne z kontekstem ..

Proponuję na podstawie NT ustalić czyim ludem mieli być chrześcijanie
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

David77 pisze:Proponuję na podstawie NT ustalić czyim ludem mieli być chrześcijanie
Podliczając li tylko na podstawie inwokacji wszystkich listów Apostolskich, wychodzi z grubsza pół na pół na rzecz Pana Boga i Pana Jezusa.
Ale nie widzę w tym żadnej sprzeczności, jako że Ja i Ojciec jedno jesteśmy. (Jana 10:30). I nie w sensie tzw. trój jedyności, tylko m. innymi "właścicielstwa" Ludu Bożego.
Nie wiem czy i do jakiego ugrupowania wyznaniowego należysz, ale z całości Twej wypowiedzi podejrzewam, że subtelnie "pijesz" do Badaczy, do których należę i się z tym nie kryję.
Otóż informuję Cię, że nie mam żadnych oporów w bezpośrednim zwracaniu się do Pana Jezusa, choć właściwe modlitwy zanoszę zgodnie z Jego pouczeniem (Mat 6:9, Łuk 11:2), do Ojca.
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

David77 pisze:Tak też bywa , skrajność o której wspomniałeś polega na tym również że tam gdzie prorocze słowa które zostały przeniesione na Jezusa , nie którzy nie pojmują i odnoszą je wyłącznie do Boga JHWH . Takim pierwszym przykładem z brzegu niechaj będą słowa z Listu do Rzymian 10: 13

Każdy bowiem, kto wzywa imienia Pańskiego, zbawiony będzie

Pierwotnie słowa te odnosiły się do Boga JHWH lecz Paweł odnosi je do Jezusa , no co wskazuje kontekst gdzie mówi o swoich rodakach i że to oni nie uwierzyli w Jezusa

wers 14 Ale jak mają wzywać tego, w którego nie uwierzyli?

Tłumaczenie że chodzi w tym fragmencie o Boga JHWH jest śmieszne i sprzeczne z kontekstem ..

Proponuję na podstawie NT ustalić czyim ludem mieli być chrześcijanie
Nareszie ciekawy temat na forum.
Odnoszę wrażenie, że wbrew uwagom Eutychusa David w swoich wypowiedziach nie czyni aluzji do Badaczy. Aluzja najprawodpodobniej odnosi się do tych zwolenników, którzy twierdzą, że imię Boga IHWH pierwotnie występowało w pismach Nowego Testamentu. O ile mi wiadomo, Badacze wpisujący się w nurt chrystocentryczny, głównie mam na myśli Badaczy z największego środowiska, jakim są Wolni Badacze nie upierają się przy teorii, że imię Boże występowało w Nowym Testamencie. Przynajmniej znaczna większość Wolnych Badaczy tak nie twierdzi, że imię Boże było w tych pismach, bo przypuszczam, że z racji, iż Wolni pozwalają na pewną swobodę wyznaniową w sprawach drugorzędnych, mogą być jakieś jednostki w ich szeregach, które wyznają pogląd o imieniu Bożym w NT. Aluzje Davida najpewniej dotyczą tych środowisk, które twierdzą, że imię Boże występuje w Listach Apostolskich, przez co tacy ludzie w pewnym stopniu umniejszają znaczenie Jezusa jako Pana kładąc akcent na jego człowieczeństwo. Na forum wystepują dwa nurty takich ludzi, z których jedni uznają preegzystencję Chrystusa, a drudzy ją odrzucają.
David w pierwszej wypowiedzi wspomniał trzy główne teksty nowotestamentowe w których pada stwierdzenie, że Jezus jest Panem. Są to teksty z Dziejów Apostolskich 2:36, z 1 Listu do Koryntian 12:3 i z Listu do Filipian 2:11. Wszystkie te trzy fragmenty informują o Jezusie jako Panu w kontekście jego wywyższenia. Wywyższenie Jezusa odbyło się za sprawą jego zmartwychwstania i wniebowzięcia, co jest widoczne we wcześniejszych słowach zacytowanego tu fragmentu Listu do Rzymian 10:13,14, a mianowicie w wersetach od 7 do 9. Stąd też mówienie o Jezusie jako Panu, jako o pełnym mocy Synu Bożym wynika z akcentowania jego wskrzeszenia z martwych i wniebowzięcia, co ujawnia się na przykład we wstępie Listu do Rzymian 1:4. I chociaż nie wyznaję doktryny o preegzystencji Jezusa, jednak nie twierdzę, że imię Boże występuje w pismach Nowego Testamentu, a przez to nie odnoszę tekstów starotestamentowych cytowanych w NT jedynie do Boga Ojca. Jeżeli autorzy biblijni odnoszą fragmenty ze Starego Testamentu, które mówią o Bogu IHWH do osoby Chrystusa w NT, to nie widzę powodów, aby je zmieniać. Jeżeli więc słowa z Listu do Rzymian 10:13 zgodnie z jego kontekstem znaczeniowym dotyczą osoby Chrystusa to wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak jest, a sam Chrystus jako wywyższony przez Ojca jest Panem i Synem Bożym. Nie jest to żadna forma bałwochwalstwa, i w niczym nie umniejsza Bogu Ojcu IHWH.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

wit pisze:Nareszie ciekawy temat na forum
No to do tego ciekawego tematu,-przyczynek

http://www.nastrazy.pl/archiwum/1993_5_01.htm
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Eutychus,
Nie wiem czy i do jakiego ugrupowania wyznaniowego należysz, ale z całości Twej wypowiedzi podejrzewam, że subtelnie "pijesz" do Badaczy, do których należę i się z tym nie kryję.
Jeżeli chodzi o Badaczy to w tym przypadku mają oni pogląd zrównoważony więc skąd taki pomysł że temat ma dotyczyć akurat ,, Badaczy '' Temat postu brzmi : Jezus jest Panem i o tym piszemy . Wit trafił w dziesiątkę :) dokładnie chodzi o to czy pomimo ustanowienia przez Boga Jezusa Panem wszyscy podający się za naśladowców Jezusa to respektują ?

Chrześcijanie mają być ludem Jezusa

Ew Mat 1:21 A urodzi syna i nadasz mu imię Jezus; albowiem On zbawi lud swój od grzechów jego.

Nikt inny jak właśnie Jezus jest naszym Panem i to jemu Bóg powierzył nasze życie

Tyt 2: 13 oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa, (14) który dał samego siebie za nas, aby nas wykupić od wszelkiej nieprawości i oczyścić sobie lud na własność, gorliwy w dobrych uczynkach.

Dz 18:9,10 I rzekł Pan do Pawła w nocnym widzeniu: Nie bój się, lecz mów i nie milcz, (10) bo Ja jestem z tobą i nikt się nie targnie na ciebie, aby ci uczynić coś złego; mam bowiem wiele ludu w tym mieście.

Myślę że informacje zawarte w tych wersetach są jednoznaczne : Chrześcijanie w I w byli ludem Jezusa ,mieli świadczyć o nim dlatego też są nazwani nie świadkami Boga JHWH lecz świadkami Jezusa .

Dz 1:8

ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.

Dz 22:19

A ja rzekłem: Panie, oni sami wiedzą, że to ja więziłem i biłem po synagogach tych, którzy w ciebie wierzyli; (20) a gdy lała się krew Szczepana, świadka twojego, ja sam przy tym byłem i pochwalałem, i strzegłem szat tych, którzy go zabijali.

Obj.2:13

Wiem, że mieszkasz tam, gdzie znajduje się tron szatana; wiem, że ty trwasz wiernie przy moim imieniu, że nie zaparłeś się mojej wiary nawet za dni Antypasa, mojego wiernego świadka, który został zabity u was, tam, gdzie znajduje się siedziba szatana.


Obj 17: 5,6
(5) Na czole miała wypisane tajemnicze imię: Wielki Babilon matka nierządnic i wszelkiej obrzydliwości ziemi. (6) I ujrzałem Niewiastę, która była pijana krwią świętych i krwią świadków Jezusa. Zobaczywszy ją bardzo się zdumiałem.


Czytając NT nie znalazłem w nim określenia Lud Boga i jego Syna Jezusa .

Chrześcijanie znali księgę Izajasza a tym bardziej rozd 43 gdzie Bóg zwraca się do swego narodu

Izaj 43:10 Wy jesteście moimi świadkami - mówi Pan - i moimi sługami, których wybrałem, abyście poznali i wierzyli mi, i zrozumieli, że to Ja jestem, że przede mną Boga nie stworzono i po mnie się go nie stworzy.

Te słowa odnosiły się do rodowitych Żydów w tamtym okresie czasu , to właśnie Izrael był ludem Boga JHWH , Bóg był ich Pasterzem zaś oni byli jego owczarnią . W NT sytuacja się zmieniła to Jezus ma własną owczarnię i jest on jej Pasterzem .

Dz 11:26 a znalazłszy go, przyprowadził do antiochii. Tak doszło do tego, że przez cały rok zgromadzali się z nimi w zborze i nauczali sporą rzeszę: i po raz pierwszy właśnie w Antiochii dzięki Boskiej opatrzności nazwano uczniów chrześcijanami. PNŚ


Określanie Christianòs odnosi się tutaj do wyznawców Chrystusa , warto zauważyć że zostali oni tak nazwani - dzięki Boskiej opatrzności .

Fragment ten potwierdza nam że nie nazwano ich zgodnie z Ks Izaj 43:10 świadkami Boga JHWH ..

W kwestii oddawanie czci Jezusowi to powiem w ten sposób : Oddawanie pokłonu Królom , Ludziom w ST to nie było formą bałwochwalstwa ,czy wobec tego uczczenie Jezusa jako Króla królów to już forma bałwochwalstwa ? Pytanie kieruję do tych którzy właśnie tak uważają ..
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

David77 pisze:Ew Mat 1:21 A urodzi syna i nadasz mu imię Jezus; albowiem On zbawi lud swój od grzechów jego.
A przecież pisze,że przyszedł do swoich,a swoi go nie przyjęli.

Przyszedł przede wszystkim do Żydów,bo Przymierze zawarł Bóg z Izraelem,a nie jakimkolwiek ludem innym.
Jan. 1:9-14
9. Prawdziwa światłość, która oświeca każdego człowieka, przyszła na świat.
10. Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał.
11. Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli.
12. Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego,

13. Którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.
14. A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy.
(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Mieli świadczyć o Jezusie wobec wszystkich, tylko kim był Jezus i o kim świadczył ?
Naród Izraelski był ludem Jehowy, tak samo chrześcijanie są ludem Jehowy pod przewodnictwem Jezusa.
Z tej ogólnej nazwy chrześcijanie, nie wszyscy spełniają kogo wolę ?
‚Nasz Ojcze wniebiosach, niech będzie uświęcone twoje imię. 10 Niech przyjdzie twoje królestwo. Niech się dzieje twoja wola, jak wniebie, tak ina ziemi. 11 Daj nam dzisiaj naszego chleba na ten dzień; 12 iprzebacz nam nasze winy, jak imy przebaczyliśmy winnym wobec nas. 13 Inie wystawiaj nas na pokusę, ale nas wyzwól od niegodziwca’.
Jezus miał głosić o Królestwie Boga czy Swoim, choć jest w nim królem?

Jezus też był czyimś świadkiem bo o nim świadczył - tak więc jest On przywódcą chrześcijan, królem wszystkich ludzi w królestwie Boga, gdyż jemu tę władzę i tak i tak przekaże.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Początkowo było tak:

Amos. 3:1-2
1. Słuchajcie tego słowa, które wypowiedział Pan o was, synowie Izraela, o całym pokoleniu, które wyprowadziłem z ziemi egipskiej:
2. Tylko o was zatroszczyłem się spośród wszystkich pokoleń ziemi, dlatego was będę karał za wszystkie wasze winy.

(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Wnikliwy pisze:Mieli świadczyć o Jezusie wobec wszystkich, tylko kim był Jezus i o kim świadczył ?
Tak się składa, że to Ojciec świadczył o Jezusie. :lol:
Nie odwrotnie (!), pomimo, że Jezus widział Ojca!
Już w Edenie Bóg świadczył o Tym, co zmiażdży głowę węża. Prorokował i świadczył o Jezusie Izajasz, Daniel, Jakub, Mojżesz, oraz wielu, wielu proroków…
J 5:31-32 nwt-pl "Jeżeli ja sam świadczę o sobie, świadectwo moje nie jest prawdziwe. (32) Jest ktoś inny, kto o mnie świadczy, i wiem, że świadectwo, które on składa o mnie, jest prawdziwe."
J 8:18 nwt-pl " Ja sam świadczę o sobie i świadczy o mnie Ojciec, który mnie posłał"."
J 8:14 nwt-pl " Na to Jezus rzekł do nich: "Nawet jeśli ja rzeczywiście świadczę sam o sobie, moje świadectwo jest prawdziwe, ponieważ wiem, skąd przyszedłem i dokąd idę."

Jak wyglądało świadczenie Jezusa o Ojcu?
J 10:30 nwt-pl "Ja i Ojciec jedno jesteśmy".
J 8:28 nwt-pl "Dlatego Jezus im rzekł: "Kiedy już uniesiecie w górę Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że to ja jestem i że nic nie czynię z własnej inicjatywy, ale wszystko mówię tak, jak mnie nauczył Ojciec."
J 14:31 nwt-pl "ale żeby świat poznał, iż miłuję Ojca, czynię właśnie tak, jak mi Ojciec przykazał.
Jezus nie przyszedł do Izraela mówić im że jest Bóg. Oni doskonale o tym wiedzieli!
Inna sprawa, że nie bardzo ufali swemu Bogu...
Jezus świadczył przede wszystkim o grzechach ludzkości, i sposobie uwolnienia od nich.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jezus Chrystus”