Jezusa Nazarejczyk czyli Jezus a alkohol ....

Dwoistość natur, współistotność, imię JHWH, syn Marii...

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Jezusa Nazarejczyk czyli Jezus a alkohol ....

Post autor: tom68 »

Jezusa Nazarejczyk czyli Jezus a alkohol ....

1 Kor. 6:9-10
9. Albo czy nie wiecie, ze niesprawiedliwi Krolestwa Bozego nie odziedzicza? Nie ludzcie sie! Ani wszetecznicy, ani balwochwalcy, ani cudzoloznicy, ani rozpustnicy, ani mezoloznicy,
10. Ani zlodzieje, zas chciwcy, ani pijacy, zas oszczercy, ani zdziercy Krolestwa Bozego nie odziedzicza.
(BW)

Jezusa nazywano Nazarejczykiem .... ( ta nazwa nie musi pochodzic tylko od rodzimego miasta Jezusa Nazaretu bo moze tez oznaczac sluby Nazyreatu pamietajmy ze Nazarejczykiem byl tez Jan Ch a moze i brat Jezusa Jakub Sprawiedliwy I biskup zboru Jerozolimy jak podaje mam Biblia i tradycja np patrz ew Luk 1,5 i apokryfy itp. )

Nazireat (od hebr. נזיר, nazir, poswiecenie) – opisany w Biblii i oparty na prawie Mojzesza, ( 4 kg Mojzeszowa inaczej Kg Liczb 6, 2-8 ) czasowy lub wieczysty slub pelnego poswiecenia sie Bogu. Osoba skladajaca sluby, czyli nazirejczyk (nazyrejczyk), zobowiazywal sie na caly czas trwania slubow do: abstynencji od wszelkich napojow alkoholowych, wlacznie z octem winnym oraz spozywania winogron ( Kg Liczb 6,3), niestrzyzenia wlosow i brody ( Kg Liczb 6,5), niezblizania sie do zwlok (Kg Liczb 6,7).

W przypadku naruszenia zasad nazireatu musi zostac on przerwany i uniewazniony. Po zlozeniu odpowiedniej ofiary i oczyszczeniu slub nazireatu moze zostac zlozony na nowo.

Nazirejczycy podlegali szczegolnemu traktowaniu w spolecznosci Izraela, dlatego w ksiega Amosa 2, 11-16 znajduje sie opis kary, jaka Bog zsyla na tych, ktorzy podaja im wino

Jezus zrobil cud w Kanie G... ew Jana 2 1-11 by pomoc mlodej parze ( choc nie wiadomo czy to bylo wino alkoholowe czy nie ) bo to wino mialo inny smak niz reszta jak podaje ewangelia ale nawet tego wina Jezus nie pil bo nie pisze o tym ew Jana a poza tym wino w czasie Paschy (WP) mialo byc bez kwasu bo kwas to symbol grzechu dlatego mialo sie usuwac kwas z domu przed swietem tak kazalo prawo mojzeszowe 2 Mojzeszowa 12 , 15 i jeszcze jeden dowod ze Jezus byl Nazarejczykiem (a wiec nie pil alkoholu) i dlatego miedzy innymi nie chcial pic wina alkoholowego przed ukrzyzowaniem na krzyzu o czym pisze w ewangelii .... ew Mat 27, 34

Uczen ap Pawla Tymoteusz ( Tym 1 , 5 ,23 )mial nie pic samej wody bo mial chory zoladek tylko wode z sokiem a oto co ap Pawel radzil innym w tej sprawie ... Dobrze jest nie jesc miesa i nie pic wina ani nic takiego, co by twego brata przyprawilo o upadek. (Rzymian 14:21)

zrodla Biblia i rozne ksiazki oraz internet ....

ps :

Cialu, jako swiatyni ducha nalezy sie troska, co wiaze sie z powstrzymywaniem od uzywania narkotykow w tym alkoholu, tytoniu oraz takich uzywek, jak kawa czy herbata albo wieprzowiny itp. pokarmow ktore Biblia uznaje za nieczyste ( wedlug ksiega Mojzesza ) nauka teraz potwierdza ze sa to rzeczy niezdrowe i dlatego adwentysci sa czasem jaroszami itp. choc nie jest to zasada ....

Pic czy nie pic? Podano 50 argumentow, wedlug ktorych warto zdecydowac sie na to drugie. Oto one. Jestem chrzescijaninem i nie pije....

https://chnnews.pl/slowo/item/3110-poda ... n-pic.html

Wino w Biblii

Uzycie napojow alkoholowych stalo sie wrogiem publicznym numer jeden. Prawdziwa cena, jaka ludzkosc placi za uzywanie alkoholu, znacznie przewyzsza dane statystyczne dotyczace pieniedzy i wyraza sie w tragediach dzieci opoznionych w rozwoju, przemocy, wypadkach, wykorzystywaniu dzieci i wspolmalzonkow, rozwodach, gwaltach, rozbojach, chorobach i zgonach.

Stopniowe porzucanie calkowitej abstynencji przez wielu chrzescijan zostalo spowodowane wiara w sankcjonowanie przez Biblie umiarkowanego spozycia napojow alkoholowych. Takie podejscie doprowadzilo miliony chrzescijan do pijanstwa uzasadnianego rzekomymi tekstami biblijnymi.

W tej przystepnie napisanej ksiazce, ktora jest skroconym wydaniem pracy pod tym samym tytulem, dr Samuele Bacchiocchi rzuca smiale wyzwanie powszechnie panujacemu mysleniu i stanowi wiedzy. Jego staranne badania nieodparcie ukazuja, ze Biblia konsekwentnie naucza calkowitej abstynencji jako Bozego nakazu.

O AUTORZE
Dr Samuele Bacchiocchi jako pierwszy nie-katolik ukonczyl Gregorianski Pontyfikalny Uniwersytet w Rzymie. Otrzymal zloty medal od papieza Pawla VI za osiagniecie akademickiego wyroznienia summa cum laude [z najwyzsza pochwala – przyp. red]. Otrzymal takze stopnie naukowe w USA i sluzyl jako misjonarz w Etiopii. Jest autorem kilku bestsellerow, ktore otrzymaly korzystne recenzje wielu uczonych. Tym samym pomagal tysiacom sluchaczy w lepszym zrozumieniu i poznaniu duchowych realiow.

Wino w Biblii - Wydawnictwo Orion plus - sklep internetowy

www.orionplus.pl

Biblia pic czy nie pic kazanie Jaroslaw Jarosz

http://www.youtube.com/watch?v=uIhl9s2HuBo
tom68

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Jezusa Nazarejczyk czyli Jezus a alkohol ....

Post autor: EMET »

tom68 pisze:
Jezusa nazywano Nazarejczykiem .... ( ta nazwa nie musi pochodzic tylko od rodzimego miasta Jezusa Nazaretu bo moze tez oznaczac sluby Nazyreatu pamietajmy ze Nazarejczykiem byl tez Jan Ch a moze i brat Jezusa Jakub Sprawiedliwy I biskup zboru Jerozolimy jak podaje mam Biblia i tradycja np patrz ew Luk 1,5 i apokryfy itp. )
EMET:
Proszę nie mylić nazwy miejscowości „Nazaret” [zapis w hebr. notacji przez literę c[adhe]] z nazwą „nazirejczyk; [ślub] nazireatu” [zapis w hebr. notacji przez literę z[ajin]].
Kwestie te były już na Forum poruszane dosyć obszernie.

Bardziej, o ile już, to „nazarejczyk” [czyli: „mieszkaniec Nazaretu”] od hebr. nazwy na „latorośl”.
Mamy bowiem zapisy:
&#1504;&#1464;&#1494;&#1460;&#1497;&#1512; -- < n&#257;zîr > = &#8222;nazirejczyk; poświęcony; oddzielony&#8221;.
&#1504;&#1461;&#1510;&#1462;&#1512; -- < n&#275;c&#277;r > = &#8222;odrośl; latorośl&#8221;.
&#1497;&#1461;&#1513;&#1473;&#1493;&#1468;&#1506;&#1463; &#1492;&#1463;&#1504;&#1468;&#1464;&#1510;&#1456;&#1512;&#1460;&#1497; -- < j&#275;š&#251;´ă hănn&#335;crî > /= < j&#275;sz&#251;´ă hănn&#335;crî >/ [&#8222;nn&#8221; - podwojenie gramatyczne; < > = rodzajnik] = &#8222;Jezus Nazarejczyk&#8221; [np. Dz Ap 22:8; 26:9 &#8594; hebr. wersje transl. NP].
&#1504;&#1456;&#1510;&#1464;&#1512;&#1462;&#1514; -- < n&#7498;c&#257;r&#277;th >, ew. &#1504;&#1456;&#1510;&#1462;&#1512;&#1462;&#1514; &#8211; < n&#7498;c&#277;r&#277;th > = &#8222;Nazareth&#8221;.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

Jezus byl Nazarejczykiem (a wiec nie pil alkoholu) i dlatego miedzy innymi nie chcial pic wina alkoholowego przed ukrzyzowaniem na krzyzu o czym pisze w ewangelii .... ew Mat 27, 34
tom68

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

tom68 pisze:Jezus byl Nazarejczykiem (a wiec nie pil alkoholu) i dlatego miedzy innymi nie chcial pic wina alkoholowego przed ukrzyzowaniem na krzyzu o czym pisze w ewangelii .... ew Mat 27, 34
EMET:
Chyba tylko siebie samego przekonujesz do tej tezy.
Bycie nazarejczykiem [czyli: mieszkańcem Nazarethu, wywodzącym się z Nazarethu], nie jest tożsame z byciem nazirejczykiem.
Owszem: jakiś mieszkaniec Nazarethu - czy wywodzący się z Nazarethu - mógł być faktycznie również Bożym nazirejczykiem; powtarzam: mógł być, ale...

Czy tzw. Twoim koronnym dowodem jest kwestia >picia/nie picia< alkoholu przez Jezusa?
Wiem, że kwestia alkoholowa jest Twoim jakby ideum fixe, lecz...

Jakiś Twój komentarz, Userze, do wg Mateusza 11:19... :-> :aaa:

Jakieś głębsze dowody - czy masz - na tezę, iż Jezus był nazirejczykiem [wg tego, co w Biblii czytamy o rozumienia tego pojęcia i spełnianiu zadość]?

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Paszko
Posty: 453
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:39

Post autor: Paszko »

Wg Jewish Encyclopedia nazireat mógł trwać choćby tylko jedną godzinę, a mógł i dłużej, najczęściej zdarzał się trzydziestodniowy, ale bywały i dożywotnie. Moim zdaniem Mk 14,25 i Mt 27.34 sugerują, że Jezus pod koniec swej posługi ślubował nazireat dożywotni. Z kolei Mt 11,19 sugeruje, że w czasie posługi Jezus nie składał takich ślubów, albo składał na tyle sporadycznie, że Jego styl życia jawił się ówczesnym jako znacznie mniej ascetyczny od stylu życia Jana Chrzciciela - dożywotniego nazirejczyka.
&#923;&#917;&#915;&#917;&#921; &#921;&#919;&#931;&#927;&#933;&#931; &#927;&#933;&#922; &#917;&#931;&#932;&#921;&#925; &#932;&#917;&#920;&#913;&#924;&#924;&#917;
&#925;&#927;&#925; &#927; &#927;&#933;&#922; &#917;&#915;&#917;&#929;&#920;&#919;&#931;&#917;&#932;&#913;&#921; &#9769;

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

AD7 jakoś namiętnie próbują wykazywać, że Jezus to Adwentysta w czystej postaci a argumenty anty-alkoholowe są tak naciągane, że aż śmieszne.
Nazirejczyka obowiązywało:

to ma się powstrzymywać od wina iodurzającego napoju. Nie ma pić octu zwina ani octu zodurzającego napoju, ani nie ma pić żadnego płynu uzyskanego zwinogron; nie ma też jeść winogron &#8212; ani świeżych, ani suszonych. &#8239;Przez wszystkie dni swego nazireatu nie ma jeść niczego zrobionego zlatorośli winnej, od niedojrzałych winogron aż do łupin.
(Liczb 6:3,4)

Zakaz dotyczył nie tylko samego wina, ale jakiegokolwiek napoju z winorośli czyli... soku TEŻ.
Natomiast o Jezusie czytamy:

&#8222;Weźcie go imiędzy sobą podawajcie jeden drugiemu;&#8239;bo mówię wam: Odtąd nie będę już pił tego produktu zwinorośli, aż nadejdzie królestwo Boże&#8221;.
(Łuk 22:17,18)

Doprawdy, dziwny obraz nazirejczyka kreślą adwentyści w swoich głowach.
Oszołomstwu mówię NIE!

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Bobo pisze:AD7 jakoś namiętnie próbują wykazywać, że Jezus to Adwentysta w czystej postaci a argumenty anty-alkoholowe są tak naciągane, że aż śmieszne.
Nazirejczyka obowiązywało:
EMET:
A przecież wg wymogów - dotyczących nazirejczyka Bożego - były nie tylko te "alkoholowe". :->
Co się zaś tyczy kwestii picia lub nie picia alkoholu - np. wina [chociaż niekoniecznie tylko wina] - to było już na Forum wielokrotnie wykazywane, iż... jest różnica pomiędzy piciem alkoholu z UMIAREM a NADUŻYWANIEM w piciu.
O ile ktoś ma mieć problemy, to i W OGÓLE nie pije: ot tyle. Jednak arbitralny kategoryczny ZAKAZ PICIA -- to po prostu niebiblijne!
Wystarczy zapoznać się z tym, co -- w oparciu o tekst Biblii [nie jakąś tam interpretację] -- było już napisane na Forum. ;-)

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

Dobrze jest nie jesc miesa i nie pic wina ani nic takiego, co by twego brata przyprawilo o upadek. (Rzymian 14:21)

ew Mat 15,3...7-9 ....

3. On im odpowiedział: Dlaczego i wy przestępujecie przykazanie Boże dla
waszej tradycji?
7. Obłudnicy, dobrze powiedział o was prorok Izajasz:
8. Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.
9. Ale czci mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi.
BW
tom68

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

tom68 pisze:Dobrze jest nie jesc miesa i nie pic wina ani nic takiego, co by twego brata przyprawilo o upadek. (Rzymian 14:21)
Nie ściemniaj. To nie zakaz picia wina ale zakaz gorszenia. A co jeśli mojego brata nie gorszy picie wina? Też nie wolno?
Paweł tu zaznacza: ANI NIC TAKIEGO, CO BY...
Pod tym zwrotem może się kryć COKOLWIEK.
Owszem, trzeba unikać gorszenia ale to nie oznacza ZAKAZU.
Naciągasz i to od wielu lat tom68... naciągasz, aż guma kiedyś strzeli ;-)
Oszołomstwu mówię NIE!

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

tom68 pisze:Dobrze jest nie jesc miesa i nie pic wina ani nic takiego, co by twego brata przyprawilo o upadek. (Rzymian 14:21)

ew Mat 15,3...7-9 ....

3. On im odpowiedział: Dlaczego i wy przestępujecie przykazanie Boże dla
waszej tradycji?
7. Obłudnicy, dobrze powiedział o was prorok Izajasz:
8. Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.
9. Ale czci mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi.
BW
EMET:
Co się tyczy zapodanego przez Ciebie, Userze, wersetu Rzym 14:21, to ciekawe mamy odsyłki w PNŚ do tegoż: Rzym 14:13; 1Kor 8:13; 10:24.
Rzym 14:13: &#8222;Dlatego już nie osądzajmy się wzajemnie, lecz raczej postanówcie nie dawać bratu powodu do zgorszenia ani przyczyny potknięcia.&#8221; [&#8216;PNŚ&#8217;].
1Kor 8:13: &#8222;Jeśli więc pokarm gorszy mego brata, to już nigdy więcej nie zjem mięsa, żeby mego brata nie zgorszyć.&#8221; [&#8216;PNŚ&#8217;].
1Kor 10:24: &#8222;Niech każdy szuka korzyści nie swojej własnej, lecz drugiego.&#8221; [&#8216;PNŚ&#8217;].

O ile, zatem, dany ktoś [obojga płci] miałby mieć sam /ze sobą/ problemy - czy to względem picia, czy to względem jedzenia - to po prostu nie pije czy nie je &#8216;danego czegoś&#8217;, co owe problemy stwarza. Dotyczy to również innych sytuacji typu: &#8216;dawanie powodu do zgorszenia&#8217;.
Różne są odczucia sumień: pojedynczych i szerzej &#8211; RÓŻNE. Co kogoś gorszy czy mogłoby gorszyć, nie oznacza, że dotyczy to odczuć sumienia WSZYSTKICH: mojego tylko i innych.
Np. Świadkowie Jehowy nie zajmują wobec picia wina [czy szerzej: różnych alkoholi] postawy typowej u ADS, jednak: o ile sami pojedynczo widzą, iż alkohol im &#8216;nie służy&#8217; ew. &#8216;źle oddziałuje&#8217; na współbraci czy współsiostry, to...

Ciekawie mamy: &#8222;Czemuż bowiem moja wolność miałaby być sądzona przez cudze sumienie?&#8221; [1Kor 10:29b; &#8216;PNŚ&#8217;].
Jeśli zatem moje sumienie - wyszkolone na Biblii - mówi mi, iż Pismo Święte nie zawiera kategorycznego zakazu co do picia alkoholu [bowiem: to nie tylko wino&#8230;], tudzież wiedzą to moi Współwyznawcy [obojga płci], więc wyprowadzam/y/ dalsze wnioski tego typu, jak to i wyżej skonstatowałem.

Przy mnie np. niemal demonstracyjnie jedzono w &#8222;Wielki Piątek&#8221; [kiedy jeszcze byłem gorliwym katolikiem] kiełbasę i&#8230; co mogłem na to począć: powiedzieć, że mnie to gorszy?
Przy mnie demonstracyjnie jedzono kaszankę łącznie ze stosownym komentarzem - kiedy już byłem [jak i do dzisiaj] śJ - i co&#8230;?

Zatem: nie chciałbym, aby moja wolność miała być sądzona przez sumienie/sumienia np. adwentysty/ów/ DS [czy w plural]; tym bardziej, iż kategorycznego zakazu co do alkoholu - w tekście Biblii nie znalazłem. Przykładowo... User o nicku &#8216;tom68&#8217; też nic nie wykazał w obliczu Forum: zarówno mnie, jak i szerzej. No, chyba że na zasadzie: >przekonał już przekonanych<.

Gwoli: przywoływanie natomiast tekstu z Mat 15:3, 7-9 - w takim ujęciu, jak to i kontekstowo u Usera, odbieram jako swoistą... demagogię, bowiem&#8230; >>picie wina z umiarem nie jest przestępowaniem przykazań Bożych: NIE JEST!<<.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

Cialu, jako swiatyni ducha nalezy sie troska, co wiaze sie z powstrzymywaniem od uzywania narkotykow w tym alkoholu, tytoniu oraz takich uzywek, jak kawa czy herbata albo wieprzowiny itp. pokarmow ktore Biblia uznaje za nieczyste ( wedlug ksiega Mojzesza ) nauka teraz potwierdza ze sa to rzeczy niezdrowe i dlatego adwentysci sa czasem jaroszami itp. choc nie jest to zasada ....

Pic czy nie pic? Podano 50 argumentow, wedlug ktorych warto zdecydowac sie na to drugie. Oto one. Jestem chrzescijaninem i nie pije....

https://chnnews.pl/slowo/item/3110-poda ... n-pic.html

Ps To nie jest ADS -:)
tom68

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

tom68 pisze:Cialu, jako swiatyni ducha nalezy sie troska, co wiaze sie z powstrzymywaniem od uzywania narkotykow w tym alkoholu
tom68 pisze:Cialu, jako swiatyni ducha nalezy sie troska, co wiaze sie z powstrzymywaniem od uzywania narkotykow w tym alkoholu
Widzisz... znów mylnie sprowadzasz alkohol do narkotyku. Nic bardziej błędnego. Zwodzisz ludzi wymyślają ludzkie nakazy.
tom68 pisze:Pic czy nie pic? Podano 50 argumentow, wedlug ktorych warto zdecydowac sie na to drugie. Oto one.
Tylko co nam do tego? Owszem, możesz sobie nie pić, możesz propagować taki styl zycia, OK! Tylko, że argumentacja biblijna w opcji: zdecydowanie NIE! jest... niebiblijna. Po prostu oszukujesz siebie i innych a AD7 zrobili Cię w konia z tą swoją ideologią. Do nie picia nie musisz się uciekać do tak LIPNYCH argumentów.
Ludziom się wydaje, że jeśli coś ma 'smak' argumentu biblijnego to na pewno będzie bardziej przekonujące... Sorry, tom68 ale masz czytelników za naiwniaków. czy ktoś ci to już mówił?
tom68 pisze:Jestem chrzescijaninem i nie pije....
I kolejną LIPĘ wstawiasz. Powinno być: jestem tom68 i nie piję.
A tak znów kłamliwie (wręcz chorobliwie i niesmacznie) wmawiasz, że to nie picie to założenie chrześcijan.
Dlatego nie lubię gadać z adwentystami :->
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
karol210
Posty: 904
Rejestracja: 05 lut 2016, 8:53

Post autor: karol210 »

Bobo pisze:
tom68 pisze:Dobrze jest nie jesc miesa i nie pic wina ani nic takiego, co by twego brata przyprawilo o upadek. (Rzymian 14:21)
Nie ściemniaj. To nie zakaz picia wina ale zakaz gorszenia. A co jeśli mojego brata nie gorszy picie wina? Też nie wolno?
Paweł tu zaznacza: ANI NIC TAKIEGO, CO BY...
Pod tym zwrotem może się kryć COKOLWIEK.
Owszem, trzeba unikać gorszenia ale to nie oznacza ZAKAZU.
Naciągasz i to od wielu lat tom68... naciągasz, aż guma kiedyś strzeli ;-)

Zgadza się pij tyle ile się nikt nie zgorszy... Hmm rozweselic duszę a mowa juz o AA alko anty.

Jak wskazał Bobo słusznie o niezgorszenie nauka gdzie Jest Prawo Miłości i wszystkie te przykazania..... chyba że komuś się wydaje że po zjedzeniu nawet nadgnitego jabłka gdzie jest alkohol lub zjedzeniu alkoholowych cukierków trzeba leżeć w rowie nietomnym i gorszyc siebie i istotę jaka jest człowiek.

Pijak to pijak a nie poczęstunek na rozweselenie duszy np na weselu:)


Jest nawet umiar w jedzeniu

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

W całej Biblii od Noego po Heroda Antypasa są tylko "budujące" przykłady picia alkoholu :-P
tom68

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Bobo pisze:
tom68 pisze:Jestem chrzescijaninem i nie pije....
I kolejną LIPĘ wstawiasz. Powinno być: jestem tom68 i nie piję.
A tak znów kłamliwie (wręcz chorobliwie i niesmacznie) wmawiasz, że to nie picie to założenie chrześcijan.
Dlatego nie lubię gadać z adwentystami :->
EMET:
Uważam, iż User &#8216;tom68&#8217; powinien bezsprzecznie wersetami CAŁEJ Biblii WYKAZAĆ, iż chrystian jezusowo-apostolskich -- i dalszych następnych naśladowców tegoż Jezusa Chrystusa -- obowiązywać powinna całkowita abstynencja od alkoholu [nie tylko od wina]. Tyle i aż tyle.
Zamiast podejścia biblijnego, mamy jedynie podejście typu &#8222;zdrowa żywność; skutki nadużywania alkoholu&#8221; itp.

Skoro zaś mamy kształtować sumienia innych, to nie przez pryzmat jeno naszych odczuć [oraz odczuć tych, którzy pospólnie z nami], lecz siłą argumentacji biblijnej. A i nawet wtedy każdy ma wolność wyboru, gdyż, jak czytamy: &#8222;Tak więc każdy z nas sam za siebie zda sprawę Bogu.&#8221; [Rzym 14:12, &#8216;PNŚ&#8217;].
&#8222;Jeden jest prawodawca i sędzia &#8211; ten, który jest w stanie wybawić i zgładzić. Ty zaś kim jesteś, żebyś osądzał swego bliźniego?&#8221; [Jak 4:12, &#8216;PNŚ&#8217;].
O ile przedkładamy biblijnie umotywowane racje, to jakże inaczej, kiedy są to jeno tzw. &#8222;szlachetne boje&#8221; wg naszego [i &#8216;współuważających&#8217; z nami] rozumienia interpretacyjnego.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jezus Chrystus”