Jezus był Żydem ....

Dwoistość natur, współistotność, imię JHWH, syn Marii...

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Jezus był Żydem ....

Post autor: tom68 »

Jezus był Żydem a więc dlaczego w chrześcijaństwie mamy antysemityzm ....


Jan. 4:22-24

22. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, bo zbawienie pochodzi od Żydów.
23. Lecz nadchodzi godzina i teraz jest, kiedy prawdziwi czciciele będą oddawali Ojcu część w duchu i w prawdzie; bo i Ojciec takich szuka, którzy by mu tak część oddawali.
24. Bóg jest duchem, a ci, którzy mu część oddają, winni mu ja oddawać w duchu i w prawdzie.

BW


Szkoda że chrześcijanie ze wszystkich kościołów często zapominają że pierwsi uczniowie Jezusa , jak On sam oraz jego rodziną , to byli Żydzi.
Trzeba pamiętać że przez pierwsze 10 lat istnienia chrześcijaństwa w kościele byli prawie sami Żydzi wierzący w Jezusa mesjasza , zresztą sami rzymianie uważali długo wszystkich chrześcijan za jeszcze jedną z grup religijnych w judaizmie ( od XIX w mamy znowu judeochrześcijański ruch wśród Żydów czyli synagogi Żydów mesjanistycznych czyli wierzących w Jezusa mesjasza ) a i potem , czyli aż do IV albo nawet do VI n e , w kościele było sporo judeo-chrześcijan a sami chrześcijanie uważali się za nowy Izrael i przestrzegali wielu nauk judaizmu .
Niestety od czasów Konstantyna Wielkiego i Justyniana Wielkiego w chrześcijaństwie mocno obecny jest antysemityzm , sporo zrobili... dla tych poglądów w kościele ....św Augustyn jak i Marcin Luter np teoria Kaina i Abla.... a więc... starszy i młodszy brat.... czyli Żydzi i chrześcijanie .
Od czasów Augustyna i Marcina Lutra w chrześcijaństwie niewiele się zmieniło ,choć dziś po tragedii Żydów w czasie II wojny światowej kościoły oficjalnie potępiają antysemityzm , co dziwne często jeszcze i dziś są ludzie nawet chrześcijanie którzy uważają że to Żydzi zabili Jezusa ( choć według historii Jezus zginął co prawda na prośbę Żydowskiej rady starszych ale z rozkazu rzymskiego prokuratora Judei Poncjusza Piłata.... a teologicznie ....Jezus jako zbawiciel umarł za grzechy całego świata ) oraz że to oni rządzą światem itp.
Niestety , antysemityzm jak i nietolerancja itp podobne poglądy są ponad narodowe jak i wyznaniowe ....a więc trzeba o tym głośno mówić i ciągle przypominać że korzenie tak chrześcijaństwa jak i Islamu są w judaizmie i że wszyscy jesteśmy potomkami Abrahama przez wiarę oraz że wiele nauk podanych nam przez Biblię (czyli ST i NT ) jak i Koran jest wspólne dla tych trzech religii wierzących w jednego Boga Abrahama , bo inaczej czeka nas wszystkich zagłada w morzu wojen rasowo-religijnych w XXI w ....

Ludzie zapomnieli, że Jezus był Żydem ....

Wydaje mi się, że brak świadomości, że nasza wiara ma żydowskie korzenie.

http://gość.pl/doc/2416940.Zapomnieli-ż ... -był-Żydem

Obalamy mity. Żydowskie rytualne mordy na chrześcijańskich dzieciach ....

Czytaj więcej na http://on.interia.pl/historia/news-obal ... gn=firefox

"ŻYDOKOMUNA"

Co łączy carską Ochranę, polskich narodowców, kościół katolicki, hitlerowców i część powojennej opozycji?
Wszyscy oni propagowali tezę o szczególnym związku Żydów z komunizmem...


Czytaj więcej na https://menway.interia.pl/historia/news ... ign=chrome

Ps :

Wybitny żydowski naukowiec: Jezus jest Mesjaszem!

https://youtu.be/Y82ID8UpFdA
tom68

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Nieziem »

tom68 pisze:
19 maja 2021, 19:11
Jezus był Żydem ...
Szkoda że chrześcijanie ze wszystkich kościołów często zapominają że pierwsi uczniowie Jezusa , jak On sam oraz jego rodziną , to byli Żydzi....
Nie wiem, na jakiej podstawie się twierdzi, że Jezus był Żydem. Bo urodził sie w żydowskiej rodzinie czy z innego powodu?

dominik benc
Posty: 148
Rejestracja: 29 lis 2021, 12:21

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: dominik benc »

Nieziem - bo ma Żydowski rodowód zapisany w ew Mateusza i ew Łukasza.

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Nieziem »

dominik benc pisze:
06 gru 2021, 12:58
Nieziem - bo ma Żydowski rodowód zapisany w ew Mateusza i ew Łukasza.
Był Żydem bo urodziła Go Izraelitka Maria, żona Józefa, o którym jest napisane, że był synem Dawidowym. Czy tak to należy rozumieć?

dominik benc
Posty: 148
Rejestracja: 29 lis 2021, 12:21

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: dominik benc »

Nieziem - z Jezusem jest tak ,że jest podany rodowód jego rodziców , którzy byli Żydami, ale samo pochodzenie Jezusa, jest z nieba. czyli został przeniesiony z nieba, do łona Marii, i w tym łonie zmaterializowany w płód ludzki. dlatego Jezus mówił sam o sobie ,że jest synem Bożym , i że jego pochodzenie jest z nieba. on miał tylko zaistnieć w wyznaczonym czasie jako pomazaniec Jehowy , co się stało podczas jego chrztu w Jordanie przez Jana Chrzciciela w 29 roku ne , kiedy miał 30 lat: ,,,"Ale gdy się dopełnił czas, Bóg posłał swego Syna, który się urodził z niewiasty i który się urodził pod prawem" Galatów 4:4 (PNŚ) ,,, "wy mówicie do mnie, którego Ojciec uświęcił i posłał na świat: ‚Bluźnisz’, ponieważ powiedziałem: Jestem Synem Bożym? " ew Jana 10:36 ,,, "Kto przychodzi z góry, jest ponad wszystkimi innymi. Kto jest z ziemi, z ziemi jest i mówi o sprawach ziemskich. Kto przychodzi z nieba, jest ponad wszystkimi innymi." ew Jana 3: 31 ,,, "Gdzieżeś był, gdy zakładałem ziemię? Powiedz mi, jeśli znasz zrozumienie.  5 Kto ustanowił jej wymiary, jeśli to wiesz, albo kto nad nią rozciągnął sznur mierniczy?  6 W co wpuszczono jej podstawy albo kto położył jej kamień narożny,  7 gdy wespół radośnie wołały gwiazdy poranne i zaczęli z uznaniem wykrzykiwać wszyscy synowie Boży?" ks Hioba 38:4-7 . Żydzi znali proroctwo Daniela , o pojawieniu się mesjasza Jehowy w 29 roku ne.
Ostatnio zmieniony 07 gru 2021, 8:15 przez dominik benc, łącznie zmieniany 1 raz.

dominik benc
Posty: 148
Rejestracja: 29 lis 2021, 12:21

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: dominik benc »

tom68 - proszę pana, pomija pan w swojej wypowiedzi jedną ważną rzecz , a mianowicie taką ,że religijny system żydowski upadł z wyroku Boga w latach 70-73 ne. więc w 70 roku została zburzona Jerozolima przez wojska rzymskie pod dowództwem generała Tytusa(łuk triumfalny Tytusa w Paryżu , przedstawiający wynoszenie sprzętów ze świątyni), a w 73 roku padła ostatnia twierdza żydowska Masada. o co w tym chodzi ?? w trakcie zdobycia Jerozolimy , wojska rzymskie spaliły archiwum z rodowodami żydowskimi, w tym rodowodami kapłańskimi. nie da się sprawować jakichkolwiek funkcji religijnych przez Żydów bez kapłanów, świątyni i ołtarza. tych trzech rzeczy nie ma, a tym samym , jak nie ma rodowodów, to nikt na ziemi nie może podawać się za Żyda,bo nie może tego udowodnić, bo nie ma rodowodów. apostoł Paweł , który z wykształcenia był prawnikiem żydowskim, napisał w liście do Galatów ,że przestrzeganie Prawa Mojżeszowego ściąga na tą osobę przekleństwo lub klątwę Bożą, czyli de facto śmierć: ,,, "10 Wszyscy bowiem, którzy polegają na uczynkach prawa, są pod przekleństwem, bo jest napisane: „Przeklęty każdy, kto nie trwa we wszystkich rzeczach zapisanych w zwoju Prawa, aby je czynić” list do Galatów 3:10 . więc jak nie ma rodowodów to nie ma kapłaństwa żydowskiego z rodu Aarona, nie ma świątyni , nie ma ołtarza , więc w praktyce to oznacza ,że żaden Żyd nie może funkcjonować, bo nie ma jak pozbyć się swoich grzechów bez kapłanów i ołtarza, a dodatkowo apostoł Paweł ostrzegł ludzi którzy chcą przestrzegać jakiegokolwiek przykazania z Prawa Mojżeszowego. więc podawanie się za Żyda po roku 70 jest niemożliwe oraz ściąga na taką osobę przekleństwo ze strony Boga. "26 ‚Przeklęty ten, kto nie wprowadzi w czyn słów tego prawa przez spełnianie ich’. (A cały lud powie: ‚Amen!’)" ks Powtórzonego Prawa 27:26 .

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Henryk »

Nieziem pisze:
06 gru 2021, 13:59
Był Żydem bo urodziła Go Izraelitka Maria, żona Józefa, o którym jest napisane, że był synem Dawidowym. Czy tak to należy rozumieć?
A można inaczej?
J 1:11 BW "Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli."
Kim byli ci "swoi"- czyż nie żydami?
Adam też był synem Bożym i też był człowiekiem, choć nie żydem.


Niektórzy jednak twierdzą że był Świadkiem Jehowy, a inni, że przestrzegał szabatu.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Nieziem »

Henryk pisze:
07 gru 2021, 10:09
Nieziem pisze:
06 gru 2021, 13:59
Był Żydem bo urodziła Go Izraelitka Maria, żona Józefa, o którym jest napisane, że był synem Dawidowym. Czy tak to należy rozumieć?
A można inaczej?
J 1:11 BW "Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli."
Kim byli ci "swoi"- czyż nie żydami?
Adam też był synem Bożym i też był człowiekiem, choć nie żydem.
Było dwoje ludzi w historii, którzy nie mieli ziemskiego, człowieczego ojca. Adam jako pierwszy stworzony człowiek, i Jezus jako posłany Zbawiciel.
Żyd pisany z dużej litery odnosi się do narodowości, a pisany z małej- do wyznania religijnego. Czyli Żyd nie musi być żydem. Dobrze by było o tym pamiętać. Jeśli narodowość pozyskuje się przez urodzenie z matki Żydówki, to Jezus był Żydem. Bycie synem Dawidowym oznaczy bycie Żydem?
Mateusz zaczyna swoją ewangelię od stwierdzenia, że Jezus był synem Dawidowym, a w 22 rozdziale zawiera taki zapis:
«Co sądzicie o Mesjaszu? Czyim jest synem?» Odpowiedzieli Mu: «Dawida». Wtedy rzekł do nich: «Jakżeż więc Dawid natchniony przez Ducha może nazywać Go Panem, gdy mówi: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej,
aż położę Twoich nieprzyjaciół pod stopy Twoje. Jeśli więc Dawid nazywa Go Panem, to jak może być jego synem?» I żaden z nich nie mógł Mu odpowiedzieć. Nikt też od owego dnia nie odważył się więcej Go pytać

To Jezus był synem Dawidowym czy nie był? Był po matce, nie był po ojcu.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Bobo »

Jeśli Józef zaakceptował Jezusa to ten stał się jego przybranym synem z pełnymi prawami do tronu Dawida.
Nawet, jeśli rozgraniczasz Żyda od żyda to Jezus był nie tylko narodowości żydowskiej, ale i wyznania żydowskiego.
Został obrzezany, tak jak to robili żydzi, chodził do synagogi, jak to robili żydzi, uczęszczał do świątyni, jak to robili żydzi i w ogóle przestrzegał Prawa Mojżeszowego danego żydom i został osądzony wg. tego Prawa.

Ale gdy nastał wyznaczony czas, Bóg posłał swojego Syna — którego urodziła kobieta i który podlegał Prawu  (Gal 4:4)
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
07 gru 2021, 15:37
Jeśli Józef zaakceptował Jezusa to ten stał się jego przybranym synem z pełnymi prawami do tronu Dawida.
Nawet, jeśli rozgraniczasz Żyda od żyda to Jezus był nie tylko narodowości żydowskiej, ale i wyznania żydowskiego.
Został obrzezany, tak jak to robili żydzi, chodził do synagogi, jak to robili żydzi, uczęszczał do świątyni, jak to robili żydzi i w ogóle przestrzegał Prawa Mojżeszowego danego żydom i został osądzony wg. tego Prawa.

Ale gdy nastał wyznaczony czas, Bóg posłał swojego Syna — którego urodziła kobieta i który podlegał Prawu  (Gal 4:4)
Najpierw należy zastanowić się, co to znaczy być żydem. Czy faryzeusze byli żydami? Nominalnymi czy prawdziwymi? Wszakże Jezus kiedyś powiedział o kimś: Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma fałszu. (Jana1.47). Skoro był prawdziwy, to też musieli być falszywi.

Urodziłem się w Polsce, w rodzinie katolickiej, jako niemowlak zostałem ochrzczony. Te dwa powyższe fakty sprawiły, że mój statut był: Polak, katolik.
Analogicznie w Izraelu, osoba urodzona w rodzinie żydowskiej, obrzezana jako niemowlę, miała statut: Żyd, żyd.
Gdy w dorosłym już życiu spotkałem Jezusa, zrozumiałem, że moja 'ojcowizna' katolicka nie była tym, czego mam się trzymać.
Analogicznie w Izraelu, dwa tysiące lat temu, Jezus tłumaczył Żydom, że ich 'ojcowizna' Mojżeszowa nie była tym, czego mieli się trzymać.

Tak ja rozumiem stosunek Jezusa do ówczesnych Żydów. Jezus nie był żydem takim jak oni, a ówczesne żydostwo było tak ohydne i zepsute, że nie było próby jego naprawienia. Jezus zaproponował zupełnie nową drogę, którą Nowy Testament nazywa chrześcijaństwem. Oczywiście, samo nazwanie się tak, niewiele znaczy, jeśli się faktycznie za naukami Jezusem nie podąża. Jak się nie podąża, jest się takim samym chrześcijaninem jak faryzeusze byli żydami, gdy Jezus chodził po Ziemi.
Chrześcijanin to wyznawca Boga Ojca, o którym nauczał Jezus. Tamci żydzi-faruzeusze wyznawali Boga zupełnie innego.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1290
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
07 gru 2021, 13:27

Mateusz zaczyna swoją ewangelię od stwierdzenia, że Jezus był synem Dawidowym, a w 22 rozdziale zawiera taki zapis:
«Co sądzicie o Mesjaszu? Czyim jest synem?» Odpowiedzieli Mu: «Dawida». Wtedy rzekł do nich: «Jakżeż więc Dawid natchniony przez Ducha może nazywać Go Panem, gdy mówi: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej,
aż położę Twoich nieprzyjaciół pod stopy Twoje. Jeśli więc Dawid nazywa Go Panem, to jak może być jego synem?» I żaden z nich nie mógł Mu odpowiedzieć. Nikt też od owego dnia nie odważył się więcej Go pytać

To Jezus był synem Dawidowym czy nie był? Był po matce, nie był po ojcu.

Żeby zrozumieć słowa i zamiary Jezusa, należy zwrócić uwagę na kontekst, dlaczego powiedział tak, a nie inaczej. Tego dnia był nieustannie atakowany to przez Faryzeuszy, to przez Saduceuszy:

Mat 22:15 "Wtedy faryzeusze odeszli i zaczęli spiskować, jak by tu złapać Jezusa za słowo"

Mat 22:18 "Ale Jezus, znając ich niegodziwość, odparł: „Obłudnicy, czemu wystawiacie mnie na próbę?"

Mat 22:34 "Gdy faryzeusze się dowiedzieli, że Jezus zamknął saduceuszom usta, przyszli do niego całą grupą"

... Jezus wykorzystał ten moment, żeby ich uciszyć w mistrzowski sposób:

Kiedy faryzeusze dalej byli tam zebrani, Jezus ich zapytał: „Co myślicie o Chrystusie? Czyim jest synem?”. Odpowiedzieli: „Dawida”.

I teraz zaczyna się popisowa lekcja logiki w wykonaniu Jezusa, który zamyka usta Jego przeciwnikom:

"Wtedy rzekł do nich: „Dlaczego więc Dawid pod natchnieniem nazywa go Panem, gdy mówi:‚Jehowa powiedział mojemu Panu: „Zasiadaj po mojej prawej stronie, aż położę ci twoich wrogów pod nogi”’? Jeśli Dawid nazywa go Panem, to jak może on być jego synem?”. I nikt nie potrafił odpowiedzieć mu na to nawet jednym słowem. Od tego dnia nikt też nie ośmielił się dalej zadawać mu pytań.

Takie było przesłanie przykładu o Dawidzie i Panu.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: BoaDusiciel »

Nieziem pisze:
08 gru 2021, 1:15

Chrześcijanin to wyznawca Boga Ojca, o którym nauczał Jezus. Tamci żydzi-faruzeusze wyznawali Boga zupełnie innego.
A jakiego Boga wyznawano w świątyni, z której Jezus wyrzucił handlarzy, mówiąc:
... Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska! ...
??
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Henryk »

BoaDusiciel pisze:
08 gru 2021, 9:10
A jakiego Boga wyznawano w świątyni, z której Jezus wyrzucił handlarzy, mówiąc:
... Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska! ...??
Moje uznanie dla Boa...
Świetnie trafiłeś wersetem.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Bobo »

Nieziem pisze:Analogicznie w Izraelu, dwa tysiące lat temu, Jezus tłumaczył Żydom, że ich 'ojcowizna' Mojżeszowa nie była tym, czego mieli się trzymać.
Popełniasz błąd w logice. Do jednego worka wrzucasz Faryzeuszy i ich nauki (tradycję) i 'ojcowiznę Mojżesza' czyli Prawo Mojżeszowe.
Prawo Mojżeszowe było dobre. Paweł ujął to tak:

Prawo więc samo w sobie jest święte, również jego przykazania są święte, prawe i dobre. (Rzym 7:12).
Tak więc to, co nazywasz ojcowizną Mojżesza było inne niż nazwałeś.
Jezus podlegał pod to Prawo, przestrzegał go i wypełnił. Jak mógłby to robić, gdyby to Prawo było złe i pochodziło od Szatana?
Kiedyś zapytano Jezusa o to, które przykazanie w Prawie jest najważniejsze:

„Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest najważniejsze?”. 37 Jezus odparł: „‚Masz kochać Jehowę, swojego Boga, całym sercem, całą duszą i całym umysłem’. 38 To jest pierwsze i najważniejsze przykazanie. 39 Drugie, podobne do niego, brzmi: ‚Masz kochać swojego bliźniego jak samego siebie’. 40 Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i pisma proroków”.
(Mat 22:36-40)
Zauważ, CAŁE Prawo Mojżeszowe opiera się na tych dwóch. Gdyby to prawo było złe, to taka odpowiedź by nie padła z ust Jezusa.
Tego Prawa mieli się trzymać żydzi i do tego zachęcał Jezus. Zresztą, dziwne by to było, gdyby sam przestrzegał tego Prawa ale innych do niego zniechęcał.
Jeśli jednak chcesz uzyskać życie, to stale przestrzegaj przykazań
(Mat 19:17)


Jezus za to potępiał tradycję uczonych. Wtedy jeszcze nie była spisana, ale czy to Faryzeusze czy Saduceusze czy uczeni w Piśmie, chcieli, aby ich wypaczone nauki (tradycja ustna, dodatki do praw itp.) traktować na równi z Prawem Mojżeszowym.

Zwrot: 'Oto prawdziwy Izraelita...' skierowany do Natanaela nie oznaczały, że to był kontrast między prawdziwym a fałszywym Izraelitą. Czyjaś wyjątkowość nie oznacza, że pozostali są fałszywi. Ktoś może być wyjątkowym śpiewakiem, co nie oznacza, że pozostali fałszują. To coś jak pomiędzy DOBRY a LEPSZY a nie LEPSZY - ZŁY/FAŁSZYWY.

Ktoś tu wysunął argument, że Jezus o Prawie Mojżeszowym mówił: Wasze Prawo, co miałoby sugerować, że to nie było Prawo, którego miałby on sam przestrzegać. Dziwny argument. A gdy Jezus mówił o Bogu: WASZ OJCIEC, znaczy że to nie był zarazem i jego Ojciec?

ale jeśli nie przebaczycie ludziom ich przewinień, to również wasz Ojciec nie przebaczy waszych. (Mat 6:15)

To, że Prawo było zarazem też Prawem Jezusa, to wynika z wypowiedzi:

17 „Nie myślcie, że przyszedłem unieważnić Prawo lub pisma proroków. Nie przyszedłem unieważnić, ale spełnić (Mat 5:17)

Twoja interpretacja prowadzi do wniosku, że Jezus spełniał Prawo diabelskie...
Nie 'kupuję' takich wyjaśnień.
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
08 gru 2021, 9:09
[Jeśli Dawid nazywa go Panem, to jak może on być jego synem?”.[/color][/i]
Jeszcze raz, bo to co napisałeś nie zawiera odpowiedzi-jaka jest Twoja odpowiedź na to pytanie Jezusa?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jezus Chrystus”