Jezus był Żydem ....

Dwoistość natur, współistotność, imię JHWH, syn Marii...

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: nike »

DonCicio pisze:
15 gru 2021, 14:39
nike pisze:
15 gru 2021, 14:30
Tutaj chcę naświetlić jak ja rozumiem ten temat-------

Nie wspomniałaś ani słowem, odnośnie tematu, czy Jezus był rodowitym Żydem? Czy jako Żyd musiał składać ofiary Bogu, np. dziękczynne, lub z okazji 3 zasadniczych świąt, w których musiał uczestniczyć każdy mężczyzna Żydowskiego pochodzenia.
Trudno jest cały plan w jednym nie długim poście napisać.
Tak---Jezus był rodowitym Żydem, bo w Izraelu ważne było i chyba jest czy matka jest żydówką, a tutaj Maria pochodziła jeżeli nie zapomniałam to od Syna Dawida Natana ale jeszcze sprawdzę, bo nie pamiętam dobrze. Józef też pochodził od Dawida tylko przez Salomona. [Józef w tym wypadku nie liczy się]

Jeżeli chodzi o składanie ofiar , to nic w Biblii w tym temacie nie ma, to i ja mogę tylko gdybać.
W Biblii jest,że paschę spożywał a to było najważniejsze święto w Izraelu i jest tak dalej.
Dzień Pojednania----Jom Kippur, tutaj nikt osobiście nie składał ofiar, bo było to święto za wszystkich, prośba o przebaczenie grzechów na przyszły rok. Myślę,że Jezus na takie święto chodził, nie wiem, ale ale Jezusa ono nie dotyczyło, bo Jezus nie grzeszył. Biblia chyba tylko mówi o PESACH a paschę spożywał, bo ta pamiątka dotyczyła Jezusa, w ten sam dzień 14 Nisan Jezus został ukrzyżowany.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1290
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
15 gru 2021, 15:20
DonCicio pisze:
15 gru 2021, 13:58

Nie uznając Jezusa, jako rodowitego Żyda, gorliwie przestrzegającego Prawa, ze wszelkimi tego aspektami, czynisz z Niego osobę, która łamała Prawo. Do takich wniosków można dojść, śledząc Twój tok rozumowania.
Pogrubione zdanie zawiera kłamstwo na mój temat, i fałszywe o mnie świadectwo.

Jestem innego zdania. Negujesz, że był Żydem (z dużej litery)
Nieziem pisze:
15 gru 2021, 15:20
Nie wiem, na jakiej podstawie się twierdzi, że Jezus był Żydem

Nie wykazałeś nigdzie, że nie był wyznawcą religii swojego narodu ...
Nieziem pisze:
15 gru 2021, 15:20
Wracając do tematu, gdyby wszystko wskazywało na to, że Jezus był żydowskiego wyznania, to by nie dało się stawiać takich pytań, jak ja zadaję.
... takie pytania zadajesz głównie Ty i dla Ciebie nie jest to "jednoznaczne"
Nieziem pisze:
15 gru 2021, 15:20
Co do bycia Jezusa wyznawcą religii żydowskiej, tu tak jednoznacznie już nie jest, stąd nastąpiła ograniczona dyskusja

Tu jest już jawne oskarżanie Jezusa, że nie wywiązywał się z obowiązku nałożonego na Niego przez Prawo Mojżeszowe:
Nieziem pisze:
15 gru 2021, 15:20
Jezus nie przychodził na składanie ofiar. Nie uczestniczył w żydowskich obrzędach świątynnych
Przedstaw dowody, a nie oskarżaj! Uczestniczenie w "obrzędach świątynnych" wiązało się dla każdego Żyda chociażby w ofiarach współuczestnictwa. Ofiara ta była wyrazem pokojowych stosunków z Bogiem. Spożywał ją ofiarodawca, jego domownicy, kapłan składający ofiarę i kapłani pełniący wtedy służbę. Myślisz, że Maria, Józef ich dzieci, a w końcu Jezus nie mieli za co dziękować swojemu Bogu i Ojcu i że tego nie czynili? ... bo nikt o tym nie napisał? To po co "ze swoim zwyczajem" wszyscy razem jeździli do Jerozolimy? To wszystko wynikało z przepisów 'Prawa'.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: BoaDusiciel »

Nieziem - nie uważasz, że gdyby Jezus faktycznie nie uczestniczył w obrzędach żydowskich, to zostałoby to skrupulatnie odnotowane ?
Albowiem wina za śmierć Jezusa została przypisana Żydom, więc apologeci Jezusa zrobiliby wszystko, żeby odciąć poglądy Jezusa od poglądów Żydów,
Generalnie o postaciach sprzed wieków wiadomo tylko to, czym się wyróżniali.
Moim zdaniem Jezus od urodzin do chrztu niczym nie odróżniał się od innych Żydów, jeśli chodzi o udział w obrzędach. Przełomowym był moment chrztu, na którym coś się wydarzyło, co spowodowało ewolucję jezusowych poglądów.
Oczywiście nie wiemy co to było i kto za tym stał, ale wyraźnie widać, że chrzest był momentem zwrotnym.
Być może nawet był tam jakiś tresowany gołąb, który wylądował na głowie Jezusa, co zostało odebrane ... no wiadomo jak :->
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Bobo »

A osądzenie Jezusa? Jakim cudem Sanhedryn mógł sądzić kogoś, kto nie podlegał prawu i religii żydowskiej? Piłat słusznie zauważył: Macie swoje prawo więc sami go osądźcie...
Żydzi przyznali, że:
Żydzi odpowiedzieli: „My mamy pewne prawo i zgodnie z nim powinien umrzeć, bo podawał się za syna Bożego”. (Jana 19:7)

Przeciwnicy Jezusa nie mieli wątpliwości, że Jezus był żydem i podlegał żydowskiemu prawu. Religia żydowska to inaczej przestrzeganie tego prawa.
Skoro wrogowie Jezusa traktowali Jezusa jako żyda z wyznania to dlaczego Nieziem ma takie dylematy?
Tym bardziej, że zarzut, jaki mu postawili był typowo religijny... 'podawał się za syna Bożego'.
Przecież taki zarzut uderzał w cezarów, faraonów itp. Dlaczego ich nigdy nie sądzili? Bo mogli tak sądzić tylko tych, którzy podlegali temu Prawu.
A że rozmowa staje się w tym wątku coraz mniej sensowna zastanawiam się, czy nie dać sobie spokój...
Przecież zawsze ktoś uparcie może twierdzić, że pies jest... żyrafą, albo, że nie wiadomo czym jest ;-)
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
15 gru 2021, 15:52
Negujesz, że był Żydem (z dużej litery)
Nieziem pisze:
15 gru 2021, 15:20
Nie wiem, na jakiej podstawie się twierdzi, że Jezus był Żydem
To moje zdanie nie jest negacją, a jest stwierdzeniem, i poniekąd pytaniem. Zadałem je na samym początku, chcąc się dowiedzieć, jak jest. Wtedy nie wiedziałem, że jest różnica między Żydem- narodowością, a żydem- wyznawcą religii Mojżeszowej. Wbrew temu, co kłamliwe o mnie napisałeś, nie neguję, że Jezus był Żydem (z dużej litery). Badam, czy Jezus był żydem (z małej litery), bo tego nie wiem. Szukam potwierdzenia, czy był, i jak narazie nie znajduję. Jezus był Żydem według narodowości, i dlatego był sadzony przez Sanhedryn, ale to nie świadczy, że musiał być ich wyznania. Jeśli był, to ostatecznie i tak uznali go za niegodnego dalszego życia, i Go na śmierć skazali. To jest bardzo dziwne, że nikogo więcej to nie zastanawia, że wyznawcy religii Mojżeszowej to uczynili swojemu współwyznawcy. To bardzo dziwne, że ci, którzy wołają do Jezusa Panie, Panie kultywują zabójców Jezusa, bo tamci byli (według nich) tego samego wyznania, co Jezus, i temu samemu Bogu służyli. Zabili Go, ponieważ za Syna ich Boga się podawał. Jezus im wykazał, że ktoś inny był ich Bogiem, i to też jest dziwne, że nikomu więcej nie daje to do myślenia.

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: BoaDusiciel »

Nieziem pisze:
16 gru 2021, 17:55
Badam, czy Jezus był żydem (z małej litery), bo tego nie wiem. Szukam potwierdzenia, czy był, i jak narazie nie znajduję.
Jakie potwierdzenie by cię zadowoliło ? :-)
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Nieziem »

BoaDusiciel pisze:
16 gru 2021, 18:09
Jakie potwierdzenie by cię zadowoliło ? :-)
Biblijne. Racjonalne.

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: BoaDusiciel »

Skoro Jezus potwierdził przed Piłatem, że jest królem żydowskim, to czy jest możliwe, że był królem nie wyznającym religii swojego narodu ?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Krystian »

Nieziem pisze:
16 gru 2021, 19:48
BoaDusiciel pisze:
16 gru 2021, 18:09
Jakie potwierdzenie by cię zadowoliło ? :-)
Biblijne. Racjonalne.
Pan Jezus cieleśnie był Żydem, ponieważ do Tego narodu Bóg JHWH, go posłał.
Wypełnił jako Jedyny całe prawo.
Natomiast, wiadomo, że wcześniej był pierworodnym Boga Najwyższego i nie był Żydem.
Teraz, siedzi po prawicy Ojca i nie jest Żydem.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Nieziem »

BoaDusiciel pisze:
15 gru 2021, 17:01
Moim zdaniem Jezus od urodzin do chrztu niczym nie odróżniał się od innych Żydów, jeśli chodzi o udział w obrzędach. Przełomowym był moment chrztu, na którym coś się wydarzyło, co spowodowało ewolucję jezusowych poglądów.
To brzmi racjonalnie, chociaż jest tylko asumpcją. (Podobnie było ze mną, byłem katolikiem bo tak mnie wychowywali, ale po moim chrzcie w dorosłym życiu, zacząłem się odróżniać od innych katolików.)
Biblijnych relacji odnośnie udziału Jezusa w obrzędach żydowskich jednak nie ma, stąd różne hipotezy są możliwe.

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: Nieziem »

BoaDusiciel pisze:
16 gru 2021, 20:04
Skoro Jezus potwierdził przed Piłatem, że jest królem żydowskim, to czy jest możliwe, że był królem nie wyznającym religii swojego narodu ?
Całkiem możliwe było dla Jezusa bycie królem narodu żydowskiego, który wyznawał Boga nie tak jak powinien. Chrześcijaństwo może być tego potwierdzeniem. Skoro dzisiaj istnieje i Judaizm, i Chrześcijaństwo, to znaczy, że jedni słuchają Mojżesza, a drudzy Jezusa. (Tak, wiem, są tacy chrześcijanie, którzy godzą te dwie postacie, i słuchają obu.) Skoro są dwie religie, znaczy, że Jezus przyniósł i głosił coś odmiennego od ówcześnie przyjętego wyznania, choć oczywiście były też wspólne punkty, bo nie było tak, że we wszystkim Żydzi błądzili.

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: BoaDusiciel »

No to poddaję się.
Mnie zresztą jest ideologicznie obojętne kim był i co wyznawał Jezus.
Bardziej mnie interesuje mechanizm socjologiczny, który spowodował, że nieślubny syn nieletniej Żydówki i żołnierza armii okupacyjnej został uznany za Mesjasza.
Prawdopodobnie jest to ten sam mechanizm, który spowodował, że człowiek mający w chwili śmierci poparcie na poziomie 2%, jest uznawany za wybitnego prezydenta RP ;-)
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1290
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
16 gru 2021, 17:55
To moje zdanie nie jest negacją, a jest stwierdzeniem, i poniekąd pytaniem.

Niestety, w niejednym przypadku Twoje "stwierdzenia" mają podtekst "negacji". Zadając pytania, robisz mądrze, bo tak docieka się prawdy, ale są też pytania, które mają za cel podważyć prawdę. Takim pytaniem posłużył się na początku "Ojciec kłamstwa" Szatan
(Jan 8:44). To pytanie brzmi: "Czy rzeczywiście ...?" (Rodz 3:1).

"Czy rzeczywiście Jezus był wyznawcą religii żydowskiej?" ... "to tak jednoznacznie już nie jest" ... "że w ogóle obchodził święta (...) z czym do świątyni szedł". To są cytaty Twoich wypowiedzi!

A jaka jest prawda? "Nadstaw ucha" ...

"Słuchaj mnie uważnie, mój ludu, nadstaw ucha, mój narodzie.
Bo ode mnie wyjdzie prawo, a swoją sprawiedliwość ustanowię światłem dla ludów"
(Iz 51:4)

Bóg, przez proroka Izajasza, mówi do swojego narodu żydowskiego, że "wyjdzie prawo" i "sprawiedliwość" ustanowi "światłem" dla narodów.

I tak się stało! 700 lat później Jego Syn ustanawia "Prawo Chrystusowe" (Gal 6:2) i daje dwa "nowe przykazania", którego podwaliną jest litera 'Prawa', psalmy i pisma proroków (Mat 22:37-40):

Jan 13:34 "Daję wam nowe przykazanie, żebyście się nawzajem kochali. Jak ja kocham was, tak wy kochajcie jedni drugich"

1 Jan 4:21 "A On dał nam to przykazanie, że kto kocha Boga, musi też kochać swojego brata"

Zgodnie z proroctwem, Jezus staje się "światłem" dla narodów (Jan 8:12) a Jego wszelkie działania oparte są na "sprawiedliwości", którą Bóg w pełni zaakceptował (Iz 9:7 / Mat 12:18).

Czy ktoś z ludzi, kto nie przestrzegałby 'Prawa', mógł zostać nazwany "sprawiedliwym"?

Absolutnym potwierdzeniem tego, że wszelkie poczynania Jezusa były "sprawiedliwe" i cieszyły się uznaniem Boga, jest dwukrotne zapewnienie, które wyszło od samego Jehowy Boga:

Mat 3:17 "Ponadto z nieba rozległ się głos: 'To jest mój ukochany Syn, którego darzę uznaniem'" (29 rok n.e.)

Mat 17:5 "Gdy jeszcze mówił, osłonił ich jasny obłok, z którego rozległ się głos: „To jest mój ukochany Syn, którego darzę uznaniem. Słuchajcie go"
(32 rok n.e.)

A co było głównym powodem zadowolenia ze strony Boga? Ano to, że Jego Syn "spełniał" wszystkie wymogi 'Prawa', o czym sam Jezus nam powiedział:

Mat 5:17 "Nie myślcie, że przyszedłem unieważnić Prawo lub pisma proroków. Nie przyszedłem unieważnić, ale spełnić"

Negowanie tego niezaprzeczalnego faktu, że Jezus w pełni przestrzegał 'Prawa', nim zostało ono unieważnione w chwili Jego śmierci
(Kol 2:14) i poddawanie tego w wątpliwość, jest podważaniem Słowa Bożego, jako 'Słowa Prawdy':

"Uświęć ich przez prawdę. Twoje słowo jest prawdą" (Jan 17:17)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: wybrana »

BoaDusiciel pisze:
17 gru 2021, 7:11
No to poddaję się.
Mnie zresztą jest ideologicznie obojętne kim był i co wyznawał Jezus.
Bardziej mnie interesuje mechanizm socjologiczny, który spowodował, że nieślubny syn nieletniej Żydówki i żołnierza armii okupacyjnej został uznany za Mesjasza.
Prawdopodobnie jest to ten sam mechanizm, który spowodował, że człowiek mający w chwili śmierci poparcie na poziomie 2%, jest uznawany za wybitnego prezydenta RP ;-)
A jednak słoma wyszła z butów.
Udowodnij, że historyczny Jezus był synem nieślubnej Żydówki i żołnierza armii okupacyjnej!

Jakim trzeba być hipokrytą, by takie stwierdzenia pisać.
Jedynie wąż potrafi to robić, bo jest wężem.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Jezus był Żydem ....

Post autor: BoaDusiciel »

Ale ja nie pisałem, że Jezus był synem nieślubnej Żydówki.
A jak ci wyszła słoma z butów, to se wsadź w ...... albo daj kozom :mrgreen:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jezus Chrystus”