Różaniec - świadectwa mocy modlitwy

Kościół Katolicki, Prawosławny, Koptyjski, Mariawici, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
natan
Posty: 600
Rejestracja: 10 lip 2007, 10:46
Kontakt:

Post autor: natan »

w I
Obrazek
lista ignorowanych osób (aby nie tracili czasu pisząc mi): angelo, christianin, rykiw, Eutychus, bartek212701

Awatar użytkownika
ksenon
Posty: 79
Rejestracja: 08 lip 2007, 19:41
Kontakt:

Post autor: ksenon »

Natanie, przeczytaj jeszcze raz moje pytanie:
Didache w kanonie??????????????

Przepraszam, a w którym roku spisano Didache?
"I oznajmiać będą o przejawach chwały Jehowy" (Iz. 60:6)

Awatar użytkownika
natan
Posty: 600
Rejestracja: 10 lip 2007, 10:46
Kontakt:

Post autor: natan »

a roku... nie wiem, można podawać przedziały czasowe ale nikt nie wskaże dokładnej daty.
Obrazek
lista ignorowanych osób (aby nie tracili czasu pisząc mi): angelo, christianin, rykiw, Eutychus, bartek212701

Awatar użytkownika
ksenon
Posty: 79
Rejestracja: 08 lip 2007, 19:41
Kontakt:

Post autor: ksenon »

natan pisze:
Co w okresem kiedy Didache było w Kanonie? A nie było listów powszechnych?
Albo masz jakąś tajemną wiedzę o początkach chrystianizmu, albo napisałeś totalną bzdurę. Nawet jeśli, jak się czasem ocenia, Didache powstało na przełomie I i II wieku, to wszystkie listy były już spisane (do końca I w. listy Janowe). Większość źródeł podaje początek II w.

Ponadto Didache, podobnie jak list Klemensa do Koryntian i "Pasterz" Hermasa czy listy Ignacego z Antiochii, NIGDY nie było zaliczane do kanonu. Przeczytaj sobie fragment Muratoriego.
"I oznajmiać będą o przejawach chwały Jehowy" (Iz. 60:6)

Awatar użytkownika
natan
Posty: 600
Rejestracja: 10 lip 2007, 10:46
Kontakt:

Post autor: natan »

Didache do Kanonu zaliczał
- Klemens Aleksandryjski
- Dydym Ślepy
Do dziś w kościołach etiopskim i koptyjskim Didache jest w szeroko rozumianym Kanonie

Pasterz Hermasa
- Ireneusz z Lyonu
- Klemens Aleksandryjski
- Kodeks Synajacki
- Dydym Ślepy

List Barnaby i listy Klemensa podobnie!

Trzeba pamiętać, że 27 ksiąg jako Kanon NT to druga połowa IV wieku i Atanazy Wielki wcześniej bywało różnie. Kodeks Muratoriego nie wspomina o liście do Hebrajczyków, Jakuba, druch listów Piotra, i 3 liście Jana a wspomina o apokalipsie Piotra.
Obrazek
lista ignorowanych osób (aby nie tracili czasu pisząc mi): angelo, christianin, rykiw, Eutychus, bartek212701

derko
Posty: 570
Rejestracja: 07 lip 2007, 11:37

Post autor: derko »

natan pisze: Trzeba pamiętać, że 27 ksiąg jako Kanon NT to druga połowa IV wieku
czy te 27 ksiąg napisano dopiero w drugiej połowie IV wieku? czy wtedy zaczento je dopiero czytac , czy moze duzo wcześniej były czytanie i znane wierzacym?
"Sola Scriptura: Wystarczalność Pisma Świętego"

Awatar użytkownika
ksenon
Posty: 79
Rejestracja: 08 lip 2007, 19:41
Kontakt:

Post autor: ksenon »

Myślę natanie, że nawet najbardziej liberalny proboszcz uznałby cię za heretyka od katolicyzmu. Zwłaszcza, że "Kod da Vici" ostatnio jest na celowniku, a ty powtarzeasz te bajeczki.

Zapominasz, że zbór Boży (Kościół) w I wieku cieszył się wsparciem ducha Bożego i kierował nim z nieba Jezus. Chrześcijanie otrzymali ducha śwetego w dniu święta Pięćdziesiątnicy 33 roku i dopóki żył apostoł Jan (jako ostatni na 100% pewny natchnienia Bożego) to zbór był chroniony przed wpływem róznych gnostyków i apostatów. Wtedy powstał kanon.
"I oznajmiać będą o przejawach chwały Jehowy" (Iz. 60:6)

Awatar użytkownika
natan
Posty: 600
Rejestracja: 10 lip 2007, 10:46
Kontakt:

Post autor: natan »

Jak podałem, niektóre listy powszechne według wiedzy zdobytej poprzez badanie wczesnochrześcijańskich pism nie były ZNANE! To nie jest mój osąd, ale ludzi którzy się tym zajmują.
Inne pisma których dziś nie mamy w Kanonie były uważane za natchnione i czytano je.
Pismo Święte nigdy dla chrześcijan nie było jedynym źródłem wiary, ba pojęcie Pisma było inne, dopiero reformacja wprowadza pojęcie Pisma jako sztywnego kanonu, wcześniej nie było potrzeby aby niesztywno ustalać granice miedzy tym co natchnione a nie-natchnione.
W KK dopiero sobór trydencki w XVI wieku jako element wiary podaje spis ksiąg Biblii. Robi to jako reakcja na poczynania protestantów. Dziś w prawosławiu czy w kościołach orientalnych nie ma Kanonu w naszym rozumieniu. W Etiopii do dziś PISZE się EWANGELIE :) cóż, juz kilkakrotnie podawałem linki do stron które ten temat omawiają.
Obrazek
lista ignorowanych osób (aby nie tracili czasu pisząc mi): angelo, christianin, rykiw, Eutychus, bartek212701

stokrotek

Post autor: stokrotek »

natanie, zachęcałeś wcześniej forumowiczów, aby odmawiali modlitwę Jezusową. O jaką modlitwę chodzi? Czy chodzi Ci o tę, którą On zaczął: ,Ojcze nasz'? Przybliż nam to, proszę.

Awatar użytkownika
ksenon
Posty: 79
Rejestracja: 08 lip 2007, 19:41
Kontakt:

Post autor: ksenon »

natan pisze:... Pismo Święte nigdy dla chrześcijan nie było jedynym źródłem wiary, ba pojęcie Pisma było inne, dopiero reformacja wprowadza pojęcie Pisma jako sztywnego kanonu, wcześniej nie było potrzeby aby niesztywno ustalać granice miedzy tym co natchnione a nie-natchnione.
W KK dopiero sobór trydencki w XVI wieku jako element wiary podaje spis ksiąg Biblii. Robi to jako reakcja na poczynania protestantów...
Zaiste natanie tracisz wiarę, skoro nie widzisz wyraźnej róznicy pomiędzy tym co natchnione, a tym co apokryficzne.

Czy uważasz, że Bóg Wszechmocny miałby uzależniać spisanie i zachowanie Swojego Słowa od decyzji kilku facetów i miałby na to czekac piętnascie wieków???

Nadal zastanawiam się, co na to twój kościół? Hansa Kunga pozbawili mozliwości nauczania za dużo łagodniejsze sformułowania.
"I oznajmiać będą o przejawach chwały Jehowy" (Iz. 60:6)

Awatar użytkownika
natan
Posty: 600
Rejestracja: 10 lip 2007, 10:46
Kontakt:

Post autor: natan »

modlitwa Jezusowa

Jezus Chryste, Synu Boże, zmiłuj się nade mną grzesznym!
Obrazek
lista ignorowanych osób (aby nie tracili czasu pisząc mi): angelo, christianin, rykiw, Eutychus, bartek212701

stokrotek

Post autor: stokrotek »

natanie, to piękna modlitwa, popieram Cię, aby wszyscy tymi, lub podobnymi słowami zwracali się do Jezusa. :-D

Awatar użytkownika
Esther
Posty: 2524
Rejestracja: 10 lis 2006, 21:55

Post autor: Esther »

natan pisze:modlitwa Jezusowa

Jezus Chryste, Synu Boże, zmiłuj się nade mną grzesznym!
a dlaczego ta modlitwa tak się nazywa?

Awatar użytkownika
natan
Posty: 600
Rejestracja: 10 lip 2007, 10:46
Kontakt:

Post autor: natan »

bo tak ją nazwano :) już kilka razy wklełem teksty o tej modlitwie z portali prawosławnych!!!
Obrazek
lista ignorowanych osób (aby nie tracili czasu pisząc mi): angelo, christianin, rykiw, Eutychus, bartek212701

Miłujący prawdę
Posty: 1123
Rejestracja: 28 cze 2006, 5:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Miłujący prawdę »

Różaniec - to po prostu liczydło.

Kiedy modlitwy nie zasługują na wysłuchanie przez Boga?
Mat. 6:5 (BT): „Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę”. (Również Łuk. 18:9-14).

Mat. 6:7 (BT): „Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani”.

Prz. 28:9 (BT): „Kto ucho odwraca, by Prawa [Bożego] nie słyszeć, tego nawet modlitwa jest wstrętna”.

Mich. 3:4 (Bp): „A potem wołać będą do Jahwe, ale On ich nie wysłucha; zakryje przed nimi oblicze swoje, bo dopuszczali się czynów okropnych”.

Jak. 4:3 (Romaniuk): „A jeśli się modlicie o coś i mimo to nie otrzymujecie, to dlatego, że się źle modlicie, myśląc ciągle o zaspokojeniu tylko własnych pragnień”.
Izaj. 42:8 (Wujek 1962); Mat. 4:10 (BT): „Ja Pan [„Jahwe”, BT; „Jehowa”, NW], to jest imię moje, chwały mojej nie dam drugiemu, a sławy mojej bałwanom”. „Panu, Bogu swemu [„Jehowie, twemu Bogu”, NW], będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”. (Również Ps. 115:4-8).

Modlitwa jest formą oddawania czci.
Czy podoba się Bogu modlitwa odmawiana przed posągami lub obrazami?


Izaj. 8:19: „A gdy wam będą mówić: Radźcie się wywoływaczy duchów i czarowników, którzy szepcą i mruczą, to powiedzcie: Czy lud nie ma się radzić swojego Boga? Czy ma się radzić umarłych w sprawie żywych?”

Jak. 1:6, 7 (Romaniuk): „Trzeba jednak zawsze modlić się z wiarą, bez cienia wątpliwości. Kto bowiem poddaje się zwątpieniu, podobny jest do morskiej fali, miotanej wiatrem i przerzucanej z miejsca na miejsce. Człowiekowi takiemu niech się nawet nie wydaje, że uzyska coś od Pana”.

O co można się modlić?

Mat. 6:8-13 (BT): „Wy zatem tak się módlcie:
[1] Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje.
[2] Niech przyjdzie Królestwo Twoje;
[3] niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie.
[4] Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
[5] i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili;
[6] i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego”.
Warto zaznaczyć, że pierwszeństwo należy się imieniu i zamierzeniu Bożemu.

Ps. 25:4, 5 (BT): „Daj mi poznać drogi Twoje, Jahwe, a naucz mnie Twoich ścieżek. Prowadź mnie według Twej prawdy i pouczaj, bo Ty jesteś Bóg, mój Zbawca”.

Łuk. 11:13 (BT): ‚Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą”.

l Tes. 5:17, 18: „Bez przestanku się módlcie. Za wszystko dziękujcie”.

Mat. 14:19, 20 (Kowalski): „[Jezus] wziął owe pięć chlebów i dwie ryby i wzniósłszy oczy ku niebu odmówił modlitwę z błogosławieństwem, a potem łamał chleby i podawał je uczniom, uczniowie zaś ludziom. Wszyscy jedli i nasycili się”.

Jak. 5:16: „Módlcie się jedni za drugich”.

Mat. 26:41: „Czuwajcie i módlcie się, abyście nie popadli w pokuszenie”.

Filip. 4:6 (BT): „O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem”.

Modlitwy są wysłuchiwane jedynie przez Boga i tylko do Niego mogą być kierowane.
A jeśli Jehowa ich wysłucha, to moc ich olbrzymia.
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kościoły ortodoksyjne”