wieczna dziewica

Kościół Katolicki, Prawosławny, Koptyjski, Mariawici, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
eksplorator

Post autor: eksplorator »

Pietr pisze:
eksplorator pisze: ...i żadne stwierdzenia w Biblii się nie wykluczają ponieważ autor tejże, Bóg Jahwe, jest Bogiem porządku, jak już cytowałem, a nie chaosu!
Przepraszam, że zbaczam z tematu tego wątku, ale chcę się odnieść do tego co piszesz.

[center]Jeśli udowodnię Ci, że się mylisz, to jesteś w stanie się do tego przyznać?[/center]

Podam przykład z Dziejów, opisu nawrócenia Szaula pod Damaszkiem.
Dzieje 9,7 A mężowie, którzy z nim byli w drodze, stanęli oniemiali, głos bowiem słyszeli, ale nikogo nie widzieli.
Dzieje 22,9 A ci, którzy byli ze mną, światłość wprawdzie widzieli, ale głosu tego, który rozmawiał ze mną, nie słyszeli

Jak to więc było? Towarzysze Szaula słyszeli głos, czy nie słyszeli?
[center]Zanim odpowiem Tobie na to pytanie, posłużę się pewnym przykładem. [/center]

Wyobraź sobie, że czytasz cztery opisy jednego zdarzenia. Czterech ludzi siedzi przy stole, na środku którego jest duży dzban z motywem np. winogrona, za dzbanem znajduje się szklanka z uszkiem zwrócona w kierunku dzbana. Motyw winogrona jest po przeciwnej stronie szklanki.

Jeden z czterech ludzi, który siedzi na wprost dzbana i szklanki pisze; "widziałem szklankę bez uszka a za nim stał kolorowy dzban, który nie miał żadnego motywu". Opisujący nie mógł widzieć ani uszka, gdyż zasłaniała go szklanka i nie mógł widzieć motywu winogrona, ponieważ motyw był z drugiej strony. Opisał to rzetelnie czy skłamał?

Siedzący naprzeciw niego napisał; "widziałem dzban z motywem winogrona i nic więcej nie widziałem". Nie mógł zauważyć szklanki która była za dzbanem! Opisał to rzetelnie czy skłamał?

Siedzący po prawej stronie pierwszego opisującego stwierdził; "widziałem szklankę z uszkiem, po jej prawej stronie, i dzban, który stał na prawo od szklanki ... chyba z motywem winogrona, lecz całego motywu nie widziałem, tylko jakby dolną część przypominającą winogrono". Opisujący widział tylko część tego co widział pierwszy oraz co widział drugi komentator. Opisał to rzetelnie czy skłamał?

Czwarty, siedzący po lewej stronie pierwszego komentatora napisał; "widziałem duży dzban, chyba z motywem winogrona, lecz widziałem tylko górną część przypominającą ogonek kiści winogrona z paroma owocami. Dzban stał po lewej stronie szklanki, której uszko skierowane było w kierunku dzbana. Uszko znajdowało się po lewej stronie szklanki". Komentator nie widział całego winogrona ponieważ jego dalszą część zakrywał dzban. Opisał to rzetelnie czy skłamał?

Oponent, czytając cztery różniące się opisy tego samego zdarzenia stwierdzi, że nie są dokładne i sobie zaprzeczają! Tak właśnie podchodzą do Biblii przeciwnicy 'Porządku Bożego' stwierdzając, że Biblia niejednokrotnie sobie zaprzecza i wprowadza chaos i zamieszanie.

Nic bardziej mylnego!!!

Powróćmy do wersetów z Dziejów Apostolskich. Czy zacytowane przez Ciebie wersety zaprzeczają sobie? Przytoczmy je jeszcze raz;
Biblia pisze:Dzie 9;7 BT Ludzie, którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemiali ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo.

Dzie 22;9 BT Towarzysze zaś moi widzieli światło, ale głosu, który do mnie mówił, nie słyszeli.
Pozorne rozbieżności, które można zauważyć w powyższych wersetach, dają się łatwo wytłumaczyć i takich 'niejasności', jak zacytowany przez Ciebie, jest więcej, co wcale nie świadczy o tym, że Jahwe, autor Biblii sobie zaprzecza. Najczęściej jest to wina kopistów lub tłumaczy, którzy nie rozumiejąc sensu tego co piszą, używają wykluczającej się terminologii, lub specjalnie, na potrzeby własnej religii, dokonują niezgodnych z zamysłem Stwórcy zmian.

Całe zdarzenie, którego uczestnikiem był Szaweł oraz Jego towarzysze opisano po grecku tak;
Biblia po Grecku pisze:Dzie 9;7 οι δε ανδρες οι συνοδευοντες αυτω ειστηκεισαν εννεοι ακουοντες μεν της φωνης μηδενα δε θεωρουντες


Greckie słowo oddane przez tłumacza jako 'głos' w oryginale zapisano &#966;&#969;&#957;&#951;&#962;, lecz oznaczać ono może również 'dźwięk', co wyraźnie widać w systemie Stronga. Według tegoż greckie słowo &#966;&#969;&#957;&#951;&#962; mające przydzielony numer <5456> oznacza 'dźwięk', 'hałas', 'głos'
Greckie wydanie Stronga pisze:Dzie 9;7 &#959;&#953; <3588> &#948;&#949; <1161> &#945;&#957;&#948;&#961;&#949;&#962; <435> &#959;&#953; <3588> &#963;&#965;&#957;&#959;&#948;&#949;&#965;&#959;&#957;&#964;&#949;&#962; <4922> &#945;&#965;&#964;&#969; <846> &#949;&#953;&#963;&#964;&#951;&#954;&#949;&#953;&#963;&#945;&#957; <2476> &#949;&#957;&#957;&#949;&#959;&#953; <1769> &#945;&#954;&#959;&#965;&#959;&#957;&#964;&#949;&#962; <191> &#956;&#949;&#957; <3303> &#964;&#951;&#962; <3588> &#966;&#969;&#957;&#951;&#962; <5456> &#956;&#951;&#948;&#949;&#957;&#945; <3367> &#948;&#949; <1161> &#952;&#949;&#969;&#961;&#959;&#965;&#957;&#964;&#949;&#962; <2334>

Greckie wydanie Stronga pisze:Dzie 9;7 oi <3588> {T-NPM} de <1161> {CONJ} andrev <435> {N-NPM} oi <3588> {T-NPM} sunodeuontev <4922> (5723) {V-PAP-NPM} autw <846> {P-DSM} eisthkeisan <2476> (5715) {V-LAI-3P} eneoi <1769> {N-NPM} akouontev <191> (5723) {V-PAP-NPM} men <3303> {PRT} thv <3588> {T-GSF} fwnhv <5456> {N-GSF} mhdena <3367> {A-ASM} de <1161> {CONJ} yewrountev <2334> (5723) {V-PAP-NPM}


Zupełnie innym słowem oddano ów 'głos' w 22 rozdziale Dziejów Apostolskich 9 wersecie, gdzie użyto formy &#960;&#959;&#965; &#940;&#954;&#959;&#965;&#963;&#945;&#957; , co oznacza 'słuchać', 'usłyszeć', a w systemie Stronga ma numer <191>

Tak więc możemy przypuszczać, że towarzysze Szawła słyszeli jakieś &#966;&#969;&#957;&#951;&#962; <5456> 'dźwięki', 'hałas', 'głosy' towarzyszące całemu zajściu, lecz nie słyszeli tego co 'usłyszał' &#960;&#959;&#965; &#940;&#954;&#959;&#965;&#963;&#945;&#957; <191> Szaweł do którego jedynie przemawiał Jezus.

&#966;&#969;&#957;&#951;&#962; głos, hałas, dźwięk <5456>

&#960;&#959;&#965; &#940;&#954;&#959;&#965;&#963;&#945;&#957; słuchać, usłyszeć <191>


Kiedy więc, na moje oświadczenie, że "żadne stwierdzenia w Biblii się nie wykluczają ponieważ autor tejże, Bóg Jahwe, jest Bogiem porządku, jak już cytowałem, a nie chaosu!", Ty twierdzisz, że "udowodnię Ci, że się mylisz, to czy jesteś w stanie się do tego przyznać?" stajesz się jawnym przeciwnikiem Bożego Porządku.
Biblia pisze:1 Kor 14;33 BT (33) Bóg bowiem nie jest Bogiem zamieszania, lecz pokoju. Tak jak to jest we wszystkich zgromadzeniach świętych,

[center]Zapamiętaj sobie raz na zawsze! To nie Bóg wprowadza chaos i zamieszanie lecz krnąbrny człowiek, który próbuje ugrać coś dla siebie!!![/center]

[center]Jeżeli nie potrafisz sobie czegoś wytłumaczyć to pamiętaj, że zawsze musisz domniemywać, że Biblia mówi prawdę a zrozumienie daje Bóg i musi być logiczne wytłumaczenie niezrozumiałego tekstu! Nigdy nie posługuj się już buńczucznym stwierdzeniem; &#8222;udowodnię Ci, że się mylisz&#8221; że &#8222;Bóg Jahwe, jest Bogiem porządku, a nie chaosu!&#8221;![/center]
Ostatnio zmieniony 29 mar 2010, 21:54 przez eksplorator, łącznie zmieniany 1 raz.

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Pięknie.. :mrgreen:

Pietr
Posty: 233
Rejestracja: 06 paź 2009, 2:28

Post autor: Pietr »

eksplorator,
nie zrozumieliśmy się, wiesz?
Ja nie chciałem Ci udowodnić, że Bóg jest Bogiem zamieszania i że Słowo Boże się myli.
Nie śmiałbym nawet dopuścić takiej myśli. To byłby nonsens.

Piszesz:
Pozorne rozbieżności, które można zauważyć...
Sam uznajesz, że są rozbieżności i to właśnie chciałem Ci udowodnić, bo sądziłem, że ich nie dostrzegasz.
I wychodzi, na to że obaj podobnie na to patrzymy, gdyż ja również uważam, że te rozbieżności są pozorne.

Nawet w poprzednim moim poście to zawarłem:
explorator,
ale dałeś mi do myślenia.
Przez Ciebie mam teraz rebus
Wiele jest w Biblii niewyjaśnionych spraw, które pewnie pozostaną dla nas tajemnicą.
Niektóre stwierdzenia na pozór się wykluczają.
Dlatego do poznawania Bożego Słowa jest potrzebne nie tylko logiczne myślenie ale przede wszystkim pomoc Ducha Świętego.
Dlatego zacytowałem Ci tamte wersety z Dziejów aby udowodnić, że takie pozorne rozbieżności w Pismach istnieją. Wychodzi na to, że niepotrzebnie to robiłem, bo o tym wiesz.
Nie rozumiem dlaczego moją wypowiedź, którą powyżej zacytowałem zanegowałeś.
Pewnie z przyzwyczajenia dlatego, że jestem katolikiem.
"Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią - będą sobie mnożyli nauczycieli."

krzych67
Posty: 580
Rejestracja: 07 sty 2010, 19:38

Post autor: krzych67 »

Pewnie z przyzwyczajenia dlatego, że jestem katolikiem.
Od wszystkiego można się odzwyczaić ;-)

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Słusznie mówisz Krzychu - Eksplorator a i nie tylko on powinien odzwyczaić się od sprośnych przyzwyczajeń, od protestanckiej tradycji negowania wszystkiego co katolickie, odzwyczaić się choćby w imię teorii sola scriptura (która zresztą jest niebiblijna, ale to temat osobny).

eksplorator

Post autor: eksplorator »

meritus pisze:Słusznie mówisz Krzychu - Eksplorator a i nie tylko on powinien odzwyczaić się od sprośnych przyzwyczajeń, od protestanckiej tradycji negowania wszystkiego co katolickie, odzwyczaić się choćby w imię teorii sola scriptura (która zresztą jest niebiblijna, ale to temat osobny).
Nie jestem uprzedzony do katolików. W żadnym wypadku... Sam posiadam rodzinę tak bardzo katolicką, że bardziej już chyba nie można. Szanuję ich wszystkich i ..... podziwiam za wiarę, tak! ..... podziwiam, że wierzą w coś, czego zupełnie nie potrafią wytłumaczyć! Ich umysły są nasączone religijnymi sprzecznościami, a jednak wierzą! I to jest fenomen Kościoła Katolickiego! Tak wychować sobie wiernych by zadawali jak najmniej kłopotliwych pytań i chodzili do kościoła. Od kołyski po grobową deskę na wszystko najlepsza jest jedna metoda - &#8222;Msza Święta&#8221; ... czy się rodzisz, czy idziesz do I komunii, czy bierzesz ślub, czy umierasz ... jedna nauka ... ale co z niej wynika? Jedno wielkie NIC! Wierni wierzą w skuteczność tego elementu wiary i w zasadzie ich znajomość Boga kończy się po wyjściu z kościoła!

Nigdy nie ganiłem żadnego człowieka za wiarę, natomiast zawsze będę ganił obłudę i fałsz zawarty w niebiblijnych doktrynach!

Jeżeli chodzi zaś o teorię sola scriptura, to zauważ, że nasz Mistrz, Jezus stale używał tejże w udowodnieniu swoich nauk mówić &#8222;napisano przecież&#8221; , &#8222;czy nie czytaliście&#8221; itd., itp

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Jeżeli chodzi zaś o teorię sola scriptura, to zauważ, że nasz Mistrz, Jezus stale używał tejże w udowodnieniu swoich nauk mówić &#8222;napisano przecież&#8221; , &#8222;czy nie czytaliście&#8221; itd., itp
Ale jej Mistrz nie stosował, bo musiałby najpierw spisać Ewangelię zanim zacząłby ją głosić.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

meritus pisze:
eksplorator pisze: Jeżeli chodzi zaś o teorię sola scriptura, to zauważ, że nasz Mistrz, Jezus stale używał tejże w udowodnieniu swoich nauk mówić &#8222;napisano przecież&#8221; , &#8222;czy nie czytaliście&#8221; itd., itp
Ale jej Mistrz nie stosował, bo musiałby najpierw spisać Ewangelię zanim zacząłby ją głosić.
Meritusie ... nie pogrążaj się! Naprawdę ... szkoda mi Ciebie! Oczywiście, że Jezus nie mógł cytować ewangelii, tak samo jak nie mogli tego robić Jego uczniowie, co nie znaczy, że nie powoływali się na Hebrajskie pisma Starego Testamentu! Oni wszyscy w widoczny i jawny sposób hołdowali zasadzie; 'tak musi być, ponieważ tak zapisano w Pismach' albo inaczej 'Tylko Pismo' miało dla nich wartość autorytatywną. Dla nich wszystkich, dla Jezusa, apostołów oraz uczniów zasadą było powoływanie się na Pisma, a w późniejszym czasie, już dla samych naśladowców Jezusa, na Jego słowa, które wnet spisano po grecku i aramejsku. Ba &#8230; nawet szatan powoływał się na Pisma.

[center]Podam Ci tylko parę przykładów, gdzie zasada powoływania się na Pisma była podstawową normą uwiarygadniania swych wypowiedzi; [/center]

[center]..... niektóre tylko pogrubiłem, gdyż tekstów gdzie powoływano się na Pisma jest bardzo, bardzo dużo;[/center]
Biblia pisze:Mat 4:4 bw A On odpowiadajac, rzekl: Napisano: Nie samym chlebem zyje czlowiek, ale kazdym slowem, ktore pochodzi z ust Bozych.
Mat 4:6 bw I rzekl mu: Jezeli jestes Synem Bozym, rzuc sie w dol, napisano bowiem: Aniolom swoim przykaze o tobie, abys nie zranil o kamien nogi swojej.
Mat 4:10 bw Wtedy rzekl mu Jezus: Idz precz, szatanie! Albowiem napisano: Panu Bogu swemu poklon oddawac i tylko jemu sluzyc bedziesz.
Mat 11:10 bw To jest ten, o ktorym napisano: Oto Ja posylam poslanca mego przed toba, ktory przygotuje droge twoja przed toba.
Mat 21:13 bw I rzekl im: Napisano: Dom moj bedzie nazwany domem modlitwy, a wy uczyniliscie z niego jaskinie zbojcow.
Mat 26:24 bw Syn Czlowieczy wprawdzie odchodzi, jak o nim napisano, ale biada temu czlowiekowi, przez ktorego Syn Czlowieczy bedzie wydany! Lepiej by mu bylo, gdyby sie ow czlowiek nie urodzil.
Mat 26:31 bw Wtedy mowi do nich Jezus: Wy wszyscy zgorszycie sie ze mnie tej nocy; napisano bowiem: Uderze pasterza i beda rozproszone owce trzody.
Mar 1:2 bw Jak napisano u Izajasza proroka: Oto posylam aniola mego przed toba, ktory przygotuje droge twoja.
Mar 7:6 bw On zas rzekl im: Dobrze Izajasz prorokowal o was, obludnikach, jak napisano: Lud ten czci mnie wargami, ale serce ich daleko jest ode mnie.
Mar 9:12 bw A On im odrzekl: Eliasz wprawdzie przyjdzie najpierw i wszystko naprawi; ale jakze napisano o Synu Czlowieczym? Musi wiele ucierpiec i za nic byc poczytanym.
Mar 14:21 bw Syn Czlowieczy wprawdzie odchodzi, jak o nim napisano, ale biada owemu czlowiekowi, przez ktorego Syn Czlowieczy bedzie wydany. Lepiej by bylo, gdyby sie nie narodzil ow czlowiek.
Mar 14:27 bw I rzekl im Jezus: Wy wszyscy sie zgorszycie, bo napisano: Uderze pasterza, a owce beda rozproszone.
Luk 2:23 bw jak napisano w zakonie Panskim, iz: Kazdy pierworodny syn bedzie poswiecony Panu,
Luk 4:4 bw A Jezus mu odpowiedzial: Napisano: Nie samym chlebem czlowiek zyc bedzie.
Luk 4:8 bw A odpowiadajac Jezus rzekl mu: Albowiem napisano: Panu Bogu swemu poklon oddawac i tylko jemu bedziesz sluzyl.
Luk 4:10 bw napisano bowiem: Aniolom swoim przykaze o tobie, aby cie strzegli,
Luk 7:27 bw To jest ten, o ktorym napisano: Oto posylam poslanca mego przed toba, ktory przygotuje droge twoja przed toba.
Luk 10:26 bw On zas rzekl do niego: Co napisano w zakonie? Jak czytasz?
Luk 19:46 bw mowiac do nich: Napisano: I bedzie moj dom domem modlitwy, wy zas uczyniliscie z niego jaskinie zbojcow.
Luk 22:37 bw Albowiem mowie wam, iz musi sie wypelnic na mnie to, co napisano: Do przestepcow byl zaliczony; to bowiem, co o mnie napisano, spelnia sie.
Joh 2:17 bw Wtedy uczniowie jego przypomnieli sobie, ze napisano: Zarliwosc o dom twoj pozera mnie.
Joh 6:31 bw Ojcowie nasi jedli manne na pustyni, jak napisano: Chleb z nieba dal im, aby jedli.
Joh 6:45 bw Napisano bowiem u prorokow: I beda wszyscy pouczeni przez Boga. Kazdy, kto slyszal od Ojca i jest pouczony, przychodzi do mnie.
Joh 12:14 bw A Jezus znalazlszy osle, wsiadl na nie, jak napisano:
Act 1:20 bw Napisano bowiem w ksiedze Psalmow: Niech siedziba jego stanie sie pusta I niech nikt nie mieszka w niej. oraz: A urzad jego niech wezmie inny.
Act 7:42 bw Wtedy odwrocil sie Bog i oddal ich w sluzbe zastepow niebieskich, jak napisano w ksiedze prorokow: Czy mnie skladaliscie ofiary i dary Przez czterdziesci lat na pustyni, domu Izraela?
Act 13:29 bw Kiedy zas wykonali wszystko, co o nim napisano, zdjeli go z drzewa i zlozyli w grobie.
Act 13:33 bw wypelnil teraz Bog dzieciom ich przez wzbudzenie nam Jezusa, jak to napisano w psalmie drugim: Synem moim jestes, Dzisiaj cie zrodzilem.
Act 15:15 bw A z tym zgadzaja sie slowa prorokow, jak napisano:
Act 23:5 bw A Pawel rzekl: Nie wiedzialem, bracia, ze to arcykaplan; napisano bowiem: O przelozonym ludu twego zle mowic nie bedziesz.
Rom 1:17 bw bo usprawiedliwienie Boze w niej bywa objawione, z wiary w wiare, jak napisano: A sprawiedliwy z wiary zyc bedzie.
Rom 2:24 bw Albowiem z waszej winy, jak napisano, poganie bluznia imieniu Bozemu.
Rom 3:4 bw Z pewnoscia nie! Wszak Bog jest wierny, a kazdy czlowiek jest klamca, jak napisano: Abys sie okazal sprawiedliwym w slowach swoich i zwyciezyl, gdy bedziesz sadzony.
Rom 3:10 bw jak napisano: Nie ma ani jednego sprawiedliwego,
Rom 4:17 bw jak napisano: Ustanowilem cie ojcem wielu narodow, zapewniona przed Bogiem, ktoremu zaufal, ktory ozywia umarlych i ktory to, czego nie ma, powoluje do bytu.
Rom 8:36 bw Jak napisano: Z powodu ciebie co dzien nas zabijaja, uwazaja nas za owce ofiarne.
Rom 9:13 bw jak napisano: Jakuba umilowalem, a Ezawem wzgardzilem.
Rom 9:33 bw jak napisano: Oto klade na Syjonie Kamien obrazy i skale zgorszenia, a kto w niego uwierzy, nie bedzie zawstydzony.
Rom 10:15 bw A jak maja zwiastowac, jezeli nie zostali poslani? Jak napisano: O jak piekne sa nogi tych, ktorzy zwiastuja dobre nowiny!
Rom 11:8 bw jak napisano: Zeslal Bog na nich ducha znieczulenia, dal im oczy, ktore nie widza, i uszy, ktore nie slysza, az do dnia dzisiejszego.
Rom 11:26 bw i w ten sposob bedzie zbawiony caly Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwroci bezboznosc od Jakuba.
Rom 12:19 bw Najmilsi! Nie mscijcie sie sami, ale pozostawcie to gniewowi Bozemu, albowiem napisano: Pomsta do mnie nalezy, Ja odplace, mowi Pan.
Rom 14:11 bw Bo napisano: Jakom zyw, mowi Pan, ugnie sie przede mna wszelkie kolano i wszelki jezyk wyznawac bedzie Boga.
Rom 15:3 bw Bo i Chrystus nie mial upodobania w sobie samym, lecz jak napisano: Uragania uragajacych tobie na mnie spadly.
Rom 15:9 bw I aby poganie wielbili Boga za milosierdzie, jak napisano: Dlatego bede cie wyznawal miedzy poganami i bede spiewal imieniu twemu.
Rom 15:21 bw lecz jak napisano: Ujrza go ci, do ktorych wiesc o nim nie doszla, a ci, co o nim nie slyszeli, poznaja go.
1Co 1:19 bw Napisano bowiem: Wniwecz obroce madrosc madrych, a roztropnosc roztropnych odrzuce.
1Co 1:31 bw aby, jak napisano: Kto sie chlubi, w Panu sie chlubil.
1Co 2:9 bw Glosimy tedy, jak napisano: Czego oko nie widzialo i ucho nie slyszalo, i co do serca ludzkiego nie wstapilo, to przygotowal Bog tym, ktorzy go miluja.
1Co 3:19 bw Albowiem madrosc tego swiata jest u Boga glupstwem. Napisano bowiem: On chwyta madrych w ich wlasnej chytrosci;
1Co 9:9 bw Albowiem w zakonie Mojzeszowym napisano: Mlocacemu wolowi nie zawiazuj pyska. Czy Bog to mowi ze wzgledu na woly?
1Co 10:7 bw Nie badzcie tez balwochwalcami, jak niektorzy z nich; jak napisano: Usiadl lud, aby jesc i pic, i wstali, aby sie bawic.
1Co 14:21 bw W zakonie napisano: Przez ludzi obcego jezyka i przez usta obcych mowic bede do ludu tego, ale i tak mnie nie usluchaja, mowi Pan.
1Co 15:45 bw Tak tez napisano: Pierwszy czlowiek Adam stal sie istota zywa, ostatni Adam stal sie duchem ozywiajacym.
2Co 8:15 bw jak napisano: Kto wiele zebral, nie mial za wiele, a kto malo, nie mial za malo.
2Co 9:9 bw jak napisano: Szczodrze rozdaje, udziela ubogim, Sprawiedliwosc jego trwa na wieki.
Gal 3:10 bw Bo wszyscy, ktorzy polegaja na uczynkach zakonu, sa pod przeklenstwem; napisano bowiem: Przeklety kazdy, kto nie wytrwa w pelnieniu wszystkiego, co jest napisane w ksiedze zakonu.
Gal 3:13 bw Chrystus wykupil nas od przeklenstwa zakonu, stawszy sie za nas przeklenstwem, gdyz napisano: Przeklety kazdy, ktory zawisl na drzewie,
Heb 10:7 bw Tedy rzeklem: Oto przychodze, aby wypelnic wole twoja, o Boze, jak napisano o mnie w zwoju ksiegi.
1Pe 1:16 bw poniewaz napisano: Swietymi badzcie, bo Ja jestem swiety.
Mat 2:17 bw Wowczas spelnilo sie, co powiedziano przez Jeremiasza, proroka, mowiacego:
Mat 2:23 bw A przyszedlszy tam, zamieszkal w miescie zwanym Nazaret, aby sie spelnilo, co powiedziano przez prorokow, iz Nazarejczykiem nazwany bedzie.
Mat 5:21 bw Slyszeliscie, iz powiedziano przodkom: Nie bedziesz zabijal, a kto by zabil, pojdzie pod sad.
Mat 5:27 bw Slyszeliscie, iz powiedziano: Nie bedziesz cudzolozyl.
Mat 5:31 bw Powiedziano tez: Ktokolwiek by opuscil zone swoja, niech jej da list rozwodowy.
Mat 5:33 bw Slyszeliscie takze, ze powiedziano przodkom: Nie bedziesz falszywie przysiegal, ale dotrzymasz Panu przysiag swoich.
Mat 5:38 bw Slyszeliscie, iz powiedziano: Oko za oko, zab za zab.
Mat 5:43 bw Slyszeliscie, iz powiedziano: Bedziesz milowal blizniego swego, a bedziesz mial w nienawisci nieprzyjaciela swego.
Mat 8:17 bw aby sie spelnilo, co przepowiedziano przez Izajasza proroka, mowiacego: On niemoce nasze wzial na siebie i choroby nasze poniosl.
Mat 12:17 bw zeby sie wypelnilo, co powiedziano przez proroka Izajasza w slowach:
Mat 13:35 bw Aby sie wypelnilo, co powiedziano przez proroka, gdy mowil: Otworze w podobienstwach usta moje, wypowiem rzeczy ukryte od zalozenia swiata.
Mat 21:4 bw A to sie stalo, aby sie spelnilo, co powiedziano przez proroka, mowiacego:
Luk 2:17 bw A ujrzawszy, rozglosili to, co im powiedziano o tym dziecieciu.
Luk 2:24 bw i aby zlozyc ofiare wedlug tego, co powiedziano w zakonie Panskim, pare synogarlic albo dwa golabki.
Luk 4:12 bw A Jezus, odpowiadajac, rzekl mu: Powiedziano: Nie bedziesz kusil Pana, Boga swego.
Act 13:40 bw Baczcie wiec, aby na was nie przyszlo to, co powiedziano u prorokow:
Rom 4:18 bw Abraham wbrew nadziei, zywiac nadzieje, uwierzyl, aby sie stac ojcem wielu narodow zgodnie z tym, co powiedziano: Takie bedzie potomstwo twoje.
Eph 4:8 bw Dlatego powiedziano: Wstapiwszy na wysokosc, Powiodl za soba jencow I ludzi darami obdarzyl.
Eph 5:14 bw wszystko bowiem, co sie ujawnia, jest swiatlem. Dlatego powiedziano: Obudz sie, ktory spisz, I powstan z martwych, A zajasnieje ci Chrystus.
Heb 11:18 bw do ktorego powiedziano: Od Izaaka nazwane bedzie potomstwo twoje.
To tylko ułamek tego, co zawiera Biblia i jeżeli Wy twierdzicie, że powoływanie się TYLKO na Pisma (sola scriptura) nie ma uzasadnienia Biblijnego, to przeczytaj poniższy werset, który mówi Ci po co Te wszystkie słowa spisano;
Biblia pisze:Rzym 15:4 BW Cokolwiek bowiem przedtem napisano, dla naszego pouczenia napisano, abyśmy przez cierpliwość i przez pociechę z Pism nadzieje mieli.

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Eksplorator
Meritusie ... nie pogrążaj się! Naprawdę ... szkoda mi Ciebie! Oczywiście, że Jezus nie mógł cytować ewangelii, tak samo jak nie mogli tego robić Jego uczniowie, co nie znaczy, że nie powoływali się na Hebrajskie pisma Starego Testamentu!
Zgodnie z zasadą sola scriptura Jezusowi nie wolno by było nic dodać zanim by tego nie napisał. Tak samo Apostołowie nie wiedzieliby co głosić, dopóki wszystkiego by nie napisali.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

meritus pisze:Eksplorator
Meritusie ... nie pogrążaj się! Naprawdę ... szkoda mi Ciebie! Oczywiście, że Jezus nie mógł cytować ewangelii, tak samo jak nie mogli tego robić Jego uczniowie, co nie znaczy, że nie powoływali się na Hebrajskie pisma Starego Testamentu!
Zgodnie z zasadą sola scriptura Jezusowi nie wolno by było nic dodać zanim by tego nie napisał. Tak samo Apostołowie nie wiedzieliby co głosić, dopóki wszystkiego by nie napisali.
Ależ Oni wszyscy cytowali Stary Testament lub słowa Jezusa
Ależ Oni wszyscy cytowali Stary Testament lub słowa Jezusa
Ależ Oni wszyscy cytowali Stary Testament lub słowa Jezusa
Ależ Oni wszyscy cytowali Stary Testament lub słowa Jezusa
Ależ Oni wszyscy cytowali Stary Testament lub słowa Jezusa
Ależ Oni wszyscy cytowali Stary Testament lub słowa Jezusa
Ależ Oni wszyscy cytowali Stary Testament lub słowa Jezusa

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

To w takim razie Jezus zasady sola scriptura nie przestrzegał, tak? Ponadto, to co głosili, np. w kazaniu Piotra po zesłaniu Ducha Świętego to nie były tylko słowa ST i Jezusa. Gdyby obowiązywała zasada sola scriptura, po zesłaniu Ducha musieliby najpierw dopisać do ST słowa Jezusa i wszystkie listy i potem dopiero głosić.

Wydaje mi się, że temat można zamknąć, bo jest wyczerpany. Ustaliliśmy przecież, że wiecznej dziewicy w Kościele katolickim nie ma, nie było i nie będzie. A takie pomysły zrodziły się w umysłach jakiegoś osobnika spoza katolicyzmu, który słyszy, że dzwony biją, ale nie wie w którym kościele.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

meritus pisze:Wydaje mi się, że temat można zamknąć, bo jest wyczerpany. Ustaliliśmy przecież, że wiecznej dziewicy w Kościele katolickim nie ma, nie było i nie będzie. A takie pomysły zrodziły się w umysłach jakiegoś osobnika spoza katolicyzmu, który słyszy, że dzwony biją, ale nie wie w którym kościele.
Więc ustalmy, na zakończenie tematy, że Maria była dziewicą w chwili poczęcia Jezusa, swego pierwszego dziecka, swego pierworodnego syna, lecz jest rzeczą niemożliwą, by po Jego urodzeniu zachowała nadal dziewictwo. Tym bardziej jest to niemożliwe, ponieważ obcowała cieleśnie ze swym mężem Józefem, który nie zbliżył się do niej, dopóki nie urodziła Syna Bożego &#8230; Mat 1;25

[center]Tekst oryginalny:[/center]
[center]&#945;&#965;&#964;&#951;&#962; &#964;&#959;&#957; &#960;&#961;&#969;&#964;&#959;&#964;&#959;&#954;&#959;&#957; &#954;&#945;&#953; &#949;&#954;&#945;&#955;&#949;&#963;&#949;&#957; &#964;&#959; &#959;&#957;&#959;&#956;&#945; &#945;&#965;&#964;&#959;&#965; &#953;&#951;&#963;&#959;&#965;&#957;[/center]

[center]Biblia Warszawska:[/center]
[center]Ale nie obcował z nią, dopóki nie powiła syna, i nadał mu imię Jezus.[/center]

[center]Biblia Tysiąclecia:[/center]
[center]lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus.[/center]

[center]Biblia Gdańska:[/center]
[center]Ale jej nie uznał, aż porodziła onego syna swego pierworodnego, i nazwał imię jego Jezus.[/center]

NET &copy; ale nie miał stosunków małżeńskich z nią, aż urodziła syna, któremu nadał imię 2 Jezusa.
NIV &copy; Ale nie miał z nią związek, dopóki nie urodziła syna. I dał mu imię Jezus.
NASB &copy; ale trzymał ją dziewicą, dopóki nie urodziła syna, i nazwał imię Jezus.
NLT &copy; ale ona pozostała dziewicą aż do jej syn urodził. I Józef mianował go Jezus.
MSG &copy; Ale nie do skonsumowania małżeństwa miała dziecko. Jezus nazwał dziecko.
BBE &copy; I nie miał związku z nią, póki nie urodziła syna, i dał mu imię Jezus.
NRSV &copy; ale nie miał z nią stosunki małżeńskie, dopóki nie urodziła syna, i dał mu imię Jezus.
NKJV &copy; i nie znam jej, póki nie zrodziła swego pierworodnego Syna. I nazwał imię Jezus.

NET &copy; ale nie miał stosunków małżeńskich
1 z nią, aż urodziła syna, któremu nadał imię Jezusa.

1 tn albo "nie miały stosunków seksualnych" GRK "nie znając jej." Czasownika "poznać" (w języku hebrajskim i greckim) jest częstym biblijnych eufemizm dla seksu. However, a translation like &#8220;did not have sexual relations with her&#8221; is too graphic in light of the popularity and wide use of Matthew's infancy narrative. Jednak tłumaczenie, jak "nie miał stosunków seksualnych z nią" jest zbyt graficzny w świetle popularność i szerokie zastosowanie narracji dzieciństwa Mateusza. Thus the somewhat more subdued but still clear &#8220;did not have marital relations&#8221; was selected. W ten sposób nieco bardziej stonowane, ale nadal wyraźnie "nie miały stosunków małżeńskich" została wybrana.

http://translate.google.pl/translate?hl ... verse%3D25

[center]Z tego związku, dwojga małżonków, urodziło się jeszcze czterech synów oraz córki;[/center]
meritus pisze:Mat 13;55 BT (55) Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? (56) Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko?

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Więc ustalmy, na zakończenie tematy, że Maria była dziewicą w chwili poczęcia Jezusa, swego pierwszego dziecka, swego pierworodnego syna, lecz jest rzeczą niemożliwą, by po Jego urodzeniu zachowała nadal dziewictwo. Tym bardziej jest to niemożliwe, ponieważ obcowała cieleśnie ze swym mężem Józefem, który nie zbliżył się do niej, dopóki nie urodziła Syna Bożego &#8230; Mat 1;25
Nie widzę powodu, by urodzenie Chrystusa przekreślało bycie dziewicą. Poza tym Biblia nic nie wspomina o tym, by Józef współżył z Maryją, więc proponuję by nie dopisywać nic w tej kwestii.
Z tego związku, dwojga małżonków, urodziło się jeszcze czterech synów oraz córki;
Nie byli to rodzeni siostry i bracia, lecz kuzynostwo. Pisałem o tym w stosownym temacie, polecam byś się zapoznał z tamtą dyskusją by nie powtarzać kolejny raz tego samego z obu stron.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

meritus pisze:
Więc ustalmy, na zakończenie tematy, że Maria była dziewicą w chwili poczęcia Jezusa, swego pierwszego dziecka, swego pierworodnego syna, lecz jest rzeczą niemożliwą, by po Jego urodzeniu zachowała nadal dziewictwo. Tym bardziej jest to niemożliwe, ponieważ obcowała cieleśnie ze swym mężem Józefem, który nie zbliżył się do niej, dopóki nie urodziła Syna Bożego &#8230; Mat 1;25
Nie widzę powodu, by urodzenie Chrystusa przekreślało bycie dziewicą. Poza tym Biblia nic nie wspomina o tym, by Józef współżył z Maryją, więc proponuję by nie dopisywać nic w tej kwestii.
a może jednak pozwala wysnuć taki wniosek?

gdyby było inaczej byłoby napisane, że nigdy jej nie dotknął lub nigdy z nią nie współżył.

meritus napisał:
więc proponuję by nie dopisywać nic w tej kwestii.
mówisz kuzynostwo, czyli dzieci siostry matki przyszły z Marią do Jezusa? Maria nie była jedynaczką?

Mk 3:31-35 Bw &#8222;Wtedy przyszli matka i kuzyni jego, a stojąc przed domem, posłali po niego i kazali go zawołać.(32) A wokół niego siedział lud. I powiedzieli mu: Oto matka twoja i kuzyni twoi, i kuzynki twoje są przed domem i poszukują cię.(33) I odpowiadając, rzekł im: Któż jest matką moją i kuzynami?(34) I powiódł oczyma po tych, którzy wokół niego siedzieli, i rzekł: Oto matka moja i kuzyni moi.(35) Ktokolwiek czyni wolę Bożą, ten jest moim kuzynem i kuzynką, i matką.&#8221;
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

Anowi pisze:Mk 3:31-35 Bw &#8222;Wtedy przyszli matka i kuzyni jego, a stojąc przed domem, posłali po niego i kazali go zawołać.(32) A wokół niego siedział lud. I powiedzieli mu: Oto matka twoja i kuzyni twoi, i kuzynki twoje są przed domem i poszukują cię.(33) I odpowiadając, rzekł im: Któż jest matką moją i kuzynami?(34) I powiódł oczyma po tych, którzy wokół niego siedzieli, i rzekł: Oto matka moja i kuzyni moi.(35) Ktokolwiek czyni wolę Bożą, ten jest moim kuzynem i kuzynką, i matką.&#8221;
GENIALNIE :-D
Ale i to rozmydlą, zaciemnią i odeślą do KKK :crazy:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kościoły ortodoksyjne”