Nauczanie KK o Eucharystii

Kościół Katolicki, Prawosławny, Koptyjski, Mariawici, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Hieronim pisze:[...] że prawdą jest to czego uczymy, i kto został obmyty ową wodą na odpuszczenie grzechów i na odrodzenie, i kto żyje tak jak Chrystus przykazał.
Oj, Hieronim...
Gdyby choć niemowlę zostało obmyte - to byłoby przynajmniej czyste. :-D
Zostało jedynie pokropione wodą.
Taki kapłan to jak Jezus - pokropi i... już bez grzechu!
Nie trzeba Jezusa z Ofiarą- starczy kapłan z wodą!
Myślę że myślimy o tym grzechu Adamowym, nazywanym "pierworodnym".

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

posłanniczka4 pisze: znów SJ nie wierzą Jezusowi a ............szkoda
Jakaś obsesja, czy co :?: W tym wątku, łącznie ze mną nie wypowiadał się ani jeden Św... :roll:
posłanniczka4 pisze:Wybaczcie że znów z Bednarskiego
Widzę, że też masz swoje CK... :-P
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

posłanniczka4
Posty: 325
Rejestracja: 29 kwie 2011, 19:23

Post autor: posłanniczka4 »

Eutychus pisze:Widzę, że też masz swoje CK... :-P
he he hi hi :-D :-P

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Hieronim pisze: A ten pokarm nazywa się u nas Eucharystią; nikomu nie wolno brać w nim udziału, tylko temu kto wierzy, że prawdą jest to czego uczymy, i kto został obmyty ową wodą na odpuszczenie grzechów i na odrodzenie, i kto żyje tak jak Chrystus przykazał. Bo my tego nie pożywamy, tak jak się je pospolity chleb i pije pospolity napój, lecz nauczono nas, że jak Jezus Chrystus Zbawiciel nasz, przez Słowo Boże stawszy się człowiekiem, miał Ciało i Krew dla naszego zbawienia, tak też i ów pokarm nad którym przez modlitwę zawierającą jego słowa, odprawiono dziękczynienie, a którym przez przemianę krew i ciało nasze odżywia się - jest Ciałem i Krwią tegoż Jezusa, który się wcielił.

Św. Justyn, Apologia I, 66
[center]Święty Justyn, Justyn Filozof ... filozof i apologeta[/center]

http://pl.wikipedia.org/wiki/Justyn_M%C4%99czennik
Kol 2;8 BT (8) Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę przez tę filozofię będącą czczym oszustwem, opartą na ludzkiej tylko tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie.

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

posłanniczka4 pisze:
Eutychus pisze:Widzę, że też masz swoje CK... :-P
he he hi hi :-D :-P
Hihi, masz u mnie duuuży + :-D
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

posłanniczka4 pisze:
Anowi pisze:co miał na myśli mówiąc "czyńcie to"?
Jak to co ? czyńcie to -róbcie to Nakazał by spożywać Jego ciało i pić Jego krew w postaci chleba i wina Tak tez czynili apostołowie,pierwsi chrześcijanie i tak jest po dzień dzisiejszy

"Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej." (1 Kor 11, 26-27)
opowiadamy o zbawieniu
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

posłanniczka4 pisze:I znów SJ nie wierzą Jezusowi a ............szkoda


Chrystus nakazał spożywać Ciało i Krew, a nie symbole, mówił przecież "To jest moje ciało...moja krew" a nie" To jest jakby moje ciało" nie mówił patrzcie jak jem/jemy Tylko nakazał spożywać!!!!!!wszystkim!!!!!

Niektórzy mówia ze Jezusowi chodziło o swoja naukę,Biblię ale nie!!!!!!!!!!!!!Dlaczego?

W pierwszym dniu po szabacie, kiedy zebraliśmy się na łamanie chleba, Paweł, który nazajutrz zamierzał odjechać, przemawiał do nich i przedłużył mowę aż do północy. 8 Wiele lamp paliło się w górnej sali, gdzie byliśmy zebrani. (Dz20, 7)
Po co tyle gadał, powinien podzielić się chlebem i paszli wszyscy do domu spać - bezrobotni byli? Nie musieli do pracy rano wstawać?

A bez chleba i wina nie da się o Jezusie porozmawiać?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Da się porozmawiać, ale nie da się wypełnić nakazu Jezusa co do spożywania Jego Ciała i Krwi.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Po co tyle gadał, powinien podzielić się chlebem i paszli wszyscy do domu spać - bezrobotni byli? Nie musieli do pracy rano wstawać?
przeglądałam swoje posty i trafiłam na to pytanie bez odpowiedzi - "pierwszego dnia tygodnia gdy się zebraliśmy by spożyć posiłek" - nie była to niedziela tylko sobota po zachodzie słońca. O północy Eutychus spadł z okna i przed niedzielnym świtem Paweł odszedł. To jedyne logiczne wyjaśnienie dlaczego mogli poświecić swój sen na słuchanie Słowa - niedziela była wolnym dniem od pracy.

Dzisiejsze kultywowanie zbierania się w kościele w niedzielę to "musztarda po obiedzie"
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

"pierwszego dnia tygodnia gdy się zebraliśmy by spożyć posiłek" - nie była to niedziela tylko sobota po zachodzie słońca
czyli już niedziela według żydowskiego liczenia

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

Anowi pisze:opowiadamy o zbawieniu
raczej celebrujemy , zauważ ,że w Eucharystii mamy Ciało za nas wydane i Krew wylaną na odpuszczenie grzechów
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Talmid2Tes2,15 pisze:
Anowi pisze:opowiadamy o zbawieniu
raczej celebrujemy , zauważ ,że w Eucharystii mamy Ciało za nas wydane i Krew wylaną na odpuszczenie grzechów
(Dz 20:7) W pierwszym dniu po szabacie, kiedy zebraliśmy się na łamanie chleba, Paweł, który nazajutrz zamierzał odjechać, przemawiał do nich i przedłużył mowę aż do północy. (8) Wiele lamp paliło się w górnej sali, gdzie byliśmy zebrani. (9) Pewien młodzieniec, imieniem Eutych, siedział na oknie pogrążony w głębokim śnie. Kiedy Paweł przedłużał przemówienie, zmorzony snem spadł z trzeciego piętra na dół. Podniesiono go martwego. (10) Paweł zeszedł, przypadł do niego i wziął go w ramiona: Nie trwóżcie się - powiedział - bo on żyje. (11) I wszedł na górę, łamał chleb i spożywał, a mówił jeszcze długo, bo aż do świtania.

o czym opowiadał zebranym - czy tylko on sam jadł? A jeśli sam to po co łamać chleb?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

1Kor 10:16 bp "Czy kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, nie jest udziałem we krwi Chrystusa? Czy chleb, który łamiemy, nie jest udziałem w Ciele Chrystusa?"
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

i dalej napisano:
(1 KOr 10:17) Ponieważ jest jeden chleb, my, ilu nas jest, stanowimy jedno ciało, wszyscy bowiem jesteśmy uczestnikami jednego chleba.

a skoro wszyscy ludzie na ziemi spożywają chleb - są braćmi - nawet jeśli mają do siebie jakieś "ale"
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

Anowi pisze:a skoro wszyscy ludzie na ziemi spożywają chleb - są braćmi
nie chleb ale Ciało Pańskie Ef 2:16 bt "i [w ten sposób] jednych, jak i drugich znów pojednać z Bogiem w jednym Ciele przez krzyż, w sobie zadawszy śmierć wrogości."
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kościoły ortodoksyjne”