Nauczanie KK o Eucharystii

Kościół Katolicki, Prawosławny, Koptyjski, Mariawici, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

meritus pisze:Czy aby jednak, gdzieś między wierszami nie ma tu usprawiedliwienia dla nieuczestniczenia w Eucharystii? Bo pozostaje pytanie, czy bez tej komunii w Kościele, jest możliwe pełne uczestnictwo w Ciele?
Ktoś mógłby to wziąć jako wymówkę „nie idę dzisiaj do kościoła, czy nie będę przyjmować wieczerzy, bo mam nieczyste serce” . Jednak Biblia wyjaśnia tę kwestię : „Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winnym staje się Ciała i Krwi Pańskiej.”
[ 1 Kor 11;27 BWP]
Niegodne przyjmowanie elementów pamiątki śmierci Syna Bożego, czyni nas winowajcami. Lecz bez tego i bez wiary w zmazującą moc krwi Jezusa, winni jesteśmy naszych grzechów. Chociaż Jezus Chrystus poniósł tę ofiarę za WSZYSTKICH ludzi. To jednak tenże człowiek musi sam zdecydować, czy przyjmie to czy odrzuci.
Myślę że są takie przypadki (lub będą) kiedy ktoś straci możliwość uczestniczenia w nabożeństwach. I wówczas co. Uważam że pomimo takiej straty nie ze swojej woli, jeżeli szczerze wierzy to jest cząstką Ciała Chrystusa.
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

elementów pamiątki
Moim zdaniem okropne sformułowanie. Gorsze od Strażnicowych "emblematów".
I wówczas co.
Sakrament pokuty i pojednania, jeśli ktoś śmiertelnie zgrzeszy po chrzcie.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

krecik
Uważam że pomimo takiej straty nie ze swojej woli, jeżeli szczerze wierzy to jest cząstką Ciała Chrystusa.
Wszyscy jesteśmy ciałem Chrystusa ze względu na Jego obecność w nas przez swojego Ducha Świętego,Źródlo prawdziwej Eucharystii Duchowej,której nie uznaje KK.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

meritus pisze:Cytat:
I wówczas co.

Sakrament pokuty i pojednania, jeśli ktoś śmiertelnie zgrzeszy po chrzcie.
Proszę spójrz jeszcze raz na moją wypowiedź. Chodziło mi o taki przypadek gdy wierzący z jakiejś przyczyny nie uczestniczy w wieczerzy, czy przez to zostaje wyautowany poza ciało Chrystusowe. Czy rzeczywiście samo uczestnictwo w pamiątce śmierci Syna Bożego, sprawia że jest już Oblubienicą ?
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

meritus pisze:
elementów pamiątki
Moim zdaniem okropne sformułowanie. Gorsze od Strażnicowych "emblematów".
I wówczas co.
Sakrament pokuty i pojednania, jeśli ktoś śmiertelnie zgrzeszy po chrzcie.
Czy w każdym poście musisz do Strażnicy nawracać? Proszę zmień swój styl. nike

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

nike pisze:Czy w każdym poście musisz do Strażnicy nawracać? Proszę zmień swój styl. nike
Proszę wykazać, że w każdym poście nawracam do Strażnicy i że jestem do tego zmuszony oraz, że jest to mój styl. W przeciwnym wypadku proszę pozostawić tego typu oceny w krainie swoich wyobrażeń i najlepiej nie dzielić się nimi na forum. Proszę byś nie stosowała tego typu nacisków, które mają za zadanie spowodować, bym ja, czy Bartek bali się napisać cokolwiek o Towarzystwie Strażnica i ich błędnych naukach.
krecik pisze:Proszę spójrz jeszcze raz na moją wypowiedź. Chodziło mi o taki przypadek gdy wierzący z jakiejś przyczyny nie uczestniczy w wieczerzy, czy przez to zostaje wyautowany poza ciało Chrystusowe. Czy rzeczywiście samo uczestnictwo w pamiątce śmierci Syna Bożego, sprawia że jest już Oblubienicą ?
Uczestnictwo w Eucharystii jest znakiem pełnego włączenia w Ciało Chrystusowe-Kościół. Jednak niemożność przystąpienia do Eucharystii nie wyklucza nikogo z Kościoła. Ostatni sobór wskazał, że nie tylko chrześcijanie niekatolicy, ale i ludzie dobrej woli mogą być w jakimś stopniu przyporządkowani, czy związani z Kościołem Chrystusa.

taka prawda

Post autor: taka prawda »

meritus pisze:Proszę byś nie stosowała tego typu nacisków, które mają za zadanie spowodować, bym ja, czy Bartek bali się napisać cokolwiek o Towarzystwie Strażnica i ich błędnych naukach.
Czy znasz prawdę by mówić że ktoś błędnie rozumie?
Czy to znaczy że ty wiesz wszystko?
Zauważyłeś by ci "strażnicowi" używali takiego języka jak ty?

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

powinniście sobie nawzajem współczuć
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Zauważyłeś by ci "strażnicowi" używali takiego języka jak ty?
Dużo gorszy. Ja według tego języka jestem w Babilonie Wielkim i czeka mnie unicestwienie, jeśli nie przystąpię do tej jedyniezbawczej spółki wydawniczej.
powinniście sobie nawzajem współczuć
Powiedziała co wiedziała.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

meritus pisze:
powinniście sobie nawzajem współczuć
Powiedziała co wiedziała.
współczucie to nie jest złe uczucie a Ty wstałeś nie z tej strony łóżka
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

taka prawda

Post autor: taka prawda »

meritus pisze:Dużo gorszy. Ja według tego języka jestem w Babilonie Wielkim i czeka mnie unicestwienie, jeśli nie przystąpię do tej jedyniezbawczej spółki wydawniczej.
Wskaż mi ten tu język tu na forum gdzie takie rzeczy piszę?
Czekam... .

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

meritus pisze:Uczestnictwo w Eucharystii jest znakiem pełnego włączenia w Ciało Chrystusowe-Kościół. Jednak niemożność przystąpienia do Eucharystii nie wyklucza nikogo z Kościoła. Ostatni sobór wskazał, że nie tylko chrześcijanie niekatolicy, ale i ludzie dobrej woli mogą być w jakimś stopniu przyporządkowani, czy związani z Kościołem Chrystusa.
Z Twojego zdania można wywnioskować że jednak uczestnictwo w pamiątce śmierci Jezusa Chrystusa jest niezbędne żeby być w pełni włączonym do Oblubienicy czy do Kościoła. Takie rozumowanie zostało utrwalone w umysłach wielu rzymskich wyznawców, właśnie przez tych co usiłują niewidomych prowadzić (zobacz Mt 15).
Ostatni Sobór ? Czyż Biblia nie jest wystarczająca do wyjaśnienia takiego zagadnienia ?
Napisałeś o ludziach dobrej woli, kto to taki? Czy to oznacza że dobre i szlachetne uczynki mogą człowieka zbawić, włączyć do Kościoła Chrystusa ?
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

taka prawda pisze:Wskaż mi ten tu język tu na forum gdzie takie rzeczy piszę?
Niby dlaczego? Czyżbym powiedział, że takie rzeczy piszesz? Czytamy ze zrozumieniem i nie domagamy się uzasadniania przez interlokutora własnych błędnych wniosków.
Z Twojego zdania można wywnioskować że jednak uczestnictwo w pamiątce śmierci Jezusa Chrystusa jest niezbędne żeby być w pełni włączonym do Oblubienicy czy do Kościoła.
Nie napisałem, że niezbędne, ale jest zewnętrznym znakiem świadczącym o komunii z Chrystusem i jego mistycznym Ciałem - Kościołem.
Ostatni Sobór ? Czyż Biblia nie jest wystarczająca do wyjaśnienia takiego zagadnienia ?
W czasach Biblijnych nie było tysięcy Kościołów, wspólnot, Kościółków, wspólnotek i grupek oraz odłamów protestanckich, stąd też nie było takiego dylematu, na ile prawda, która jest u nich obecna świadczy o trwaniu w jedynym Kościele Jezusa Chrystusa, a na ile ich błędy sprośne i niebu obrzydłe, że zacytuję Zagłobę, od tego Kościoła ich oddalają.
Napisałeś o ludziach dobrej woli, kto to taki?
Np. ludzie, którzy nie poznali nigdy Chrystusa, a postępują zgodnie z Bożym głosem w duszy, jakim jest sumienie.
Czy to oznacza że dobre i szlachetne uczynki mogą człowieka zbawić, włączyć do Kościoła Chrystusa ?
To Chrystus może ich włączyć do swego Kościoła, gdy oceni ich uczynki. Z tego, co wiemy, sądzeni będziemy z uczynków, a nie z wiary. Wiara zaś jest podstawą usprawiedliwienia.

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

meritus pisze:Nie napisałem, że niezbędne, ale jest zewnętrznym znakiem świadczącym o komunii z Chrystusem i jego mistycznym Ciałem - Kościołem.
Napisałeś „Uczestnictwo w Eucharystii jest znakiem pełnego włączenia w Ciało Chrystusowe-Kościół. „. Pełne włączenie według Twojego rozumienia jest potrzebne. Możliwe staje się to tylko przez „komunię”. Słowo to oznacza uczestnictwo. Więc ta komunia w końcu jest wymagana , czy nie koniecznie ?
A dlaczego ciało Chrystusowe , którym są WSZYSCY wierzący-uczniowie Jezusa Chrystusa, jest mistyczne ? Czy trzeba rozumieć że wierzący ludzie z krwi i kości, są nierzeczywiści ?
meritus pisze:W czasach Biblijnych nie było tysięcy Kościołów, wspólnot, Kościółków, wspólnotek i grupek oraz odłamów protestanckich, stąd też nie było takiego dylematu, na ile prawda, która jest u nich obecna świadczy o trwaniu w jedynym Kościele Jezusa Chrystusa, a na ile ich błędy sprośne i niebu obrzydłe, że zacytuję Zagłobę, od tego Kościoła ich oddalają.
I tutaj jest „pies pogrzebany”, kiedy operujesz określeniem „odłam protestancki. A może to religia rzymska jest odłamem ? Czytaj listy apostolskie i myśl sam. Nie zaś powtarzaj wniosków hierarchów rzymskokatolickich.

meritus pisze:Np. ludzie, którzy nie poznali nigdy Chrystusa, a postępują zgodnie z Bożym głosem w duszy, jakim jest sumienie.
Tacy ludzie staną na sąd i jaki będzie werdykt, NIE WIEMY. Ich sumienie może tylko spowodować łaskawość Sędziego. Natomiast ci wszyscy którzy zaufali Jezusowi Chrystusowi i zostali omyci Jego krwią, już teraz w duchu są przeniesieni do Boga. Zbawieni całkowicie (dusza i ciało) będą jednakże pod warunkiem że wytrwają do końca w Jego Słowie.
meritus pisze:To Chrystus może ich włączyć do swego Kościoła, gdy oceni ich uczynki. Z tego, co wiemy, sądzeni będziemy z uczynków, a nie z wiary. Wiara zaś jest podstawą usprawiedliwienia.
SĄDZENI BĘDZIEMY Z WIARY I UCZYNKÓW. Istotne, niezbędne są te DWA elementy: najpierw WIARA, następnie UCZYNKI wypływające z tejże wiary. Bo jeśli uczynki wypływają tylko z sumienia, nie jest to PEŁNA EWANGELIA. Tak uczy Biblia. Zaś to co Ty piszesz uczą nauczyciele rzymscy. Sprawdzaj sam. :prosze: :biblia2:
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

krecik pisze:Więc ta komunia w końcu jest wymagana , czy nie koniecznie ?
Mam wrażenie, że wymuszasz na mnie taką odpowiedź, jaka ci odpowiada. Pozostanę przy tym, co napisałem.
krecik pisze:A dlaczego ciało Chrystusowe , którym są WSZYSCY wierzący-uczniowie Jezusa Chrystusa, jest mistyczne ?
Ponieważ owe włączenie w Chrystusa ma taki a nie inny charakter - jest tajemnicą wiary.
krecik pisze:Czy trzeba rozumieć że wierzący ludzie z krwi i kości, są nierzeczywiści ?
Czy tajemniczość, tajemnica zakładać musi nierzeczywistość?
krecik pisze:I tutaj jest „pies pogrzebany”, kiedy operujesz określeniem „odłam protestancki. A może to religia rzymska jest odłamem ? Czytaj listy apostolskie i myśl sam. Nie zaś powtarzaj wniosków hierarchów rzymskokatolickich.
Nie widzę powodu dlaczego mam przeciwstawiać prawowiernych, historycznie zakorzenionych następców Apostołów - biskupów, samym Apostołom?
krecik pisze:SĄDZENI BĘDZIEMY Z WIARY I UCZYNKÓW.
Z uczynków to zgoda. A na jakiej podstawie twierdzisz, że również z wiary? Z tego co pamiętam, to wiara służy usprawiedliwieniu.
Bo jeśli uczynki wypływają tylko z sumienia, nie jest to PEŁNA EWANGELIA. Tak uczy Biblia. Zaś to co Ty piszesz uczą nauczyciele rzymscy. Sprawdzaj sam.
Nie wiem czego uczy włoskie grono pedagogiczne. Szkoły kończyłem w Polsce i średnio mnie obchodzi włoska oświata. Nie zauważyłem bym stwierdził, że uczynki wypływające z sumienia to pełna Ewangelia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kościoły ortodoksyjne”