Od chrześcijaństwa do katolicyzmu

Kościół Katolicki, Prawosławny, Koptyjski, Mariawici, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

judejahu
Posty: 309
Rejestracja: 24 cze 2012, 15:54
Lokalizacja: wszechświat
Kontakt:

Post autor: judejahu »

co???????

szok. Bóg Jest "Pośrednikiem" do Samego Siebie jako Boga???

pomyślcie trochę. co to za myślenie?

Pośrednikiem stał się przez tylko jedną chwilę. . . W czasie Ofiary. i tyle.
skończyło się pośrednictwo do Boga.

jak chce się modlić do Boga, to idę z modlitwą prosto do Niego.
a nie przez Boga-Jezusa do Boga Jahwe. a gdzie Duch Święty?

Ja mam czcić Trójjedynego Jahweh - Jehoszujah - Ruach {ha]Kodesz

a nie szukać w BOgu pośrednika do Boga. co za absurdy.
Wszyscy jesteśmy współtwórcami każdego napotkanego życia.

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.

luko
Posty: 163
Rejestracja: 30 paź 2008, 22:50

Post autor: luko »

meritus pisze: Te fragmenty nie upoważniają nawet w najmniejszym stopniu do atakowania Matki Chrystusowej, Kościoła, świętych, które to całą moc swego działania i wstawiennictwa czerpią wyłącznie od Chrystusa - jedynego Pośrednika. Właśnie na tym polega jedyne pośrednictwo Chrystusa, że tylko przez Niego i przez Niego Kościół czerpie swą moc. Amen.
meritus, a na jakiej podstawie twierdzisz, że Maryja również wstawia się za nami u Boga, że zajmuje aż tak doniosłe miejsce w niebie, uchodzi za królową Nieba?

Ps. czy Ty również uważasz, że Maryję można również określić mianem współodkupicielki?

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

judejahu pisze:Pośrednikiem stał się przez tylko jedną chwilę. . . W czasie Ofiary. i tyle.
skończyło się pośrednictwo do Boga.
skończyło ? A to ciekawe.

Hebr. 12:24
24.
I do pośrednika nowego przymierza, Jezusa, i do krwi, którą się kropi, a która przemawia lepiej niż krew Abla.
(BW)
a nie szukać w BOgu pośrednika do Boga. co za absurdy.
rzeczywiście głosisz absurdy :-) ale to już Twój problem.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

judejahu,
Pośrednikiem stał się przez tylko jedną chwilę. . . W czasie Ofiary. i tyle.
skończyło się pośrednictwo do Boga.

32
Szok to co tutaj wypisujesz mija się z biblijną prawdą .

1 List do Tymoteusza
(5) Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,

(1 List do Tymoteusza 2:5, Biblia Tysiąclecia)

Paweł nie pisze jeden był Pośrednik ale nadal jest .

Hebr 9: 24 (24) Chrystus bowiem wszedł nie do świątyni, zbudowanej rękami ludzkimi, będącej odbiciem prawdziwej /świątyni/, ale do samego nieba, aby teraz wstawiać się za nami przed obliczem Boga,

Rz 8:31,32

(31) Cóż tedy na to powiemy? Jeśli Bóg za nami, któż przeciwko nam? (32) On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał, jakżeby nie miał z nim darować nam wszystkiego? (33) Któż będzie oskarżał wybranych Bożych? Przecież Bóg usprawiedliwia. (34) Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.

1 Jan 2:1

(1) Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy. (2) On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata.

Apostoł Jan pisze mamy ( czas teraźniejszy ) orędownika u Ojca Jezusa Chrystusa który jest sprawiedliwy .

Czy uznajesz to co pisali apostołowie ?
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

luko pisze:meritus, a na jakiej podstawie twierdzisz, że Maryja również wstawia się za nami u Boga, że zajmuje aż tak doniosłe miejsce w niebie, uchodzi za królową Nieba?
Na podstawie Pisma Świętego i Tradycji, które mówią o wniebowzięciu Maryi oraz o obcowaniu i wstawiennictwie świętych.
luko pisze: Ps. czy Ty również uważasz, że Maryję można również określić mianem współodkupicielki?
Oczywiście. Niezaprzeczalny jest istotny wkład Maryi w dzieło Odkupienia dokonane przez Chrystusa, poprzez jej macierzyństwo.

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

meritus pisze: Oczywiście. Niezaprzeczalny jest istotny wkład Maryi w dzieło Odkupienia dokonane przez Chrystusa, poprzez jej macierzyństwo
Przepraszam za słowa,które teraz napiszę.Nie chcę nimi obrazić ani wierzących w mariologię ani tym bardziej Matki Pana Jezusa. Jenak taki wywód można przełożyć też w ten sposób:matka rodzi syna który staje się wielkim grzesznikiem,mordercą i co tam sobie chcecie.Idzie do więzienia, kara śmierci i wtedy również matka powinna zostać stracona jako wspólniczka. Takie jest logiczne wytłumaczenie.
Maryja miała swoją funkcję i zadanie do spełnienia i wypełniła je zgodnie z wolą bożą.
Jednak przypisywanie jej innych zasług /i to tak zasadniczych dla ludzkości/, jak współodkupicielstwo, wniebowzięcie,wieczne dziewictwo są kompletnym nieporozumieniem.
Komu to potrzebne i do czego? Jest to jawne zaprzeczenie naukom bożym.Nawet jeśli KrK nie opiera się na Biblii tylko Tradycję traktuje jako priorytet nasuwa się tylko jednen wniosek:jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. A z tego promowania kultu forsa płynie szerokim strumieniem.

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Wiesiu - demagogia, demagogia, demagogia... Co te teorie o mordercy wnoszą do tematu? Po co odwołujesz się do pożądliwości, do chciwości pieniądza u osób, które to czytają? Czy jest to jakiś argument, który sprawi, że Maryja nie będzie w niebie, nie będzie dziewicą i nie dokona nic w kwestii Odkupienia.

Pismo Święte i Tradycja mówią jednym głosem zarówno o dziewictwie Maryi, jak o jej udziale w dziele Odkupienia, jak o jej wniebowzięciu.

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

meritus pisze:Pismo Święte i Tradycja mówią jednym głosem zarówno o dziewictwie Maryi, jak o jej udziale w dziele Odkupienia, jak o jej wniebowzięciu.
No niestety tu się mylisz.W Pśw.nie ma żadnej wzmianki o tych sprawach. Widać,że w ogóle nie czytałeś Biblii.Pewnie wiedzę o tych dogmatach czerpiesz z pisma magisterium czy innych pism tłumaczących wprowadzenie tych dogmatów i nauk, ale uzasadnienia są wyłącznie watykańskie.
meritus pisze: Czy jest to jakiś argument, który sprawi, że Maryja nie będzie w niebie, nie będzie dziewicą i nie dokona nic w kwestii Odkupienia.
W niebie pewnie jest, nikt temu nie przeczy, ale nie została wzięta do nieba z duszą i ciałem,jak nauczacie. Nie jest też wieczną dziewicą anie nie ma żadnego wkładu w Odkupienie ludzkości.To zasługa tylko i wyłącznie Chrystusa.Bluźnisz i poniżasz Jego ofiarę.
meritus pisze:Po co odwołujesz się do pożądliwości, do chciwości pieniądza u osób, które to czytają?
Wątpię czy zarabiający krocie na tym kulcie to czytają, a jeśli nawet to mają to gdzieś - biznes jest biznes.Przejdź się na odpust,popatrz na budy z badziewiastymi dewocjonaliami, na figurki świecące w ciemności, na flakoniki z wodą rzekomo z cudownych maryjnych źródeł itd.
meritus pisze:Co te teorie o mordercy wnoszą do tematu?
Ano to,że pokazują tok rozumowania, taki inny przykład.

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Pśw.nie ma żadnej wzmianki o tych sprawach.
Nie będę się z tobą przekomarzał, w Piśmie o dziewictwie Maryi, jej uczestnictwie w dziele odkupienia i obecności w niebie jest napisane wystarczająco dużo.
Widać,że w ogóle nie czytałeś Biblii.Pewnie wiedzę o tych dogmatach czerpiesz z pisma magisterium czy innych pism tłumaczących wprowadzenie tych dogmatów i nauk, ale uzasadnienia są wyłącznie watykańskie.
Fantazje podlane sosem lekko złośliwym.
W niebie pewnie jest, nikt temu nie przeczy, ale nie została wzięta do nieba z duszą i ciałem,jak nauczacie.
A z czym? Z laczkami?
To zasługa tylko i wyłącznie Chrystusa.Bluźnisz i poniżasz Jego ofiarę.
Żeby to pojąć, trzeba wyjść z kanału, do jakiego wpuszcza teologia protestancka ustanawiając fałszywą sprzeczność między Maryją a Chrystusem. Protestantyzm wymyślił sobie, że jedyne pośrednictwo Chrystusa absolutnie wyklucza, niweczy, zakazuje, niszczy i odrzuca wszelki udział Kościoła. A jest to błąd. Pięknie ewangeliczną katolicką prawdę ukazał powszechny Sobór Watykański II:

Macierzyńska zaś rola Maryi w stosunku do ludzi żadną miarą nie przyćmiewa i nie umniejsza jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje jego moc. Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi... wywodzi się z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją (Lumen gentium 60)

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

meritus,
Nie będę się z tobą przekomarzał, w Piśmie o dziewictwie Maryi, jej uczestnictwie w dziele odkupienia i obecności w niebie jest napisane wystarczająco dużo.
Wskaż chociaż jeden werset którym potwierdzisz to co napisałeś inaczej okażesz się jedynie bajkopisarzem .
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Raczej unikam ciągłego cytowania, bo Pismo Święte to nie chusteczka do nosa, by się nią wycierać. Czynię tak ze względu na to, że cytaty podawano wielokrotnie i każdy może sobie poszukać, a poza tym nawet podanie cytatu nic nie daje, gdy dyskutant ma złą wolę. Ostatnio chociażby w temacie o Eucharystii. Podaje krótki cytat: "to jest Ciało moje", a taki jeden z drugim będzie twierdził, że wręcz przeciwnie, będzie walczył jak Militiades pod Termopilami, jak Napoleon pod Lipskiem, jak kpt. Regnis pod Wizną. Do upadłego, do końca, do ostatniego żołnierza i ostatniej kropli krwi, będą się upierali, że Jezus mówiąc te słowa, miał na myśli coś przeciwnego.

Ap 12:1
Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu.


I zaraz się pojawi ktoś, kto będzie się upierał, że to nie jest o Maryi, ale o Kościele - czyli jego małym zborze pod Elblągiem, czy w Pcimiu, założonym 5 lat temu przez pastora Iksińskiego, który uciekł z odnowy albo z neokatechumenatu, bo się naczytał książek pastora Igrekowskiego.

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

meritus pisze:Macierzyńska zaś rola Maryi w stosunku do ludzi żadną miarą nie przyćmiewa i nie umniejsza jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje jego moc. Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi... wywodzi się z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją (Lumen gentium 60)
Dla mnie to brzmi jak bełkot. Niczego nie uzasadnia, nie wyjaścia a wręcz przeciwnie. Mowa-trawa.
Nie będę się z tobą przekomarzał, w Piśmie o dziewictwie Maryi, jej uczestnictwie w dziele odkupienia i obecności w niebie jest napisane wystarczająco dużo.
Daleka jestem od przekomarzania się i staram się unikać przepychanek słownych. Jednak uważam,że w Biblii naprawdę nie ma niczego co uzasadniałoby takie wywyższenie Maryi.Nie ma nic o WIECZNYM dziewictwie,nie ma nic o WNIEBOWZIĘCIU,nie ma nic o POŚREDNICZENIU w zbawieniu itd.I nie jest to moje widzimisię, ale Ewangelie o tym po prostu nie mówią. Więc skąd takie wymysły.
meritus pisze:Widać,że w ogóle nie czytałeś Biblii.Pewnie wiedzę o tych dogmatach czerpiesz z pisma magisterium czy innych pism tłumaczących wprowadzenie tych dogmatów i nauk, ale uzasadnienia są wyłącznie watykańskie.

Fantazje podlane sosem lekko złośliwym.

Cytat:
W niebie pewnie jest, nikt temu nie przeczy, ale nie została wzięta do nieba z duszą i ciałem,jak nauczacie.

A z czym? Z laczkami?
A czy twoja wypowiedź nie jest przepełniona złośliwością stokroć gorszą od mojej. Ale to mało ważne.
Wiedz też,że nie jestem przesiąknięta protestantyzmem, raczej tkwi we mnie złe nauczanie katolickie.Przez dziesiątki lat tak przeniknęło do mojej świadomości, że odbija mi się czkawką do dziś. Protestantów i Biblię poznałam nieco ponad 10 lat temu! A mam prawie 58, więc porównaj sobie proporcje. Od czasu mojego pierwszego spotkania z Pismem św.poszerzyło się też zainteresowanie naukami katolickimi.Przedtem bezmyślnie wykonywałam to,co kościół nakazuje.I tak robi większość katolików.W żadnym razie nie jestem wrogiem katolików ani jakiegokolwiek innego wyznania.Jednak w świetle Biblii , a więc-jeśli ktoś wierzy,że to Boże Słowo- nie tak się rzeczy mają,jak naucza KrK. Niestety.

meritus
Posty: 4308
Rejestracja: 17 lip 2006, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: meritus »

Dla mnie to brzmi jak bełkot. Niczego nie uzasadnia, nie wyjaścia a wręcz przeciwnie. Mowa-trawa.
Obstawiam, że problem jest raczej po twojej stronie, bo to zdanie wyjątkowo jasno wyjaśnia, na czym polega jedyne pośrednictwo Chrystusa - nie, jak wskazują protestanckie błędy, że jedyne pośrednictwo wyklucza w nim jakąkolwiek współpracę i udział Maryi, świętych, czy Kościoła.
Jednak uważam,że w Biblii naprawdę nie ma niczego co uzasadniałoby takie wywyższenie Maryi.Nie ma nic o WIECZNYM dziewictwie,nie ma nic o WNIEBOWZIĘCIU,nie ma nic o POŚREDNICZENIU w zbawieniu itd.I nie jest to moje widzimisię, ale Ewangelie o tym po prostu nie mówią. Więc skąd takie wymysły.
Może mamy inne Biblie.

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

meritus pisze: Może mamy inne Biblie.
Może. Czytałam BT, potem przez lata używałam BW, znam też do poznańską,ekumeniczne /NT/, też tą wydaną przez wyd.św.Wojciecha.Obecnie - NBG.
Czy możesz chociaż podać wersety /numery, nie proszę o cytowanie/, któe uzasadniają twoją wiarę w sprawy o któych piszemy....

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

meritus, Jeśli w Twojej Biblii jest coś o wniebowzięciu Marii to ja poproszę ją albo po prostu werset,chętnie się doedukuje.
meritus pisze:jak wskazują protestanckie błędy, że jedyne pośrednictwo wyklucza w nim jakąkolwiek współpracę i udział Maryi, świętych, czy Kościoła.
Ale w Biblii o tym nic nie ma :-( naprawdę.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kościoły ortodoksyjne”