Post w Kościele Katolickim

Kościół Katolicki, Prawosławny, Koptyjski, Mariawici, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Dżej pisze:No wpierw był lud wybrany czyli jaki?
;-)
Lud wybrany przez Boga.
Am 3:1-2 bw "Słuchajcie tego słowa, które wypowiedział Pan o was, synowie Izraela, o całym pokoleniu, które wyprowadziłem z ziemi egipskiej: (2) Tylko o was zatroszczyłem się spośród wszystkich pokoleń ziemi, dlatego was będę karał za wszystkie wasze winy."

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

No a ja nie pochodzę z Izraela - więc wszystko jasne.
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Bartlomiej pisze: Możesz mi Exploatorze pokazać w Biblii gdzie Jezus nakazał studiować Biblię, dał wskazówki do tego jak to czynić lub został opisany ... Możesz Exploatorze?
meritus pisze:
bartosz410 pisze: Tak się zastanawiam. W którym miejscu w Biblii pisze żeby nie jeść mięsa w piątek?

Te pytania "a gdzie to w Biblii >>pisze<<" są nieraz żenujące.
Jezus dał nam przykład ciągle powołując się na Pisma, więc Jego naśladowcy też tak czynią:
Biblia pisze: Mat 11;10 BT (10) On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę.

Jan 6;31 BT (31) Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: Dał im do jedzenia chleb z nieba.

Mat 21;13 BW (13) I rzekł im: Napisano: Dom mój będzie nazwany domem modlitwy, a wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców.

Łuk 4;12 BW (12) A Jezus, odpowiadając, rzekł mu: Powiedziano: Nie będziesz kusił Pana, Boga swego.

Heb 10;7 BW (7) Tedy rzekłem: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją, o Boże, jak napisano o mnie w zwoju księgi.

Mat 5;38 BW (38) Słyszeliście, iż powiedziano: Oko za oko, ząb za ząb. (39) A Ja wam powiadam: Nie sprzeciwiajcie się złemu, a jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. (43) Słyszeliście, iż powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego.

Mat 26;24 BW (24) Syn Człowieczy wprawdzie odchodzi, jak o nim napisano, ale biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany! Lepiej by mu było, gdyby się ów człowiek nie urodził

Mat 12;16-18 BW (16) I przykazał im, aby go nie ujawniali, (17) żeby się wypełniło, co powiedziano przez proroka Izajasza w słowach: (18) Oto sługa mój, którego wybrałem, umiłowany mój, w którym moja dusza ma upodobanie. Złożę na niego Ducha mego, a On obwieści narodom sąd.

Mat 26;31 BW (31) Wtedy mówi do nich Jezus: Wy wszyscy zgorszycie się ze mnie tej nocy; napisano bowiem: Uderzę pasterza i będą rozproszone owce trzody.
Czy można zatem odrzucić Pisma, skoro Jezus wyraźnie powiedział, powołując się na nie, iż nie można tego uczynić:
Biblia pisze: Jan 10;32-36 BT (34) Odpowiedział im Jezus: Czyż nie napisano w waszym Prawie: Ja rzekłem: Bogami jesteście? (35) Jeżeli /Pismo/ nazywa bogami tych, do których skierowano słowo Boże - a Pisma nie można odrzucić (36) to jakżeż wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: Bluźnisz, dlatego że powiedziałem: Jestem Synem Bożym?
Jego naśladowcy - uczniowie, którzy przez ponad trzy lata z Nim przebywali również powoływali się ciągle na Pisma:
Biblia pisze: Jan 2;17 BT (17) Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie.

Dzie 1;20 BT (20) Napisano bowiem w Księdze Psalmów: Niech opustoszeje dom jego i niech nikt w nim nie mieszka! A urząd jego niech inny obejmie!

Rzym 15;3 BT (3) Przecież i Chrystus nie szukał tego, co było dogodne dla Niego ale jak napisano: Urągania tych, którzy Tobie urągają, spadły na Mnie.

Dzie 7;42 BT (42) Ale Bóg odwrócił się od nich i dozwolił, że czcili wojsko niebieskie, jak napisano w księdze proroków: Czy składaliście Mi ofiary i dary na pustyni przez lat czterdzieści, domu Izraela?

Mar 9;11 BW (11) Pytali go też, mówiąc: Cóż to mówią uczeni w Piśmie, że Eliasz ma przyjść pierwej? (12) A On im odrzekł: Eliasz wprawdzie przyjdzie najpierw i wszystko naprawi; ale jakże napisano o Synu Człowieczym?

Jan 6;31 BW (31) Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: Chleb z nieba dał im, aby jedli.

Jan 12;14 BW (14) A Jezus znalazłszy oślę, wsiadł na nie, jak napisano: (15) Nie bój się, córko syjońska! Oto król twój przychodzi, siedząc na źrębięciu oślicy.

Rzym 3;4 BW (4) Z pewnością nie! Wszak Bóg jest wierny, a każdy człowiek jest kłamcą, jak napisano: Abyś się okazał sprawiedliwym w słowach swoich i zwyciężył, gdy będziesz sądzony. (10) jak napisano: Nie ma ani jednego sprawiedliwego,

Rzym 4;17 BW (17) jak napisano: Ustanowiłem cię ojcem wielu narodów, zapewniona przed Bogiem, któremu zaufał, który ożywia umarłych i który to, czego nie ma, powołuje do bytu.

Dzie 15;15-18 BT (15) Zgadzają się z tym słowa Proroków, bo napisano: (16) Potem powrócę i odbuduję przybytek Dawida, który znajduje się w upadku. Odbuduję jego ruiny i wzniosę go, (17) aby pozostali ludzie szukali Pana i wszystkie narody, nad którymi wzywane jest imię moje - mówi Pan, który to sprawia. (18) To są [Jego] odwieczne wyroki.

Rzym 12;19 BT (19) Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście [Bożej]. Napisano bowiem: Do Mnie należy pomsta. Ja wymierzę zapłatę - mówi Pan - ale: Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód - nakarm go.

Heb 10;7 BT (7) Wtedy rzekłem: Oto idę - w zwoju księgi napisano o Mnie - abym spełniał wolę Twoją, Boże.

Rzym 15;8,9 BT (8) Albowiem Chrystus - mówię - stał się sługą obrzezanych, dla okazania wierności Boga i potwierdzenia przez to obietnic danych ojcom (9) oraz po to, żeby poganie za okazane sobie miłosierdzie uwielbili Boga, jak napisano: Dlatego oddawać Ci będę cześć między poganami i śpiewać imieniu Twojemu.

Mar 1;1,2 BW(1) Początek ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym. (2) Jak napisano u Izajasza proroka: Oto posyłam anioła mego przed tobą, który przygotuje drogę twoją.

2 Kor 4;13 BT (13) Cieszę się przeto owym duchem wiary, według którego napisano: Uwierzyłem, dlatego przemówiłem; my także wierzymy i dlatego mówimy,
Nawet szatan w potyczce z Jezusem powoływał się na Pisma ... nie na "mądrości" filozofów. Oboje na przemian cytowali Pisma jako najświętszy autorytet:
Biblia pisze: Mat 4;4-7 BW (4) A On odpowiadając, rzekł: Napisano: Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych. (5) Wtedy wziął go diabeł do miasta świętego i postawił go na szczycie świątyni. (6) I rzekł mu: Jeżeli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, napisano bowiem: Aniołom swoim przykaże o tobie, abyś nie zranił o kamień nogi swojej. (7) Jezus mu rzekł: Napisane jest również: Nie będziesz kusił Pana, Boga swego.

Łuk 4;8-10 BW (8) A odpowiadając Jezus rzekł mu: Albowiem napisano: Panu Bogu swemu pokłon oddawać i tylko jemu będziesz służył. (9) Potem zaprowadził go do Jerozolimy i postawił go na szczycie świątyni i rzekł do niego: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół; (10) napisano bowiem: Aniołom swoim przykaże o tobie, aby cię strzegli,
Czy zatem, dzisiejsi naśladowcy Jezusa, mieli by robić inaczej? Doskonale wiemy, że powoływanie się na Pisma jest bardzo niewygodne tym, którzy One Pisma wypaczają! Dlatego też w desperacji piszą później: Te pytania "a gdzie to w Biblii >>pisze<<" są nieraz żenujące". O takich powiedział apostoł Paweł, po raz kolejny powołując się na Pisma:
Biblia pisze: Dzie 13;40,41 BW (40) Baczcie więc, aby na was nie przyszło to, co powiedziano u proroków: (41) Patrzcie, szydercy, zdumiewajcie się i przepadnijcie, Bo dokonuję dzieła za dni waszych, Dzieła, któremu nigdy nie uwierzycie, Gdy ktoś wam o nim opowiadać będzie.
Powoływanie się na Pisma jest wymierzone nie w tych co prawdy szukają, lecz w tych co ją wypaczają, stąd zwolennicy "ludzkich baśni" uważają sługi Boże za ludzi pełnych pychy ... tak też postrzegali Jezusa Jego przeciwnicy. On nie zostawiał na takich obłudnikach suchej nitki i pokazał zwolennikom ludzkich tradycji, powołując się nieustannie na Pisma, jak radykalnie należy postępować z przeciwnikami Prawdy Biblijnej:
Biblia pisze: Mar 7;6-8 BW (6) On zaś rzekł im: Dobrze Izajasz prorokował o was, obłudnikach, jak napisano: Lud ten czci mnie wargami, ale serce ich daleko jest ode mnie. (7) Daremnie mi jednak cześć oddają, głosząc nauki [jak piątkowy, obowiązkowy post], które są nakazami ludzkimi. (8) Przykazania Boże zaniedbujecie, a ludzkiej nauki się trzymacie.
Jezus, kolejny raz powołując się na pisma, potwierdził, że Jego słudzy będą pouczani przez Boga, dlatego powołują się nieustannie na Pisma ... nie na ludzką "mądrość:
Biblia pisze: Jan 6;44 BW (44) Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. (45) Napisano bowiem u proroków: I będą wszyscy pouczeni przez Boga. Każdy, kto słyszał od Ojca i jest pouczony, przychodzi do mnie.
A skąd ma pochodzić to "pouczenie" jak nie z Pism? Czy zatem powoływanie się na nie celem potwierdzenia słuszności wypowiadanej prawdy jest złe? Pytanie skierowane do adwersarza o Biblijne potwierdzenie swojej niebiblijnej teorii musi zatem rodzić reakcję typu: "Te pytania "a gdzie to w Biblii >>pisze<<" są nieraz żenujące"!

Tak więc, słudzy Boży nadal będą potwierdzać Prawdy Biblijne tylko na podstawie zapisów tam zawartych, narażając innych na "żenadę": "Albowiem z waszej winy, jak napisano, poganie bluźnią imieniu Bożemu" . Rzym 2;24 BW ... i znowu apostoł cytował Pisma!

A czy Ty, krytyku powoływania się na Pisma, zostałeś posłany przez Boga aby zwiastować Dobrą Nowinę? Czynisz to na co dzień? Możesz zastosować do siebie poniższy tekst, który apostoł Paweł cytuje z Pisma?:
Biblia pisze: Rzym 10;15 BW (15) A jak mają zwiastować, jeżeli nie zostali posłani? Jak napisano: O jak piękne są nogi tych, którzy zwiastują dobre nowiny!
Jeżeli nie, to może należysz do tych ludzi, o których Paweł apostoł mówił, kolejny raz powołując się na Pisma:
Biblia pisze: Rzym 11;8 BW (8) jak napisano: Zesłał Bóg na nich ducha znieczulenia, dał im oczy, które nie widzą, i uszy, które nie słyszą, aż do dnia dzisiejszego.
Do dnia dzisiejszego przeciwnicy Prawdy Biblijnej przedkładają "mądrość człowieka" nad "mądrość Bożą", dlatego, że tak naprawdę nie poznali Boga. I znowu apostoł powołuje się na Pisma, pisząc o takim stanie rzeczy:
Biblia pisze: 1 Kor 1;19-21 BW (19) Napisano bowiem: Wniwecz obrócę mądrość mądrych, a roztropność roztropnych odrzucę. (20) Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata? (21) Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie.

1 Kor 3;19,20 BW (19) Albowiem mądrość tego świata jest u Boga głupstwem. Napisano bowiem: On chwyta mądrych w ich własnej chytrości; (20) i znowu: Pan zna myśli mędrców, że są marne.
Jeżeli za dużo było w tym poście powoływania się na Pisma, czy to przeze mnie, czy uczniów Jezusa, czy wręcz samego Mistrza, i było to dla niektórych nazbyt "żenujące", to już jest ich problem!

Pozdrawiam ...

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Dlaczego pisma nie można odrzuć już Jezus nie raczył powiedzieć.
Nie przewidział też, że może być nieaktualne.
;-)
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Dżej pisze: Dlaczego pisma nie można odrzuć już Jezus nie raczył powiedzieć.
Ależ powiedział: "Poświęć ich w prawdzie twojej; słowo twoje jest prawdą" Jan 17;17 BT

Ponadto Słowo Boże mówi: "Kto gardzi Słowem, ten ginie; lecz kto szanuje przykazania, temu będzie odpłacone" . Przy 13;13 BT

Awatar użytkownika
Bartlomiej
Posty: 132
Rejestracja: 27 sie 2012, 23:36

Post autor: Bartlomiej »

Brawo Eksploatorze, przytoczyłeś całą masę, bardziej lub mniej trafnych, cytatów z Pisma Świętego, które w pośredni sposób, zachęcają do badania i znania pisma.
Mniej trafne jest, np:
eksplorator pisze:A Jezus odpowiadając, rzekł im: Błądzicie, nie znając Pism ani mocy Bożej. Mat 22;29 BW
Bo te słowa Pan Jezus kieruje do uczniów sadyceuszy, czyli najwyższej elity religijnej w owym czasie, czyli kierował je do zawodowych teologów a nie do przeciętnego zjadacza chleba, (przynajmniej ja tak to interpretuje). Ale jest cała masa przykładów jak Pan Jezus doskonale zna Pismo Święte, jak również i św. Paweł oraz św. Piotr. Co jest wskazówką dla tych co chcą naśladować Jezusa i apostołów, że pismo należy czytać i studiować. Nie podałeś jednak ani jednego przykładu, że ktoś bezpośrednio nakazał: "macie czytać pismo" lub "codziennie musicie studiować Biblię". Więc stosując tą analogię, twój zarzut co do postu,
eksplorator pisze:Gdyby Jezus powiedział "owego dnia 'macie' pościć", było by 'git', lecz On powiedział: "owego dnia [kiedy mnie zabiją] 'będą' pościć", a to ma zupełnie inny sens! Trudno, by "owego dnia" się weselili i mieli dobre apetyty! A poza tym, gdzie tu w ogóle mowa o piątku!
że ewangelia tylko podaje odpowiedź Pana Jezusa do uczniów Jana, a nie jest bezpośrednim nakazem "macie pościć w piątek", wydaje się mocno nietrafionym.

A takie pytanie mi sie nasuwa, podałeś cytat:
eksplorator pisze:Dzie 17;10,11 BW (10) Bracia zaś wyprawili zaraz w nocy Pawła i Sylasa do Berei; ci, gdy tam przybyli, udali się do synagogi Żydów, (11) którzy byli szlachetniejszego usposobienia niż owi w Tesalonice; przyjęli oni Słowo z całą gotowością i codziennie badali Pisma, czy tak się rzeczy mają.


przykład pierwszych naśladowców Jezusa, jako argument, że należy czytywać pismo (słusznie zresztą). Ale w związku z tym dlaczego nie bierzecie przykładu z:
BIblia pisze:(1) W Antiochii, w tamtejszym Kościele, byli prorokami i nauczycielami: Barnaba i Szymon, zwany Niger, Lucjusz Cyrenejczyk i Manaen, który wychowywał się razem z Herodem tetrarchą, i Szaweł. (2) Gdy odprawili publiczne nabożeństwo i pościli, rzekł Duch Święty: Wyznaczcie mi już Barnabę i Szawła do dzieła, do którego ich powołałem. (3) Wtedy po poście i modlitwie oraz po włożeniu na nich rąk, wyprawili ich.Dz.13. 1-3
Bo o ile się ja orientuję to Świadkowie Jehowy, żadnych form postu nie uznają (nie tylko piątkowego). Dlaczego więc co do postu, przykładu od pierwszych Chrześcijan nie czerpiecie Eksploatorze ???

Awatar użytkownika
Bartlomiej
Posty: 132
Rejestracja: 27 sie 2012, 23:36

Post autor: Bartlomiej »

A mam też takie pytanie do Dżeja, a Dżej ty wiesz co to jest "chochlik"?

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

eksplorator pisze:
Dżej pisze: Dlaczego pisma nie można odrzuć już Jezus nie raczył powiedzieć.
Ależ powiedział: "Poświęć ich w prawdzie twojej; słowo twoje jest prawdą" Jan 17;17 BT

Ponadto Słowo Boże mówi: "Kto gardzi Słowem, ten ginie; lecz kto szanuje przykazania, temu będzie odpłacone" . Przy 13;13 BT
W takim razie Houston, mamy problem.

&#8222;Litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia&#8221; (2 Kor 3,6)
Bóg jest samym życiem,
http://www.chrystus-krol.pl/index.php?o ... 0&Itemid=2

Prolog

1 Na początku było Słowo
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.

2 Ono było na początku u Boga.

3 Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało.

4 [JK] W Nim było życie.
a życie było światłością ludzi,

...
14 A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
pełen łaski i prawdy.
http://www.voxdomini.com.pl/valt/p-ew/04-j-01.htm
Było?
Oglądaliśmy?
Czyli nie jest i nie oglądamy.
Bóg jest życiem
http://papiez.wiara.pl/doc/1506568.Bog- ... mym-zyciem
Skoro litera zabija a słowo w Biblii to stek liter...a Bóg jest życiem.
Zabija czyli niszczy życie a zatem Boga.
Czyli słowo w formie Biblii jest martwe i nie niesie życia a je niszczy, niszczy Boga?

A przynajmniej to co Bóg uważa za dobre:
I ukazał mi rzekę wody życia, lśniącą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka (Ap 22,1)
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6285
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Kościół jest tolerancyjny co do piątku i postu w ten dzień, oczywiście o zwykłym piątku mówię, szczególnie jeśli ktoś pracuje ciężko fizycznie.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6285
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Ciekawostka z piątkiem:

o. Grzegorz Franciszek Sroka urodził się w piątek, w piątek poszedł do wojska, w piątek "poszedł do cywila", w piątek wstąpił do zakonu, w piątek złożył śluby wieczyste, w piątek miał święcenia kapłańskie, w piątek zmarł.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Dżej pisze:&#8222;Litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia&#8221; (2 Kor 3,6)
Dlatego ważne są motywacje przy wypełnianiu przykazań Bożych.


Co więc rozumieć przez słowa, że litera zabija, a duch ożywia (2 Kor 3:6)? Przede wszystkim chodzi tu o legalistyczne podejście do przykazań Bożych, a nie tylko o łamanie norm moralnych (Rz l:17-29), czyli przestępstwo zakonu (1J 3: 4), które prowadzi do śmierci (Rz 6:23; Jk 1:14-15). Chodzi o intencje, o czym już wspominaliśmy. Czyli, że możemy na przykład czcić Boga tylko ustami (literalnie, formalnie) zamiast całym sercem, tj. w duchu i w prawdzie (Mt 15:8; J 4:24). Możemy &#8222;na zewnątrz wydawać się ludziom sprawiedliwymi, wewnątrz zaś być pełni obłudy i bezprawia &#8222; (Mt 23:28).
Możemy też być pozornie bardzo gorliwymi uczniami Chrystusa, a w końcu usłyszeć: &#8222;Idźcie precz ode mnie, wy, którzy czynicie bezprawie&#8221; . Zachowujecie się jakby Bóg nie dał wam Prawa.
Możemy więc literalnie nie zabijać, nie cudzołożyć i nie wejść w drastyczny sposób w kolizję z żadnym z przykazań Bożych, a jednocześnie być ich przestępcą w sercu swoim (Mt 5:21-48, por. 1J 3: 15). Albowiem - jak powiedział Jezus - z wnętrza, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, wszeteczeństwa, kradzieże, morderstwa, cudzołóstwo, chciwość, złość, podstęp, lubieżność, zawiść, bluźnierstwo, pycha, głupota&#8221; (Mk 7:21-22). Oto dlaczego tak ważne jest pytanie o nasze pobudki, o to, czy nasze zewnętrzne czyny zgodne są z wewnętrznymi motywami. S
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Bartlomiej
Posty: 132
Rejestracja: 27 sie 2012, 23:36

Post autor: Bartlomiej »

Dżej mi się wydaje, ze chochlik jest to mały diabełek co miesza chochlą w kotle z roztopiona smołą, w której siedzą grzesznicy w piekle. Tak mi się wydaje, bo sam to tak skojarzyłem, więc nie jestem pewien. Ale na pewno chochlik oznacza małego, bardzo złośliwego diabełka, co płata różna nieprzyjemne figle. Ty powinieneś mieć takiego chochlika w swoim awatarze, bo tak rozrabiasz na tym forum.

Teraz wracając do sprawy postu. Sobie dam punkt, bo nikt nie wiedział, że post w każdą środę i piątek, praktykują bracia Prawosławni. Jest to post ścisły, tylko jeden syty posiłek dziennie, bez kombinowania, że ryba czy kurka wodna to nie mięcho. Czyli tak jak my katolicy, tylko dwa razy do roku pościmy, to oni takie posty mają w każdym tygodniu!!!. Najwięcej ze zwyczajów pierwszych chrześcijan widać zostało u Prawosławnych.

Kiedyś przyszła mi do głowy myśl, że może pierwsi chrześcijanie pościli w środę, bowiem nakazane było, że, pościć mają kiedy zabiorą im "pana młodego". Łk 19.34 "(34) Jezus rzekł do nich: Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? (35) Lecz przyjdzie czas kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli. ",
a Pan Jezus, był zabrany od nas dwa razy, raz gdy go pojmano w piątek, a drugi raz gdy opuścił nas w widzialnej postaci, w dniu swojego wniebowstąpienia. Czy wniebowstąpienie Pana Jezusa było w środę?

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6285
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Bartlomiej pisze:Czy wniebowstąpienie Pana Jezusa było w środę?
Nauczyłam się, że w niedzielę, w niedzielę są najważniejsze święta związane z Chrystusem i tego się trzymam.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

A czy Jezus brał ślub, żeby robić z niego Pana Młodego?
;-)
Bartłomieju, może to dobrze, że nie jestem grzecznym chłopcem.
Panie ponoć wolą niegrzecznych.
:lol:
Z drugiej strony nie jestem na tyle zły widocznie by dostać osta.
;-)
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kościoły ortodoksyjne”