Dziesięcina w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Pałuba
Posty: 56
Rejestracja: 02 paź 2010, 20:08

Dziesięcina w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego

Post autor: Pałuba »

Czy jest ona obowiązkowa? Na forum protestanckim adwentysta twierdzi, że nie. W internecie jest strona ex adwentysty, który mówił, że starsi chcieli wykluczyć tych nie płacących dziesięcin.

Więc kto mówi prawdę?

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Widocznie ktoś nie kapuje czym była 10-na w ST. Ktoś na takich doktrynach zarabia. Jak już na tym forum mówiłem, dziesięcina dziś nie obowiązuje w sensie obowiązku. Chcesz to dajesz jeśli się uprzesz to 10%, innego zaś bez kredytu nie będzie na to stać. Oczywiście propagatorzy mają na to wytłumaczenie typu uwierz a będzie ciebie stać. Jasne, można doprowadzić się do takiego stanu, a ci którzy te pieniądze wezmą po prostu umocnią swoją pozycję. Zaczniesz być adekwatnie warty tyle ile oddasz kasy. Sorry ADS, nie o wszystkich zapewne mowa.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

leszed pisze:Widocznie ktoś nie kapuje czym była 10-na w ST. Ktoś na takich doktrynach zarabia. Jak już na tym forum mówiłem, dziesięcina dziś nie obowiązuje w sensie obowiązku. Chcesz to dajesz jeśli się uprzesz to 10%, innego zaś bez kredytu nie będzie na to stać. Oczywiście propagatorzy mają na to wytłumaczenie typu uwierz a będzie ciebie stać. Jasne, można doprowadzić się do takiego stanu, a ci którzy te pieniądze wezmą po prostu umocnią swoją pozycję. Zaczniesz być adekwatnie warty tyle ile oddasz kasy. Sorry ADS, nie o wszystkich zapewne mowa.
W TV był program gdzie wypowiadała się Adwentystka i twierdziła, że płaci dziesięcinę. Może nie wszystkie zbory ją pobierają, kto to wie.

agent terenowy
Posty: 518
Rejestracja: 18 wrz 2006, 9:29
Lokalizacja: Trochę tu trochę tam :) Aktualnie Chorzów
Kontakt:

Post autor: agent terenowy »

Adwentystów przed chrztem pyta się o sabat, biblijną dietę, dar proroctwa i wspomina się E.White, i pyta się też o dziesięcinę. Oczywiście pytają też o wiarę w to, co zrobił Jezus, o Boga w trzech osobach itd.
Są to pytania publiczne, przed całym zborem, po których idzie się do zbiornika wodnego, żeby przyjąć chrzest. Ten jest normalny, w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego, i następuje przez zanurzenie.
Pytani muszą na te pytania odpowiedzieć twierdząco. Tych pytań było około dziesięciu.
Byłem u znajomego na takim chrzcie i widziałem na własne oczy. Ale czy tej dziesięciny pilnują tak, żeby za niepłacenie wykluczyć, to nie wiem. Ale skoro ktoś się zobowiązał przed chrztem, to raczej taką dziesięcinę płaci.
13 Wiele mógłbym ci napisać,
ale nie chcę użyć atramentu i pióra.
14 Mam bowiem nadzieję,
że zobaczę cię wkrótce,
i wtedy osobiście porozmawiamy.(3Jana)

Pałuba
Posty: 56
Rejestracja: 02 paź 2010, 20:08

Post autor: Pałuba »

Napisałem do pastora lecz jeszcze nie odpisał i wątpię czy w ogóle odpisze.

Jeśli oni naprawdę obowiązkowo ściągają dziesięcinę to to byłoby karygodne. Czyli uzależniają zbawienie od uczynków. Uważają się oni przecież za jedyno zbawczy kościół. Wygląda na to - nie płacisz to nie dostąpisz zbawienia bo nie należysz do ich kościoła.

Jestem ciekaw na co przeznaczają te dziesięciny.

ŚJ nie mają żadnych składek a fundują darmowe Biblie i gazetki.

makabi
Posty: 834
Rejestracja: 15 lis 2009, 0:04
Lokalizacja: polska

Post autor: makabi »

u swiadkow z tego , co wiem sa "nieoficjalne cenniki" datkow (ile kosztuje Biblia, Straznice itp). W ten sposob odpada kwestia podatkow od "wolnodrukarzy" :-/

http://www.brooklyn.org.pl/cennik.htm

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

ŚJ nie mieli 'nieoficjalnego cennika'. Były to oficjalne koszty produkcji danej publikacji. Poza tym... ktoś tu ma stare dane. Od kilku lat ów 'cennik' jest bez wartości, gdyż należało go zaprzestać używania i odtąd kto chce i jeśli chce może jakąś kwotę dać. Nawet kiedyś, mając ów cennik, nie miało to żadnego związku z obowiązkiem zapłacenia. Owszem, wskazywało się na koszty przy specjalnym, osobistym zamówieniu. Jednak zamówienie i otrzymanie pozycji nie było uzależnione od datku. Nikt nie stał nad głową i nie sprawdzał, czy datek został wrzucony.
Do dziś ŚJ podczas głoszenia od czasu do czasu wspominają o datkach, które mogą złożyć osoby ceniące naszą działalność. Tak więc... datek może złożyć każdy, nawet nie-ŚJ.

A że w ten sposób ŚJ nie są objęci podatkiem to... jakiś zazdrosny przytyk? Jeśli prawo przewiduje taką sytuację to... należałoby z tego nie skorzystać? Nie ma co robić 'krzywej miny', jakby ktoś tu z uśmiechem i radochą płacił podatki :-D
ŚJ nie łamią w tej sprawie prawa, spoko...

agent terenowy
Posty: 518
Rejestracja: 18 wrz 2006, 9:29
Lokalizacja: Trochę tu trochę tam :) Aktualnie Chorzów
Kontakt:

Post autor: agent terenowy »

Hej hej!
Adwentyści!
Ten temat jest o was.
Może by się któryś wypowiedział?
No nie dajcie się prosić :)
13 Wiele mógłbym ci napisać,
ale nie chcę użyć atramentu i pióra.
14 Mam bowiem nadzieję,
że zobaczę cię wkrótce,
i wtedy osobiście porozmawiamy.(3Jana)

Pałuba
Posty: 56
Rejestracja: 02 paź 2010, 20:08

Post autor: Pałuba »

Odpisał mi pastor ADS
Kościół nie stawia wyznawcom zadnych warunków finansowych jako warunku zbawienia, czy przystąpienia ( a w zasadzie chrztu świętego) do Kościoła.
Więc fajnie bo myślałem, że będę musiał odrzucić ten kościół. Muszę się dokładniej zapoznać z ich naukami bo ten kościół wydaje się być ciekawy.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Czyli nie wszyscy adwentyści są tacy radykalni. To dobrze, to normalnie. Byłem kiedyś u nich w zborze, oczywiście cieszyli się, że mogą spotkać u siebie nowego. Fakt że na dzień dobry wyczułem, że chodzi im bardzo o święcenie soboty, że to by u nich tak dowolnie nie było traktowane. Ostatecznie mi by to nie przeszkadzało poza tym przekonywaniem którego bym ciągle doświadczał. No bo ja mógłbym chodzić na nabo w soboty, ale czemu miałbym być 'na nie' co do niedzieli? Chodzi mi o to iż byłbym tam zapewne ciągle przekonywany jaka ta sobota lepsza itp. nie wdając się w szczegóły teologiczne tutaj. W końcu czymś chcą się odróżniać, ja tak to widzę. Są sobotnikami przekonanymi- to nie odejdą do innych zborów. Dla mnie w chrześcijaństwie chodzi o coś więcej niż 10-na czy dzień świąteczny. Chodzi o przemianę nawrócenia nie obwarowaną przepisami.

Awatar użytkownika
aras
Posty: 396
Rejestracja: 25 lip 2010, 11:42
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: aras »

Jeśli chodzi o kościół ADS moim zdaniem jest on najbliższy Biblii.

Nie widzę w tym kościele jakiegoś odstępstwa czy cokolwiek karygodnego.

Na pierwszym miejscu stawiają Pismo Święte i Jezusa i to jest najważniejsze.

Wierzą w śmiertelność duszy i żywot wieczny tylko dzięki Bożej łasce, nie kontaktują się ze zmarłymi.

Jeśli chodzi o sabata to jako jedyni chyba go przestrzegają.

Ja osobiście nie jestem przekonany do obchodzenia sabatu, ale nie mogę też odrzucić. Temat jest trudny. Jeśli chodzi o dzień święty moim zdaniem nic się nie zmieniło. Sabat - dalej jest dniem Bożym, nie niedziela.


Jedynie co mi się nie podoba to w ostatnich latach dialog prowadzony z KRK na rzecz ekumenizmu. Nie wiem na jakim jest to etapie więc nie będę oceniać. Ale czy się połączą czy nie , będzie to świadczyło o przynależności do Jezusa albo szatana.

No i mógłbym się przyczepić do masońskiego grobu pani Ellen White. Co robi obelisk na jej grobie???

Poza tym doktrynalnie są mi bliscy i szanuję ten Kościół. Jeśli chodzi o ich zwierzchników to tylko Bóg może wiedzieć kim naprawdę są.

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Post autor: Hardi »

"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Awatar użytkownika
Terebint
Posty: 99
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:36
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Terebint »

Pałuba pisze:Odpisał mi pastor ADS
Kościół nie stawia wyznawcom zadnych warunków finansowych jako warunku zbawienia, czy przystąpienia ( a w zasadzie chrztu świętego) do Kościoła.
Więc fajnie bo myślałem, że będę musiał odrzucić ten kościół. Muszę się dokładniej zapoznać z ich naukami bo ten kościół wydaje się być ciekawy.
Takie gadki-szmatki w kościołach starotestamentowych to normalka... dopóki się nie ochrzcisz. ;)

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Post autor: Hardi »

aras pisze:Jeśli chodzi o kościół ADS moim zdaniem jest on najbliższy Biblii.
najbliżej starego testamentu, a w nowym to najbliżej listu do Galicjan 8-) szczególnie dedykuje im trzeci rozdział...
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Awatar użytkownika
aras
Posty: 396
Rejestracja: 25 lip 2010, 11:42
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: aras »

Dlatego Sabat, nie jedzenie mięsa czy dziesięcina nie mają już znaczenia. Ale to nie oznacza że niedziela jest święta na miejsce soboty.

Jak mówię że są najbliżsi prawdy nie mówię że są nieomylni. Według mnie każdy kościół jest opanowany przez szatana.


A tu ciekawe wyjasnienie znamienia bestii:
http://www.youtube.com/watch?v=XexgjqyB9Ws

ODPOWIEDZ

Wróć do „Protestanci”