Ewangeliczny Kościół Reformowany

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

janek_sj

Ewangeliczny Kościół Reformowany

Post autor: janek_sj »

Zapraszam do odwiedzenia naszych stron:
www.gdansk.reformacja.pl
www.reformacja.pl

Słowem "reformowany" XVI-wieczni reformatorzy kościoła chcieli wyrazić przekonanie, że jeden i nieprzerwanie istniejący Kościół Jezusa Chrystusa wymaga stale odnowy: "ecclesia reformada et semper reformanda". Takim kościołem chcemy być – szukając odnowy i pouczenia w Bożym Słowie na temat każdej dziedziny naszego życia (osobistej świętości, życia naszych rodzin, nabożeństwa, edukacji, ekonomii, państwa itd.).
Wierzymy, że cała Biblia jest autorytetem w sprawach wiary i codziennej praktyki (2 Tym 3:16, Dz 17:11). Dlatego kładziemy nacisk na czytanie i wyjaśnianie całego Pisma, które jest dla nas źródłem duchowego posilenia. Czynimy to podczas publicznych nabożeństw, społeczności w naszych rodzinach oraz indywidualnej lektury Pisma Św.
Reformowane wyznania wiary jednomyślnie wyrażają (za Biblią) fakt, że Bóg jest suwerenny w swoim działaniu. Jest źródłem naszego istnienia oraz naszego zbawienia, stad jedynie Jemu należy się chwała i wdzięczność. Źródłem naszej pomyślności i błogosławieństwa zarówno w sferze doczesnej jak i wiecznej jest Boże zmiłowanie i upodobanie Jego woli. Z tego wynika wielka i jaśniejąca w Piśmie Św. prawda, że nasza wieczność zależy wyłącznie od Bożej łaski i Bożego suwerennego wybrania.
Kościoły Reformowane podkreślają także prawdę, że podstawą więzi Boga z człowiekiem jest przymierze. Ludem z którym Bóg upodobał sobie zawrzeć przymierze łaski w Starym Testamencie jest Izrael, zaś w Nowym Testamencie – wielonarodowy i wielorasowy kościół (Nowy Izrael). Podkreślając przymierzowe (nie tylko indywidualne) działanie Boga z ludzkością dostrzegamy fakt, że Bóg jest Bogiem również naszych rodzin i źródłem obietnic wobec naszego potomstwa. Nasze dzieci są objęte Bożym przymierzem i są członkami Ciała Chrystusa, podobnie jak ich rodzice.

janek_sj

Post autor: janek_sj »

Was to załozył Kalwin?
Wierzycie w predestynacje?

sylka

Post autor: sylka »

Ja się ciesze ,ze mamy na forum pierwszego pastora :-D

Witam serdecznie

pastor Paweł

Post autor: pastor Paweł »

Ja również się cieszę :-)

Zależy o co Ci chodzi pytając "Was to załozył Kalwin?". Jesteśmy częścią Ludu Bożego który założył Bóg już w Księdze Rodzaju (kościół to potomkowie Abrahama - 1 Mj 17:7; Gal 3:29). Naszym autorytetem jest CAŁE Pismo Św. (Stary i Nowy Testament).

Historycznie zaś oczywiście nawiązujemy do tez i postulatów XVI-wiecznej reformacji jako nurtowi który miał na celu powrót na czystej nauki Pisma Św. i oczyszczenie kościoła (nie tworzenie nowego!). Dlatego Kościół Reformowany NIE uważa siebie na twór powstały w XVI w. lecz za kościół Jezusa Chrystusa nieprzerwanie istniejący. Oczywiście gdyby szukać w historii koscioła oddanych Bogu ludzi których uważamy za wiernie wyjaśniajacych Pismo Św. (co nie oznacza nieomylnych) to odwołujemy się do nauczania Św. Augustyna, Tertuliana, Orygenesa, innych ojców kościoła, Jana Husa, Johna Wycliffa, Marcina Lutra, czy Jana Kalwina.
To właśnie za czasów Jana Kalwina wzięła się nazwa "Kościół Reformowany" wskazująca na potrzebę ciągłego reformowania kościoła w oparciu o Boże Słowo.

Czy wierzymy w predestynacje? Zalezy co przez nią rozumiesz? Kalwin (oraz np. Ap. Paweł) rozumiał ją jako wolność BOŻEGO wyboru. Predestynacja to nauka o tym, że w 100% to Bóg jest źródłem naszego zbawienia. Nie ma mowy o żadnych zasługach ani współpracy grzesznika z Panem Bogiem w kwestii naszego zbawienia, ponieważ w 100% jest ono wynikiem Jego suwerennej woli i łaski udzielonej tym nad któymi zechciał się zmiłować. To akurat powinno być oczywiste dla każdego kto czyta Pismo Św. (Ef 1:3, Rzym 9:13-23; Mt 20:15; 5 Mj 7:6-7; Jk 1:18; Jn 6:44 itd.). O ile Bóg nie zechce ożywić człowieka umarłego w grzechach - nikt z nas nie jest w stanie przyjść do Niego. Do wiary i upamiętania przychodzą Ci, nad którymi nasz Pan zechciał się ulitować. Czytając Biblię i patrząc na życie wokół nas - oczywistym jest, że nie jest to udziałem i przywilejem wszystkich ludzi.

Zainteresowanych akurat tematem predestynacji odsyłam do artykułów z naszej strony:
Charles Spurgeon - Wybranie
http://www.gdansk.reformacja.pl/czyteln ... 40433.html

Lloraine Boettner - Reformowany Wykład Wiary
http://www.gdansk.reformacja.pl/czyteln ... 40434.html

Paweł Bartosik - Kto kogo osądza?
http://www.gdansk.reformacja.pl/czyteln ... 40379.html

Pozdrawiam,

Paweł

sylka

Post autor: sylka »

W nazwie macie slowo " ewangeliczny" , ale nie jestescie w Aliansie Ewangelicznym w Polsce. Ciekawe....

pastor Paweł

Post autor: pastor Paweł »

Zobacz tutaj:
http://www.gdansk.reformacja.pl/onas/nazwa.html

Tam znajdziesz wyjaśnienie całej nazwy: Ewangeliczny Kościół Reformowany.

Pzdr.

sylka

Post autor: sylka »

To dalczego nie jestescie w Aliansie Ewangelicznym w Polsce?

www.aliansewangeliczny.pl

pastor Paweł

Post autor: pastor Paweł »

Nikt nas tam nie zaprosił.

sylka

Post autor: sylka »

Hmm, raczej tam się samemu zgłasza , z tego co wiem....

pastor Paweł

Post autor: pastor Paweł »

Chyba musiałbym najpierw mieć powody aby tam wstępować. Na razie ich nie znam choc nie wykluczam, ze w przyszlosci cos sie zmieni.
Póki co wystarczy nam, że jesteśmy częścią Konfederacji Kościołów Reformowanych w Polsce (www.reformacja.pl). Być może także w przyszłości będziemy się starać o członkostwo w Confederation Reformed Evangelicals. http://www.crechurches.org/

Poza tym mamy ogromna radosc, ze wraz z innymi kosciolami wierzacymi w Trojjedynego Boga jestesmy czescia jednego Ciala, ktorego Glowa jest nasz Pan - Jezus Chrystus.

skaut5

Post autor: skaut5 »

sylka pisze:Ja się ciesze ,ze mamy na forum pierwszego pastora :D
ja tez :) witam :D

sylka

Post autor: sylka »

W sumie ten kosciół dla wyznawcy byłby jak znalazł :))

Chrzest dzieci, kwestionowanie modlitwy na językach i myśle , ze wiele jeszcze punktów wspolnych z pogladami wyznawcy by się tutaj znalazło. :))

Co myślisz o tym wyznawco?

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

sylka pisze:W sumie ten kosciół dla wyznawcy byłby jak znalazł :))
Chrzest dzieci, kwestionowanie modlitwy na językach i myśle , ze wiele jeszcze punktów wspolnych z pogladami wyznawcy by się tutaj znalazło. :))
O tym samym pomyślałem. Tylko głupio tak komuś przydzielać odpowiednią szufladę. :oops:
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

pastor Paweł

Post autor: pastor Paweł »

W sumie ten kosciół dla wyznawcy byłby jak znalazł "

Dla Ciebie sylka takze znalazloby sie miejsce. Choc moze, znajac co nieco Twoj gust, za duzo mamy czytanego i wyjasnianego Pisma, a za malo show ;-)

Bez obrazy. To zart. :-)

Pzdr.

Pawel

sylka

Post autor: sylka »

Ja już mam swój -> patrz Kosciół Boży w Chrystusie.

Zapraszam twoich braci w wierze z Wrocławia do odwiedzin naszego zgromadzenia ( ale chyba ich stamtąd prędko wywieje, po pierwszysch 10 minutach :P , a może się mylę ;) ) Ciebie tez zapraszam, jak bedziesz kiedys we Wrocku.

A co do mojego gustu- to bardzo lubię duzo czytanego i objasnianego Pisma :-D

Lubie też jak w zgromadzeniu przejawia się w kazdym Duch Swięty :lol:

Pozdrowionka.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Protestanci”