4. 'Celibat' dla 'drugich owiec" a Towarzystwo Strażnic

Badacze Pisma Świętego, Świadkowie Jehowy, Świecki Ruch Epifania i inne grupy wyznaniowe zapoczątkowane przez naukę Ch.T.Russella

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

4. 'Celibat' dla 'drugich owiec" a Towarzystwo Strażnic

Post autor: Obserwator »

Temat na zamówienie daglezji.

Sprawa „celibatu” dla „drugich owiec” pojawiła się w roku 1938 i przez wiele lat była przypominana przez Towarzystwo Strażnica. Bliskość Armagedonu miała być powodem dla zawieszenia zakładania rodzin przez Świadków Jehowy.
Oto jakie zalecenia, począwszy od roku 1938, Towarzystwo Strażnica dawało swoim głosicielom w sprawie „celibatu” i rodzenia dzieci:

„Jeśli, słuchając Bożego polecenia, klasa Jonadabów lub Wielka Rzesza będą wstępować w związki małżeńskie i rodzić dzieci po Armagedonie to, czy nie byłoby biblijnie słuszne dla nich czynić podobnie przed Armagedonem? I czy powinno się teraz zachęcać Jonadabów do zawierania małżeństw i rodzenia dzieci? Nie, brzmi odpowiedź, potwierdzona przez Pismo Święte” (ang. Strażnica Nr 21, 1938 s. 323);

„Są dziś na ziemi Jonadabowie, którzy są Panu oddani i niewątpliwie okażą się wiernymi. Czy byłoby to zgodne z Pismem Św., aby się żenili już teraz i zaczęli płodzić dzieci? Nie - brzmi odpowiedź - poparta przez Pismo Św. Ale wróćmy do proroczego obrazu! Synowie Noego i ich żony nie mieli dzieci przed potopem, ani podczas potopu, zanim wody poopadały, a ziemia oschła. Z sprawozdania widać, że upłynęły dwa lata po potopie, zanim znowu zaczęły rodzić się dzieci (1 Mojż. 11:10-11). Nie ma też żadnego dowodu w Piśmie Św., że do arki dostały się jakie dzieci, lecz jest jedynie mowa o tym, że weszło do niej osiem osób (...) Daleko lepiej dla nich będzie, gdy pozostaną bez brzemion i hamulców, aby mogli czynić wolę Pana, jako im Pan rozkazuje, a także, aby ich w Armagedonie nic nie hamowało” („Spojrzyj faktom w oczy” 1938 s. 46, 47).

„Muszą oni znaleźć ochronę w Organizacji Bożej, co świadczy, iż w Organizacji tej muszą być zanurzeni, ochrzczeni i w niej skryci. Arka, którą na rozkaz Boży Noe zbudował, przedstawiała Organizację Bożą” (j/w. s. 41);

„Jonadabowie, którzy teraz myślą o zawarciu małżeństwa, uczynią, zdaje się lepiej, gdy poczekają parę lat, zanim ognista burza, burza Armagedonu przeminie, aby potem wejść w stosunki małżeńskie i korzystać z błogosławieństw, związanych z uczestnictwem w napełnianiu ziemi sprawiedliwymi dziećmi” (j/w. s. 49);

Podobne zalecenia podawano w czasopismach Towarzystwa Strażnica (patrz np. „Nowy Dzień” Nr 60, 1939 s. 951 i Nr 61, 1939 s. 963).

Oto kolejne fragmenty o celibacie i o powstrzymywaniu się od rodzenia dzieci u Świadków Jehowy w latach 40-tych XX wieku:

„Od teraz nasze serdeczne oddanie będzie dotyczyło onej Teokracji, bo wiemy, że wkrótce będziemy na zawsze razem na ziemi się przechadzać. Jest naszą nadzieją, że w niewielu latach nasze małżeństwo będzie dokonane i z łaski Pana milutkie dzieci mieć będziemy, które Panu będą na chwałę. Możemy z naszym małżeństwem dobrze zaczekać, aż trwający pokój na ziemi będzie ustanowiony. Teraz, nie możemy naszych ciężarów powiększać, lecz musimy być wolni i do służby Pańskiej uzbrojoni. Gdy Teokracja będzie w pełnej działalności, wtenczas nie będzie ciężarem mieć Familie” („Dzieci” 1941 s. 149 [maszynopis]; ang. s. 366);

„Czy mają mężczyźni i niewiasty, oboje będąc Jonadabami albo ‘drugiemi owcami’ Pana, teraz przed Armagedonem się żenić i dzieci wydawać na świat? To czynić mogą sobie wybierać, lecz zdaje się napomnienie lub rada z Pisma świętego jest przeciwko temu. (...) On proroczy obraz zdaje się dokładny kierunek w następującym okazywać: Oni trzej synowie Noego i żony ich znajdowali się w korabiu i zostali przed potopem uratowani. Oni jednak nie mieli żadnych dzieci aż po potopie. Dwa lata po potopie poczęli oni dzieci mieć (1 Mojżesz 11:10, 11). Do korabia żadne z dzieci nie weszły i żadne w korabiu się nie narodziły; dlatego też żadne dzieci z korabia nie wyszły. (...) Od czasu gdzie te ‘drugie owce Pana’ do Pana są zgromadzane, aż do Armagedonu upłynie tylko mało lat. Ten czas jest czasem wielkiego ucisku i zakończy się największym uciskiem jakiego świat nigdy nie zaznał. Właśnie o tym czasie mówiąc, powiedział Jezus: ‘A biada brzemiennym i piersiami karmiącym w one dni!’ (Mat 24: 19, 20). To zdaje się oznaczać, że rodzice, którzy podczas Armagedonu małe dzieci mieć będą, więcej cierpień będą musieli znosić dlatego, ponieważ będą musieli o tych małych się starać” (j/w. s. 126-127 [ang. 313]).
Ostatnio zmieniony 28 sie 2015, 18:09 przez Obserwator, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Do kiedy obowiązywał ten celibat u Świadków Jehowy?
Czy do śmierci J. F. Rutherforda w roku 1942?
Czy do końca drugiej wojny światowej w roku 1945?

Właściwie to nie można tego dziś określić, gdyż trudno znaleźć w publikacjachTowarzystwa Strażnica odwołanie tej nauki.
Jeszcze wspominając rok 1946, Raymond Franz (ur. 1922), były członek Ciała Kierowniczego (w latach 1971-1980), wspomina ten czas następująco:

„Przed wyjazdem w 1946 roku, Nathan Knorr, już jako prezes Towarzystwa (...) przemówił do nas - grupy młodych mężczyzn, których rozesłano do pracy kierowniczej jako ‘nadzorców oddziałów’ w różnych krajach. W swoim przemówieniu między innymi mocno podkreślił, że jeżeli chcemy pozostać w powierzonej nam służbie misyjnej, powinniśmy unikać wszystkiego, co mogłoby prowadzić do zalotów lub małżeństwa. Polityka była następująca: utrata stanu wolnego oznacza utratę zadania misyjnego. (...) [przypis] W połowie lat pięćdziesiątych została ona zmieniona; również Knorr zawarł związek małżeński” („Kryzys Sumienia” R. Franz, 2006 s. 17).

Chociaż zarządzenie powyższe obowiązywało wyższych w hierarchii Świadków Jehowy, to też jakiś wpływ miało ono zapewne i na szeregowych głosicieli.
Jednak ów celibat miał się ku końcowi, gdyż w roku 1949 już następowało rozluźnienie w tej kwestii, ale nie przez wszystkich akceptowane. O tym wspomina jeden z pionierów:

„W maju 1949 roku powiadomiłem biuro w Bernie, że zamierzamy się pobrać i że pragniemy pozostać w służbie pełnoczasowej. Jak brzmiała odpowiedź? Możemy być co najwyżej pionierami stałymi. Krótko po ślubie w czerwcu 1949 roku zaczęliśmy więc pracować w miejscowości Biel. Nie pozwolono mi wygłaszać wykładów, nie mogliśmy też szukać kwater dla delegatów na zbliżające się zgromadzenie, mimo iż polecał nas nadzorca obwodu. Wielu przestało się z nami witać, traktując nas jak wykluczonych, chociaż byliśmy pionierami. Wiedzieliśmy jednak, że wstąpienie w związek małżeński nie jest sprzeczne z Biblią, toteż szukaliśmy ucieczki w modlitwie i zaufaliśmy Jehowie. Sposób, w jaki nas traktowano, nie odzwierciedlał poglądów Towarzystwa. Był po prostu wynikiem niewłaściwego realizowania wytycznych organizacji” (Strażnica Nr 21, 1991 s. 29).

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4197
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: 4. 'Celibat' dla 'drugich owiec" a Towarzystwo Strażnic

Post autor: radek »

Pierwsze jest to, co jest doskonałe. Drugie owce, to te, które są niedoskonałe, które dopiero trzeba przyprowadzić. Podział ugruntował się w związku z drzewem Poznania Dobra i Zła. Co do powszechnie rozumianego celibatu, to Biblia identyfikuje go ze stanem książęcym. Stan Ojcowski jest natomiast stanem królewskim. I pamiętajmy w związku z tym o słowach Ewangelii

‭‭Ewangelia według św. Mateusza 10:7 BW1975‬‬
[7] A idąc, głoście wieść: Przybliżyło się Królestwo Niebios.

https://bible.com/bible/3490/mat.10.7.BW1975
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6357
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: 4. 'Celibat' dla 'drugich owiec" a Towarzystwo Strażnic

Post autor: Queza »

radek pisze:
31 mar 2024, 16:00
Co do powszechnie rozumianego celibatu, to Biblia identyfikuje go ze stanem książęcym.
To już wiem dlaczego wyglądam jak księżna. ;-)
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4197
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: 4. 'Celibat' dla 'drugich owiec" a Towarzystwo Strażnic

Post autor: radek »

Queza pisze:
03 kwie 2024, 13:50
radek pisze:
31 mar 2024, 16:00
Co do powszechnie rozumianego celibatu, to Biblia identyfikuje go ze stanem książęcym.
To już wiem dlaczego wyglądam jak księżna. ;-)
Stan niebiański czyli książęcy, opisuje Izajasz. Bóg niejako domaga się przywrócenia tego stanu przed przybyciem Królestwa Niebios

‭‭Księga Izajasza 6:8-10 BW1975‬‬
[8] Potem usłyszałem głos Pana, który rzekł: Kogo poślę? I kto tam pójdzie? Tedy odpowiedziałem: Oto jestem, poślij mnie! [9] A On rzekł: Idź i mów do tego ludu: Słuchajcie bacznie, lecz nie rozumiejcie, i patrzcie uważnie, lecz nie poznawajcie! [10] Znieczul serce tego ludu i dotknij jego uszy głuchotą, a jego oczy ślepotą, aby nie widział swoimi oczyma i nie słyszał swoimi uszyma, i nie rozumiał swoim sercem, żeby się nie nawrócił i nie ozdrowiał!

https://bible.com/bible/3490/isa.6.8.BW1975

Przy roztrząsaniu tego fragmentu, trzeba pamiętać, że mówi on o niemożliwości zrealizowania uczciwej Miłości, przed spełnieniem wszystkich Bożych wymagań. Ponieważ szczera Miłość nie realizuje się za pozwoleniem władz jakiejkolwiek religii, ale trzeba do niej dorosnąć
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4197
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: 4. 'Celibat' dla 'drugich owiec" a Towarzystwo Strażnic

Post autor: radek »

Ciekawe jest to, że kiedy jakaś osoba decyduje się nie wchodzić w związek małżeński ze względu na Królestwo Niebios, to potencjał tej decyzji umożliwia tej osobie odkupienie swoich przodków. To jest jak gdyby wszyscy oni w tej osobie podjęli tą decyzję i w konsekwencji krok po kroku, zgodnie z prawem "Karmy", ciężar grzechu jest z nich zdejmowany, do całkowitego uświęcenia i odkupienia

‭‭III Księga Mojżeszowa 17:10-11 BW1975‬‬
[10] A ktokolwiek z domu izraelskiego albo z obcych przybyszów, którzy mieszkają pośród nich, będzie spożywał jakąkolwiek krew, zwrócę swoje oblicze przeciwko spożywającemu krew i wytracę go spośród jego ludu, [11] Gdyż życie ciała jest we krwi, a Ja dałem wam ją do użytku na ołtarzu, abyście dokonywali nią przebłagania za dusze wasze, gdyż to krew dokonuje przebłagania za życie.

https://bible.com/bible/3490/lev.17.10.BW1975
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16835
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: 4. 'Celibat' dla 'drugich owiec" a Towarzystwo Strażnic

Post autor: Bobo »

A teraz napisz to samo tylko językiem ludzkim
Oszołomstwu mówię NIE!

BoaDusiciel
Posty: 7002
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: 4. 'Celibat' dla 'drugich owiec" a Towarzystwo Strażnic

Post autor: BoaDusiciel »

Bobo - jak sądzisz, czy mając do dyspozycji starą Syrenkę i zepsutego Malucha dałoby się zrobić świetnie jeżdżącego Mercedesa ? :roll:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16835
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: 4. 'Celibat' dla 'drugich owiec" a Towarzystwo Strażnic

Post autor: Bobo »

Moja puenta jest taka:
Jak ze starego Maluch i starej Syrenki nie zrobisz Mercedesa, tak samo z radka nie zrobisz piszącego po ludzku :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4197
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: 4. 'Celibat' dla 'drugich owiec" a Towarzystwo Strażnic

Post autor: radek »

W Biblii jest wiele informacji o zapowiadanym Synu Człowieczym

‭‭Ewangelia według św. Jana 8:28 BW1975‬‬
[28] Wtedy rzekł Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja jestem i że nic nie czynię sam z siebie, lecz tak mówię, jak mnie mój Ojciec nauczył.

https://bible.com/bible/3490/jhn.8.28.BW1975

Synowie muszą też sprostać wymaganiom związanym z przodkami i ich ciężarami życiowymi

‭‭II Księga Mojżeszowa 20:12 BW1975‬‬
[12] Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

https://bible.com/bible/3490/exo.20.12.BW1975
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6357
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: 4. 'Celibat' dla 'drugich owiec" a Towarzystwo Strażnic

Post autor: Queza »

Umarłym już nic nie pomoże: jak pisze:

Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych! Mateusz 8.22

Poza tym, każdy odpowiada sam za siebie przed Bogiem:

Człowiek, który grzeszy, umrze. Syn nie poniesie kary za winę ojca ani ojciec nie poniesie kary za winę syna. Sprawiedliwość będzie zaliczona sprawiedliwemu, a bezbożność spadnie na bezbożnego. Ezechiel 18.20.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4197
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: 4. 'Celibat' dla 'drugich owiec" a Towarzystwo Strażnic

Post autor: radek »

Queza pisze:
04 kwie 2024, 19:09
Umarłym już nic nie pomoże: jak pisze:

Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych! Mateusz 8.22

Poza tym, każdy odpowiada sam za siebie przed Bogiem:

Człowiek, który grzeszy, umrze. Syn nie poniesie kary za winę ojca ani ojciec nie poniesie kary za winę syna. Sprawiedliwość będzie zaliczona sprawiedliwemu, a bezbożność spadnie na bezbożnego. Ezechiel 18.20.
Jeśli Pan postanowił dowiedzieć się od Syna Człowieczego, czy kości, które mu pokazał ożyją, to znaczy, że Syn Człowiczy ma coś do powiedzenia

‭‭Księga Ezechiela 37:1-6 BW1975‬‬
[1] Spoczęła na mnie ręka Pana; i wyprowadził mnie w swoim duchu, i postawił mnie w środku doliny, która była pełna kości. [2] I kazał mi przejść dokoła nich, a oto było ich bardzo dużo w tej dolinie i były zupełnie wyschłe. [3] I rzekł do mnie: Synu człowieczy, czy ożyją te kości? I odpowiedziałem: Wszechmocny Panie, Ty wiesz. [4] I rzekł do mnie: Prorokuj nad tymi kośćmi i powiedz do nich: Kości wyschłe! Słuchajcie słowa Pana! [5] Tak mówi Wszechmocny Pan do tych kości: Oto Ja wprowadzę do was ożywcze tchnienie i ożyjecie. [6] I dam wam ścięgna, i sprawię, że obrośnięcie ciałem, i powlokę was skórą, i dam wam moje ożywcze tchnienie, i ożyjecie, i poznacie, że Ja jestem Pan.

https://bible.com/bible/3490/ezk.37.1.BW1975
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyznania i ruchy postrussellowskie”