Społeczeństwo świadków Jehowy się STARZEJE

Badacze Pisma Świętego, Świadkowie Jehowy, Świecki Ruch Epifania i inne grupy wyznaniowe zapoczątkowane przez naukę Ch.T.Russella

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Społeczeństwo świadków Jehowy się STARZEJE

Post autor: bartek212701 »

Bywało, ze śJ mówili o Badaczach, Epifanistach i innych wyznaniach, ze one WYMIERAJĄ, że nie ma wsród nich młodych i to religie umierające.
Oto najnowsze statystyki:

Obrazek

Z wykresu wynika, że społeczność ŚJ się starzeje. W porównaniu z badaniami z 2007 roku zwiększyła się ilość osób w wieku 50+, a zmalała ilość młodych. Jehowa przestał błogosławić?

źródło: http://www.pewforum.org/religious-lands ... s-witness/
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Należałoby wrzucić podobne statystyki także dla innych wyznać. Wtedy można by było zobaczyć, czy spadek wyznawców w wieku 18-29 lat jest charakterystyczny tylko dla Świadków, czy wiąże się z ogólnym spadkiem wiary jako takiej.

Dodatkowo czy w statystyce brany był pod uwagę chrzest, czy deklaracja przynależności? Bo np. w wypadku denominacji chrzczących niemowlęta, za dane statystyczne należałoby przyjąć to drugie.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Awatar użytkownika
wtsarchive
Posty: 196
Rejestracja: 28 maja 2015, 17:44

Post autor: wtsarchive »

Świadkowie Jehowy mają w USA najmniej młodzieży ze wszystkich wyznań, co pokazuje porównanie rozkładu wiekowego wyznań przeprowadzone przez Pew:

Obrazek

Oczywiście tak jak mówisz, ShadowLady, część wyznań chrzci również małe dzieci, jednak ankieta była przeprowadzana u osób w wieku od 18 lat wzwyż, więc w zasadzie ten efekt jest zniwelowany. Poza tym nieochrzczony głosiciel również mógł powiedzieć że jest członkiem tego wyznania i być zaliczonym do tej kategorii.

Dla porównania w Polsce przedstawia sięto następująco (źródło):

- 0-17 lat: 14.6%
- 18-44 lat: 39.8%
- 45-60/65 lat: 26.2%
- powyżej 60/65 lat: 19.4%

Natomiast wśród członków Kościoła Katolickiego:

- 0-17 lat: 19.2%
- 18-44 lat: 39.2%
- 45-60/65 lat: 24.2%
- powyżej 60/65 lat: 17.5%

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Post autor: Hardi »

to co plugawe Bóg w końcu usuwa i niszczy.... w Norwegii żadne inne wyznanie nie ma tyle afer pedofilskich, złodziejskich itd co ŚJ, sale królestwa padają, a starsi zboru itp. lądują w więzieniach za pedofilię, przekręty finansowe itd., jeśli ktoś myśli, że kościół katolicki ma problemy z pedofilią i przekrętami finansowymi to niech zainteresuje się skandynawskimi ŚJ, dozna szoku, mimo że nie jestem katolikiem i nie przepadam za kościołem katolickim to fakty są takie, że w Skandynawii w porównaniu ze ŚJ to katolicy są grzecznymi dziećmi
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Awatar użytkownika
wtsarchive
Posty: 196
Rejestracja: 28 maja 2015, 17:44

Post autor: wtsarchive »

Możesz podaćjakieś źródła Hardi? Zaciekawiło mnie to, bo akurat o Norwegii nie czytałem jeszcze nigdzie. Aż tak źle tam jest?
ZBANOWANY

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

wtsarchive pisze:Oczywiście tak jak mówisz, ShadowLady, część wyznań chrzci również małe dzieci, jednak ankieta była przeprowadzana u osób w wieku od 18 lat wzwyż, więc w zasadzie ten efekt jest zniwelowany. Poza tym nieochrzczony głosiciel również mógł powiedzieć że jest członkiem tego wyznania i być zaliczonym do tej kategorii.
Dlatego najlepszym miernikiem byłoby według mnie wskazanie własne - czy uważam się za członka danego wyznania. Tutaj widzę w tych danych Muzułmanów. U nich otrzymuje się z automatu wyznanie "Islam" po urodzeniu. Za "apostazje" grozi kara śmierci. Nic więc dziwnego, że wśród Muzułmanów jest największy współczynnik młodzieży ;-)

W tych danych nie pisze właśnie, na jakiej podstawie oceniano przynależność do religii. Deklaracji czy liczby ochrzczonych? Bo w rejestrze jako ochrzczony jest się chyba nawet po apostazji.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Awatar użytkownika
wtsarchive
Posty: 196
Rejestracja: 28 maja 2015, 17:44

Post autor: wtsarchive »

ShadowLady86 pisze:W tych danych nie pisze właśnie, na jakiej podstawie oceniano przynależność do religii. Deklaracji czy liczby ochrzczonych? Bo w rejestrze jako ochrzczony jest się chyba nawet po apostazji.
Z ich własnej strony (chodzi o dane z USA):

The 2014 U.S. Religious Landscape Study is based on telephone interviews with more than 35,000 Americans from all 50 states.

A więc oceniali na podstawie deklaracji, nie rejestrów. W związku z tym też trzeba uczciwie przyznać, że dane te mogą być obarczone pewnym marginesem błedu, bo ilość badanych w przypadku ŚJ była stosunkowo niska.

Jeśli chodzi o dane z Polski to powstały one podczas Narodowego Spisu Powszechnego. Wtedy również przynależność wyznaniowa była określana na podstawie deklaracji. Jednak te dane są dokładniejsze od tych w USA, bo próba obejmuje praktycznie cały kraj, a liczba ludzi którzy zadeklarowali się w tym badaniu jako ŚJ pokrywa się z liczbą raportowanąprzez nich w Roczniku.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

No to w takim razie prawidłowo. Swoją drogą Świadkowie w wieku 18-29 aż tak bardzo w USA nie odbiegają od Katolików i Protestantów. Za to nie wiedziałam, że w USA jest taki duży odsetek Prawosławnych. I że w tym przedziale jakichkolwiek Chrześcijan prześcigają Muzułmanie, Hindusi i Buddyści.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

To Wy nie byliście chyba na zebraniach badaczy Pisma Św.
Tam się czułem prawie jak w domu starców. :-(

ŚJ będą mieli pewnie różne fale jeszcze. Jest ich sporo.
Pewnie zafalują też kontynentami, jak zbliżeni do nich ilościowo adwentyści, którzy piszą o sobie tak:

„W ostatniej kadencji [w latach 2010-2014] liczba ochrzczonych wyznawców wzrosła z 16 mln do 18,5 mln skupionych w 78 810 zborach i 69 213 grupach działających na terenie 215 krajów. Kościół adwentystów staje się Kościołem »południa świata«, gdyż 91,5 proc. wyznawców mieszka w Afryce, Azji raz Ameryce Środkowej i Południowej – odpowiednio: w Afryce 38, Ameryce Płd 32, Azji 19. Północ świata to Ameryka Płn – 7 proc. i Europa – 2.
Jest też smutna statystyka – opuszczania Kościoła. O ile w latach 2010-2014 chrzest przyjęło 6 212 919 osób, to w tym samym czasie z Kościoła odeszło 3 717 673 wyznawców – 60 proc. w stosunku do liczby nowo ochrzczonych” (Głos Adwentu wrzesień-październik 2015, s. 4).

Awatar użytkownika
KobietaZMagdali
Posty: 2125
Rejestracja: 12 sty 2014, 16:47
Lokalizacja: ze wsi :)

Post autor: KobietaZMagdali »

ShadowLady86 pisze:Za to nie wiedziałam, że w USA jest taki duży odsetek Prawosławnych.
Podobno wzrasta ilość "przejść" na prawosławie. Wydaje mi się, że chrześcijanie żyjący kraju "kościołów telewizyjnych" poszukują mistyki a jej w prawosławiu nie brakuje.
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

KobietaZMagdali pisze:
ShadowLady86 pisze:Za to nie wiedziałam, że w USA jest taki duży odsetek Prawosławnych.
Podobno wzrasta ilość "przejść" na prawosławie. Wydaje mi się, że chrześcijanie żyjący kraju "kościołów telewizyjnych" poszukują mistyki a jej w prawosławiu nie brakuje.
Tak jak w USA sporo 'rosyjskich' prawosławnych, tak w Rosji sporo 'amerykańskich' ŚJ. ;-)

bonhart
Posty: 1749
Rejestracja: 02 sty 2010, 17:54
Lokalizacja: lodz

Post autor: bonhart »

Hardi
to co plugawe Bóg w końcu usuwa i niszczy.... w Norwegii żadne inne wyznanie nie ma tyle afer pedofilskich, złodziejskich itd co ŚJ, sale królestwa padają, a starsi zboru itp. lądują w więzieniach za pedofilię, przekręty finansowe itd., jeśli ktoś myśli, że kościół katolicki ma problemy z pedofilią i przekrętami finansowymi to niech zainteresuje się skandynawskimi ŚJ, dozna szoku, mimo że nie jestem katolikiem i nie przepadam za kościołem katolickim to fakty są takie, że w Skandynawii w porównaniu ze ŚJ to katolicy są grzecznymi dziećmi
A co to ma do tematu wątku Hardi? ,,Społeczeństwo świadków Jehowy się STARZEJE"
Myślisz że to przychodzi z wiekiem?

W śród 'zielonych' nie ma tej przypadłości?

Najważniejsze to 'ukąsić' tak?

Nie powołuj się na Boga, gdyż nigdy nie wiadomo, co i gdzie plugawe.

bonhart
ss

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

No pewnie, że społeczeństwo ŚJ się starzeje.
Wystarczy popatrzeć do jakiego wieku byli członkami CK pomazańcy ŚJ:

Barber (1905-2007) – 102 lata
F. Franz (1893-1992) – 99 lat
Gangas (1896-1994) – 98 lat
Barr (1913-2010) – 97 lat
Klein (1906-2001) – 95 lat
Schroeder (1911-2006) – 95 lat
Booth (1903-1996) – 93 lata
Swingle (1910-2001) – 91 lat
Sydlik (1919-2006) – 87 lat
Jaracz (1925-2010) – 85 lat
Barry (1916-1999) – 83 lata
Henschel (1920-2003) – 83 lata
Pierce (1934-2014) – 80 lat

Obecni choć są młodsi, to pewnie dociągną też do 90-100 lat, chyba, że Armagedon im nie da ;-) :

Herd (ur. 1935)
Losch (ur. 1941)
Splane (ur. 1944)
Lett (ur. 1949)
Morris (ur. 1950)
Jackson (ur. 1955)
Sanderson (ur. 1965)

Najstarszy ma 80 lat a najmłodszy dopiero 50. :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyznania i ruchy postrussellowskie”