Czy świadkowie Jehowy to ekstremiści?

Badacze Pisma Świętego, Świadkowie Jehowy, Świecki Ruch Epifania i inne grupy wyznaniowe zapoczątkowane przez naukę Ch.T.Russella

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Czy wg. Polaków Świadkowie Jehowy to ekstremiści?

NIE, to religia pokojowo nastawiona
14
61%
TAK, są ekstremistami
9
39%
 
Liczba głosów: 23

Robertus
Posty: 120
Rejestracja: 05 paź 2013, 13:06

Czy świadkowie Jehowy to ekstremiści?

Post autor: Robertus »

Witam!
No i stało się!
Czy Świadkowie Jehowy są ekstremistami? Tak ich potraktowano w Rosji. Jednak czy pasują do tego, jak się definiuje ekstremizm?
Kilka definicji.
Wikipedia:

Ekstremizm (łac. extremus – krańcowy) – hołdowanie skrajnym poglądom, stosowanie krańcowych, ostatecznych środków dla osiągnięcia celu politycznego, ekonomicznego lub ideologicznego. W krańcowej formie niewykluczające użycia ekstremalnych form nacisku – przemocy, terroru, puczu. Prawicowy ekstremizm polityczny znalazł swój wyraz m.in. w ruchach faszystowskich, zaś lewicowy – m.in. w neoanarchizmie, maoizmie, trockizmie.

Ekstremizm jest propagowaniem i realizowaniem skrajnych poglądów poprzez wprowadzanie ich w życie za pomocą niekiedy radykalnych środków takich jak terror, przemoc, zamachy, pucz lub przewrót.

Ekstremizmy (skrajności) są obecne w wielu ważnych obszarach aktywności ludzkiej: polityce, religii (często powiązanej z polityką), ekonomii. Są stałym elementem życia społeczno-politycznego, pozostając zwykle na jego marginesie. Nie ma jednak we współczesnym świecie dużych ruchów społecznych, które by nie posiadały odłamu ekstremistycznego, począwszy od anarchizmu aż po terroryzm.

Ekstremizmy potrafią zdobywać popularność działając w sposób szczególny na psychikę i podświadomość ludzi, łatwo wyzwalając postawy wrogości wobec odmiennych poglądów czy idei, prowadząc do stosowania przemocy a nawet fizycznej likwidacji przeciwników, tym samym zbliżając się do granic terroryzmu.
Encyklopedia PWN:

ekstremizm [łac. extremus ‘najdalszy’, ‘skrajny’],
szczególna postawa ideowa i styl działania politycznego — tendencja do wyznawania i narzucania otoczeniu, za wszelką cenę, skrajnych poglądów w kwestiach światopoglądowych, ideologicznych i polityczno-ustrojowych;
gotowość i skłonność do stosowania najbardziej radykalnych i drastycznych metod i środków działania (przemocy i terroru) w celu osiągnięcia własnych celów politycznych, ekonomicznych lub ideologicznych; ekstremizm jest cechą charakterystyczną ruchów skrajnej prawicy (nacjonalistycznych, rasistowskich, klerykalnych, faszystowskich) oraz skrajnej lewicy (anarchistycznych, komunistycznych); ekstremistyczny charakter mają wszystkie ruchy terrorystyczne, a także militarystyczne.
Co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 15600
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Robertus pisze:Co o tym sądzicie?
Świadkom Jehowy zawsze się przypisywało różne rzeczy. Najczęściej nieprawdziwe albo i nawet prawdziwe tylko podważano motywy/pobudki. Np. Owszem, głoszą, ale robią to za pieniądze. Owszem, zgromadzają się, ale dlatego, że się boją wykluczenia, gdyby tego nie robili. Owszem wydają publikacje, ale przekazują w nich treści podprogowe itd. itd.
Samych Świadków Jehowy takie opinie raczej nie dziwią. Robią swoje.

Natomiast czy są extremistami? To jakaś pomyłka. Niewłaściwe określenie na niewłaściwych ludzi. Myślę, że nawet jak ktoś w tej ankiecie zaznaczy, że SĄ extremistami to chyba raczej dlatego, że nie pojmuje albo definicji extremizmu, albo nie zna samych Świadków Jehowy. Albo jedno i drugie.
Oszołomstwu mówię NIE!

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Świadkowie Jehowy są ekstremistami w takim samym rozumieniu, w jakim Jezus był pijakiem i żarłokiem;
Mat 11;19 BT (19) Przyszedł Syn Człowieczy: je i pije. a oni mówią: Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników.
Stare, rewolucyjne Radzieckie powiedzenie, z czasów ZSRR, mówi; "dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie" ... i znaleźli!

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

Robertus pisze:Czy Świadkowie Jehowy są ekstremistami?
a ciekawe jakby proporcje w Polsce były odwrotne
90% ŚJ
0,1% katolików
czy mielibyśmy tyle swobody co ŚJ?
i czy można byłoby kupić legalnie kaszankę? ;-)
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

Henryk
Posty: 11462
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Lukian pisze:...]i czy można byłoby kupić legalnie kaszankę? ;-)
Nie tak dawno wybijano zęby za jedzenie mięsa w piątki.
Wiesz kto tak robił? :-D
Inaczej wierzący niż większość, płacili specjalny podatek- haracz na rzecz dominującej religii.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Lukian ... Odezwał się przedstawiciel najbardziej ekstremistycznej nacji religijnej w dziejach po Chrystusowego świata!
"Ekstremizm jest propagowaniem i realizowaniem skrajnych poglądów poprzez wprowadzanie ich w życie za pomocą niekiedy radykalnych środków takich jak terror, przemoc, zamachy, pucz lub przewrót"
Ilu rodowitych amerykanów musiało ponieść śmierć przez "ewangelizację" rodem z horroru, kiedy katoliccy ekstremiści wybijali w pień opornych?
Przed przybyciem ewangelizatorów w roku 1502, wyspa Hispaniola (Haiti) liczyła 1 100 000 mieszkańców, w 1510 - 46 000, a w roku 1517 - 1 000.

Wspomniany przez papieża Franciszka dominikanin o. Bartolomé de Las Cassas (1474-1566), biskup Chiapas , wydał w roku 1552 dzieło Brevísima relación de la destrucción de las Indias (Krótka historia wyniszczenia Indian), w którym ze szczegółami opisuje ludobójstwo Indian nazywane dziś przez papieży ewangelizacją..

http://roux.neon24.pl/post/128126,czy-e ... udobojstwo

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Podobno śJ podporządkowują się władzom zwierzchnim. Może Jehowa chciał ukarać swój lud jak robił to już przed laty?
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 15600
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

bartek212701 pisze:Podobno śJ podporządkowują się władzom zwierzchnim. Może Jehowa chciał ukarać swój lud jak robił to już przed laty?
Ukarać? Za co?
Jeśli kiedyś karał to CAŁY lud a nie tylko w jakimś kraju.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Ukarał cały, w końcu śJ w Rosji, to ŚWIADKOWIE JEHOWY, dlatego jakakolwiek kara dla śJ, oznaczać może opuszczenie przez Boga swego ludu. Może to taka przestroga przed niebiblijnymi naukami i manipulacyjnymi filmikami dla dzieci na jw.org? Wie tylko Bóg, no ale na pewno nie błogosławi śJ, skoro ich delegalizują.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 15600
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

bartek212701 pisze:Ukarał cały, w końcu śJ w Rosji, to ŚWIADKOWIE JEHOWY, dlatego jakakolwiek kara dla śJ, oznaczać może opuszczenie przez Boga swego ludu. Może to taka przestroga przed niebiblijnymi naukami i manipulacyjnymi filmikami dla dzieci na jw.org? Wie tylko Bóg, no ale na pewno nie błogosławi śJ, skoro ich delegalizują.
Mylisz się i to bardzo.
ŚJ z założenia liczą się z tym, że normą a jest NIEPRZYCHYLNOŚĆ rządów.
Delegalizacja to oznaka braku błogosławieństwa co raczej działalności rządów świeckich.
To tak, jakbyś naprawdę twierdził, że chrześcijanie rzeczywiście byli winni podpalenia Rzymu i Bóg ich ukarał posługując się Neronem.
Myśl bartek, myśl... ale nie pleć, nie insynuuj, bo jak ja zacznę to się popłaczesz. Mam?

Np. mogę po prostu zakwestionować twoje pobudki i się nie wybronisz. Nie jesteś chrześcijaninem? Bo się nie ochrzciłeś. Dlaczego? Bo się BOISZ ODPOWIEDZIALNOŚCI. Jako 'wolny' elektron możesz (tak przynajmniej sobie myślisz) robić co sobie chcesz.
Dlaczego piszesz na forach? Bo w realu NIGDY się nie odważysz rozmawiać o swojej wierze, gdyż... po dwóch zdaniach ktoś cię zagnie.
Dlaczego piszesz źle o ŚJ? Bo zagłuszasz swoje zbrukane sumienia, gdyż dobrze wiesz, że nie służysz Bogu tak, jak powinieneś, dlatego odwracasz uwagę od siebie, manipulując treścią.

Mogę tak naprawdę bez końca kwestionować Twoje motywy/pobudki. Serio.
Podobnie jak TY PASKUDNIE TERAZ TO CHCESZ robić.
Odpuść tą głupią 'drogę'.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 15600
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

bartek212701 pisze:Ukarał cały, w końcu śJ w Rosji, to ŚWIADKOWIE JEHOWY, dlatego jakakolwiek kara dla śJ, oznaczać może opuszczenie przez Boga swego ludu.
Sorry ale nie znasz Biblii. Jeśli Bóg opuszczał swój lud to zaczynał od króla i kapłanów.
A to co? Insynuujesz, że coś w filmikach jest nie teges? To dlaczego nie zaczął od CK ŚJ? Co Rosjanie mieli z tym wspólnego?

MYŚL a nie paplaj bez namysłu, acz złośliwie!
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Bobo pisze:Mylisz się i to bardzo.
Genialny argument.
Bobo pisze:Delegalizacja to oznaka braku błogosławieństwa co raczej działalności rządów świeckich.
Gdyby Bóg nie chciał do tego dopuścić, to by nie było delegalizacji.
Bobo pisze:Myśl bartek, myśl... ale nie pleć, nie insynuuj, bo jak ja zacznę to się popłaczesz. Mam?
Kolejny genialny (na miarę twojej osoby, bo kogóż by innego) argument.
Bobo pisze:Np. mogę po prostu zakwestionować twoje pobudki i się nie wybronisz.
Nie masz takiej mozliwości, bo nie znasz cudzych pobudek. Nie znasz psychiki adwersarza, tylko próbujesz przejsc na podłoże ad personam, by pisać swoje typowe, ad absurdum, wypowiedzi uderzające w drugą osobę.
Bobo pisze:Nie jesteś chrześcijaninem? Bo się nie ochrzciłeś.
Ochrzciłem się w październiku roku 2016 :-)
Bobo pisze:Dlaczego piszesz na forach? Bo w realu NIGDY się nie odważysz rozmawiać o swojej wierze, gdyż... po dwóch zdaniach ktoś cię zagnie.
Właściwie już na forach nie piszę. Nie mam czasu, za dużo głoszę o Bogu w życiu realnym. Poza tym rozpoczynam doktorat i troszkę czasu to aprobuje.
Bobo pisze:Dlaczego piszesz źle o ŚJ? Bo zagłuszasz swoje zbrukane sumienia, gdyż dobrze wiesz, że nie służysz Bogu tak, jak powinieneś, dlatego odwracasz uwagę od siebie, manipulując treścią.
Nie napisałem nigdzie ŹLE o śJ. Przywołałem jedynie fakt o manipulacyjnym charakterze filmików z jw.org przeznaczonych dla dzieci. Wskazują na to badania wielu instytucji naukowych, a także placówek zajmujących się sektami. Osobiście nie uważam jednak, by śJ byli sektą par excellance, no może pewne wykładniki pasują, choćby zachowanie broniących swojej religii osób, tak jak np. Bobo.
Bobo pisze:Mogę tak naprawdę bez końca kwestionować Twoje motywy/pobudki. Serio.
Serio?
Bobo pisze:Sorry ale nie znasz Biblii.
Kolejny argument typowy dla osób, niemających za wiele do powiedzenia.
Bobo pisze:MYŚL a nie paplaj bez namysłu, acz złośliwie!
A tu, bez wątpienia, przydałoby się lustro. Zauważyłeś, ze z wiekiem stajesz się bardziej zgryźliwy i co raz mniej Biblii w Twoich wpisach? To bardzo smutne zjawisko.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 15600
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

bartek212701 pisze:Nie masz takiej mozliwości, bo nie znasz cudzych pobudek.
No proszę!!! Jaka mądrość wreszcie z Ciebie wylazła!
Nie znam właściwych pobudek? A TY ZNASZ POBUDKI BOGA, że sobie tak lekko 'piedłeś', że skoro w Rosji ich zdelegalizowali, znaczy, że ON im nie błogosławi?
No kurcze, Bobo może i nie zna pobudek bartka (zresztą, chwiejnego, dziecinnego i zmiennego, kto to do końca pozna?) ale za to bartek pobudki Boga ZNA!
Szacun! Padam na twarz!

Chrześcijaństwo przez 300 lat po Chrystusie chowali się w katakumbach i byli wrzucani do lwów, więc... myśląc tokiem bartka Bóg im nie błogosławił :-D
Izajasza, przepiłowanego piłą (prawdopodobnie) też Bóg nie oszczędził ze względu na to, że chyba był jakiś niedobry?
A życiorys apostołów? Prawdopodobnie tylko Jan nie skończył śmiercią męczeńską, bo reszta to była chyba jakaś nie teges i Bóg cofnął swoje błogosławieństwo.

Bartek... nie pisałeś tu dawno, ale twój powrót mnie rozwala z takimi wpisami... :-(
Czekałeś na tą chwilę tyle czasu, aby takie bzdety napisać? :roll:

Błogosławieństwo Jehowy to nie wolność religijna w świecie/krajach/narodach. To duchowa pomoc i wsparcie POMIMO tego typu wrogości ze strony narodów.

Od zielonoświątkowców nasłuchałem się podobnych bzdur, ze skoro chorujesz to znaczy, że Bóg Ci nie błogosławi a nawet karze!
Dorośnij!
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 15600
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

bartek212701 pisze:Wskazują na to badania wielu instytucji naukowych, a także placówek zajmujących się sektami.
He, he, he... masz na myśli parafialne placówki, jakie prowadzi niejaki Bednarski? :mrgreen:
A możesz przywołać jakieś wyniki tych instytucji naukowych? Straszniem ciekawy... :roll:
Oszołomstwu mówię NIE!

Robertus
Posty: 120
Rejestracja: 05 paź 2013, 13:06

Post autor: Robertus »

Panowie spokojnie!
nie spodziewalem sie, ze temat wywola takie skrajne reakcje.
Piszcie mniej atakując. Definicje są podane i zawsze można coś porownać.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyznania i ruchy postrussellowskie”