Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Badacze Pisma Świętego, Świadkowie Jehowy, Świecki Ruch Epifania i inne grupy wyznaniowe zapoczątkowane przez naukę Ch.T.Russella

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Bobo »

Dwa sądy... ciekawe, coś tak po katolicku 🤔
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: wuka »

Temat rozwinął się na kilka stron, a odpowiedź na zadane pytanie jest prosta.
Wynika z samej nazwy tego ruchu religijnego.
Ten ruch/organizacja religijna jest oparta na wierze w Jehową, który był bogiem Izraelitów i jego działalność została opisana w St.Testamencie.
Jezus Chrystus nie objawił się ludziom jako Jehowa, ale jako Syn Ojca.
Poza tym nauki ŚJ wpisują się w starotestamentowe pojęcia religijne Żydów i jedynie wkręcają (czy raczej przekręcają( niektóre nauki Jezusa.
Taka papka. Wmawiają też sobie, że skoro chodzą po domach to wykonują nakazy Jezusa. Guzik prawda. Jezus głosił tłumom, na świeżym powietrzu, publicznie oraz w synagodze (na dziedzińcu, w przedsionkach). To, że raz wysłał po dwóch uczniów tez nie świadczy o niczym.
No i najwazniejsze: co się głosi. A ŚJ głoszą inne sprawy niż ustalone i przyjęte przez Chrześcijan prawdy. Główny nurt-Kościół powszechny, katolicyzm, protestantyzm, prawosławie mają inną wykładnię spraw zasadniczych.
Ponadto organizacyjnie można ten ruch zaliczyć do sekty, gdyż ma wszystkie słownikowe jej znamiona.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: wybrana »

No i wszystkie religie na całym świecie wierzą w nieśmiertelność duchową człowieka prócz- Judaizmu i SJ.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: wuka »

wybrana pisze:
17 cze 2021, 19:53
No i wszystkie religie na całym świecie wierzą w nieśmiertelność duchową człowieka prócz- Judaizmu i SJ.
Zgadza się. Nawet tzw.poganie (religie przez nas nazywane pogańskimi) wiedza, że część dana człowiekowi od Stwórcy, część boska w człowieku, świadomość życia, dusza/duch trwa po śmierci ciała.
Do mojego wpisu poprzedniego dodam, że takie zdanie mają o tym ruchu także nawróceni ŚJ i wiem to nie z internetu, bo jest to temat, który mnie w mediach nie interesuje, ale własnie od osób, którym udało się uwolnić z tej organizacji.
Takie same zdanie można powiedziec o ruchach badackich i pochodnych. Własciwie wszystkie te nowo powstałe w XIX i XX wieku odpryski mają tak popaprane wykładnie, że powinien być zakaz głoszenia, bo zamęt wprowadzają. I tyle.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: wybrana »

wuka pisze:
17 cze 2021, 20:07
wybrana pisze:
17 cze 2021, 19:53
No i wszystkie religie na całym świecie wierzą w nieśmiertelność duchową człowieka prócz- Judaizmu i SJ.
Zgadza się. Nawet tzw.poganie (religie przez nas nazywane pogańskimi) wiedza, że część dana człowiekowi od Stwórcy, część boska w człowieku, świadomość życia, dusza/duch trwa po śmierci ciała.
Do mojego wpisu poprzedniego dodam, że takie zdanie mają o tym ruchu także nawróceni ŚJ i wiem to nie z internetu, bo jest to temat, który mnie w mediach nie interesuje, ale własnie od osób, którym udało się uwolnić z tej organizacji.
Takie same zdanie można powiedziec o ruchach badackich i pochodnych. Własciwie wszystkie te nowo powstałe w XIX i XX wieku odpryski mają tak popaprane wykładnie, że powinien być zakaz głoszenia, bo zamęt wprowadzają. I tyle.
Ja naprawdę nie mogę pojąć tej wiary, że wierzą, że mają powstać z grobów ciała ludzi, które już są prochem ziemi?
Czy ciało żyje na ziemi, czy Duch dany od Boga, który ożywił ciało? Przecież człowiek to nie tylko ciało, ale i dusza. Ciało jest ta częścią człowieka, która jak wszystko w tej materii podlega śmierci. Dusza nie podlega śmierci, lecz otrzymuje życie wieczne w ciele podobnym do tego ziemskiego, lecz jest to ciało duchowe.

Bardzo chciałam poznać, co jest podstawą wiary SJ, ale do tej pory nie wiem, no bo nikt mi nie podał podstaw takiej wiary, więc zastanawiam się, dlaczego chcą ludziom głosić dobrą nowinę, a gdy ja wprost o nią proszę, to nie otrzymuje odpowiedzi, a tylko jakieś wybrane pojedyncze wersety z Apokalipsy, które ich wersji nie potwierdzają.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2021, 21:57 przez wybrana, łącznie zmieniany 1 raz.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Henryk »

wuka pisze:
17 cze 2021, 20:07
Zgadza się. Nawet tzw.poganie (religie przez nas nazywane pogańskimi) wiedza, że część dana człowiekowi od Stwórcy, część boska w człowieku, świadomość życia, dusza/duch trwa po śmierci ciała.
I to jest esencja wiary tzw. "chrześcijan".
Nawet poganie tak wierzą- więc to musi być prawda. :xhehe:
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
17 cze 2021, 21:24
Ja naprawdę nie mogę pojąć tej wiary, że wierzą, że mają powstać z grobów ciała ludzi, które już są prochem ziemi?
No popatrz... a kiedyś był proch ziemi, a jednak jakoś udało się Stwórcy stworzyć ciało człowieka.
Ale dla "wybranej" jest to niemożliwe. :crazy:
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: wybrana »

Henryk pisze:
17 cze 2021, 21:55
wuka pisze:
17 cze 2021, 20:07
Zgadza się. Nawet tzw.poganie (religie przez nas nazywane pogańskimi) wiedza, że część dana człowiekowi od Stwórcy, część boska w człowieku, świadomość życia, dusza/duch trwa po śmierci ciała.
I to jest esencja wiary tzw. "chrześcijan".
Nawet poganie tak wierzą- więc to musi być prawda. :xhehe:
A nie czytałeś, jak Jezus mówił, że niektórych poganie wyprzedzą.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
17 cze 2021, 21:59
A nie czytałeś, jak Jezus mówił, że niektórych poganie wyprzedzą.
Jeśli mogę radzić...
Nie chwalmy się wykonywanym zawodem.
Mt 21:31 BW "Który z tych dwóch wypełnił wolę ojcowską? Mówią: Ten drugi. Rzecze im Jezus: Zaprawdę powiadam wam, że celnicy i wszetecznice wyprzedzają was do Królestwa Bożego."
Jeśli już powołujesz się na słowa Jezusa, to warto pierw sprawdzić jak to On rzeczywiście powiedział.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: wuka »

wybrana pisze:
17 cze 2021, 21:59
Henryk pisze:
17 cze 2021, 21:55
wuka pisze:
17 cze 2021, 20:07
Zgadza się. Nawet tzw.poganie (religie przez nas nazywane pogańskimi) wiedza, że część dana człowiekowi od Stwórcy, część boska w człowieku, świadomość życia, dusza/duch trwa po śmierci ciała.
I to jest esencja wiary tzw. "chrześcijan".
Nawet poganie tak wierzą- więc to musi być prawda. :xhehe:
A nie czytałeś, jak Jezus mówił, że niektórych poganie wyprzedzą.
Wyprzedzą z całą pewnością. Ta cząstka wieczna, boska jest dana każdemu człowiekowi. Nie ma co się śmiać. Ludzie mają "wbudowane" , czyli dane od Stwórcy (nie mylić z Jehową) cechy i na przykład ludzie nie znający dekalogu wiedzieli od zawsze, co jest dobre, a co złe. Tak samo jest z duszą/świadomością.
Zamykanie się w przekazach jednej księgi jest wielkim błędem. Tym bardziej, że o tym samym opowiadają przekazy dużo starsze i z całego świata.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Henryk »

wuka pisze:
17 cze 2021, 22:10
Wyprzedzą z całą pewnością.
Jasne! :-D
I apostoła Pawła i Piotra, Łukasza, Mateusza...
Nawet Wy kobietki wyprzedziłyście ich.
Przecież oni pisali bzdury- tak twierdzicie.
Jeden faryzeusz, inny Grek, jeszcze inny- o zgrozo(!) Żyd, cóż mądrego mogliby Wam napisać?
Wy to dopiero macie wiedzę...
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: wybrana »

Henryk pisze:
17 cze 2021, 22:32
wuka pisze:
17 cze 2021, 22:10
Wyprzedzą z całą pewnością.
Jasne! :-D
I apostoła Pawła i Piotra, Łukasza, Mateusza...
Nawet Wy kobietki wyprzedziłyście ich.
Przecież oni pisali bzdury- tak twierdzicie.
Jeden faryzeusz, inny Grek, jeszcze inny- o zgrozo(!) Żyd, cóż mądrego mogliby Wam napisać?
Wy to dopiero macie wiedzę...
To ty tak twierdzisz.
A żadnej wiedzy ani poznania - nie przedstawiłeś i raczej nie można oczekiwać więcej.
Czy strzelanie prześmiewczymi minkami to twoje motto?
DonCicio pokazał klasę, bo prowadził rozmowę, a ty jak zwykle.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
17 cze 2021, 23:06
A żadnej wiedzy ani poznania - nie przedstawiłeś i raczej nie można oczekiwać więcej.
Proponuje umówić się Wuką, podjechać do Niej.
Spędzicie cenne chwile, nauczycie się od siebie wiele...
Będzie to dla Was bardzo owocne spotkanie. Kto wie? Może utworzycie nowy kościół?
Tylko... jeszcze zadbajcie o wiernych, którzy będą finansowo wspierać nowe biskupki*.
* Biskupka to taka damska odmiana biskupa
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: RM »

DonCicio pisze:Oczywiście!
Pokażę Ci, że to co napisałeś, wcale oczywiste nie jest. Przede wszystkim Piotr był uczniem Jezusa. Zatem jeśli cokolwiek pisał, inspirację powinien był czerpać z nauczania Mistrza. Błędne jest więc rozumowanie, na fundamencie którego wychodzisz ze słów Piotra i usiłujesz tymi treściami wyjaśniać słowa Jezusa. Sensownie jest wyjść od słów Jezusa i poprzez tą treść interpretować słowa Piotra.

Jezus użył dwukrotnie zwrotu "niebo i ziemia", w odniesieniu do prawa mojżeszowego oraz w odniesieniu do swojej nauki. Zatem użył zwrotu "niebo i ziemia" w kontekście treści absolutnie fundamentalnych, bo przecież zarówno prawo mojżeszowe, jak i przede wszystkim nauczanie Jezusa, to są niepodważalne paradygmaty o kluczowym znaczeniu. Zatem gdzie powinniśmy szukać pierwotnego źródła zwrotu "niebo i ziemia", mając na uwadze, żę Jezus mówi o wartościach absolutnie fundamentalnych? - i tutaj należy użyć słowa "oczywiście", bo chodzi o pierwszy werset ks. Rodzaju: Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię. Chodzi więc o to niebo i ziemię, które są wymienione na początku i stąd pochodzi kontekst przeminięcia nieba i ziemi w wypowiedziach Jezusa. To przeminięcie nie jest formą gruntownego resetu, jak było w przypadku potopu, lecz zakończeniem istnienia - tak wynika z wypowiedzi Jezusa. Tak więc prawo będzie trwać, aż do przeminięcia nieba i ziemi, natomiast nauczanie Jezusa będzie trwać po przeminięciu nieba i ziemi.
I to jest kontekst do interpretowania wypowiedzi Piotra. Jeśli wyjdziemy jedynie z wypowiedzi Piotra, to może się wydawać, że chodzi o radykalny reset, o zmianę sytemu, naprawienie porządku, ponieważ Piotr odwołuje się do potopu, który nie zakończył istnienia nieba i ziemi. Ale mocno sugeruję, że to wypowiedzi Jezusa stanowią kontekst do interpretowania słów Piotra, a nie na odwrót.
A jeśli niebo i ziemia przeminą, to istnienia Królestwa w formie zwiastowanej przez ŚJ, jest niemożliwe.

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: RM »

Henryk pisze:No popatrz... a kiedyś był proch ziemi, a jednak jakoś udało się Stwórcy stworzyć ciało człowieka.
Moje ciało składa się z pierwiastków, które już stanowiły budulec ciał pokoleń przede mną. Oni wrócili do ziemi i stali się prochem. Potem ten proch stał się budulcem roślin, przeniknął do wody i w ten sposób został wbudowany jako pokarm w ciała kolejnych pokoleń. Woda i materia krążą na ziemi w obiegu zamkniętym, stając się budulcem kolejnych form życia i wracając do ziemi jako proch.
Trzeba będzie sporo się natrudzić, czyli uczynić dużo cudów, aby pozyskać tego prochu na odbudowanie ciał wszystkich pokoleń, które teoretycznie miałyby zmartwychwstać w czasie bliżej nieokreślonym. Bo ja tym prochem, który stanowi budulec mojego ciała, nie zamierzam się dzielić z innymi, którzy mogliby zgłaszać roszczenia. Niech sobie poszukają innego prochu. A poza tym, jeśli wszyscy zmartwychwstaną fizycznie, to ludzie będą się musieli zorganizować piętrowo, bo nie da się ich upchnąć jeden obok drugiego, chyba, że znowu jakieś cuda.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyznania i ruchy postrussellowskie”