Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Badacze Pisma Świętego, Świadkowie Jehowy, Świecki Ruch Epifania i inne grupy wyznaniowe zapoczątkowane przez naukę Ch.T.Russella

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
eksplorator

Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: eksplorator »

adelfos pisze:Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami? Wiele razy się nad tym zastanawiałem

w oparciu i materiał który opublikowano wcześniej. Dane poniżej ...

2007-05-30, 13:42 http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... &start=195
Jakie kryteria należy spełniać, aby zostać chrześcijaninem, nakreślił twórca nowego religijnego ruchu Jezus Chrystus, który to ruch początkowo zwano nawet sektą (Dzie 24;14). W jaki celu przyszedł, między innymi, Jezus?;
Jan 18;37 BT "... Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie ..."
Tak więc pierwszoplanową misją Jezusa było głoszenie orędzia o przybliżeniu się Królestwa Bożego (Mat 4;17 Mat 3;2 Łuk 9;6). Co następnie zrobił Jezus, aby mógł powstać nowy religijny ruch głoszący 'ewangelię', czyli 'dobra nowinę' (Łuk 4;43 Mat 9;35 Mar 1;15)? Jako, że mieli, z Bożego powołania' zostać nazwani 'chrześcijanami' (Dzie 11;26), musieli otrzymać powołanie przez Chrystusa (Mat 19;21 Łuk 9;59 Mar 2;14), ponieważ słowo 'chrześcijanin', wbrew pozorom, nie wywodzi się od słowa 'chrzest' (gr. βάπτισμα baptisma), lecz od greckiego słowa Χριστιανός – Christianos, tzn. 'naśladowca Chrystusa', 'należący do Chrystusa' czy 'Chrystusowy'. Jezus powołał uczniów, aby stali się świadkami, i wręcz 'rozkazał' im głosić, a jako że byli świadkami, mieli "dawać świadectwo".
Dzie 10;40-42 BT "Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się nie całemu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków, którzyśmy z Nim jedli i pili po Jego zmartwychwstaniu. On nam rozkazał ogłosić ludowi i dać świadectwo, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych"


Czy nowy, Boży ruch religijny, zainspirowany przez Jego syna, rozwijał się zgodnie z Jego zamierzeniem? Sprawdźmy!

Początkowo Jezus powołał tylko 12 uczniów;
Mar 3;13;14 PNŚ "I wstąpił na górę, i wezwał tych, których chciał, i oni poszli do niego. I utworzył grupę dwunastu, których też nazwał „apostołami” — żeby z nim pozostali iżeby ich posyłać, aby głosili"
Tak więc zostali powołani żeby głosili ... ale już niedługo rozesłał, po dwóch, od miasta do miasta, 70-ciu głosicieli Królestwa;
Łuk 10;1 PNŚ "Następnie Pan wyznaczył siedemdziesięciu innych i posłał ich przed sobą po dwóch do każdego miasta i miejsca, do którego sam miał przyjść"
Po swojej śmierci, jak podaje Pismo, ukazał się już ponad 500 osobom, co świadczy, że pomimo prześladowań i niewątpliwie szoku po nagłej i brutalnej śmierci swojego Mistrza, zbór Chrystusowy nadal się rozrastał;
1 Kor 15;6 PNŚ „Potem ukazał się jednocześnie ponad pięciuset braciom, z których większość pozostaje aż dotąd, a niektórzy zapadli w sen śmierci”
Czy byłby możliwy dalszy rozrost, gdyby nie ciągłe głoszenie 'dobrej nowiny' przez 'Chrystian' ... Chrześcijan? Absolutnie, toteż relacje z tego okresu pokazują, że naśladowcy Jezusa nie próżnowali i ludzie, po zrozumieniu nauk Jezusa, które przekazywali im Jego uczniowie, przyjmowali chrzest, który jest niejako symbolem oddania się do dyspozycji Bogu, jak to uczynił bezgrzeszny Jezus, tak, iż jednego dnia, to oddanie usymbolizowało nawet około 3000 ludzi;
Dzie 2;40 PNŚ "I wieloma innymi słowami dawał dokładne świadectwo i wciąż ich usilnie zachęcał, mówiąc: „Dajcie się wybawić spośród tego spaczonego pokolenia”. Ochrzczono więc tych, którzy ochoczo przyjęli jego słowo, a tego dnia zostało dołączonych około trzech tysięcy dusz"
Wyraźnie zaznaczono, że wpierw "ochoczo przyjęli" słowa wypowiadane przez uczniów Jezusa, a dopiero potem się chrzcili ... nie odwrotnie, wspak, chrzcząc, a raczej polewając głowę wodą (Mat 3;16 Dzie 8;36-39), niczego nie świadome niemowlęta, które nie stają się naśladowcami Jezusa, tylko biernymi członkami ugrupowań religijnych.

Co głównie nakazał czynić Jezus swoim naśladowcom, 'Chrystianom' - Chrześcijanom? Kazał im przede wszystkim głosić 'Dobrą Nowinę' o nadchodzącym Królestwie Bożym. Jak mieli to robić? Chrystus zostawił wzorzec, od którego do dziś nie odstępują Jego prawdziwi naśladowcy. Rozesłał ich 'po dwóch' od wioski do wioski, od miasta do miasta, od doku do domu (Mat 10;14 Dzie 5;42 Dzie 20;20)
Mar 6;7 "Następnie wezwał dwunastu i począł ich wysyłać po dwóch, i zaczął im dawać władzę nad duchami nieczystymi"

Łuk 10;1 "Następnie Pan wyznaczył siedemdziesięciu innych i posłał ich przed sobą po dwóch do każdego miasta i miejsca, do którego sam miał przyjść"
Dlaczego był możliwy wzrost Chrystianizmu z I-szym wieku, z zaledwie dwunastu uczniów do kilku tysięcy? Ponieważ wszyscy, jak jeden mąż, głosili 'dobrą nowinę' o Królestwie, zgodnie z nakazem Jezusa;
Łuk 10;2 Potem przemówił do nich: (3) Idźcie. Oto posyłam was ... (5) Gdziekolwiek wejdziecie do domu, powiedzcie najpierw: ‚Pokój temu domowi’ ... (8) A gdziekolwiek wejdziecie do miasta i przyjmą was ... (9) i mówcie do nich: ‚Przybliżyło się do was królestwo Boże’ (16) „Kto słucha was, ten słucha także mnie. A kto lekceważy was, ten lekceważy także mnie. Kto zaś lekceważy mnie, ten lekceważy również tego, który mnie posłał” ... (17) Potem siedemdziesięciu z radością powróciło


Czy Ty, uważający siebie za naśladowcę Chrystusa, jesteś Χριστιανός – Christianos ... Chrześcijaninem? Czy zgodnie z jego 'rozkazem' (Dzie 10;42), głosisz 'dobrą nowinę' od miasta do miasta, jak czynili to wszyscy naśladowcy Chrystusa (Chrześcijanie)? Czy możesz powtórzyć za apostołem Pawłem; "Jeśli więc oznajmiam dobrą nowinę, nie jest to dla mnie powodem do chlubienia się, gdyż nałożono na mnie konieczność. Doprawdy, biada mi, gdybym nie oznajmiał dobrej nowiny" 1 Kor 9;16 PNŚ

Tak więc pytanie nie powinno brzmieć; "czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami", tylko "czy moje ugrupowanie religijne spełnia wszystkie podstawowe kryteria, abym mógł zostać określony mianem naśladowcy Chrystusa! ... oraz "czy ja, w świetle Biblijnego wzorca mogę siebie uważać za Χριστιανός – Christianos – Chrześcijanina!?"

Niech każdy sam ... uczciwie, odpowie sobie na te pytania!

Jeżeli zaś chodzi o 'Christianos', cóż ... prawdziwi naśladowcy Jezusa - Χριστιανός, będą głosić orędzie o Królestwie do samego "końca", gdyż tak 'rozkazał' nam Chrystus;
Mat 24;14 PNŚ "I ta dobra nowina o królestwie będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi na świadectwo wszystkim narodom; a potem nadejdzie koniec"

Mat 28;18,19 PNŚ "Idźcie więc i czyńcie uczniów z ludzi ze wszystkich narodów, chrzcząc ich w imię Ojca i Syna, i ducha świętego, ucząc ich przestrzegać wszystkiego, co wam nakazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do zakończenia systemu rzeczy"
[center]
Każdy może zostać uczniem Jezusa, co nie znaczy jednak,
że każdy uczeń Jezusa jest jego naśladowcą!
[/center]


Głoszenie 'Dobrej Nowiny' na świadectwo wszystkim narodom

"I ta dobra nowina o królestwie będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi..."

Każdy zasługuje na to aby poznać 'Prawdę' ...

Kto dziś wykonuje wolę Jehowy?

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1273
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: DonCicio »

Jeżeli ktoś zastanawia się, czy "Świadkowie Jehowy są chrześcijanami", powinien zadać sobie pytanie: "czy ja jestem chrześcijaninem, czyli naśladowcą Jezusa" i spełniam kryteria, które predysponują mnie do używania tej nazwy.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Henryk »

DonCicio pisze:
14 cze 2021, 8:18
"czy ja jestem chrześcijaninem, czyli naśladowcą Jezusa" i spełniam kryteria, które predysponują mnie do używania tej nazwy.
A jaką nazwę masz na myśli?
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: wybrana »

Pierwszy List Ap.Jana;
2:15
Nie miłujcie świata ani tych rzeczy, które są na świecie. Jeśli kto miłuje świat, nie ma w nim miłości Ojca.
2:16
Bo wszystko, co jest na świecie, pożądliwość ciała i pożądliwość oczu, i pycha życia, nie jest z Ojca, ale ze świata.
2:17
I świat przemija wraz z pożądliwością swoją; ale kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki.

Swiat przemija, bo wszystko co jest na swiecie podlega umieraniu i jest doczesne.
Ewangelia Jaką nauczał Jezus mówi nam o Królestwie Niebieskim w Niebie, które jest wieczne.
Mamy się starać, by z wiaarą i uświęcenuem zamieszkać po śmierci ziemskiego ciała w tym wiecznym Królestwie do którego prowadzi nas Jezus.
Jest to Królestwa naszego Zbawienia, bo tam króluje tylko dobro.
Przybliżyło się Królestwo Boże do człowieka na ziemi, by człowiek mógł skorzystać z Mocy odnowienia duchowego.

Czy Swiadkowie Jehowy to chrześcijanie?
Nie są chrześcijanami z prawdy wiary, bo nie głoszą Ewangeli Zbawienia a nawet wprost jej przeczą.
Przeczą o możliwości ponownego narodzenia się człowieka w Królestwie Bozym w Niebie.
Uczą, że zbawienie to ponowne narodzenie się człowieka na ziemi, więc głoszą fałszywą nie chrześcijańską wiarę.
Zaprzeczają nauce o nieśmiertelnej duszy, więc zaprzeczyli wszystkiemu o czym nauczał Jezus.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
14 cze 2021, 11:10
Zaprzeczają nauce o nieśmiertelnej duszy, więc zaprzeczyli wszystkiemu o czym nauczał Jezus.
Kiedy i gdzie Jezus nauczał, że dusza ludzka jest wiecznie żywa? Nieśmiertelna.
No i co zmartwychwstanie kiedyś- ciało, czy dusza która egzystuje bez ciała?

Co do zaprzeczania słowom zapisanym w Biblii, to nie ma lepszej osoby w tym od Ciebie! :xhehe:
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: wybrana »

wybrana pisze:
14 cze 2021, 11:10
Pierwszy List Ap.Jana;
2:15
Nie miłujcie świata ani tych rzeczy, które są na świecie. Jeśli kto miłuje świat, nie ma w nim miłości Ojca.
2:16
Bo wszystko, co jest na świecie, pożądliwość ciała i pożądliwość oczu, i pycha życia, nie jest z Ojca, ale ze świata.
2:17
I świat przemija wraz z pożądliwością swoją; ale kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki.

Swiat przemija, bo wszystko co jest na swiecie podlega umieraniu i jest doczesne.
Ewangelia Jaką nauczał Jezus mówi nam o Królestwie Niebieskim w Niebie, które jest wieczne.
Mamy się starać, by z wiaarą i uświęcenuem zamieszkać po śmierci ziemskiego ciała w tym wiecznym Królestwie do którego prowadzi nas Jezus.
Jest to Królestwa naszego Zbawienia, bo tam króluje tylko dobro.
Przybliżyło się Królestwo Boże do człowieka na ziemi, by człowiek mógł skorzystać z Mocy odnowienia duchowego.

Czy Swiadkowie Jehowy to chrześcijanie?
Nie są chrześcijanami z prawdy wiary, bo nie głoszą Ewangeli Zbawienia a nawet wprost jej przeczą.
Przeczą o możliwości ponownego narodzenia się człowieka w Królestwie Bozym w Niebie.
Uczą, że zbawienie to ponowne narodzenie się człowieka na ziemi, więc głoszą fałszywą nie chrześcijańską wiarę.
Zaprzeczają nauce o nieśmiertelnej duszy, więc zaprzeczyli wszystkiemu o czym nauczał Jezus.
Bo czlowiek to nie tylko ciało,to i dusza
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Krystian »

Wybrana, świadkowie nieraz głoszą nauki sprzeczne z Biblią.
Jednakże nie wygłupiaj się.
Każda osoba wnikliwie badająca Biblię jak Berejczycy, zgodzi się ze ŚJ, że dusza ludzka jest śmiertelna.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Bobo »

Wybrana znowu pomieszała to czego uczą ŚJ z własną fantazją. Na tej podstawie odmawia im bycie chrześcijanami. No sorry, ale normy i pojęcie wybranej o tym to jakaś katastrofa. Nawet nie sile się tego prostować, takie to od czapy 🥴
Oszołomstwu mówię NIE!

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: wybrana »

Jeżeli wasza wiara i nadzieja jest w tym, by ponownie powrócić do życia na ziemi, która jest w materii, w której nie ma nieśmiertelności, bo wszystko tu podlega śmierci, to znaczy, że nie wierzycie w zmartwychwstanie duszy człowieka w nowym nieśmiertelnym przemienionym ciele z Chrystusem w Niebie. Krolestwo Chrystusa, to nowe życie w świecie niebiańskich. Wy nie wierzycie, że Bóg jako wszechomocny może takie nowe życie człowiekowi dać, gdzie nie ma zła, zniszczenia, cierpienia i bólu.
Bóg może wszystko uczynić, więc uczynił to dla człowieka, że pragnie dać człowiekowi szczęśliwe życie w Krolestwie Chrystusa. Tak jak Chrystus zmartwychwstał tak i ludzie, którzy pragną zbawienia - zmartwychwstaną. Kto nie wierzy w Chrystusa zmartwychwstałego, kto nie wierzy w Królestwo Chrystusa, to nie wierzy Bogu i nie wierzy we własne zmartwychwstanie po śmierci ziemskiego ciała.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Bobo »

Bajzel wybrana, tyle założeń, tyle banialuk w jednym poście, że aż nie mam ochoty tych od czapy wniosków ogarniać.
Zostań z tym sama
Oszołomstwu mówię NIE!

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:
14 cze 2021, 18:05
Zostań z tym sama
Dołączam się do propozycji.
Takie zamieszanie, poplątanie faktów, nieznajomość Słowa...
Ale, jak 80% uważa się za dopiski- to nie powinno dziwić.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: wybrana »

Jezus mówił, że zostanie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. Również nauczał, jak wielką wartością jest dusza człowieka.

Ewangelia Mateusza:
16:21
Od tej pory zaczął Jezus Chrystus tłumaczyć uczniom swoim, że musi pójść do Jerozolimy, wiele wycierpieć od starszych arcykapłanów i uczonych w Piśmie, że musi być zabity i trzeciego dnia wzbudzony z martwych.
16:22
A Piotr, wziąwszy go na stronę, począł go upominać, mówiąc: Miej litość nad sobą, Panie! Nie przyjdzie to na ciebie.
16:23
A On, obróciwszy się, rzekł Piotrowi: Idź precz ode mnie, szatanie! Jesteś mi zgorszeniem, bo nie myślisz o tym, co Boskie, lecz o tym, co ludzkie.
Jezus wzywa do naśladowania
16:24
Wtedy Jezus rzekł do uczniów swoich: Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie i weźmie krzyż swój, i niech idzie za mną.
16:25
Bo kto by chciał życie swoje zachować, utraci je, a kto by utracił życie swoje dla mnie, odnajdzie je.
16:26
Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za duszę swoją?
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
15 cze 2021, 13:00
Jezus mówił, że zostanie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. Również nauczał, jak wielką wartością jest dusza człowieka.
[...]
16:25
Bo kto by chciał życie swoje zachować, utraci je, a kto by utracił życie swoje dla mnie, odnajdzie je.
16:26
Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za duszę swoją?
Choćby tu wychodzi na wierzch ignorancja i obskuranctwo w rozumieniu Słowa Bożego.
Tu gdzie Ty czytasz „dusza”, w grece mamy „psyche”- jedno z bardzo wielu znaczeń duszy.
Jednak nigdzie nie występuje ona jako „nieśmiertelna”!
Mt 16:25-26 GNT-TIS "ὃς γὰρ ἐὰν θέλῃ τὴν ψυχὴν αὐτοῦ σῶσαι ἀπολέσει αὐτήν· ὃς δ᾽ ἂν ἀπολέσῃ τὴν ψυχὴν αὐτοῦ ἕνεκεν ἐμοῦ εὑρήσει αὐτήν. (26) τί γὰρ ὠφεληθήσεται ἄνθρωπος, ἐὰν τὸν κόσμον ὅλον κερδήσῃ τὴν δὲ ψυχὴν αὐτοῦ ζημιωθῇ; ἢ τί δώσει ἄνθρωπος ἀντάλλαγμα τῆς ψυχῆς αὐτοῦ;"

Mt 16:25-26 BW "Bo kto by chciał życie swoje zachować, utraci je, a kto by utracił życie swoje dla mnie, odnajdzie je. (26) Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za duszę swoją?"
Faktem jest, że życie ludzkie ma dla Jezusa wielką wartość.
W tym celu oddał swoje!
16:24 Wtedy Jezus rzekł do uczniów swoich: Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie i weźmie krzyż swój, i niech idzie za mną.
Nosisz swój na łańcuszku? A może w uchu- co ostatnio jest modne.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: wybrana »

Henryk pisze:
15 cze 2021, 15:52
16:24 Wtedy Jezus rzekł do uczniów swoich: Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie i weźmie krzyż swój, i niech idzie za mną.
Nosisz swój na łańcuszku? A może w uchu- co ostatnio jest modne.
Noszę go każdego dnia na swoich ramionach.
A szczególnie wtedy, gdy oskarżyciele, którym oddaje czas i swoje serce - ślą w moim kierunku wiele oskarżeń i niemiłe epitety.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
15 cze 2021, 16:09
A szczególnie wtedy, gdy oskarżyciele, którym oddaje czas i swoje serce - ślą w moim kierunku wiele oskarżeń i niemiłe epitety.
Oskarżyciele?
Przestań pisać farmazony. Tyle wystarczy.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyznania i ruchy postrussellowskie”