Pogląd śJ na temat transseksualizmu

Badacze Pisma Świętego, Świadkowie Jehowy, Świecki Ruch Epifania i inne grupy wyznaniowe zapoczątkowane przez naukę Ch.T.Russella

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Terek
Posty: 36
Rejestracja: 03 gru 2015, 13:00

Pogląd śJ na temat transseksualizmu

Post autor: Terek »

Ostatnio czytałem trochę na temat transseksualizmu i zastanawia mnie jaki pogląd na tę kwestię mają świadkowie Jehowy. Na ich stronie internetowej znalazłem tylko wzmiankę zamieszczoną w czasopiśmie z 1990 roku w sekcji ciekawostki. Informuje o liczbie transseksualistów w Zachodnich Niemczech oraz o problemach po zmianie płci i znajduje się pod informacjami o szerzącym się AIDS w krajach Europy Wschodniej i rozwiązłości duchownych.

Dla niezorientowanych w temacie wyjaśniam, że zgodnie z definicją w sjp transseksualizm to rozbieżność między psychicznym poczuciem płci a biologiczną budową ciała, połączona z silnym pragnieniem zmiany płci. Innymi słowy: dana osoba rodzi się z umysłem jednej płci, a ciałem drugiej. W końcu kobiety i mężczyźni mają odmienną mentalność, postrzeganie świata, pragnienia czy sposób rozumowania. Jak dla mnie różnice nie wynikają tylko z warunków otoczenia, ale są wrodzone. Zatem osoba transseksualna ma problem, bo stan jej ciała jest niezgodny ze stanem umysłu i postrzegania siebie. Teoretycznie są 2 sposoby na rozwiązanie problemu:
1. Dostosować umysł do ciała
2. Dostosować ciało do umysłu
W praktyce jednak z tego co mi wiadomo pierwsza metoda się nie sprawdza i sprowadza się do ciągłej walki, aby postrzegać siebie zgodnie ze swoim ciałem. Drugi sposób leczenia też nie jest łatwy i oznacza wiele cierpienia i wyrzeczeń, ale przynosi efekty. Z nieznanych mi powodów wielu chrześcijan postrzega drugą technikę zmiany płci jako coś złego. Nawiasem mówiąc chyba nie zdają sobie sprawy, że pierwsza opcja też polega na zmianie płci :mysli: Lecz czy to nie wnętrze człowieka ważniejsze jest od jego ciała? Czy to nie ono nas determinuje?

Zastanawia mnie co religia śJ mówi na ten temat. Czy usiłuje przekonywać ludzi, że ze względu na wygląd są innej płci niż naprawdę się czują? Czy może jednak dopuszcza operację zmiany płci na tą zgodną z ich psychiką? Zostawia to kwestii indywidualnego sumienia? Milczy na ten temat? Zachęcam do dyskusji.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4099
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Pogląd śJ na temat transseksualizmu

Post autor: radek »

Kto to wie jakie jest zdanie ŚJ w tej sprawie.. Biblia natomiast mówi, że ciało płci męskiej, to ciało napletka

Rdz 17:11-12 BT5 "będziecie obrzezywali ciało napletka na znak przymierza waszego ze Mną. (12) Z pokolenia w pokolenie każde wasze dziecko płci męskiej, gdy będzie miało osiem dni, ma być obrzezane; sługa urodzony w waszym domu lub nabyty za pieniądze; każdy obcy, który nie jest potomkiem twoim -"

W kwestii umysłu natomiast, to żaden człowiek nie posiada kompletnej wiedzy, więc powinien wierzyć Bogu

1Kor 2:7-9 BT5 "Lecz głosimy tajemnicę mądrości Bożej, mądrość ukrytą, tę, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, (8) tę, której nie pojął żaden z władców tego świata; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały; (9) lecz właśnie [nauczamy], jak zostało napisane: Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują."
Obrazek

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Pogląd śJ na temat transseksualizmu

Post autor: wuka »

Faktycznie, temat fundamentalnie ważny. :roll:
I to nie tylko dla ŚJ, ale dla każdego. Tak ważny, jak kawał chleba naszego powszedniego ;-)
Już naprawdę nie ma innych problemów w tym świecie tylko przebieranki dewiatów :roll:

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Pogląd śJ na temat transseksualizmu

Post autor: Bobo »

I co znowu ci się nie podoba wuka, że aż musiałaś to napisać? 😠
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4099
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Pogląd śJ na temat transseksualizmu

Post autor: radek »

wuka pisze:
24 lip 2021, 12:32
Faktycznie, temat fundamentalnie ważny. :roll:
I to nie tylko dla ŚJ, ale dla każdego. Tak ważny, jak kawał chleba naszego powszedniego ;-)
Już naprawdę nie ma innych problemów w tym świecie tylko przebieranki dewiatów :roll:
Wuka to jest temat może niewiele ważny, ale i pomylić się w nim nie wypada. Różne rzeczy są ważne dla różnych ludzi

Łk 16:10 BT5 "Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie."
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyznania i ruchy postrussellowskie”