Transfuzja krwi-pogląd biblijny / Transfuzja-ukrywane fakty

Badacze Pisma Świętego, Świadkowie Jehowy, Świecki Ruch Epifania i inne grupy wyznaniowe zapoczątkowane przez naukę Ch.T.Russella

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

A jednak brak argumentow. :-D Ok,niech tak zostanie. :-D

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

booris pisze:A jednak brak argumentow.
Nie schlebiaj sobie. Nie mam argumentów na Twój misz-masz w argumentacji.
A już tym bardziej, że nie chodzi ci o argumenty tylko o poujadanie na ŚJ.
Forumowicze znają mnie z tego, że w pewnym momencie odpuszczam.
Nie mogę narazić moich rybek na zdychanie, gdy czytam na głos twoje wpisy... :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Bobo,absolutnie sobie nie schlebiam.Jest,jak jest.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

booris pisze:Bobo,absolutnie sobie nie schlebiam.Jest,jak jest.
OK! Więc oszczędź moje rybki... :-P
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Bobo,ja to pisalem do Ciebie.I jak widac masz sie dobrze,bo odszczekujesz. :-D Rybkom pewnie szkodzi Twoj glos.Podstaw im monitor pod sloik,niech same poczytaja.Zaloze sie,ze beda zyly dlugo i szczesliwie.Chyba,ze sie odezwiesz... :-D
Tiaa...Bobo,zaskocz mnie kiedys.Zaskocz mnie kiedys rzeczowa,merytoryczna rozmowa,ktorej nie zakonczysz chamska odzywka.
Zapomnialbym:POMIDOR

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

booris pisze:Zapomnialbym:POMIDOR
Oczywiście! POMIDOR!
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Nie wiedziałem, w którym wątku mam zacytować Tertuliana na temat spożywania krwi - ten temat uznałem za najlepszy, bo najpopularniejszy i z najświeższymi wypowiedziami. Sam dyskusji brać nie będę, tylko zacytuję:

Zboczenia wasze niech się rumienią przed nami chrześcijanami, którzy nie mamy na stołach naszych nawet potraf z krwi zwierząt, a wstrzymujemy się od mięsa zwierząt duszonych i padłych dlatego, by w jakiś sposób nie splamić się krwią nawet ukrytą w mięsie.

Tertulian, Apologetyk IX 13, przeł. dr Jan Sajdak, str. 45
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

Trochę za bardzo eksploatujecie biednego Tertuliana
http://www.piotrandryszczak.pl/tertulian_a_krew.html
Po sprawdzeniu kontekstu okazuje się, że Tertulian nie pisał o spożywaniu krwi w jego tradycyjnym rozumieniu, nic też nie pisał o transfuzji. Pisał o mordowaniu.
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

bonhart
Posty: 1749
Rejestracja: 02 sty 2010, 17:54
Lokalizacja: lodz

Post autor: bonhart »

Lukian
Po sprawdzeniu kontekstu okazuje się, że Tertulian nie pisał o spożywaniu krwi w jego tradycyjnym rozumieniu, nic też nie pisał o transfuzji. Pisał o mordowaniu. ...
:-/

Z postu wcześniejszego wynika że o spożywaniu :-|
Zboczenia wasze niech się rumienią przed nami chrześcijanami, którzy nie mamy na stołach naszych nawet potraf z krwi zwierząt, a wstrzymujemy się od mięsa zwierząt duszonych i padłych dlatego, by w jakiś sposób nie splamić się krwią nawet ukrytą w mięsie.
bonhart
ss

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Lukian pisze:Trochę za bardzo eksploatujecie biednego Tertuliana
Jak sobie wykropkujecie kluczowe fragmenty, to pewnie tak. Tertulian jak najbardziej pisał o spożywaniu krwi, ludzkiej i zwierzęcej. Ba, nawet powołał się na postanowienia Soboru w Jerozolimie (Dz Ap 15) i że obowiązywały one Chrześcijan jego czasów (II/ III w). Ba, nawet autor przekładu, dr Jan Sajdak, na który powołuje się pan Andryszczak, wyraźnie napisał w przypisie, że chodzi o spożywanie krwi. Zerknij sobie na skany Lukian, właśnie z tego wydania.

Obrazek

Obrazek


Dlaczego bierzesz udział w manipulacji?
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Lukian pisze:Po sprawdzeniu kontekstu okazuje się, że Tertulian nie pisał o spożywaniu krwi w jego tradycyjnym rozumieniu, nic też nie pisał o transfuzji. Pisał o mordowaniu.
Więc sprawdź jeszcze raz. Nie czytaj pobieżnie opracowań niejakiego Andryszczaka ale przeczytak SAM Tertuliana.
Andryszczak wpuszcza cię w maliny, więc to nie on jest jakimś źródłem tylko sam Tertulian. Andryszczak tylko robi ciach! ciach! i ciach!
Szatkuje, wycina, byleby sprzeciwić się ŚJ.
Ja nie będę dyskutował o INTERPRETACJI Andryszczaka na temat Teruliana ale mogę pisać o INTERPRETACJI Tertuliana na temat zalecenia z Dziejów Apostolskich.
Andryszczak to interpretacja interpretacją poganiana. Na co to komu?
Biblia i tylko Biblia.

Lukian, a jak TY osobiście odczytujesz zakaz apostolski, aby powstrzymywać się od krwi?
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Lukian pisze:Trochę za bardzo eksploatujecie biednego Tertuliana
http://www.piotrandryszczak.pl/tertulian_a_krew.html
Po sprawdzeniu kontekstu okazuje się, że Tertulian nie pisał o spożywaniu krwi w jego tradycyjnym rozumieniu, nic też nie pisał o transfuzji. Pisał o mordowaniu.
Kontekst Tertuliana jest w tym wypadku jednoznaczny i w tym wypadku to nie Świadkowie Jehowy manipulują tekstem, a sam Andryszczak. Sam innym wypomina, a sam to robi - powinien się wstydzić.
Tertulian wyraźnie wspomina, że chrześcijanie wstrzymują się od spożywania krwi, i tyle, koniec i basta. Wyraźnie wspomina, że nie jedzą potraw z danych zwierząt, gdyż nie chcą spożywać krwi. Mowa jest o stole i potrawach. Nie ma więc nic tam o zabijaniu, a o zwykłym spożywaniu krwi. A ten dalszy cytat Tertuliana, który podaje Andryszczak, to manipuluje:
Nie zgadzamy się z Żydami ani w sprawie wyjątków w pożywieniu, ani w święceniu dni uroczystych, ani w znakach na ciele, ani we wspólnocie nazwy, co przecież musiało być, gdybyśmy do tego samego Boga należeli.
- Tertulian nagle wspomina, że chrześcijanie wstrzymują się od krwi, a potem sam sobie przeczy, że jednak krew spożywają? Nie. Żydzi nie spożywali wieprzowiny i innych zwierząt, które uważali za nieczyste i tego tyczy się tekst, to są nakazy żydowskie co do jedzenia. Chrześcijanie z czegoś takiego byli zwolnieni z prostego powodu, nie zawierają ich klauzule Jakuba, a więc zarządzenie chrześcijańskie jakie wypracowano na soborze jerozolimskim. Co prawda Żydzi też nie spożywają krwi, ale ten nakaz jaki zobowiązuje chrześcijan do niespożywania krwi nie jest tylko żydowski z dwóch powodów: raz) zakaz spożywania krwi dany był ludzkości zanim jeszcze Izraelici zaistnieli; dwa) jest to zakaz chrześcijański, gdyż podany przez Jakuba, a który zobowiązuje chrześcijan wywodzących się z pogaństwa.
W tym przypadku Świadkowie mają całkowitą słuszność cytując Tertuliana na poparcie swoich wierzeń, że chrześcijanie mają zakaz spożywania krwi (pomijam sprawę transfuzji, mówię tylko o spożywaniu, w sensie jedzeniu). Klauzule Jakuba nie zawierają nic na temat zakazu spożywania zwierząt nieczystych, toteż chrześcijanom wywodzącym się z pogaństwo dozwolenie jest jeść wieprzowinę i inne zwierzęta nieczyste.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Najlepsze, że pan Andryszczak manipuluje przekładem, który cytuje. Którego autor, dr Jan Sajdak sam w przypisie pod swoim tłumaczeniem oznajmia, że Chrześcijanie czasów Tertuliana nie spożywali krwi i podaje przypis do 15 rozdziału Dziejów Apostolskich. To jest dopiero bezczelność ze strony pana Andryszczaka.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

smutas
Posty: 236
Rejestracja: 28 lis 2006, 10:45

Post autor: smutas »

Czym innym jest spożywanie krwi a czym innym jest jej przyjmowanie dożylne. Faktycznie Biblia nic nie mówi nt transfuzji krwi gdyż nie była ona znana w tamtych czasach. W dzisiejszych krew po prostu ratuje życie dlatego są apele o oddawanie jej.

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Może i czymś innym, co nie zmienia faktu, ze mamy się powstrzymywać od krwi.
Czy powinniśmy teraz tworzyć, co można z tą krwią robić skoro mamy się od niej powstrzymywać?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyznania i ruchy postrussellowskie”