Nazarejczyk Minim Minejczyk (gnostycyzm)

Mormoni, Branhamowcy, Unitarianie itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Nazarejczyk Minim Minejczyk

Post autor: George »

bbc-poland pisze:
MieczDucha pisze:
bbc-poland pisze: Jeżeli ktoś się zamknął w ramach biblii i nie wychodzi poza nią niczego nie zrozumie i niczego nie znajdzie. Właśnie dlatego powstał kanon biblijny aby zamknąć chrześcijaństwo w worku . Worek ten stał się jedynym światem do badania i dyskusji.
Bóg ustanowił co jest a czego nie ma w Biblii - ludzie mogli to przyjąć lub odrzucić, więc np taki synod w Jamni nie miał nic do powiedzenia odnośnie kanonu. Pisma zostały spisane w natchnieniu
[...]
gnostycy szukali zbawienia, w wiedzy ale gardzili często różnymi księgami biblijnymi a wzamia wybierali sobie różne bajki lub sami tworzyli różne bajki który miały pozory pobożności i pozory mądrości i tak jest z tzw apokryfami, które mają masę błędów i są sprzeczne z Biblią, nie przypadkowo rzymski katolicyzm uznał je w 16 wieku - to w nich ma wsparcie dla wielu swych odstępczych nauk. Ale również inne nie uznane mają wiele trucizny, błędów. Co potrzebne jest dane w Biblii - niczego nie brakuje.
[...]
gnostycy gardzili moralnością, gardzili uświęceniem, dążeniem do uświęcenia, nie wiem jaką drogą ty idziesz i nie odbieraj tego wpisu jako atak na twoją osobę, bo tak nie jest. Nie znam cie, nie wiem jakie życie prowadzisz, wiem jednak że pobłądziłem w temacie Biblii.
Ogólnie mnóstwo wierzących skupia się na sensacjach, nowinkach, teoriach itd zamiast z wiarą przyjąć to co jest i dążyć do uświęcenia, do tego aby obfitować w owoc ducha, w dobre uczynki, aby być podobnym coraz bardziej do Zbawiciela w myślach, słowach i uczynkach. Gnostycy gardzili takimi rzeczami, różne apokryficzne teksty gardzą takim życiem, nie są od Boga i nie prowadzą tak na prawdę do Niego, ale oddalają.
Ci którzy ich bronią na swym własnym życiu prędzej czy później poznają gdzie zostaną doprowadzeni przez nie.
Nie obraź się ty z kolei, ale o tym jakie pisma są natchnione a jakie nie, decydowała grupka kapłanów KRK pod przewodnictwem papieża. Takie to było natchnienie ze kanon biblijny jeśli dobrze pamiętam zmieniany był 3x. Raz Apokalipsa Jana była natchniona , później nie, potem znowu natchniona. Nie wiem dlaczego w skład biblii włączono Torę zwaną Starym Testamentem która to pasuje do nauk Jezusa jak pięść do oka. wracając do kanonu.... W rezultacie powstała księga składającą się z ST i NT. O ile o ST już się wypowiedziałem to NT składa sie w 50% lub więcej z pism samozwańczego apostoła Pawła który złamał zakaz Jezusa czyli zakaz wchodzenia na drogę pogan. A cóż uczynił Paweł? stał się apostołem pogan. Jeśli chodzi o Pawła toje zdanie jest takie ...po śmierci Judasza, pozostała jedenastka pod dowództwem Piotra wybiera Macieja. Decyzja ta jest o tyle ważna, że zostaje obsadzony stołek po judaszu prawym apostołem. Ale ku zdumieniu wszystkich apostołów i uczniów Jezusa a scenie pojawia się faryzeusz Paweł (Szewał) który twierdzi, że został powołany przez Jezusa i życzy sobie być 13 apostołem. Sporo blogów porusza temat Pawła, wiec nie będę tego tutaj czynił.
Dobór pism w NT został tak przez KRK ustalony żeby właściwie nikt nic nie wiedział. Swojego czasu nawet biblia była zakazana i czytać ją mogli tylko hierarchowie kościelni wysokiego szczebla. Czy teksty biblijne są natchnione? takie pojecie w ogóle nie powinno mieć miejsca. Spisanie słów Zbawiciela opis jego cudów nie wymaga jakiegokolwiek natchnienia. Natchnienia wymagała Apokalipsa Jana i inne księgi prorocze które nie znalazły się w kanonie biblijnym.

Piszesz nieprawdę o Gnostykach.
Większość tekstów gnostycznych pokrywa się z tekstami NT. Nauki Jezusa praktycznie są te same. Różnica polega na tym, że gnostycy dokładnie wyjaśniają sens tych nauk. Biblia dla prostego człowieka wymaga przewodnika czyli księdza który najlepiej wie o co tam chodzi (i właśnie w tym celu powstał kanon). Gnostycy nikim i niczym nie gardzili. Wiarę w Boga i nauki Jezusa zdobywało się przez wiedzę, logiczne pojmowanie świata, Boga, dobra i zła. W obecnym wydaniu chrześcijaństwo jest ślepą wiarą, całkowitym odstępstwem od nauk Jezusa.

Nie wszystkie apokryfy są dziełem gnostyków. Oczywiście KRK odrzuciło wszelkie apokryfy ale męczeńska śmierć Piotra i innych apostołów znajduje się w apokryfach. Oczywiście KRK nie miało żadnych przeszkód w przejęciu tych opisów jako prawdziwych...
I tak to się wszystko kręci...

Jezus i Apostołowie kazali badać pisma ...wiec je badam. Ponieważ słowa te wypowiedziane były przed powstaniem kanonu biblijnego, oznacza to ze należny badać wszystko.... apokryfy i pisma gnostyczne też.
Bardzo ciekawe piszesz bbc o historii Biblii, i o pseudo apostole Pawle.
Zgadzam się też z tobą że wybór pism "natchnionych" często zależał od ludzi (papieży) którzy 'natchnieni' na pewno nie byli.
Jednym z takich 'nie natchnionych' był 'pierwszy oficjalny papież' - Damazy I.

Był to papież który w roku 382 odłączył Rzym od nowej stolicy apostolskiej w Konstantynopolu, i zlecił Hieronimowi stworzenie nowej Biblii, opartej na pismach Masoretów (do jego czasów oficjalną Biblią Chrześcijan i Nazarejczyków była Septuaginta LXX, której wydania piędziesięciu egzemplarzy zarządał od Euzebiusza cesarz Konstanty Wielki).

Wspomniałeś bbc o gnostyckich tekstach mówiących o śmierci Apostoła Piotra w Rzymie, czy mógłbyś proszę podać nam kilka fragmentów tego tekstu i linki do źródeł.

Czy w gnostyckich tekstach natknołeś się też na ”Nazarejczyków”? Czy mógłbyś proszę podać mi kilka linków?


Temat Nazarejczyków bardzo mnie interesuje, ponieważ jest on kluczem do odpowiedzi na pytanie - kim właściwie był Chrystus Nazarejczyk.

„ Trzy razy dziennie powtarzają oni (Żydzi): Niech Bóg przeklnie Nazarejczyków”. – Epifaniusz ( Panarion 29.9.2)

O tym samym żydowskim rytuale, przeklinania Nazarejczyków, pisał Św. Hieronim, pisząc też że Nazarejczycy to Minejczycy, a tych Żydzi nazywali ’Minim’.

Św. Hieronim, autor łacińskiej Biblii Vulgata i jeden z czterech największych doktorów Kościoła Katolickiego (mieszkał i zmarł w Palestynie w 4/5 wieku ne.), znał Nazarejczyków i pisał że ci Nazarejczycy to rzeczywistości Minejczycy.

Hieronim , "List do Augusta".
"Jest dziś pomiędzy Żydami w synagogach Wschodu herezja która jest nazwana [herezją] Minejczyków, i nawet do dziś jest przeklinania przez Faryzeuszy;

ci Minejczycy są zazwyczaj nazywani Nazarejczykami ...

... Ale będąc i Żydami i Chrześcijanami,
Nie są oni ani Żydami ani Chrześcijanami."

{Hieronim, "Epistle ad August."
"There is today among the Jews throughout all the synagogues of the East a heresy which is called [the heresy] of the Minaei, and is even until this day cursed by the Pharisees;
these Minaeans are commonly called Nazoraeans, ...
. . . But while they will be both Jews and Christians,
they are neither Jews nor Christians."} .
[/quote]

Hieronim pisząc:
"ci Minejczycy są zazwyczaj nazywani Nazarejczykami ...
... Ale będąc i Żydami i Chrześcijanami, nie są oni ani Żydami ani Chrześcijanami."
dał nam do zrozumienia że Nazarejczycy to jedna z Abrahamowych religii, która za jego czasów nie była ani religią żydowską ani Chrześcijańską.

Wygląda na to że Hieronim - współtwórca Chrześcijaństwa Zachodniego Kościoła, znając Nazarejczyków nie łączył ich z jego Chrześcijaństwem - Chrześcijaństwem V wieku Zachodniego Kościoła.

Czy natknołeś się na jakiekolwiek informacje dotyczące Minejczyków?
Wartałoby dokładnie przyjrzeć się Chronologii Kościoła IV wieku.

Pozdrawiam
George

Awatar użytkownika
KobietaZMagdali
Posty: 2125
Rejestracja: 12 sty 2014, 16:47
Lokalizacja: ze wsi :)

Post autor: KobietaZMagdali »

Jerzy Marian pisze:Hieronim pisząc:
"ci Minejczycy są zazwyczaj nazywani Nazarejczykami ...
... Ale będąc i Żydami i Chrześcijanami, nie są oni ani Żydami ani Chrześcijanami."
dał nam do zrozumienia że Nazarejczycy to jedna z Abrahamowych religii, która za jego czasów nie była ani religią żydowską ani Chrześcijańską.

Wygląda na to że Hieronim - współtwórca Chrześcijaństwa Zachodniego Kościoła, znając Nazarejczyków nie łączył ich z jego Chrześcijaństwem - Chrześcijaństwem V wieku Zachodniego Kościoła.

Czy natknołeś się na jakiekolwiek informacje dotyczące Minejczyków?
Wartałoby dokładnie przyjrzeć się Chronologii Kościoła IV wieku.
Święty Hieronim na początku V go wieku w korespondencji ze św Augustynem wspomina o tej chrześcijańskiej herezji - jej wyznawcach zwanych ebionitami lub nazarianami (w języku arabskim - "nasara"): "uważają się za żydów lub chrześcijan, ale nie są ani jednymi ani drugimi"

- Nie są żydami - ponieważ akceptują Mesjasza - Jezusa odrzuconego przez żydów, praktykując jednak żydowskie zwyczaje i tradycję.

- Nie są też chrześcijanami mimo, że uznają Chrystusa jako Mesjasza jednak odrzucają jego boskość, twierdząc że był zwykłym prorokiem.


Autor tych słów stawia tezę, że ebionici stali się przodkami islamu, zwłaszcza, że wspomina o nich Koran wychwalając ich.
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Nazarejczycy

Post autor: George »

KobietaZMagdali pisze:
Jerzy Marian pisze:Hieronim pisząc:
"ci Minejczycy są zazwyczaj nazywani Nazarejczykami ...
... Ale będąc i Żydami i Chrześcijanami, nie są oni ani Żydami ani Chrześcijanami."
dał nam do zrozumienia że Nazarejczycy to jedna z Abrahamowych religii, która za jego czasów nie była ani religią żydowską ani Chrześcijańską.

Wygląda na to że Hieronim - współtwórca Chrześcijaństwa Zachodniego Kościoła, znając Nazarejczyków nie łączył ich z jego Chrześcijaństwem - Chrześcijaństwem V wieku Zachodniego Kościoła.

Czy natknołeś się na jakiekolwiek informacje dotyczące Minejczyków?
Wartałoby dokładnie przyjrzeć się Chronologii Kościoła IV wieku.
Święty Hieronim na początku V go wieku w korespondencji ze św Augustynem wspomina o tej chrześcijańskiej herezji - jej wyznawcach zwanych ebionitami lub nazarianami (w języku arabskim - "nasara"): "uważają się za żydów lub chrześcijan, ale nie są ani jednymi ani drugimi"

- Nie są żydami - ponieważ akceptują Mesjasza - Jezusa odrzuconego przez żydów, praktykując jednak żydowskie zwyczaje i tradycję.

- Nie są też chrześcijanami mimo, że uznają Chrystusa jako Mesjasza jednak odrzucają jego boskość, twierdząc że był zwykłym prorokiem.


Autor tych słów stawia tezę, że ebionici stali się przodkami islamu, zwłaszcza, że wspomina o nich Koran wychwalając ich.
Witaj Kobieto,
to bardzo ciekawe. Czy mogła byś podać nam w którym miejscu Koran wspomina o ebonitach, wychwalając ich?

Święty Hieronim pisze jednak że ci Nazarejczycy byli Minejczykami, a Minejczycy napewno Żydami nie byli.

Kim więc byli ci Minejczycy których sektą religijną byli Nazarejczycy, i co o nich dziś wiemy?

Sekta Ebionitów pochodziła od Ebiona, i ich wierzenia różniły się od wierzeń Nazarejczyków.

List Hieronima do Augustyna wskazuje na to że Nazarejczycy, o których chyba Philo pisał że żyli w Syrii w pierwszym wieku przed Chrystusem, byli sektą religijną Minejczyków.

Wracamy więc znów do pytania - kim byli Minejczycy, zwani przez Hieronima Nazarejczykami, kim byli ci ludzie - MINEJCZYCY - których Żydzi tak bardzo nienawidzili że jeszcze za jego czasów trzy razy dziennie przeklinali ich w Synagogah?

Pozdrawiam
George

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Minejczycy

Post autor: George »

Czy Biblia mówi nam cokolwiek o MINEJCZYKACH?

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Minejczycy

Post autor: EMET »

EMET:
Nie wiem, czy to do tematu, ale polecam --
http://pl.wikipedia.org/wiki/Minim

O "minim" -- pisałem i ja [np.] w moich post/ach/ o Traktacie Talmudu Szabbath.
Sam termin < minim > posiada rodowód hebrajski; z czasem przybrał wydźwięk inwektywny [u rabinów] i były nawet przekleństwa [eufemistycznie: "błogosławieństwa"]: o czym również szerzej w postach, jak piszę.

por. np. --
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=3025

tutaj o np. owych 'błogosławieństwach' i inne...
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ht=#105695

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: Minejczycy

Post autor: George »

EMET pisze:EMET:
Nie wiem, czy to do tematu, ale polecam --
http://pl.wikipedia.org/wiki/Minim

O "minim" -- pisałem i ja [np.] w moich post/ach/ o Traktacie Talmudu Szabbath.
Sam termin < minim > posiada rodowód hebrajski; z czasem przybrał wydźwięk inwektywny [u rabinów] i były nawet przekleństwa [eufemistycznie: "błogosławieństwa"]: o czym również szerzej w postach, jak piszę.

por. np. --
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=3025

tutaj o np. owych 'błogosławieństwach' i inne...
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ht=#105695

Stephanos, ps. EMET
Dzięki za link do Wiki, EMECIE.

Czytamy w nim:

"Minim (hebr: &#1502;&#1460;&#1497;&#1504;&#1460;&#1497;&#1501;) &#8211; hebrajskie słowo występujące we wczesnej literaturze rabinicznej, będące liczbą mnogą od pojęcia min(&#1502;&#1460;&#1497;&#1503;) &#8222;heretyk&#8221;[1]. Uczeni do dzisiaj próbują ustalić tożsamość Minim."

Teraz "Uczeni" mogą napisać że żydowskie określenie 'Minim' to Minejczycy, jak to zdradził nam Święty Hieronim, a MINEJCZYCY to 'NARÓD', tak jak i AMALEKICI.

O Minejczykach którym Hieronim przypisał religię Nazarejską, czytamy w Biblii, w Pierwszej Księdze Kronik - Rozdział 4
(41) Ci zapisani tu imiennie przybyli za czasów króla judzkiego, Ezechiasza, zniszczyli ich namioty, a Meunitów (MINEJCZYKÓW), którzy się tam znajdowali, obłożyli klątwą, aż do tego dnia, zamieszkawszy na ich miejscu, ponieważ znaleźli tam pastwisko dla swych trzód.

(42) Niektórzy z nich, pięciuset mężów z synów Symeona, udali się na górę Seir, a na ich czele byli: Pelatiasz, Neariasz, Refajasz i Uzzjel, synowie Jisziego.

(43) Rozbili oni ocalałą resztę Amalekitów (EDOMITÓW) i zamieszkali tam aż do dnia dzisiejszego.

(1 Ks. Kronik 4:1-43, Biblia Tysiąclecia)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001

O tym że MEUNICI, których Żydzi obłożyli klątwą, i po wymordowaniu ich zamieszkali w ich namiotach, to faktycznie MINEJCZYCY, czytamy w greckiej Septuagincie LXX:
http://www.ecmarsh.com/lxx/Chronicles%20I/index.htm

English Translation of the Greek Septuagint Bible
The Translation of the Greek Old Testament Scriptures, Including the Apocrypha.
Compiled from the Translation by Sir Lancelot C. L. Brenton 1851

Chronicles 1
Chapter 4

"41 And these who are written by name came in the days of Ezekias king of Juda, and they smote the people&#8217;s houses,

and the Minaeans whom they found there,

and utterly destroyed them until this day: and they dwelt in their place, because there was pasture there for their cattle.

42 And some of them, even of the sons of Symeon, went to mount Seir, even five hundred men; and Phalaettia, and Noadia, and Raphaia, and Oziel, sons of Jesi, were their rulers.

43 And they smote the remnant that were left of Amalec, until this day."
Z powyższego tekstu wygląda też na to że Minejczycy zamieszkiwali tereny w pobliżu Amalekitów, o których napewno wiemy że byli jednym ze szczepów Edomu zamieszkującym Seir. Orginalnie góra o nazwie Seir znajdował się na północ od Hebronu. Obecnie jest tam miasto o nazwie Sai'r, i do dziś znajduje się tam grób Ezawa / Edomu.

Żydzi wymordowali jednych i drugich, Minejczyków i Amalekitów, i zagrabiwszy ich tereny zamieszkali na ich miejscu. Dlaczego? Każdy powód był dobry, ale tym razem poszło o pastwiska dla ich trzód:

"zamieszkawszy na ich miejscu, ponieważ znaleźli tam pastwisko dla swych trzód."

Co za banda zbrodniarzy.

Czy Biblia mówi nam więcej o 'Minim' - Minejczykach / Nazarejczykach?
Czy mówi nam coś o nich historia?

Pozdrawiam
George

Awatar użytkownika
bbc-poland
Posty: 316
Rejestracja: 18 lis 2012, 19:22
Lokalizacja: Polska

Re: Nazarejczyk Minim Minejczyk

Post autor: bbc-poland »

Jerzy Marian pisze:
bbc-poland pisze:
MieczDucha pisze:
bbc-poland pisze: Jeżeli ktoś się zamknął w ramach biblii i nie wychodzi poza nią niczego nie zrozumie i niczego nie znajdzie. Właśnie dlatego powstał kanon biblijny aby zamknąć chrześcijaństwo w worku . Worek ten stał się jedynym światem do badania i dyskusji.
Bóg ustanowił co jest a czego nie ma w Biblii - ludzie mogli to przyjąć lub odrzucić, więc np taki synod w Jamni nie miał nic do powiedzenia odnośnie kanonu. Pisma zostały spisane w natchnieniu
[...]
gnostycy szukali zbawienia, w wiedzy ale gardzili często różnymi księgami biblijnymi a wzamia wybierali sobie różne bajki lub sami tworzyli różne bajki który miały pozory pobożności i pozory mądrości i tak jest z tzw apokryfami, które mają masę błędów i są sprzeczne z Biblią, nie przypadkowo rzymski katolicyzm uznał je w 16 wieku - to w nich ma wsparcie dla wielu swych odstępczych nauk. Ale również inne nie uznane mają wiele trucizny, błędów. Co potrzebne jest dane w Biblii - niczego nie brakuje.
[...]
gnostycy gardzili moralnością, gardzili uświęceniem, dążeniem do uświęcenia, nie wiem jaką drogą ty idziesz i nie odbieraj tego wpisu jako atak na twoją osobę, bo tak nie jest. Nie znam cie, nie wiem jakie życie prowadzisz, wiem jednak że pobłądziłem w temacie Biblii.
Ogólnie mnóstwo wierzących skupia się na sensacjach, nowinkach, teoriach itd zamiast z wiarą przyjąć to co jest i dążyć do uświęcenia, do tego aby obfitować w owoc ducha, w dobre uczynki, aby być podobnym coraz bardziej do Zbawiciela w myślach, słowach i uczynkach. Gnostycy gardzili takimi rzeczami, różne apokryficzne teksty gardzą takim życiem, nie są od Boga i nie prowadzą tak na prawdę do Niego, ale oddalają.
Ci którzy ich bronią na swym własnym życiu prędzej czy później poznają gdzie zostaną doprowadzeni przez nie.
Nie obraź się ty z kolei, ale o tym jakie pisma są natchnione a jakie nie, decydowała grupka kapłanów KRK pod przewodnictwem papieża. Takie to było natchnienie ze kanon biblijny jeśli dobrze pamiętam zmieniany był 3x. Raz Apokalipsa Jana była natchniona , później nie, potem znowu natchniona. Nie wiem dlaczego w skład biblii włączono Torę zwaną Starym Testamentem która to pasuje do nauk Jezusa jak pięść do oka. wracając do kanonu.... W rezultacie powstała księga składającą się z ST i NT. O ile o ST już się wypowiedziałem to NT składa sie w 50% lub więcej z pism samozwańczego apostoła Pawła który złamał zakaz Jezusa czyli zakaz wchodzenia na drogę pogan. A cóż uczynił Paweł? stał się apostołem pogan. Jeśli chodzi o Pawła toje zdanie jest takie ...po śmierci Judasza, pozostała jedenastka pod dowództwem Piotra wybiera Macieja. Decyzja ta jest o tyle ważna, że zostaje obsadzony stołek po judaszu prawym apostołem. Ale ku zdumieniu wszystkich apostołów i uczniów Jezusa a scenie pojawia się faryzeusz Paweł (Szewał) który twierdzi, że został powołany przez Jezusa i życzy sobie być 13 apostołem. Sporo blogów porusza temat Pawła, wiec nie będę tego tutaj czynił.
Dobór pism w NT został tak przez KRK ustalony żeby właściwie nikt nic nie wiedział. Swojego czasu nawet biblia była zakazana i czytać ją mogli tylko hierarchowie kościelni wysokiego szczebla. Czy teksty biblijne są natchnione? takie pojecie w ogóle nie powinno mieć miejsca. Spisanie słów Zbawiciela opis jego cudów nie wymaga jakiegokolwiek natchnienia. Natchnienia wymagała Apokalipsa Jana i inne księgi prorocze które nie znalazły się w kanonie biblijnym.

Piszesz nieprawdę o Gnostykach.
Większość tekstów gnostycznych pokrywa się z tekstami NT. Nauki Jezusa praktycznie są te same. Różnica polega na tym, że gnostycy dokładnie wyjaśniają sens tych nauk. Biblia dla prostego człowieka wymaga przewodnika czyli księdza który najlepiej wie o co tam chodzi (i właśnie w tym celu powstał kanon). Gnostycy nikim i niczym nie gardzili. Wiarę w Boga i nauki Jezusa zdobywało się przez wiedzę, logiczne pojmowanie świata, Boga, dobra i zła. W obecnym wydaniu chrześcijaństwo jest ślepą wiarą, całkowitym odstępstwem od nauk Jezusa.

Nie wszystkie apokryfy są dziełem gnostyków. Oczywiście KRK odrzuciło wszelkie apokryfy ale męczeńska śmierć Piotra i innych apostołów znajduje się w apokryfach. Oczywiście KRK nie miało żadnych przeszkód w przejęciu tych opisów jako prawdziwych...
I tak to się wszystko kręci...

Jezus i Apostołowie kazali badać pisma ...wiec je badam. Ponieważ słowa te wypowiedziane były przed powstaniem kanonu biblijnego, oznacza to ze należny badać wszystko.... apokryfy i pisma gnostyczne też.
Bardzo ciekawe piszesz bbc o historii Biblii, i o pseudo apostole Pawle.
Zgadzam się też z tobą że wybór pism "natchnionych" często zależał od ludzi (papieży) którzy 'natchnieni' na pewno nie byli.
Jednym z takich 'nie natchnionych' był 'pierwszy oficjalny papież' - Damazy I.

Był to papież który w roku 382 odłączył Rzym od nowej stolicy apostolskiej w Konstantynopolu, i zlecił Hieronimowi stworzenie nowej Biblii, opartej na pismach Masoretów (do jego czasów oficjalną Biblią Chrześcijan i Nazarejczyków była Septuaginta LXX, której wydania piędziesięciu egzemplarzy zarządał od Euzebiusza cesarz Konstanty Wielki).

Wspomniałeś bbc o gnostyckich tekstach mówiących o śmierci Apostoła Piotra w Rzymie, czy mógłbyś proszę podać nam kilka fragmentów tego tekstu i linki do źródeł.

Czy w gnostyckich tekstach natknołeś się też na &#8221;Nazarejczyków&#8221;? Czy mógłbyś proszę podać mi kilka linków?


Temat Nazarejczyków bardzo mnie interesuje, ponieważ jest on kluczem do odpowiedzi na pytanie - kim właściwie był Chrystus Nazarejczyk.

&#8222; Trzy razy dziennie powtarzają oni (Żydzi): Niech Bóg przeklnie Nazarejczyków&#8221;. &#8211; Epifaniusz ( Panarion 29.9.2)

O tym samym żydowskim rytuale, przeklinania Nazarejczyków, pisał Św. Hieronim, pisząc też że Nazarejczycy to Minejczycy, a tych Żydzi nazywali &#8217;Minim&#8217;.

Św. Hieronim, autor łacińskiej Biblii Vulgata i jeden z czterech największych doktorów Kościoła Katolickiego (mieszkał i zmarł w Palestynie w 4/5 wieku ne.), znał Nazarejczyków i pisał że ci Nazarejczycy to rzeczywistości Minejczycy.

Hieronim , "List do Augusta".
"Jest dziś pomiędzy Żydami w synagogach Wschodu herezja która jest nazwana [herezją] Minejczyków, i nawet do dziś jest przeklinania przez Faryzeuszy;

ci Minejczycy są zazwyczaj nazywani Nazarejczykami ...

... Ale będąc i Żydami i Chrześcijanami,
Nie są oni ani Żydami ani Chrześcijanami."

{Hieronim, "Epistle ad August."
"There is today among the Jews throughout all the synagogues of the East a heresy which is called [the heresy] of the Minaei, and is even until this day cursed by the Pharisees;
these Minaeans are commonly called Nazoraeans, ...
. . . But while they will be both Jews and Christians,
they are neither Jews nor Christians."} .
Jerzy Marian pisze:Hieronim pisząc:
"ci Minejczycy są zazwyczaj nazywani Nazarejczykami ...
... Ale będąc i Żydami i Chrześcijanami, nie są oni ani Żydami ani Chrześcijanami."
dał nam do zrozumienia że Nazarejczycy to jedna z Abrahamowych religii, która za jego czasów nie była ani religią żydowską ani Chrześcijańską.

Wygląda na to że Hieronim - współtwórca Chrześcijaństwa Zachodniego Kościoła, znając Nazarejczyków nie łączył ich z jego Chrześcijaństwem - Chrześcijaństwem V wieku Zachodniego Kościoła.

Czy natknołeś się na jakiekolwiek informacje dotyczące Minejczyków?
Wartałoby dokładnie przyjrzeć się Chronologii Kościoła IV wieku.

Pozdrawiam
George
Dokładnie jest tak jak piszesz. Tytuł Jezusa Nazarejczyk nie ma nic wspólnego z miastem Nazaret które prawdopodobnie w tamtym czasie jeszcze nie istniało.

w Ewangelii Filipa (apokryf) słowo to jest wytłumaczone w dwóch miejscach

19. Jezus to imię ludzkie. Chrystus to tytuł. Dlatego imię Jezus nie ma odpowiedników w innych językach; po prostu Jego nazwano Jezusem.
Chrystus po syryjsku brzmi jak Mesjasz; Chrystus to słowo greckie. Wszystkie pozostałe języki także posiadają to słowo &#8212; każdy w swojej wymowie.
Nazarejczyk oznacza &#8222;Ten, Który przyszedł z Prawdy&#8221;.


47. Pierwsi apostołowie nazywali Pana następująco: Jezus Nazarejczyk Mesjasz, co oznacza: Jezus Nazarejczyk Chrystus. Ostatnie słowo &#8212; Chrystus, pierwsze &#8212; Jezus, w środku zaś &#8212; Nazarejczyk.
Słowo Mesjasz ma dwa znaczenia: Chrystus i Król. Jezus po starohebrajsku &#8212; Zbawiciel. Nazara &#8212; Prawda. Nazarejczyk &#8212; Ten, Który pochodzi z Prawdy.


W "Apokryf Jana"pada też pośrednio określenie - nazara

cyt. (5) Stało się pewnego dnia, gdy przyszedł Jan, brat Jakuba &#8211; byli synami Zebedeusza &#8211; i wszedł do świątyni, że zbliżył się do niego pewien faryzeusz o imieniu Arimanios i (10) rzekł do niego: &#8222;Gdzie jest twój nauczyciel, którego naśladujesz?&#8221; Odrzekł mu wtedy: &#8222;odszedł na to miejsce, z którego przyszedł&#8221;. Rzekł mu faryzeusz: &#8222;Przez oszustwo wprowadził was w błąd ów Nazaraios (15) i napełnił wasze [uszy kłamstwami] i zamknął wasze [serca] i odwrócił je od przekazów [waszych ojców]&#8221;.

Zauważ ze faryzeusz mówi Nazaraios, Nazara-ios a nie np. Nazarios lub od Nazaret - Nazaret-os lub Nazaret-us.

Zajrzyj na mój blog moze tam znajdziesz trochę odpowiedzi na twoje pytania.
https://dmr44blog.wordpress.com/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe wyznania i ruchy chrześcijańskie”