Tzw. 'Bracia Polscy' oraz Ich "koncepcje"

Mormoni, Branhamowcy, Unitarianie itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Tzw. 'Bracia Polscy' oraz Ich "koncepcje"

Post autor: EMET »

EMET:
http://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681 ... nosci.html

Artykuł w całości dostępny bodajże tylko dla zalogowanych prenumeratorów 'GW'; a np. ja [E.] kimś takim jestem... ;-)

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Kryptoreklama GW?
Niby trzeba sobie wykupić dostęp do tego szmatławca? :-D
O Braciach Polskich można poczytać sobie z różnych źródeł niezależnych.
Katechizm Rakowski dostępny jest w necie w wersji pdf i również można w całości czytać w oryginale i uwspółcześniony.
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

nesto pisze:Kryptoreklama GW?
Niby trzeba sobie wykupić dostęp do tego szmatławca? :-D
O Braciach Polskich można poczytać sobie z różnych źródeł niezależnych.
Katechizm Rakowski dostępny jest w necie w wersji pdf i również można w całości czytać w oryginale i uwspółcześniony.
EMET:
Jednak coraz bardziej dajesz, Userze o nicku 'nesto', dowody na swoją... słabą inteligencję: dajesz, oj dajesz. Za to rekompensować sobie chcesz [tak, jakbyś chciał sobie - niemal - 'coś powetować...'] metodami wiadomymi... :-/

Nie musisz mnie zachęcać [?] do wykupienia prenumeraty w formie "e", abym miał dostęp do czytania w całości oraz ew. dawania komentarzy w, jak to 'łaskawie' określasz, "tego szmatławca"... Bowiem, MAM wykupioną prenumeratę "e" G. Wyborczej: SIC!

Kiedyś byłem na zakupach w pewnym sklepie spożywczym, jak to i dzisiaj znana praktyka, gdyż są sklepy takie spożywcze, gdzie są niemal 'saloniki z gazetami', jak to ma miejsce w Salonach [ew. Kioskach] 'RUCH/u/' czy 'KOLPORTER/a/'. Miałem akurat ze sobą zakupiony "na widoku" Tyg. "NIE: J. Urbana [tak, tak: te "NIE" i ten J. Urban - red. naczelny i właściciel... ;-) ]. Jakiś Facet, który widać " nie mógł zdzierżyć tego 'widoku ", 'zagadnął' mnie ironiczno-zaczepnie: "i pan czytuje to 'coś'...?" :aaa:]. Ze względu na to, iż byłem jeszcze w tym fizycznym sklepie [niedaleko mojego miejsca zamieszkania: na tej samej ulicy, gdzie faktycznie życie spędzam], to odrzekłem tylko krótko: "Pomylił by się pan co do mnie, gdyż... mogę równie dobrze czytywać 'przeciwległy biegun': np. jakąś prasę o prawicowym "obliczu" czy nawet "NASZ DZIENNIK" -- >'wiadomego' Obywatela RzP. :-P

Nawiasem: ja nie wnikałem w to, co ów "Gość" [znam Go, jeno, z tzw. 'widzenia'] kupował czy nie kupował; nie wnikam ani nie komentuję Kogoś wolności wyboru i w to, jakie Ktoś zakupy robi: wysoce niestosowne są, zresztą, tego typu zachowania: WYSOCE NIESTOSOWNE!

Tak i Ty, Userze o nicku 'nesto', dajesz "dowody" >swojego pluralizmu< [?]: "pożal się, Boże"- tego tutaj 'swojego pluralizmu' [w wielkim "..." - raczej...] :bardzo_smutny:

Twoja kpiarska uwaga - zupełnie nie "na miejscu"; tak też - dla Kogoś innego - po skonstatowaniu [niekoniecznie akurat dla mnie, E. :-| ] Twoje >wybory< - w takiej czy innej jakiejś sytuacji -... "Ty sam jesteś niewiele wart i sam popatrz na swoje - wybrane przez Ciebie samego -... szmatławce: nie inaczej!" :-(

Tyle, jak mawia pewien User na Forum: tym tutaj -- internetowym Forum dyskusyjnym: w nazwie chociaż z określeniem: BIBLIJNE.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Czy uwazasz za stosowne,userze o nicku EMET,ze w ramach tematu zalozonego przez Ciebie,a wlasciwie samym tematem,jest link do strony ktora nie jest dostepna dla kazdego,albowiem za informacje na niej zawarte trzeba zaplacic?Nie zauwazyles,ze inni uzytkownicy forum,chcac wziac udzial w dyskusji ktora zapoczatkowales sa niejako zmuszeni do uiszczenia "haraczu" owemu czasopismu?
Na sluszna uwage nesto,dotyczaca platnosci wlasnie,nie zwrociles uwagi,natomiast z wielka luboscia oceniles jego samego.I to tylko dlatego,ze prenumerowany przez Ciebie tytul nazwal "szmatlawcem",co nota bene jest dosc powszechna opinia o tym pismie.
Osobiscie uwazam za wielce niestosowne,kiedy sugeruje mi sie,ze jesli chce wziac udzial w dyskusji na forum,musze siegnac do kieszeni.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

booris pisze:Czy uwazasz za stosowne,userze o nicku EMET,ze w ramach tematu zalozonego przez Ciebie,a wlasciwie samym tematem,jest link do strony ktora nie jest dostepna dla kazdego,albowiem za informacje na niej zawarte trzeba zaplacic?Nie zauwazyles,ze inni uzytkownicy forum,chcac wziac udzial w dyskusji ktora zapoczatkowales sa niejako zmuszeni do uiszczenia "haraczu" owemu czasopismu?
Na sluszna uwage nesto,dotyczaca platnosci wlasnie,nie zwrociles uwagi,natomiast z wielka luboscia oceniles jego samego.I to tylko dlatego,ze prenumerowany przez Ciebie tytul nazwal "szmatlawcem",co nota bene jest dosc powszechna opinia o tym pismie.
Osobiscie uwazam za wielce niestosowne,kiedy sugeruje mi sie,ze jesli chce wziac udzial w dyskusji na forum,musze siegnac do kieszeni.
EMET:
Już miałem coś napisać - w replice do Twoich refleksji[/i], Userze -- lecz... "ugryzłem się w język", jak to się mawia. :animrumru:

Napiszę jeno tak: tutaj mamy dyskusyjne forum internetowe, gdzie, jak uważam, pisują równoprawnie zarówno Ci, dla których "GW" jest szmatławcem [nawet bez "..."], jak i inaczej wnioskującymi -- choćby np. ten wątek.
Jestem ostatnim, który by kogokolwiek do czegokolwiek zmuszał a nawet... zachęcał: wolny wybór każdego; dotyczy także Ciebie, Userze o nicku 'booris'. :-|

Niejednokrotnie lepsze wrażenie wywiera to, gdy ktoś informuje o >płaceniu za treści, do których inaczej nie mógłby [nie ma czy tp.] mieć dostępu<, aniżeli "pobrzękiwanie" stylem takim, kiedy to: niemiłe [eufemizm] - piszącemu - 'opcje' [tak napiszę] są "uwredzane" na wszelkie sposoby tak, żeby i ktoś inny stał się "uwredaczem" tak, jak ja uważając. :-/

Raczej nie uprawiam metod rodem hejterskim, kiedy to "hałastra" [niekoniecznie tzw. prawicowa, powiedzmy] "rzuca się" na kogoś tylko dlatego, że [i tu 'stosowne' wpisy]. :aaa:

Kończę, aby wstydu Tobie i... sobie oszczędzić.

Osobiście nie muszę się zbytnio - o ile w ogóle - wstydzić na Forum tego, co tutaj treściowo - w swoich postach - pomieszczam; raczej co do stylu i treści post/ów/ -- wielu Innych piszących -- mając zdanie mniej entuzjastyczne [eufemizm]. :->

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Ło Jeżu!
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Faust Socyn - nie był arianinem, bo nie przyjmował poglądu o preegzystencji Mesjasza. Taki pogląd przyjmują katolicy, prawosławni, protestanci, adwentyści, badacze Pisma, epifaniści i świadkowie z aktualnego Towarzystwa Strażnica.

Faust Socyn był unitarianinem i odrzucał preegzystencję Mesjasza, podobnie jak Hebrajczycy i pierwsi chrześcijanie pochodzenia hebrajskiego, bo takiej doktryny nigdzie w Tanachu nie ma !

Unitarianie ( nie zaś arianie ) byli najbardziej tępioną grupą chrześcijan i najbardziej prześladowaną.

Klasyfikowanie w podanym artykule jest typowe, by wszystkich niewygodnych wrzucać do jednego worka, aby się w tym wszystkim nie można było zorientować.


________________________

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Grupą najbardziej prześladowaną nie tylko w Polsce, ale w całej Europie i nie tylko w niej, byli unitarianie - nie przyjmujący preegzystencji Mesjasza. Za swój monoteizm, antytrynitaryzm i pacyfizm byli solą w oku u katolickiego, a także protestanckiego duchowieństwa.

Żadna inna grupa nie była tak prześladowana i tępiona. Celowo opowiadano o nich najgorsze rzeczy, podłe kłamstwa i oszczerstwa. Gdy ktoś zbadał dokładnie historię, to wie jak kler ją zafałszował, by przedstawić unitarian w jak najgorszym świetle, aby nikt nie ważył się nimi zainteresować lub szerzyć ich poglądy.

Typowe dla klerykalnych historyków polskich jest ukazywanie Braci Polskich jako ruch niejednolity, w którym istnieją poważne rozbieżności poglądów, w dodatku ukazuje się unitarian jako zdrajców Polski, którzy sprzymierzyli się ze Szwedami, w okresie t.zw. potopu szwedzkiego.
Wszystko to są jezuickie wymysły i oszczerstwa niezgodne z prawdą.


_________________________

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

[video]https://www.youtube.com/watch?v=Wxm5EFS_keI[/video]
The Socinian Unitarian Movement & History


__________________________

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Nie wiem kto to jest Sean Finnegan,bo pod tym imieniem i nazwiskiem wystepuje w sieci kilka osob,natomiast na You Tube,gdzie opublikowano ten film,kanal nazywa sie Abrahamic Faith i w zakladce "informacje" jest taki zapis:
"I am a Biblical Unitarian Christian who believes in "Old Earth Creationism"
I'am also a fan of Victorian era naturalists and scientists such as Nikola Tesla and subjects such as Cryptozoology, and Victorian Era Natural History and Astronomy. I try to have a Polymath outlook on the acquisition of knowledge and skills."

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Atlanta Bible College Adjunct Faculty:

Rob Bernheisel, Licensed Minister
B.Th, Oregon Bible College

Anthony Buzzard
B.A., University of Oxford
M.A., University of Oxford
M.A., Bethany Theological Seminary

Sean Finnegan, Licensed Minster
A.S., Hudson Valley Community College
B.S., Rensselaer Polytechnic Institute
B.Th., Atlanta Bible College
M.T.S., Boston University: School of Theology


______________________

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Ok,dzieki.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

[video]https://www.youtube.com/watch?v=cc4lNduQ5xE[/video]

Professor Stanisław Obirek speaks about Polish Brethern


__________________________

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

EMET pisze: Jednak coraz bardziej dajesz, Userze o nicku 'nesto', dowody na swoją... słabą inteligencję: dajesz, oj dajesz.
Moją inteligencję mam "przebadaną" przez grupy psychologów. Taki zawód.
Jest "ponad normę".
Mam ważne badania psychiatryczne i psychologiczne. Wyniki - fantastyczne. Można w ramki oprawić :-D
Czy ty - mitomanie maż którekolwiek z tych badań?

ps.
Na dyplomy wyższych uczelni również nie możesz się ze mną mierzyć - przegrasz z kretesem.
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe wyznania i ruchy chrześcijańskie”