apostolic pentacostal

Mormoni, Branhamowcy, Unitarianie itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

krystian pisze: Wiadomo , że Bóg to Duch tak jak obecnie Jezus. Ja też odrzucam wyznanie wiary z Nicei, ale Bóg Ojciec nie jest jednocześnie Synem
a jeśli jest? Każdy ma swego Ojca
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

ojkot pisze:No pewnie się aż tak nie róznimy
Nie twierdze że Bóg jest jedną osobą
ani że jest trzema osobami
Dla mnie Bóg to Duch
który jest naszym Ojcem w niebie
objawiony został w pełni Boskosci w Synu JednorodzonymJezusie Chrystusie
przebywa wśród nas jako Duch Sw
jest więc Ojcem i Synem i Duchem Sw
jedyne co nas pewno dzieli to to ze ja nie usiłuję opisywać złożoności Boga /Elohim/
przy pomocy Arystelesa Platona czy Tomasza z Akwinu
a wierzę tak jak pisze w Słowie
Bóg to Duch a prawdziwi czciciele czczą Go w Duchu i prawdzie
Szema Israel
Odrzucam po prostu wszystko co o Bogu dodano na soborach od Niceii począwszy
a staram się odczytać Go tak jak On sam o sobie przedstawia w Słowie
pozdrawiam
EMET:
Nie chodzi jednak zbytnio o tzw. 'spór ontologiczny' do do pojęcia "osoba" ["Osoba"], lecz o istotę zagadnienia.
Ponieważ Bóg Najwyższy posiada cechy osobowe, więc jest Osobą. Rzecz w tym, że mamy nawet leksykalne na to przyzwolenie, np. w wyrażeniu greckim < prosopon > - por. np. Dzieje Ap 3:20/ew. w. 19, PNŚ/; ów termin bywa tłumaczony per "oblicze", ale posiada również znaczenie [nieteologiczne!]... "osoba".

Wszak aniołowie, gdy przybywali do ludzi, na ziemię, z misją od Boga ["anioł" = "posłaniec"], to jawili się jako mężczyźni, jako ludzie [vide: wypowiedź Hebr 13:2].

Pojęcie "duch" - tak hebrajskie [też aramejskie] jak i greckie - posiada w sobie element nie tylko typu: "siła, moc, wiatr" [itp.], ale też na wskroś osobowy, gdyż aniołowie 'są nazwani duchami', jednak wiadomo, że to nie jakieś tylko' podmuchy nieosobowe'... Por. np. Psalm 104:4. Z tekstu Biblii wiemy, że mamy do czynienia tak z bytami duchowymi ['struktura', powiedzmy], jak i z nazewnictwem typu: byt duchowy = duch, w przypadku samego BOGA = Duch [ew. DUCH]. Mówiąc językiem fizykalno - chemicznym: 'posiadający ciało duchowe - jest duchem sensu stricto'.

Jednak Pismo nie milczy o 'duchu Bożym' w sensie takim, iż to Boga - Tego Najwyższego Boga - duch [ew. Duch]; nie zaś na zasadzie jakby synonimu, czyli: czy piszemy /mówimy/ "Bóg" czy piszemy /mówimy/ "duch/Duch/ Boży" - to to samo. Pismo takowego podejścia nie popiera!

Dochodzi również Jezus Chrystus... ;-)
Samo sformułowanie "ja w Ojcu, Ojciec we mnie" -- nie jest jakimś wystarczającym determinantem w obszarze tzw. 'emanacji', gdyż mamy wypowiedź z wg Jana 14:20: "Owego dnia poznacie, że jestem w Ojcu moim i wy we mnie, a Ja w was.".
Również: "Odpowiadając, Jezus rzekł do niego: "Jeżeli ktoś mnie miłuje, to będzie zachowywał moje słowo, a mój Ojciec będzie go miłował i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać." - wg Jana 14:23.

O innych sprawach przy okazji. ;-)

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

Anowi pisze:
krystian pisze: Wiadomo , że Bóg to Duch tak jak obecnie Jezus. Ja też odrzucam wyznanie wiary z Nicei, ale Bóg Ojciec nie jest jednocześnie Synem
a jeśli jest? Każdy ma swego Ojca
dla Jezusa Ojcem był Bóg. Sam powiedział Ojciec większy jest niż Ja
Ostatnio zmieniony 20 lut 2012, 20:25 przez Krystian, łącznie zmieniany 1 raz.

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

Oczywiście Ojciec jest wiekszy
wszak to Jezus jest poczęty z Ducha SW
Jezus jest Bogiem za zasłoną ciała
Bóg zaś jest niczym nie ograniczony jako Duch jest bowiem wszędzie
pozdrawiam
sługa w społeczności

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Anowi pisze:
krystian pisze: Wiadomo , że Bóg to Duch tak jak obecnie Jezus. Ja też odrzucam wyznanie wiary z Nicei, ale Bóg Ojciec nie jest jednocześnie Synem
a jeśli jest? Każdy ma swego Ojca
Dopuszczasz myśl, że Jahwe jest czyimś Synem? :aaa:

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

Yhvh ?
synem ?
nie rozumiem
Jezus to świątnia YHVH Jana 2 wersy od 19 - 21
Bóg przyszedł do światyni swojej
pozdrawiam
sługa w społeczności

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

Podoba mi się tytuł wątku
choć wolałbym rozmawiać o np apostolic pentacostal
a nie tylko o małej społecznosci w moim mieście
my na prawdę jesteśmy maleńką grupą
chyba bez większego znaczenia
pozdrawiam
sługa w społeczności

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

Ojkot :-) mogę zmienić tytuł jeśli chcesz.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Awatar użytkownika
Talmid2Tes2,15
Posty: 782
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:17

Post autor: Talmid2Tes2,15 »

EMET pisze:Jednak Pismo nie milczy o 'duchu Bożym' w sensie takim, iż to Boga - Tego Najwyższego Boga - duch [ew. Duch]; nie zaś na zasadzie jakby synonimu, czyli: czy piszemy /mówimy/ "Bóg" czy piszemy /mówimy/ "duch/Duch/ Boży" - to to samo. Pismo takowego podejścia nie popiera!
Jest Osobą:

J 14:15-17 Bp "Jeśli Mnie miłujecie, będziecie przestrzegali moich przykazań.(16) A Ja poproszę Ojca, a da wam innego obrońcę, aby był z wami na zawsze.(17) Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi ani nie zna. A wy Go znacie, bo mieszka i jest w was."

Dz 5:32 Bp "My właśnie jesteśmy tego świadkami, jak i Duch Święty, którego Pan dał tym, którzy Mu są posłuszni'."

Dz 13:2 Bp "Gdy pełnili służbę Pańską, powiedział Duch Święty: 'Wyznaczcie mi Barnabę i Szawła do dzieła, do którego ich powołałem'."

Dz 15:28 Bp "Natchnieni Duchem Świętym postanowiliśmy nie nakładać na was żadnych ciężarów, prócz rzeczy koniecznych,"

Dz 20:28 Bp "Troszczcie się o siebie samych i całą owczarnię. Duch Święty postawił was w niej, abyście doglądali i dostarczali pokarmu wspólnocie Boga, który ją nabył na własność przez swoją śmierć."

Dz 19:2 Bp "I zapytał ich: 'Czy przyjmując wiarę otrzymaliście Ducha Świętego?' A oni odpowiedzieli: 'Nawet nie słyszeliśmy, że istnieje Duch Święty'."
EMET pisze:wg Jana 14:20: "Owego dnia poznacie, że jestem w Ojcu moim i wy we mnie, a Ja w was.".
Również: "Odpowiadając, Jezus rzekł do niego: "Jeżeli ktoś mnie miłuje, to będzie zachowywał moje słowo, a mój Ojciec będzie go miłował i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać." - wg Jana 14:23.
cytaty mówią o udziale zbawionych w życiu Trójcy
dla Jezusa Ojcem był Bóg. Sam powiedział Ojciec większy jest niż Ja
powiedział też:J 10:30 Bp "Ja i Ojciec jedno jesteśmy!"
Bóg zaś jest niczym nie ograniczony jako Duch jest bowiem wszędzie
1Kor 2:10-11 Bp "Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha. Duch bowiem wszystko przenika, nawet głębię samego Boga.(11) Kto spośród ludzi wie, co jest w człowieku, jeśli nie duch człowieka, który w nim jest: Podobnie i tego, co w Bogu jest, nikt nie zna, oprócz Ducha Bożego."
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

ojkot pisze:Podoba mi się tytuł wątku
choć wolałbym rozmawiać o np apostolic pentacostal
a nie tylko o małej społecznosci w moim mieście
my na prawdę jesteśmy maleńką grupą
chyba bez większego znaczenia
pozdrawiam

EMET:
Wyrażenie "apostolic" - kojarzy się nietrudno.
Co zaś tyczy "pentacostal", to w Dziejach Ap 2:1 mamy: "I w &#8212; wypełnieniu się &#8212; dnia &#8212; Pięćdziesiątnicy [po grecku: < pent&#275;kost&#275;s >] byli wszyscy razem na (to) samo." - 'Int. Vocatio'.
gr. < pent&#275;kost&#275;s > pochodzi od rdzennego < pent&#275;kost&#275; >. Wg rdzennego, mamy tylko 3 miejsca - wyłącznie w grece "NT"; mamy w: Dzieje Ap 2:1; 20:16; 1 do Koryntian 16:8.
W angielskich Przekładach Biblii mamy formę: "Pentecost".
"pięćdziesiąt": to w grece - < pent&#275;konta > - vide np. wg Łukasza 7:41.

Oto notka z 'Leksykonu SJ"
PIĘĆDZIESIĄTNICA Nazwa używana w Pismach Greckich na określenie Święta Żniw (Wj 23:16), czyli Święta Tygodni (Wj 34:22), zwanego też &#8222;dniem pierwszych dojrzałych plonów&#8221; (Lb 28:26). Wskazówki dotyczące tego święta są zapisane w Kapłańskiej 23:15-21, Liczb 28:26-31 i Powtórzonego Prawa 16:9-12. Przypadało ono na 50 dzień (gr. słowo tłumaczone na Pięćdziesiątnica oznacza &#8222;pięćdziesiąty [dzień]&#8221;), licząc od 16 Nisan, kiedy to ofiarowano snop jęczmienia (Kpł 23:15, 16). W kalendarzu żydowskim jest to 6 Siwan &#8212; po żniwach jęczmienia i na początku żniw pszenicy, która dojrzewa później (Wj 9:31, 32).
-- Tom II, str. 363.

W Kapłańskiej 25:10, 11 mamy frazę: "rok pięćdziesiąty", w LXX: < to etos to pent&#275;koston >; rdzenny: < pent&#275;kostos >.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

krystian pisze: Ja uważam, że Bóg Ojciec i Jego Syn to dwie odrębne osoby
Jak uzasadnisz te osoby biblijnie? Nie musisz mi odpowiadać, wystarczy do zastanowienia.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym&#8230; wzgardzili&#8230; niewierzący&#8230; budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

ojkot pisze:Oczywiście Ojciec jest wiekszy
wszak to Jezus jest poczęty z Ducha SW
Jezus jest Bogiem za zasłoną ciała
Bóg zaś jest niczym nie ograniczony jako Duch jest bowiem wszędzie
pozdrawiam
a ja ściśle rzecz ujmując mam problem z Twoim 'wszędzie'. Ciekawe sformułowanie 'Jezus jest Bogiem za zasłoną ciała', ale nie podejmuję się dywagacji.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym&#8230; wzgardzili&#8230; niewierzący&#8230; budowniczowie
i skałą zgorszenia

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

ojkot pisze:Jestem apostolic pentacostal
kotami nazywaja nie tylko SJ
wszyskich co chrczą w rzece tak zwą
a my chrzcimy w rzece w imieniu Jezusa Crystusa
pozdrawiam

EMET:
Co ciekawe: na próżno szukać w Biblii kanonicznej - BH i gr. "NT" - terminu "kot" i pochodne gramatyczne... ;-)

Znalazłem jedynie w ks. Barucha [poza kanonem BH, w LXX] 6:21, ew. "List Jeremiasza" [poza kanonem BH] 1:21.
Oto, jak w 'Interlinii Vocatio' -- "KSIĘGI GRECKIE", Przekład interlinearny, Vocatio -- oddano ten tekst: "6.21 Na &#8212; ciała ich i na &#8212; głowę przylatują nietoperze, jaskółki i &#8212; ptaki, jak zaś i &#8212; koty [po grecku: < kai oi ailouroi >]." - Ks. Barucha 6:21; tłumaczył M. Wojciechowski, ed. 2008r., strona 735. Gr. < aulouroi > - w masculine plural - od rdzennego < ailouros > = "kot" [jak np. u Herodota]. :->


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

Leszed
On Bóg jest większy od nas
My wszyscy w nim jesteśmy stworzeni
W Bibli jest takie Słowo że Niebiosa i niebiosa niebios nie mogą Go ogarnąć
i że się przed nim nie mozna ukryć
Gdy się wstąpi do Niebios Jest tam i w przeciwwnym miejscu jest też
Więc jest wszędzie
i będzie wszystkim we wszystkim
pozdrawiam
sługa w społeczności

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

ojkot pisze: On Bóg jest większy od nas
My wszyscy w nim jesteśmy stworzeni
W Bibli jest takie Słowo że Niebiosa i niebiosa niebios nie mogą Go ogarnąć
i że się przed nim nie mozna ukryć
Gdy się wstąpi do Niebios Jest tam i w przeciwwnym miejscu jest też
Więc jest wszędzie
i będzie wszystkim we wszystkim
pozdrawiam
Wszędzie? W szatanie też? A może wszędzie to nie w znaczeniu bezwzględnym? Tylko raczej tam gdzie potrzeba? Pomijam całą gamę miejsc obojętnych.
Jak już patrzymy szeroko
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym&#8230; wzgardzili&#8230; niewierzący&#8230; budowniczowie
i skałą zgorszenia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe wyznania i ruchy chrześcijańskie”