Duch Święty jako anioł

Mormoni, Branhamowcy, Unitarianie itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

wit pisze:
Obserwator pisze:Jednota w swoim liście mi napisała, że "Duch Święty jest żywą istotą, a nie jakąś nieżywą mocą czy energią".
A sobotnicy niestety uważają Ducha Św. za moc. :-(

Ja widzę bardziej przeszkody natury doktrynalnej niż w kwestii zarządzania.
Ułatwieniem byłoby to, że obie grupy to tylko polskie wyznania, bez naczalstwa na Zachodzie.
Poglądy można zawsze skorygować. :-/

Ja o tym połączeniu słyszałem wcześniej, bo tuż po liście z 1988 był u mnie przedstawiciel Jednoty, a więc jeszcze w 1988.
Może to było później drugie podejście ekumeniczne w 2000. :-/
Nie twierdzę, że próby zjednoczenia były w 2000 roku. Na ten temat była jedynie wzmianka w tym okresie, szczegółów treści artykułu jednak nie pamiętam. Nie do końca jest prawdą, że członkowie Jednoty uznają, iż Duch Święty jest osobą. Postrzegają oni Ducha Bożego, jako wpływ samego Boga, Chrystusa a nawet aniołów, co postronnej osobie może się wydawać, że mowa o Duchu jest jak o osobie. Natomiast sobotnicy twierdzą, że Duch to moc, energia psychiczna Boga, i stąd pod tym względem bliżej im do Świadków Jehowy.
Ty piszesz, że "nie do końca prawda jest" co ja piszę o Duchu Św. wg ich listu.
A ja zacytowałem Ci list-maszynopis od nich:

B. R.
Jednota Braci Polskich
skr. poczt. 655
ul. Rogowska 140/1
50-950 Wrocław 2

List swój kierowałem pod ten adres i z tego adresu otrzymałem odpowiedź. Załączona była też wizytówka zboru.
Ma on datę 4 wrzesień 1988.

Jeśli wiesz że zmienili pogląd to podaj oficjalny dokument dotyczący ich credo.

edited by wit
Ostatnio zmieniony 31 gru 2014, 21:31 przez Obserwator, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Obserwartor , czytaleś polemiki Jednoty BP z ks. Salijem odnośnie chrztu dzieci i w czyim imieniu należy chrzcić ?
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

RN pisze:Obserwartor , czytaleś polemiki Jednoty BP z ks. Salijem odnośnie chrztu dzieci i w czyim imieniu należy chrzcić ?
Ja sam polemizowałem o tym z jakimś jednotowcem:

Pisarze wczesnochrześcijańscy, Mt 28:19 i antytrynitarze

http://www.piotrandryszczak.pl/arty/ojcowie/30art.DOC

Ale możesz linka podać, to sie może czego nauczę nowego, choć nie sądzę. :!:

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

RN pisze:Obserwartor , czytaleś polemiki Jednoty BP z ks. Salijem odnośnie chrztu dzieci i w czyim imieniu należy chrzcić ?
Salij OP doskonale wie jak chrzczono w pierwszych wiekach, bo zna teksty wczesnochrześcijańskie.

A Jednota to grupka 150 chłopców który zdaje się, że są kościołem Jezusa.
Na dodatek powstali w XX wieku i to we Wrocławiu, a nie w Palestynie. :crazy:

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Obserwator pisze:
RN pisze:Obserwartor , czytaleś polemiki Jednoty BP z ks. Salijem odnośnie chrztu dzieci i w czyim imieniu należy chrzcić ?
Salij OP doskonale wie jak chrzczono w pierwszych wiekach, bo zna teksty wczesnochrześcijańskie.

A Jednota to grupka 150 chłopców który zdaje się, że są kościołem Jezusa.
Na dodatek powstali w XX wieku i to we Wrocławiu, a nie w Palestynie. :crazy:
Ja się tylko zapytałem, czy owe polemiki są Tobie znane, bez sugerowania kto ma rację.
Szukasz materiałów odnośnie Jednoty, a ja właśnie taki materiał kiedyś widziałem w necie.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Ja wiem, ze Jednota nie może mieć racji, bo sama zmienia swoje poglądy.
Jak wierzyła kiedyś w Ducha Św. jako anioła, a teraz w energię, no to kiedy miała rację?
Wtedy czy dziś?
A może jutro, jak wymyśli co innego? :crazy:

Wiem że nie opowiadasz się, ani za Salijem, ani za Jednotą, dlatego pisałem Ci:

Ale możesz linka podać, to się może czego nauczę nowego, choć nie sądzę. :!:

Salij OP nie jest dla nich partnerem, bo przecież on pisze dla katolików a nie dla jednotowców.
To oni z nim polemizują, a nie on z nimi. :!:

Z nimi to ja polemizowałem w swoim artykule.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Przeczytałem artykuł Jednoty, zamieszczony o dziwo u ateistów, na stronie Racjonalista. :!:
Czyżby im było blisko jednym do drugich?

Autorzy zakładają, że przed Tertulianem nie chrzczono niemowląt a on sam zakazywał tego.
Tymczasem u niego nie ma takiego zakazu.
Dawno temu napisałem artykuł o tym:

Czy Tertulian zakazywał chrzcić niemowlęta?

http://www.piotrandryszczak.pl/arty/chrzest.DOC

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Co ciekawe w tym art. Jednoty sa dwa interesujące zdania o chrzcie niemowląt:

Tertulian — apologeta chrześcijański z II/III w. — był temu przeciwny (zob. De baptismo 18)

Z całą pewnością obyczaj chrztu niemowląt praktykowany jest od czasów Tertuliana i Orygenesa

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Obserwator pisze:A ja zacytowałem Ci list-maszynopis od nich:

B. R.
Jednota Braci Polskich
skr. poczt. 655
ul. Rogowska 140/1
50-950 Wrocław 2

List swój kierowałem pod ten adres i z tego adresu otrzymałem odpowiedź. Załączona była też wizytówka zboru.
Ma on datę 4 wrzesień 1988.

Jeśli wiesz że zmienili pogląd to podaj oficjalny dokument dotyczący ich credo.
Nie zauważyłem, abyś cytował jakąś większą część listu, oprócz części wypowiedzi. Ksiądz Bogdan Ferdek w swojej książce "Sekty i Nowe Ruchy Religijne" pisze nt. postrzegania Ducha Świętego przez Jednotę w kategoriach "Inną niż u Świadków Jehowy i Badaczy Pisma Świętego postać antytrynitaryzmu można spotkać w nauczaniu Jednoty Braci Polskich. Wierząc, że to sam Bóg Duchem Świętym i tylko przejawia się jako Duch." Nie widać w tym wyrażeniu, aby Duch był kimś różnym od Boga. Takie postawienie sprawy wskazuje, że Duch sam w sobie nie jest osobą, ale przejawem innej osoby. Jest to bliższe wyjaśnienie niż definicja Ducha jedynie jako mocy.
Ostatnio zmieniony 31 gru 2014, 21:33 przez wit, łącznie zmieniany 2 razy.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

No to jak wiesz lepiej to się nie będę spierał z Tobą.
Trudno bym Ci przepisywał list na 2,5 strony A4 od Jednoty.

Jak będziesz miał oficjalne źródło z Jednoty to na pewno skorzystam.
Póki co piszesz o swoich przypuszczeniach i ks. Ferdka, którego dane mi było poznać kiedyś na zjazdach ruchu Effatha.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

wit pisze:Nie zauważyłem, abyś cytował jakąś większą część listu, oprócz części wypowiedzi.
Dla mnie poniższe słowa Jednoty są jednoznaczne i nie mają drugiego dna.
Jednota w swoim liście mi napisała, że "Duch Święty jest żywą istotą, a nie jakąś nieżywą mocą czy energią"

Prócz tego w rozmowy z Markiem Dygałą z Jednoty dowiedziałem się, że Duch Św. to anioł, ta owa "żywa istota".

Jeśli jest nowe światło, chciałbym je znać z oficjalnego stanowiska Jednoty, a nie od obrońcy, który nie ma za wiele wspólnego z nimi.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2014, 20:19 przez Obserwator, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

W książce '' Leksykon religioznawczy'' jest opisana doktryna Jednoty B.P.
Z tego co ja zrozumiałem, Jednota za Ducha Świętego uważa przede wszystkim samego Boga, a także Jezusa Chrystusa i Archanioła Michała wraz ze swoimi aniołami.
Leksykon religioznawczy, rok wydania 1988r strona 98. Książka ogólnie dostępna w bibliotekach.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

RN pisze:W książce '' Leksykon religioznawczy'' jest opisana doktryna Jednoty B.P.
Z tego co ja zrozumiałem, Jednota za Ducha Świętego uważa przede wszystkim samego Boga, a także Jezusa Chrystusa i Archanioła Michała wraz ze swoimi aniołami.
Leksykon religioznawczy, rok wydania 1988r strona 98. Książka ogólnie dostępna w bibliotekach.
Dzięki. Mam ją osobiście, zobaczę.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

http://bracia.racjonalista.pl/odkrycie/ ... 0powd.html

To jest link w którym Jednota B.P. przedstawia 10 powodów dla których udziela chrztu w imię Jezusa , Mesjasza .

ps.Dużo pikantnych szczegółów o Jednocie, możesz dowiedzieć się z komentarzy do strony Jednota B.P. na ''Racjonalista''.
Jednak jaka jest wiarygodność tych informacji, nie potrafię powiedzieć.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

"Leksykon religioznawczy" chyba jest z 1998 roku. To tak na marginesie.
Nie wiem co jest w liście od Jednoty, jaki otrzymał Obserwator, jednak nie sądzę, aby współcześni Bracia Polscy w ten sposób postrzegali Ducha Świętego. Nota bene Artur Olczykowski wspomniany w książce księdza Ferdka jako starszy pewnego zboru, swego czasu sympatyk Jednoty, pewnie mógłby potwierdzić moje tezy. Jednota definiuje Ducha jako wpływ Boga, i jest to definicja bardziej wzbogacona niż definiowanie Ducha jedynie jako mocy. Sam Bóg Ojciec i sam Chrystus manifestują się jako Duch, dlatego uzasadnione jest, aby Ducha Świętego postrzegać w ten sposób.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe wyznania i ruchy chrześcijańskie”