Duch Święty jako anioł

Mormoni, Branhamowcy, Unitarianie itd.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Leksykon Religioznawczy który mam jest z 1988:
W haśle Jednota Braci Polskich, podpisanym przez R.K. czyli Robert Kisiel, przewodniczący kościoła, napisano:

"Duchem Świętym jest przede wszystkim Bóg (Jan 4,24; Mat. 12,31-37; 1 Ptr. 1,16-17); Jezus Chrystus (1 Ptr. 1,11; 3,15) i Archanioł Michał wraz ze swoimi aniołami (Ap 12.7; Hebr 1,14; Łuk 9,26)" (Warszawa 1988, s. 98)

Natomiast w moim liście, również z 1988 r., B. R. napisał:

"Duch Święty /mowa o obiecanym Pocieszycielu - Jana 14:16/ jest żywą istotą, a nie jakąś nieżywą mocą czy energią /Zach. 4:6/".

B. R. był zdaje się wtedy jakimś sekretarzem wyznania Jednoty.

M. Dygała z Sopotu, z Jednoty, w rozmowie ze mną w roku 1988 argumentował następująco, że Duch Św. to anioł.

Dz 10:7 mówią o aniele, a Dz 10:19 o Duchu, więc twierdził, że Duch Św. to anioł. Tym bardziej, jak twierdził, że ten Duch w obu przypadkach mówił, a energia nie mówi (Dz 10:19-20).

Tak na marginesie w liście do mnie odcinali się w sprawie soboty od Braci Polskich z XVI-XVII:

"Zachowujemy przecież np. szabat jako dzień święty /siódmy dzień tygodnia/, tymczasem Czechowic odrzucał 'papieską' niedzielę i 'żydowski' szabat".

edited by wit
Ostatnio zmieniony 31 gru 2014, 21:35 przez Obserwator, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Mnie zastanawia, że piszesz Obserwator o członku Jednoty z Sopotu. Tym czasem opisana doktryna we wspomnianym Leksykonie dotyczy Jednoty z Wrocławia. Jednocześnie wiadome mi jest, że na terenie Trójmiasta działała ( czy jeszcze działa) odrębna kongregacja unitarian, co do których tak do końca nie jestem przekonany, czy nazywali się Jednota, czy inaczej.
Może my piszemy o dwóch różnych grupach.
Unitarianizm trójmiejski wiąże się z nazwiskami takich Panów jak Krzysztof Galiński, czy Janusz Waluszko.

Co do Leksykonu, to oczywiście, że chodzi o Leksykon z roku 1988 pod redakcją prof. Tylocha.
Profesor Witold Tyloch zmarł w 1990 r.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Nie znam i i nie znałem żadnej grupy unitarian z Trójmiasta.

A co do Marka Dygały to Wrocław tak mi napisał o nim:

"Zapraszam na nabożeństwo we Wrocławiu, a także do Nowego Dworu Gdańskiego przy ul. Westerplatte, tj. Obrońców Westerplatte 3/5. Niebawem też powinien dać znać Panu znak nasz Brat Marek Dygała, któremu napiszę o Panu".

Rzeczywiście zawitał u mnie zaraz na drugi dzień po liście.

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Przepraszam, popełniłem błąd, Leksykon Religioznawczy był z 1988 roku, a mi się pomyliło z inną publikacją.
Obserwator mógłby jednak zacytować większą część listu, bo faktycznie wygląda na to, że Jednota uznaje, iż Duch jest konkretną osobą, a jednocześnie cytowane zdanie może być wyrwane z kontekstu. Na temat społeczności Jednoty z Wrocławia spotkałem się z opinią, iż ta społeczność wyznaje dyteizm, i nie wiem, jakie jest jej zdanie w kwestii Ducha Świętego. Wspomniany Leksykon pod redakcją Witolda Tylocha, jak i publikacja "Kościoły i Związki Wyznaniowe w Polsce" Marii Libiszowskiej-Żółtkowskiej" cytująca to samo zdanie co do Ducha Świętego wskazuje jednak, że Duch może być odbierany jako manifestacja konkretnej osoby. Definicja Ducha jako manifestacji wydaje się bardziej wzbogacona niż odbieranie go jedynie jako mocy. Być może, że autor listu wysłanego do Obserwatora to samo miał na myśli, a pan Bednarski jedynie powołał się na fragment tekstu, jaki mu utkwił w pamięci. Dobrze byłoby zapoznać się z większą częścią listu.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Tak jak piszesz wit. Publikacja Pani Libiszowskiej - Żółtkowskiej niemal jota w jotę powtarza w odniesieniu do Jednoty, to samo co Leksykon. Warto tak rzy okazji zauważyć, że pozycja Pani Libiszowskiej - Żółtkowskiej jest o 13 lat młodsza (2001) , co sugeruje, że przynajmniej przez lata '' 90'' doktryna nie ewoluowała.

Obserwator, Jednota wrocławska jest dość specyficzną grupą jak na unitarian, przez to, że kurczowo trzymają się Biblii i dodatkowo jeszcze w pewnym stopniu nawiązują do tradycji judaistycznej.
Kongregacja trójmiejska , to był raczej ten współczesny unitarianizm, bezdogmatyczny i otwarty na różne wzniosłe myśli, również z innych religii. To było coś podobnego do kościoła unitariańskiego Pana Głogowskiego z Warszawy.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Jednota zdaje się być bardziej biblijna niż inne społeczności unitariańskie. Wprawdzie Jednota jest bardzo judaistyczna, no i zielonoświątkowa, jednak odróżnia się od takich liberalnych kongregacji jak Wspólnota Unitarian Uniwersalistów czy pseudo Kościół "Maranatha".
RN, jestem ciekaw społeczności unitariańskiej z Trójmiasta. Możesz coś więcej napisać w temacie, lub możesz przesłać info na PW.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

Jak to zdanie jest wyrwane z kontekstu, to ja jestem ksiądz proboszcz:

"Duch Święty /mowa o obiecanym Pocieszycielu - Jana 14:16/ jest żywą istotą, a nie jakąś nieżywą mocą czy energią /Zach. 4:6/".

Co tu jest niezrozumiałe?
Lepiej poszukaj tego człowieka i zapytaj o jego dawne poglądy.
Widziałem go zdaje się na forum ulica Prosta czy coś podobnego

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

wit pisze: RN, jestem ciekaw społeczności unitariańskiej z Trójmiasta. Możesz coś więcej napisać w temacie, lub możesz przesłać info na PW.
Ja mieszkam w Trójmieście od urodzenia, ale żadnej wspólnoty takiej nie widziałem ani o niej nie słyszałem.
Chyba że dwuosobowa w jakimś domu.

Owszem jest KChDS, oni zbierali się na ul. Wroniej w Gdańsku, a ich szef Pilipczyk mieszkał w Sopocie i teraz tam się zbierają ponoć.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

RN pisze: Obserwator, Jednota wrocławska jest dość specyficzną grupą jak na unitarian, przez to, że kurczowo trzymają się Biblii i dodatkowo jeszcze w pewnym stopniu nawiązują do tradycji judaistycznej.
Dygała mówił mi, że mają obchodzić Kuczki.

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Obserwator pisze:Jak to zdanie jest wyrwane z kontekstu, to ja jestem ksiądz proboszcz:

"Duch Święty /mowa o obiecanym Pocieszycielu - Jana 14:16/ jest żywą istotą, a nie jakąś nieżywą mocą czy energią /Zach. 4:6/".

Co tu jest niezrozumiałe?
Lepiej poszukaj tego człowieka i zapytaj o jego dawne poglądy.
Widziałem go zdaje się na forum ulica Prosta czy coś podobnego
Z forum Ulicy Prostej z Jednoty kojarzę jedynie Matana z zespołu Pomoc Duchowa. Nie wiem co jest w Twoim liście od członka Jednoty, bo jedno cytowane zdanie niewiele mi mówi. Jestem ciekaw szerszych części listu.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2014, 22:10 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

http://postkat.wordpress.com/2011/10/26 ... -dogmatow/

Pod koniec artykułu w tym linku jest wzmianka o kongregacji z Trojmiasta.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

wit pisze:
Obserwator pisze:Jak to zdanie jest wyrwane z kontekstu, to ja jestem ksiądz proboszcz:

"Duch Święty /mowa o obiecanym Pocieszycielu - Jana 14:16/ jest żywą istotą, a nie jakąś nieżywą mocą czy energią /Zach. 4:6/".

Co tu jest niezrozumiałe?
Lepiej poszukaj tego człowieka i zapytaj o jego dawne poglądy.
Widziałem go zdaje się na forum ulica Prosta czy coś podobnego
Z forum Ulicy Prostej z Jednoty kojarzę jedynie Matana z zespołu Pomoc Duchowa. Nie wiem co jest w Twoim liście od członka Jednoty, bo jedno cytowane zdanie niewiele mi mówi. Jestem ciekaw szerszych części listu.
Co do listu, to opisuje różne ich wierzenia, całe Credo. Nie jest to systematyczny wykład o Duchu Św.
On pisał do mnie tak:

"Prosi Pan o coś w rodzaju "Kim jesteśmy". Jesteśmy Kościołem Bożym..." itd.

Teraz potrzebowałem tylko jedno zdanie o nich napisać w moim artykule pt.
Dlaczego Kościół doprecyzował stwierdzenie o Duchu Świętym w Wyznaniu Wiary

w którym wymieniam różne herezje dotyczące Ducha Św.
Oto one:

Przypominamy to w skrócie. Według nich Duch Święty to:

Montanus;
Apostoł Paweł;
kto inny niż Paraklet;
działanie Boże;
jakiś duch;
wielość;
anioł;
stworzenie;
osoba innej natury niż Ojciec i Syn;
osoba niższa niż Ojciec i Syn;
ta sama osobą co Ojciec i Syn;
ani Bóg ani stworzenie;
sługą i podwładnym Boga.


Napisałem o nich krótko:

Na zakończenie warto dodać, że dziś naukę o Duchu Świętym jako „mocy” czy „sile” mają między innymi Świadkowie Jehowy, a o Duchu Bożym jako o „aniele” miała Jednota Braci Polskich.

Zajmuję się głównie naukami ŚJ oraz katolickimi, więc unitarianizm nie jest mi do niczego potrzebny.
Owszem maiłem taką potrzebę jakiś czas temu, i wtedy kontaktowałem się z Olczykowskim i Purpureusem, gduy pisałem art.:

Preegzystencja Chrystusa (cz. 1)
Preegzystencja Chrystusa (cz. 2)
Preegzystencja Chrystusa (cz. 3)

http://www.piotrandryszczak.pl/polwis.html

edited by wit
Ostatnio zmieniony 30 gru 2014, 22:18 przez Obserwator, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

RN pisze:http://postkat.wordpress.com/2011/10/26 ... -dogmatow/

Pod koniec artykułu w tym linku jest wzmianka o kongregacji z Trojmiasta.
No tak, ale adresu ani kontaktu tam nie ma.
W spisie kościołów ich nie widzę. Tylko Wrocław.
A że dwie czy trzy osoby określają siebie jako kongregacja, to jest śmiechu warte.
To tak jak jest w tej chwili jednoosobowy kościół:

Międzynarodowe Stowarzyszenie Misyjne Adwentystów Dnia Siódmego - Trzecia Część (Wydawnictwo Testimonex)

I też ten człowiek jest już nad grobem.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Waluszko

To jest jedna z osób wymienionych w artykule, związanych z kongregacją trójmiejską.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Obserwator
Posty: 6548
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:25

Post autor: Obserwator »

RN pisze:http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Waluszko

To jest jedna z osób wymienionych w artykule, związanych z kongregacją trójmiejską.
Niestety nie znam człowieka, jako antytrynitarza.
To pewnie taki prywatny sympatyk unitarianizmu jakich jest kilkunastu w Polsce. Oni się często nie zgadzają poglądami. Np. Purpureus i Olczykowski też ze sobą polemizowali.
To jest dla mnie gmatwanina poglądów. A. Wiśniewski też z nimi się nie zgadzał w wielu kwestiach antytrynitarnych.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2014, 21:46 przez Obserwator, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe wyznania i ruchy chrześcijańskie”