Islam a zbawienie

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jyakkudesu

Islam a zbawienie

Post autor: jyakkudesu »

Pozwolcie, ze zapytam tych orientujacych sie w temacie:

Na jakiej zasadzie moze Muzulmanin oczekiwac zbawienia?

lub inaczej:

W jaki sposob moze czlowiek grzeszny dostapic pojednania ze swietym Bogiem w Islamie?

jyakkudesu

neoarche

Post autor: neoarche »

na podstawie stania sie muzułmaninem-co oznacza poddanie się woli Boga

w trakcie zycia trzeba to poddanie wykazywac, poprzez

. Wiara
Nie ma bóstwa oprócz Boga, a Mahomet jest Wysłannikiem Boga. To wyznanie wiary nazywane Szehada jest podstawą Islamu. W języku arabskim pierwsze zdanie brzmi: �La ilaha illa Allah� - nie ma bóstwa prócz Boga; słowo ilah (bóstwo) może odnosić się do wszystkiego, co może być czczone zamiast Boga - bogactwa, władza, namiętności, itp. Natomiast �illa Allah� znaczy oprócz Boga, który jest źródłem wszelkiego Stworzenia. Oznacza to że odrzuca się wiarę we wszelkie fałszywe bóstwa, i wierzy się tylko w Boga Jedynego. Drugie zdanie Szehady brzmi: �Muhammadun rusulu Allah� - Mahomet jest Wysłannikiem Boga. Objawienie Boże zostało nam przekazane za pośrednictwem zwykłego człowieka, takiego jak my sami.

2. Modlitwa
Sala to nazwa modlitw obowiązkowych odmawianych pięć razy dziennie, które łączą wierzącego bezpośrednio z Bogiem. W islamie nie ma hierarchicznej władzy, ani kapłanów. Modlitwę prowadzi wykształcona osoba znająca Koran, wybrana przez wspólnotę. Modlitwy te zawierają m.in. wersety koraniczne i recytowane są w języku arabskim, języku Objawienia, ale osobiste prośby mogą być wypowiadane we własnym języku.

Modlitwy odmawia się o świcie, w południe, po południu, po zachodzie słońca i po zapadnięciu zmroku, oddając w ten sposób rytm całego dnia. Chociaż wspólna modlitwa w meczecie jest najpopularniejsza to jednak muzułmanin może odmawiać modły prawie wszędzie, na polu, w biurze, w fabryce czy na uniwersytecie. Ludzie zwiedzający świat islamu są zadziwieni skupieniem modlitw w dniu powszednim. Nawet Papież, Jan Paweł II podziwia muzułmanów w swojej książce �Przekroczyć Próg Nadziei�. Mówi on:

�Z całym szacunkiem trzeba się odnieść do religijności muzułmanów, nie można nie podziwiać na przykład ich wierności modlitwie. Obraz wyznawcy Allaha, który bez względu na czas i miejsce pada na kolana i pogrąża się w modlitwie pozostaje wzorem dla wyznawców prawdziwego Boga...�
(Jan Paweł II, 1994. Str: 83)

3. Zaka
Jedną z najważniejszych zasad islamu jest wiara, że wszystko należy do Boga a bogactwo jest tylko powierzone człowiekowi. Słowo zaka oznacza �oczyszczenie" i �wzrost." Nasze bogactwo oczyszcza się poprzez jałmużnę dla potrzebujących i, jak w przypadku podcinania roślin, zapewnia to dalszy rozwój. Każdy muzułmanin sam ustala swoją zaka. W większości przypadków jest to coroczna danina w wysokości 2,5 procent posiadanego kapitału.

Pobożna osoba może dać tyle, ile zechce, w sekrecie jako �Sadaka�. Słowo to można przetłumaczyć jako �dobrowolna jałmużna" ale ma ono szersze znaczenie. Prorok powiedział:...nawet powitanie brata z uśmiechem to �Sadaka�.

4. Post
Co roku w miesiącu ramadan wszyscy muzułmanie poszczą od brzasku wiatu do zachodu słońca, powstrzymując się od jedzenia, picia i stosunków seksualnych. Chorzy, starcy lub podróżujący oraz kobiety w ciąży lub karmiące mogą przerwać post i nadrobić opuszczone dni postu w innym miesiącu. Jeśli nie mogą pościć w ogóle, powinni nakarmić biednych za każdy dzień niezachowanego postu. Dzieci zaczynają pościć (i odmawiać modlitwy) od okresu dojrzewania, chociaż wiele z nich zaczyna wcześniej. Mimo że post jest zbawienny dla zdrowia jednak przede wszystkim traktuje się go jako metodę duchowego samooczyszczenia. Poprzez odcięcie się od ziemskich wygód, nawet na krótki okres, poszczący zdobywa się na większe współczucie dla cierpiących głód oraz wzbogaca swe życie duchowe.

5. Pielgrzymka (hadź)
Coroczna pielgrzymka do Mekki - hadź - jest obowiązkowa tylko dla tych, którzy są w stanie ją odbyć pod względem fizycznym i finansowym. Niemniej jednak około dwóch milionów ludzi podróżuje co roku do Mekki ze wszystkich krańców świata, co daje możliwość spotkania się pielgrzymom reprezentującym różne narody i kultury. Chociaż Mekka jest zawsze wypełniona gośćmi, hadżdż rozpoczyna się dwunastego miesiąca w kalendarzu muzułmańskim (który jest księżycowy a nie słoneczny, więc bywa, że hadżdż czy ramadan czasem przypadają latem, czasem zimą). Pielgrzymi noszą specjalną odzież, proste białe szaty niwelujące wszelkie różnice społeczne lub kulturowe, i które podkreślają, że wszyscy są równi wobec Boga.

Obrzędy hadź, wywodzące się jeszcze z czasów Proroka Abrahama, obejmują siedmiokrotne obejście Al-Kaby i siedmiokrotne przejście między wzgórzami As-Safa i Al-Marwa, tak jak uczyniła to Hagar szukając wody. Potem pielgrzymi skupiają się na równinie Arafy i odmawiają modlitwę prosząc Boga o przebaczenie, uważaną niekiedy za zapowiedź Dnia Sądu Ostatecznego.

W poprzednich stuleciach hadź był bardzo trudnym przedsięwzięciem. Współcześnie Arabia Saudyjska zapewnia milionom ludzi wodę, nowoczesny transport i najlepsze warunki sanitarne.

Hadź kończy się Świętem Ofiary, Id al-Adha, połączonym z modłami i wymianą darów w społeczności muzułmańskiej. To święto oraz Id al-Fitr czyli Święto Zakończenia Ramadanu są najważniejszymi w kalendarzu muzułmańskim

sylka

Post autor: sylka »

Jest tylko jedno imię dane ludziom przez ktore mogliby być zbawieni- Jezus Chrystus.

Belizariusz

Post autor: Belizariusz »

Jest tylko jedno imię dane ludziom przez ktore mogliby być zbawieni- Jezus Chrystus.
Który pragnie by WSZYSCY byli zbawieni (1Tm 2, 4 ).
Któż zatem może powiedzieć, ze ludzie którzy o Nim nie słyszeli, bądź też w niewłasciwy sposób została im głoszona Dobra Nowina i dlatego Go nie poznali, beda potępieni?

Tutaj mamy sytuacje patową. My chrześcijanie stanowczo twierdzimy, ze tylko poprzez Jezusa można sie zbawić. Muzułmanie zaś twierdzą, ze tylko Allach zbawia.
Wiara jest łaska dana od Boga......muzułmanie nie zostali obdzieleni łaska wiary w Jezusa. Czy znaczyłoby to, ze Bóg juz w momencie ich poczęcia skazywał ich na wieczne potępienie? Bo wielu jest takich, którzy urodzili sie muzułmanami i takimi umrą. W tej religii od malutkosci zostali wychowani i nie jest łatwo takiego kogos przekonac do przejścia na chrześcijaństwo.

Teraz takie moje przemyślenie....
Skoro Bóg dopuścił powstanie Islamu, a potem dopuścił do tak ogromnego jego rozprzestrzenienia....to musiałoby znaczyć, ze dopuszcza także do potepienia ogromnej rzeszy ludzi, a to kłóciłoby sie ze zdaniem z 1Tm 2, 4

sylka

Post autor: sylka »

Bóg posłał swojego syna po to, aby zbawic cały swiat.
To jest jedyna zbawienia dla ludzkosci. Nie ma odpuszczenia grzechów poza ofiara Jezus Chrystusa. Tylko Jego krew oczyszcza nas calkowicie z grzechów. Tylko w Nim możemy byc pojednani z Bogiem. Tylko w Nim mamy nowe zycie.
To jst dobra nowina, ze nie musimy zyc w strachu, ale cieszyć sie miłością naszego Boga Ojca w niebie i stać się jego dziecmi w Jezusie Chrystusie.

Wszyscy muzulmanie są w niewoli strachu, nie znają prawdziwego Boga, Koran nie opisuje prawdziwego Boga Stwórcy.

Jesli ty korzystasz z daru wolności w Jezusie Chrystusie dlaczego chcesz pozbawic tego muzulman?
Bóg chce ich uwolnić od wszelkiego ciężaru grzechu, strachu, nienawisci.
To jest mozliwe tylko w Jezusie Chrystusie.
Jesli ty cieszysz się Bożą łaską w Nim, to dalczego odmawiasz tego muzulmanom?

Jedż i głoś im zbawienie i wolnośc w Chrystusie Jezusie !!!!!

" Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony. Jakże więc mieli wzywać Tego, w którego nie uwierzyli? Jakże mieli uwierzyć w Tego, którego nie słyszeli? Jakże mieli usłyszeć, gdy im nikt nie głosił? Jakże mogliby im głosić, jeśliby nie zostali posłani? Jak to jest napisane: Jak piękne stopy tych, którzy zwiastują dobrą nowinę! " Rzym 10:13-15

" I rzekł do nich: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony " Mark 16:15,16

neoarche

Post autor: neoarche »

sylka
ale jyakkedesu chodziło chyba o to, jak wg religii muzułmanskiej muzułmanie sie zbawiają

wiadomo, ze zbawienie jest tylko w Chrystusie i zaden człwiek nie bedzie zbawiony przez demona-Allacha, czy tez opetanego człowieka-mahometa

sylka

Post autor: sylka »

jyakkudesu pisze: W jaki sposob moze czlowiek grzeszny dostapic pojednania ze swietym Bogiem w Islamie?

jyakkudesu
W sumie o co ci chodzi Jacek?

Czy twierdzisz , ze muzulmanin może być pojednany z Bogiem i zyć na wieki nie przyjmując ofiary Pana Jezusa?

jyakkudesu

Post autor: jyakkudesu »

Nie Sylko. Po prostu chcialem wiedziec czy maja jakakolwiek nadzieje zbawienia wedlug swoich wierzen. Innej drogi pojednania z Bogiem niz Chrystus oczywiscie nie ma. Osobiscie sadze, ze Bog uzywa Islamu do Swoich celow, tak jak to kiedys mial uzytek i dla Amalekow. Nie jest tez niesprawiedliwy aby szansy zbawienia im nie dac. Dlatego mysle, ze sprawa kluczowa jest to co dokladnie odbedzie sie w Dniu, czy raczej epoce nazwanej Sadem. Nie sadze, ze to co powiedzial Belizariusz i 1Tm 2, 4 sie nawzajem wykluczaly.

pozdrowienia,

jyakkudesu

sylka

Post autor: sylka »

W islamie dylematem jest - czy pojdziesz do raju czy do piekla.
Terminu zbawienie - raczej sie nie uzywa.
W islamie wszystko jest - Insza Allah - jak Bog zechce.
To samo dotyczy czy pojdziesz do raju czy do piekla - Insza Allah.
Jak ci Allah nie wybaczy to biada tobie.....

Ale , jesli wysadzisz sie w powietrze zabijajac jak najwiecej Zydów - to juz jestes w raju, i beda sluzyc ci tam 72 hurysy ( czyli panienki ).
Zawsze zastanawiałam sie, kto bedzie sluzył kobiecie, ktora wysadzi sie w powietrze w imie Allaha....... :roll:

Zdarzają sie imamowie mający co do samobójczych ataków odmienne zdanie, ale jakże słabo i cicho słyszalny jest ich głos...... Zresztą zazwyczaj dodają, ze takie osoby zabijały sie w dobrej wierze, więc Allah im wybaczy.....

belizariusz

Post autor: belizariusz »

Ale , jesli wysadzisz sie w powietrze zabijajac jak najwiecej Zydów - to juz jestes w raju, i beda sluzyc ci tam 72 hurysy
Mówisz o skrajnych ortodoksach...fanatykach muzułmańskich.

No cóz, chrześcijaństwo takze nie jest bez winy w tym względzie. Niejednokrotnie w "Imie Chrystusa" mordowano setki ludzi.
Nie chce tutaj nikogo usprawiedliwiac, bo wszelki mord jest złem, a krew niewinnych woła o pomstę do nieba.
Chce jednak tutaj uświadomic nam chrześcijanom, ze ideałami nie jesteśmy.


Zdarzają sie imamowie mający co do samobójczych ataków odmienne zdanie, ale jakże słabo i cicho słyszalny jest ich głos......
Dlaczego jest słąbo słyszalny? Z prostego względu......ZŁO jest poczytniejszym towarem i ludzie chętniej kupuja gazety "lub czasopisma" by czytac o tej złej stronie.
Dobro nie jest medialne....dlatego głosy tych wielu dobrych nikna w krzykach tych nielicznych złych.

Jesli ty korzystasz z daru wolności w Jezusie Chrystusie dlaczego chcesz pozbawic tego muzulman?
Bóg chce ich uwolnić od wszelkiego ciężaru grzechu, strachu, nienawisci.
To jest mozliwe tylko w Jezusie Chrystusie.
Jesli ty cieszysz się Bożą łaską w Nim, to dalczego odmawiasz tego muzulmanom?
Nikogo niczego nie chce pozbawiać. Bo nie ja jestem tym co rozdaje łaske wiary i nie ja ja moge rozdzielac według własnego widzimisie.

Jedż i głoś im zbawienie i wolnośc w Chrystusie Jezusie !!!!!
Rozmawiałas kiedykolwiek z prawdziwym muzułmaninem? Nie tymi co z chrzescijaństwa przeszli na Islam...ale z tymi co sie w Islamie urodzili.
Ja miałem to "szczęscie" i stwierdziłem, ze kiepski ze mnie misjonarz, a oni nie byli fanatykami. Tylko zwykłymi uczciwymi i zyjacymi w zgodzie muzułmanami w dodatku potepiającymi wszelkie zamachy.

To nie jest tak proste jak myslisz, ze na świecie sa źli muzulmanie i dobrzy chrześcijanie...tak nie jest. Tak tylko twierdza tandetni dziennikarze goniący za swoimi "piecioma minutami"

chico25

Post autor: chico25 »

Wszyscy czy to crześcijanie czy muzułmanie czy ateisci czy ludzie ktorzy pomarli jeszcze przed Chrystusem beda sadzeni przez Jezusa - i beda mogli byc zbawieni wlasnie przez Jego imie - to ze ktos jest np muzułmanem i nie wierzy w Jego Boskosc nie przeszkadza zeby był przez niego sadzony i ewentualnie zbawiony. Jezeli jest inaczej wówczas musiebilysmy stwierdzic. ze wszyscy zydzi, wszyscy zyjacy przed Jezusem itd nie dostapia zbawienia. Z drugiej strony nalezy pamietac co mowil Jezus - nie wszyscy ktorzy beda mowic do Niego Panie, Panie beda zbawieni! Wynika z tego, ze wazne jest co ma czlowiek w sercu a to czy czlowiek nazywa swojego Boga Allah, Jezus czy Jehowa jest juz rzecza ... no wlasnie ale to juz temat na inny wpis...

andrzej

Post autor: andrzej »

No i racja. Jednak o ile nie zajdzie akt łaski wątpię by grzeszni dostąpili Boga -ale grzeszni nie wedle ludzkich osądów.

chico25

Post autor: chico25 »

goda! ale ja mam w mysli slowa Jezusa ze wielu pierwszych bedzie ostatnimi ... i ostatnich pierwszymi ! rozumiem je doslownie - wielu z tych ktorych uwazamy za "bliskich Bogu" nie wejda do Krolestwa Niebieskiego ...ale to juz temat na zupelnie inny wpis...

hudhud70
Posty: 155
Rejestracja: 27 lip 2009, 19:03

niusy

Post autor: hudhud70 »

gdzie ty sylka wyczytałaś ze jak muzułmanin wysadzi iluś tam albo zabije niewiernych to idzie do raju ? co za brednie wypisujesz? wiesz już sporo lat jestem muzułmaninem ale czegoś takiego nie słyszałem żeby jakiś imam tak głosił pleciesz bzdury i podsycasz nienawiść a nie znasz w ogóle islamu gdzieś coś przeczytasz przekręcisz i wypaczysz na swoja modłę niedawno było w meczecie spotkanie pewna chrześcijanka podawała jakieś niusy .... które wyczytała na internecie ze coś tam gdzieś .

a co do Jezusa i zbawienie przez niego ,,,,,tak się składa że znam dosyć dobrze Biblie twierdzisz że będziesz zbawiona przez Jezusa bo on zbawił was na krzyżu a ja twierdze że nie dokładnie czytasz

wtedy powiem byłem głodny a nie nakarmiliście mnie ... byłem nagi a nie odzialiście mnie byłem......a oni odpowiedzą Panie kiedy widzieliśmy cię nagim głodnym...itp odpowie im .....idźcie precz odemnie wszyscy co czyniliście nieprawość ....cokolwiek uczyniliście jednemu z tych którzy wierzą we..... mnie uczyniliście ..... Ewangelia

w Koranie jest jeszcze jeden powód dla którego Jezus wyprze sie swoich czcicieli Bóg go zapyta czy nakazał ludziom..... aby go czcili (Jezusa) wtedy on wyprze się tego..



muszę powiedzieć ze przeczytałem na tym forum tez sporo mądrych postów niestety twoje do tej grupy sie nie zaliczają natomiast głos belzariusza jak najbardziej :->
hudhud

Wybrany
Posty: 45
Rejestracja: 15 sie 2012, 10:53
Kontakt:

Re: Islam a zbawienie

Post autor: Wybrany »

jyakkudesu pisze:Pozwolcie, ze zapytam tych orientujacych sie w temacie:

Na jakiej zasadzie moze Muzulmanin oczekiwac zbawienia?

lub inaczej:

W jaki sposob moze czlowiek grzeszny dostapic pojednania ze swietym Bogiem w Islamie?

jyakkudesu

http://www.youtube.com/watch?v=ghUyZnXb ... sults_main

ODPOWIEDZ

Wróć do „Islam”