Islam trochę inaczej

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bariel
Posty: 675
Rejestracja: 10 sie 2012, 13:23

Post autor: Bariel »

ginajka pisze:Tracja, Persja, Babilon, Egipt, Indie etc etc - to a propos greków
Poniekąd racja, ale jak już pisałem, Grecy potrafili twórczo rozwinąć przejętą wiedzę, gorzej było tylko z praktycznym jej wykorzystaniem.
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Prawda jest taka że każda kultura asymiluje inne. Rzymianie dużo wzięli od Greków (chociażby religię), Grecy zaczerpnęli co nieco z Egiptu. Egipt czerpał z Mezopotamii... i tak od zarania dziejów wśród cywilizacji, które miały ze sobą kontakt.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

UntilIDie
Posty: 69
Rejestracja: 24 cze 2012, 1:55

Post autor: UntilIDie »

A Sumerowie od kosmitów :)
„Więc kimże w końcu jesteś?-Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”

Awatar użytkownika
Bariel
Posty: 675
Rejestracja: 10 sie 2012, 13:23

Post autor: Bariel »

Wzajemne zapożyczenia oczywiście jak najbardziej zachodzą, ale tylko do pewnego stopnia. Czym innym jest bowiem bierne przyswajanie obcych wzorców, a czym innym umiejętność ich wykorzystania i dalszego rozwinięcia. Do tego drugiego na szerszą skalę zdolna była dopiero romańsko-germańska Europa średniowieczna, która mimo najazdów Arabów i Wikingów potrafiła podźwignąć się z wieków ciemnych i wkroczyć na drogę ciągłego rozwoju.
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Są i takie teorie ;-) I to wcale niegłupie. No ale to nie ten temat.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

UntilIDie
Posty: 69
Rejestracja: 24 cze 2012, 1:55

Post autor: UntilIDie »

A ja czytałem kiedyś tam coś tam, że renesans wiele nie przyniósł, dopiero barok wpłynął na rozwój takich nauk jak fizyka, chemia, biologia itp. itd. No humanizm i trochę zmienił światopogląd nie mówię że nic, ale pod względem nauk przyrodniczych to dopiero epoka baroku, a potem rzecz jasna oświecenia, czyli iluminacja ;p
„Więc kimże w końcu jesteś?-Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”

Awatar użytkownika
Bariel
Posty: 675
Rejestracja: 10 sie 2012, 13:23

Post autor: Bariel »

Ano jednak zmiany mentalne w renesansie to byłą podstawa przyszłej dominacji Europy. Np. bez protestanckiego etosu pracy i ideału bogacza-człowieka sukcesu nie byłby możliwy kapitalizmu.
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)

ginajka
Posty: 20
Rejestracja: 17 sie 2012, 17:14

Post autor: ginajka »

Bariel pisze: Np. bez protestanckiego etosu pracy i ideału bogacza-człowieka sukcesu nie byłby możliwy kapitalizmu.
Bariel dałeś czadu z tym ideałem bogacza-człowieka sukcesu i jego kapitalizmem.
Nie mam pojęcia jakie wartości wyznajesz?!

Awatar użytkownika
Bariel
Posty: 675
Rejestracja: 10 sie 2012, 13:23

Post autor: Bariel »

ginajka pisze:Bariel dałeś czadu z tym ideałem bogacza-człowieka sukcesu i jego kapitalizmem.
Nie mam pojęcia jakie wartości wyznajesz?!
Ale o co chodzi? Prywatnie blisko mi do (umiarkowanej) lewicy, przy czym uważam, że kapitalizm kiedyś to też był znaczny postęp w stosunku do feudalizmu.
Poza tym protestancki wzorzec człowieka skromnego, a pracowitego i bogatego to również coś nowego w stosunku do np. bogaczy późnego średniowiecza, których majątek był uważany za rzecz wstydliwą, by nie powiedzieć - grzeszną.
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)

ginajka
Posty: 20
Rejestracja: 17 sie 2012, 17:14

Post autor: ginajka »

Właściwie to chyba masz racje, tylko to tak dziwnie zabrzmiało.

Bo świat jest taki niesprawiedliwy!

UntilIDie
Posty: 69
Rejestracja: 24 cze 2012, 1:55

Post autor: UntilIDie »

Znaczy się mi się wydaje że Kalwin zastosował myk taki o predestynacji. jeśli wierzysz zostaniesz bodajże kalwinistą, oraz zostaniesz zbawiony. Wydaje mi się że to na jedno wychodzi.
"Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego"
Mi się wydaje, że ludzie tak sobie wmawiają, że jest bardzo bogaty, ale dorobił się wielkiej fortuny, jest dobry szczery itp., ale tak szczerze to raczej bogaci ludzie tacy święci nie są, no chyba że zdarzy się cud, a w te nie wierze
„Więc kimże w końcu jesteś?-Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”

Awatar użytkownika
Bariel
Posty: 675
Rejestracja: 10 sie 2012, 13:23

Post autor: Bariel »

UntilIDie pisze:Znaczy się mi się wydaje że Kalwin zastosował myk taki o predestynacji. jeśli wierzysz zostaniesz bodajże kalwinistą, oraz zostaniesz zbawiony. Wydaje mi się że to na jedno wychodzi.
Zupełnie błędnie pojmujesz myśl Kalwina.
bogaci ludzie tacy święci nie są, no chyba że zdarzy się cud, a w te nie wierze
Ewangelicyzm promował bogacenie się, ale tylko poprzez własną, uczciwą pracę.
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

ShadowLady86 pisze:Prawda jest taka że każda kultura asymiluje inne. Rzymianie dużo wzięli od Greków (chociażby religię), Grecy zaczerpnęli co nieco z Egiptu. Egipt czerpał z Mezopotamii... i tak od zarania dziejów wśród cywilizacji, które miały ze sobą kontakt.
Platon z Indii czerpał całymi garściami
czemu więc chrześcijanom się zarzuca, że fakty z Biblii, czy życia i nauki Jezusa ubierali w pojęcia zaczerpnięte z filozofii greckiej? - żydzi nie mieli swojej filozofii ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

i to też świadczy o tym, że jakoś ich Allah ich wcale nie osłania !

_________________________________

ODPOWIEDZ

Wróć do „Islam”