Biblia a Islam

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Biblia a Islam

Post autor: tom68 »

Biblia a Islam

W Nowym Testamencie apostol Pawel napisal: „A jesli jestescie Chrystusowi, tedy jestescie potomkami Abrahama wedlug obietnicy”1. „W nim nie ma Zyda ani Greka, albowiem wy wszyscy jedno jestescie w Jezusie Chrystusie”2. Z tych powodow jestem przekonany, ze obietnice dane Abrahamowi, odnoszace sie do jego potomstwa, obejmuja takze potomkow jego syna Ismaela oraz dzieci zrodzone z trzeciej zony Abrahama — Ketury. Okresla sie ich razem jako dzieci „kraju wschodniego”3. Dali oni poczatek plemionom arabskim.


Niezawodne obietnice

Obietnice Boze sa pewne. „A gdy Abram mial dziewiecdziesiat dziewiec lat ukazal sie Pan Abramowi i rzekl do niego: Jam jest Bog Wszechmogacy, trwaj w spolecznosci ze mna, i badz doskonaly. Ustanowie bowiem przymierze miedzy mna a toba i dam ci bardzo liczne potomstwo: staniesz sie ojcem wielu narodow. Nie bedziesz juz odtad nazywal sie Abram, lecz imie twoje bedzie Abraham, gdyz ustanowilem cie ojcem mnostwa narodow. Rozmnoze wiec ciebie nad miare i wywiode z ciebie narody, i krolowie pochodzic beda od ciebie. I ustanowie przymierze moje miedzy mna a toba, i potomkami twoimi po tobie wedlug pokolen ich jako przymierze wieczne, abym byl Bogiem twoim i potomstwa twego po tobie”4. Blogoslawienstwa te nie dotyczyly tylko potomkow Izaaka, syna Abrahama i Sary. Kolejna obietnica jest takze godna uwagi, gdyz dotyczy Ismaela, syna Abrahama i niewolnicy Hagar: „Co do Ismaela wysluchalem cie: oto blogoslawie mu i rozplenie go, i rozmnoze go nad miare. Zrodzi on dwunastu ksiazat i uczynie z niego wielki narod”5.
Historia wyznawcow islamu rozpoczyna sie wiec od patriarchy Abrahama, poprzez potomkow Ismaela i pozostalych synow Abrahama zrodzonych z Ketury, okreslanych jako „ludy wschodnie”, zamieszkujacych tereny na wschod od Egiptu lezace w centralnej i poludniowej Arabii6. To od nich wywodza sie plemiona arabskie. Mahomet, zalozyciel islamu, wywodzil swoja linie genealogiczna od Nebajota, najstarszego syna Ismaela7. Prawdopodobnie nie bylo to pragnieniem Hagar, aby wspolzyc ze swoim panem Abrahamem i urodzic mu obiecanego syna. Spelnila po prostu zyczenie swojego pana i swojej pani Sary, wtedy jeszcze bezplodnej. W konsekwencji, gdy pozniej Sarze urodzil sie jednak syn Izaak, dwoch synow obietnicy, Ismael i Izaak, ubiegalo sie o dziedzictwo i blogoslawienstwo ich ojca Abrahama. Wplywajac na Hagar, by zaszla w ciaze i urodzila Ismaela, Abraham i Sara wykazali sie niewiara w Boza obietnice, ze doczekaja sie w koncu wlasnego potomka.
Choc Ismael nie byl obiecanym dzieckiem, to jednak „dzieci Wschodu” zostaly wlaczone w Boze blogoslawienstwo, ktore Bog wypowiedzial nad Abrahamem. Bog, ktory zna „koniec na poczatku”8, podkresla, ze wszystkie Jego obietnice beda dotrzymane. W Slowie Bozym czytamy: „Potem wyprowadzil go na dwor i rzekl: „Spojrz ku niebu i policz gwiazdy, jesli mozesz je policzyc! I rzekl do niego: Tak liczne bedzie potomstwo twoje”9.
Oczywiscie jest dzisiaj wiele dzieci Izaaka rozproszonych po calym swiecie10. Tylko niewielka czesc z nich mieszka na terenie Kanaanu (Palestyny). Lecz co z dziecmi Ismaela i innych synow Abrahama? Wierze, ze Boze obietnice odnosza sie do wszystkich potomkow Abrahama, wlaczajac w to potomstwo Ismaela i dzieci zrodzone z Ketury. Bog, zawierajac przymierze z Abrahamem, powiedzial: „Potomstwu twemu daje te ziemie, od rzeki egipskiej az do wielkiej rzeki Eufrat”11. Sa to ziemie, na ktorych mieszkaja potomkowie Izaaka, ale takze wspomniane „ludy Wschodu”, wlaczone w obietnice zlozone Abrahamowi.
W 16. rozdziale starotestamentowej Ksiegi Rodzaju sprawozdano, jak wobec faktu braku potomstwa Sara dala mezowi Egipcjanke Hagar jako zone. Ta, gdy zaszla w ciaze, wzgardzila swoja pania. Gdy zas Sara sprobowala ja upokorzyc, uciekla od niej12. Jednak Hagar nie zostala pozostawiona wlasnemu losowi „i znalazl ja aniol Panski (...) na pustyni (...) i rzekl: Hagar, niewolnico Saraj, skad przychodzisz i dokad idziesz? A ona odpowiedziala: Ucieklam przed pania moja Saraj. Na to rzekl do niej aniol Panski: Wroc do swojej pani i oddaj sie pod jej wladze”13. Aniol Panski obiecal Hagar: „Rozmnoze bardzo potomstwo twoje, tak iz z powodu mnogosci nie bedzie go mozna policzyc”14. Ta obietnica jest ciagle wazna. Nadto rzekl do niej aniol Panski: „Oto poczelas i urodzisz syna, i nazwiesz go Ismael, bo Pan uslyszal o niedoli twojej”15.
Aniol Panski to w Starym Testamencie jeden z tytulow Boga Stworcy; wyraznie wskazuja na to slowa: „I nazwala Pana, ktory mowil do niej: Tys Bog, ktory mnie widzi, bo mowila: Wszak ogladalam tutaj tego, ktory mnie widzi. Dlatego nazwano te studnie Studnia Zyjacego, ktory mnie widzi”16. To byl ten sam Bog, ktory skladal obietnice Abrahamowi i jego potomkom.


Charakter praojca Arabow

W zyciu Ismaela mozemy zauwazyc dwie strony, pozytywna i negatywna. Ta pozytywna zwiazana jest z nadaniem imienia Ismael, co oznacza „Pan widzi”, a takze wspolnym z Izaakiem pochowaniem ich ojca Abrahama17. Chyba tylko to jedno zrobili w zgodzie.
Ale jest tez druga strona zycia Ismaela, negatywna, widoczna w nastepujacej proroczej zapowiedzi: „Bedzie to czlowiek dziki, reka jego bedzie przeciwko wszystkim, a reka wszystkich bedzie przeciwko niemu, i bedzie nastawal na wszystkich pobratymcow swoich”18.
Te dwie strony charakteru Ismaela znajduja do dzis odbicie w jego arabskich potomkach, wspolczesnych wyznawcach islamu. Jedna strona to Bog, ktory widzi, a druga strona to gwaltowne emocje, przemoc, terroryzm i ekstremizm.
Paradoks tej wyjatkowej sytuacji, polega na tym, ze dzieje sie to w rejonie swiata, ktory Bog pragnal uczynic miejscem pokoju. Tymczasem miejsce to stalo sie ogniskiem wojen, krucjat i pogromow. I choc jest to tez miejsce narodzenia trzech wielkich religii monoteistycznych: judaizmu, chrzescijanstwa, islamu, to te ciagle wojny toczone miedzy ich wyznawcami sa zaprzeczeniem wyznawanego przez nich Boga milosci i braterstwa.
Niestety ta nienawisc rozlewa sie dzisiaj poza Palestyne i Bliski Wschod. Ani wojny, ani zadne dyplomatyczne pokojowe dazenia nie sa w stanie pogodzic zagniewanych synow Abrahama. Konflikt ten rozpoczal sie okolo czterech tysiecy lat temu w domu Abrahama, kiedy Ismael i Hagar musieli go opuscic19.


Pojednanie

Pojednanie moze byc osiagniete przez uznanie zbawczego dziela dalekiego potomka Abrahama — Jezusa z Nazaretu. Choc malo sie o tym mowi, to wielu wyznawcow islamu porzuca swoja religie i przyjmuje Jezusa jako swego Zbawiciela i majacego powrocic Krola krolow i Pana panow.
Jezus Chrystus jako pewny znak swego przyjscia zapowiedzial: „I bedzie gloszona ta ewangelia o Krolestwie po calej ziemi na swiadectwo wszystkim narodom, i wtedy przyjdzie koniec”20. Wsrod tych narodow, ktore przyjma Jezusa jako Zbawiciela, bedzie wielu pochodzacych z „ludow Wschodu”. O tym swiadcza slowa z Ksiegi Apokalipsy, fragment ostatniego oredzia do tego swiata: „I widzialem innego aniola, lecacego przez srodek nieba, ktory mial ewangelie wieczna, aby ja zwiastowal mieszkancom ziemi i wszystkim narodom, i plemionom, i jezykom, i ludom”21. Od tego poselstwa rozjasni sie cala ziemia22. A to oznacza, ze rowniez te jej obszary, ktore czesto sa jeszcze zamkniete dla gloszenia ewangelii, w tym tereny zamieszkale przez wyznawcow islamu.


pastor Wladyslaw Polok


1 J 3,29. 2 J 3,28. 3 Rdz 25,1-6. 4 Rdz 17,1-7. 5 Rdz 17,20. 6 Rdz 25,18. 7 Zob. Rdz 25,13. 8 Iz 41,26; Jr 28,9. 9 Rdz 15,5. 10 Zob. Pwt 28,64-67. 11 Rdz 15,18. 12 Rdz 16,1-6.
13 Rdz 16,7-9. 14 Rdz 16,10. 15 Rdz 16,11.
16 Rdz 16,13-14. 17 Rdz 25,7-10. 18 Rdz 16,12. 19 Rdz 21,9-21. 20 Mt 24,14. 21 Ap 14,6. 22 Ap 18,1.

Miesiecznik Znaki Czasu Pazdziernik 2012 r.
tom68

amaculatio
Posty: 122
Rejestracja: 29 kwie 2012, 17:17

Post autor: amaculatio »

Trzeba nadmienić, że Koran i Biblia są ze sobą niekompatybilne.

Na przykład:
- Biblia podaje, że to Aaron rzucił laskę, która zmieniła się w węża, a w Koranie - Mojżesz
- W Biblii Mojżesza ratuje córka faraona, a w Koranie - żona
27:9 O Mojżeszu! Zaprawdę, Jam jest Bóg, Potężny, Mądry!
27:10 Rzuć twoją laskę!" A kiedy zobaczył, iż ona wije się jak wąż, odwrócił się plecami i nie mógł zrobić kroku. "O Mojżeszu! Nie bój się! Nie boją się przecież posłańcy w Mojej obecności.
W Koranie słowo "wąż" pojawia się 5 razy i zawsze związane jest z laską rzuconą przez Mojżesza. Nie z szatanem. Popularna kaligrafia wyrazu "Allah" w znacznym stopniu przypomina węża. Inne słowo, które w Koranie pojawia się 5 razy, to "fasajadoo" (فَسَجَدُوا), oznaczające dosłownie "pokłonili się". Jest ono zawsze użyte w odniesieniu do aniołów, którzy wykonali rozkaz Allaha dotyczący pokłonienia się Adamowi (lub okazania mu posłuszeństwa). Iblis się nie pokłonił pierwszemu człowiekowi i stał się niewiernym. Słowo "fasajadoo" pochodzi z tego samego rdzenia, co masjid (meczet). Werset 2:34 jest bardzo ciekawy:

2:34 A kiedy powiedzieliśmy do aniołów: "Oddajcie pokłon Adamowi!", oni oddali pokłon, z wyjątkiem Iblisa. On odmówił, wbił się w pychę i znalazł się wśród niewiernych.

Ktoś wydaje rozkaz aniołom, mówiąc w liczbie mnogiej. Stworzenie Adama jest przez muzułmanów uznawane za większy cud niż poczęcie Jezusa. Po raz pierwszy słowo "pokłon" pojawiło się w surze 2, ajacie 34 i dotyczyło Adama, nie Allaha.
وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُوا لِأدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْلِيسَ أَبَى وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ
Wa 'Idh Qulnā Lilmalā'ikati Asjudū Li'dama Fasajadū 'Illā 'Iblīsa 'Abá Wa Astakbara Wa Kāna Mina Al-Kāfirīna
And (remember) when We said to the angels: "Prostrate yourselves before Adam.". And they prostrated except Iblīs (Satan), he refused and was proud and was one of the disbelievers (disobedient to Allāh). (Al-Baqarah 2:34)
"Prostrate" jest używane w języku angielskim na oznaczenie pokłonu, ale prostracja w języku polskim oznacza leżenie krzyżem lub wyczerpanie, nie pokłony wykonywane przez muzułmanów.

Obrazek

Prostracja jest oznaczona numerem 6.

7:179 Stworzyliśmy dla Gehenny wielu spośród dżinów i ludzi: oni mają serca, którymi nie pojmują; oni mają oczy, którymi nie widzą; Oni mają uszy, którymi nie słyszą! Oni są podobni do bydła, a nawet jeszcze bardziej zabłąkani! Tacy są całkowicie beztroscy!

Ten werset brzmi wyjątkowo niepokojąco. Jeżeli autor nie miał na celu przenośni, to bardzo obraził Miłość, sugerując lapsarianizm - doktrynę, według której Bóg jest autorem grzechu. Na dodatek stwarzać mieli "My", a nie jedna osoba.

amaculatio
Posty: 122
Rejestracja: 29 kwie 2012, 17:17

Post autor: amaculatio »

Większość ludzi uznających Biblię to Trynitarianie. Większość ludzi uznających Koran (jeśli nie wszyscy) to unitarianie.

A to wcale nie jest takie dziwne... Okazuje się, że hebrajski tekst Biblii jest pełen odniesień do wieloosobowości Jedynego Boga! Zdecydowana większość z tych dowodów została zatarta przy tłumaczeniu. Już samo słowo "Elohim" jest w liczbie mnogiej.

Koh 12,1: 1
Pomnij jednak na Stwórcę swego w dniach swej młodości,
zanim jeszcze nadejdą dni niedoli
i przyjdą lata, o których powiesz:
«Nie mam w nich upodobania»;
W oryginale są "Stwórcy". W polskim tłumaczeniu Koranu pojawiają się "Stworzyciele".
4. Ecclesiastes 12:1 tells us ... ("Remember now your Creators"). The word ... ("Creators") is a masculine plural participle (męski imiesłów w liczbie mnogiej).
Ps 149,2:
Let Israel be glad in his Maker; Let the sons of Zion rejoice in their King.
2 Niech Izrael się cieszy swym Stwórcą,
niech synowie Syjonu radują się swym Królem.
David uses the masculine plural b`osay "Makers" to refer to the God of Israel. What Unitarian would ever speak of God as his "Makers"? Only Trinitarians do this.
Dawid użył formy liczby mnogiej "Stwórcy" w odniesieniu do Boga Izraela. Czy unitarianie kiedykolwiek powiedzieliby o swoim Bogu jako Stwórcach? Tylko trynitarianie tak robią (nawet Koran - 56:59)

Nawet katolicka Wulgata zastosowała liczbę pojedynczą w Hi 35,10:
10 sed nemo dixit: “Ubi est Deus, qui fecit me,
qui dedit carmina in nocte,
10, ale nikt nie powiedział, "Gdzie jest Bóg, który mnie stworzył,
który daje piosenki w nocy,
2. Job 35:10 refers to God as the "Makers" of mankind. The word `sa (Makers) is a plural participle of `asah.

Ks. Hioba 35:10 odnosi się do Boga jako Stwórców ludzkości. Słowo 'sa (Stwórcy) jest formą mnogą imiesłowu od 'asah
http://answering-islam.org/Trinity/morey7.html

http://www.hebrew4christians.com/Names_ ... inity.html

Hebrajska Biblia to wielkie źródło monopluralizmu. Nawet odpowiednio zinterpretowany Koran mógłby nim być.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Biblia a Koran ....

Post autor: tom68 »

Witam !
Mozna powiedziec ze Biblia to slowa prorokow a Koran to tradycje odp przez potomkow Ismaela czyli Arabow co ciekawe Biblia i Koran mowia np ze trzeba swiecic sobote choc muzulmanie na podstawie tradycji swieca piatek tak ja wielu chrzescijan niedziele poza tym nie wiemy jaki Koran byl prawdziwy bo byly rozne wersje z ktory jest dzis najbardziej tylko jedna , pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

amaculatio pisze:Już samo słowo "Elohim" jest w liczbie mnogiej.
ech :-/ http://bibliaslowoboze.blogspot.com/201 ... rojcy.html proszę :-)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Biblia a islam

Post autor: tom68 »

Witam !
Elohim ma rozne znaczenia w Biblii ale mozna je np tlumaczyc jako trzy w jednym stad miedzy innymi forma jednego Boga w trzech osobach w chrzescijanstwie pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

amaculatio
Posty: 122
Rejestracja: 29 kwie 2012, 17:17

Post autor: amaculatio »

Elohim daje bardzo mocną podstawę do trynitaryzmu.

"Uczyńmy człowieka na Nasz obraz i podobieństwo" może i jeszcze większą.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Biblia i Islam

Post autor: tom68 »

Witam !
To prawda ze Elohim to mocy argument ze Bog jest Trojjedyny i o tym mowi nam ST i NT wiadomo ze zarowno zydowska jak islamska koncepcja Boga powstawala w opozycji do chrzescijanskiej nauki o Bogu pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Re: Biblia i Islam

Post autor: Jachu »

tom68 pisze:Witam !
To prawda ze Elohim to mocy argument ze Bog jest Trojjedyny i o tym mowi nam ST i NT wiadomo ze zarowno zydowska jak islamska koncepcja Boga powstawala w opozycji do chrzescijanskiej nauki o Bogu pozdrawiam ! Tomasz G
W żadnej opozycji. Chrześcijaństwo w swojej masie tez optuje za trójcą.
A Elohim?

Przeanalizujcie. 1Mojż. 16:4-14

(6) Abram rzekł do Saraj: Przecież niewolnica twoja jest w twojej mocy: postąp z nią, jak będziesz uważała za dobre. Saraj upokorzyła Hagar; wtedy Hagar od niej uciekła. (7) Anioł Pański znalazł Hagar na pustyni u źródła przy drodze wiodącej do Szur (8) i zapytał: Hagar, niewolnico Saraj, skąd przyszłaś i dokąd idziesz? A ona odpowiedziała: Uciekłam od mojej pani, Saraj. (9) Wtedy Anioł Pański rzekł do niej: Wróć do twej pani i pokornie poddaj się pod jej władzę. (10) Po czym Anioł Pański oznajmił: Rozmnożę twoje potomstwo tak bardzo, że nie będzie można go policzyć. (11) I mówił: Jesteś brzemienna i urodzisz syna, któremu dasz imię Izmael, bo słyszał Pan, gdy byłaś upokorzona. (12) A będzie to człowiek dziki jak onager: będzie on walczył przeciwko wszystkim i wszyscy - przeciwko niemu; będzie on utrapieniem swych pobratymców. (13) Hagar nazwała Pana przemawiającego do niej Tyś Bóg widzialny, bo mówiła: Wszak tu widziałam Widzącego mnie, a jestem żywa. (14) Dlatego tę studnię nazwano "Studnią Lachaj-Roj". - Jest to ta, która znajduje się pomiędzy Kadesz i Bered.

A Biblia mówi wyraźnie: Boga nikt nigdy nie widział

(20) I rzekł: Nie będziesz mógł widzieć oblicza mego; bo nie ujrzy mię człowiek, aby żyw został. (21) I rzekł Pan: Oto, miejsce u mnie, a staniesz na opoce. (22) A gdy przechodzić będzie chwała moja, tedy cię postawię w rozpadlinie opoki, i zakryję cię dłonią moją, póki nie przejdę. (23) Potem odejmę dłoń moję, i ujrzysz tył mój; ale twarz moja nie będzie widziana.

(Ks. Wyjścia 33:20-23, Biblia Gdańska)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

amaculatio
Posty: 122
Rejestracja: 29 kwie 2012, 17:17

Liczby a Koran

Post autor: amaculatio »

Kiedy nie było jeszcze Wcielenia, doktryny trynitarnej nie było. Wiara Żydów przed Chrystusem nie mogła być w opozycji do Trójcy.

I jeszcze ciekawostka związana z biblijną liczbą 666.

Tytuł 36 rozdziału Koranu czyta się "Ja Sin" (są to dwie arabskie litery), co można przetłumaczyć po arabsku jako "O (księżycowy boże) Sinie!". Jest też podobne wyrażenie "Ya Allah" (O Allahu!)

Co oznaczają słowa Ya Sin w najpopularniejszym obecnie języku ogólnoświatowym?

Ya - ty, tak

Sin - grzech

http://en.wiktionary.org/wiki/ya

To wzór na liczby trójkątne:

Obrazek

Jaki wynik otrzymamy dla 36 (taki numer ma rozdział Koranu "Ya Sin")?

n(n + 1)/2 = 36(36 + 1)/2 = 36*37/2 = 1332/2 = 666

Przypadek?

Za kluczową liczbę Koranu uważane jest dziewiętnaście.

Zobaczmy, jaki tytuł ma dziewiętnasty rozdział Koranu...

Maryam (Maria)!

19:1 Kaf. Ha. Ja. Ajn. Sad.

Tylko rozdział 42 ma 5 inicjałów poza dziewiętnastym (42 to liczba miesięcy w okresie 3,5 roku - połowa siódemki - 42 miesiące pojawiają się w Apokalipsie (podobnie jak... 666)). Żaden rozdział nie ma więcej niż 5 inicjałów.

Zobaczmy, jaki jest dziewiętnasty werset 19 rozdziału (uwzględnimy także 18, bo jest on 19, kiedy wlicza się Bismillah jako werset i numeruje się go):

19:18 Powiedziała (Maryja): "Szukam schronienia u Miłosiernego przed tobą, jeśli jesteś bogobojny."
19:19 On (anioł) powiedział: "Ja jestem tylko posłańcem twego Pana, aby dać tobie (Maryi) chłopca czystego(inni tłumaczą: świętego; Jezusa)."


Obydwa wersety nawiązują do tego samego stworzenia, którego artystyczna wizja poniżej:

Obrazek

Ponownie dziewiętnastka ma związek z tą cudowną Istotą!

A w rozdziale "Mahomet" (nr 47) werset nr 19 (nie wliczamy Bismillah) brzmi:

47:19 Przeto wiedz, że nie ma boga, jak tylko Bóg! Proś o przebaczenie za twój grzech, i dla wierzących - mężczyzn i kobiet! Bóg zna wasze miejsca pobytu, jak i miejsce wytchnienia.

Jezus i Maryja nie mieli grzechu, a Koran podaje, że Mahomet miał grzech! I to w dziewiętnastym wersecie rozdziału zatytułowanego jego imieniem!


Ciekawe...

Mahomet (grzesznik) jest nazywany "Best of Creation" (Najlepszy ze stworzenia) i "Joy of Allah" (Przyjemność Allaha)!

Zwróćmy uwagę na szahadę w 47:19 - brzmi ona "nie ma boga, jak tylko Bóg", a nie "nie ma boga, jak tylko Bóg, a Mahomet jest Jego prorokiem"! Niektórzy uważają szahadę powtarzaną przez ponad miliard muzułmanów za przypisującą Bogu współtowarzyszy!

http://www.answering-islam.org/authors/ ... ahada.html

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Biblia i Islam

Post autor: tom68 »

Witam !
Teologia Islamu uwaza Jezusa za doskonalego czlowieka proroka Allaha a judaizm ma za falszywego proroka Biblia jednak nam mowi ze Bog Ojciec i Syn Bozy oraz Duch Swiety sa od zawsze a Jezus tylko na czas pobytu na ziemi stal sie czlowiekiem pozdrawiam !
Tomasz G
Iz 48:16
16. Zbliżcie się ku Mnie, słuchajcie tego: Ja nie w skrytości mówiłem od początku; odkąd się to spełniało, tam byłem. Tak więc teraz Pan Bóg, posłał mnie ze swoim Duchem.
Flp 2:5-11
5. To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie.
6. On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem,
7. lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,
8. uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej.
9. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię,
10. aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.
11. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca.
(BT)
tom68

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

amaculatio pisze:Wiara Żydów przed Chrystusem nie mogła być w opozycji do Trójcy.
Modlili się,odwoływali do Ducha,albo wiedzieli coś o Jezusie ????

5 Moj. 6:4
4. Słuchajże Izraelu: Pan, Bóg nasz, Pan jeden jest.
(BG)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Trojca w ST

Post autor: tom68 »

Teofanie Trojcy Swietej w ST


1 Moj. 18:1-3
1. Potem ukazal mu sie Pan w dabrowie Mamre, gdy siedzial u wejscia do namiotu w skwarne poludnie.
2. A podnioslszy oczy, ujrzal trzech mezow, ktorzy staneli przed nim. Ujrzawszy ich, wybiegl od wejscia do namiotu na ich spotkanie i pokloniwszy sie az do ziemi,
3. Rzekl: Panie, jeslim znalazl laske w oczach twoich, nie omijaj, prosze, slugi swego.

(BW)

pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

amaculatio
Posty: 122
Rejestracja: 29 kwie 2012, 17:17

Post autor: amaculatio »

Deut. 6:4 dotyczy liczby MNOGIEJ!

שְׁמַ֖ע יִשְׂרָאֵ֑ל יְהוָ֥ה אֱלֹהֵ֖ינוּ יְהוָ֥ה אֶחָֽד

Sh'ma Yis'ra'eil Adonai Eloheinu Adonai echad.

Adonai - liczba mnoga - (może być tu YHWH)

Echad - jedność złożona (jak mężczyzna i kobieta; nie samotność)

Eloheinu - plural possesive pronoun - mnogi zaimek dzierżawczy

Eloheinu = Elohim + nu = gods + our. So it actually means: "Our gods".

https://www.google.pl/#hl=pl&tbo=d&scli ... 24&bih=451

Deut 6 4 hebrew:

https://www.google.pl/#hl=pl&tbo=d&scli ... 24&bih=451

Na temat islamu:

http://www.youtube.com/watch?v=6haIFQLBqFk (kim jest Allah)

http://www.youtube.com/watch?v=kPOFM1pTew8 (Zwolennicy szariatu i Benedykt XVI)

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

tom68 pisze: ujrzal trzech mezow, ktorzy staneli przed nim. Ujrzawszy ich, wybiegl od wejscia do namiotu na ich spotkanie i pokloniwszy sie az do ziemi,
3. Rzekl: Panie, jeslim znalazl laske w oczach twoich, nie omijaj, prosze, slugi swego.
Jasne,jasne,trzech ujrzał,a do jednego się zwrócił. Powiedz do którego? Widział ktoś Boga Najwyzszego/ A może Ducha Świętego widział jako męzczyznę? Jest o tym gdzieś wzmianka w Biblii?
Czego to ludzie nie wymyślą,aby" ich było na wierzchu".
A tak przypadkiem,nie byli to aniołowie?
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Islam”