"613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4044
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

62 Przykazanie Judaizmu
Zakaz zgody na to, aby pozostawić czarownicę przy życiu

Przykazanie to nawiązuje do drzewa życia. Ja rozumiem, że nie można zgadzać się, aby potomstwo przymierza w Duchu Życia było oddawane w ręce czarownicy. O pozostawaniu przy życiu pisze też Paweł i jego słowa też trzeba interpretować jako pozostawanie przy Drzewie Życia, czyli przy Świętym Duchu przymierza, bo interpretując jego słowa bez wglądu w resztę Pism Świętych niektórzy mogli by posądzić go o ominięcie Prawdy. Przy poniższym wersie z listu do Tesaloniczan trzeba też zaznaczyć, że słowo życie nie jest tu w opozycji do zaśnięcia, lecz w przypadku osób które zasnęły Paweł chce podkreślić poprzez zwrot "nie wyprzedzimy", że zmarłym grzech się nie liczy ponieważ ustąpili z rozpraszania mocy Ludu Świętego

1Tes 4:15 EIB "To wam podajemy jako Słowo Pańskie: My, którzy pozostaniemy przy życiu aż do przyjścia Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy zasnęli."

Dn 12:6-7 EIB "I ten, który stał po tej stronie rzeki, powiedział do odzianego w lnianą szatę, który stał na drugim brzegu: Kiedy nastąpi koniec tych przedziwnych rzeczy? (7) Wtedy odziany w lnianą szatę, stojący poza wodą, wzniósł ku niebu swe ręce, prawą oraz lewą, i przysiągł na Wiecznie Żywego: Nastąpi on o wyznaczonym czasie, czasach i połowie czasu. Wszystko to dopełni się wtedy, gdy dopełni się rozproszenie mocy świętego ludu."

Koran 75:3-5
Czy człowiek sądzi, że My nie zbierzemy jego kości?
Ależ tak! My mamy moc ponownie ułożyć nawet jego palce.
Lecz człowiek pragnie prowadzić nadal życie grzeszne.
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4044
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

Izraelitom zesłano według mnie najtrudniejsze do zrozumienia przepisy religijne, miedzy innymi dlatego jest Im trudno osiągnąć zrozumienie w oczach reszty Świata, pomimo iż są opieczętowani przez Boga na czas wywyższenia Synów Izraela

Koran 45:16
Daliśmy synom Izraela Księgę, mądrość i proroctwo. Zaopatrzyliśmy
ich we wspaniale rzeczy i wynieśliśmy ich ponad światy.


Nie jest to oczywiście w sprzeczności z Islamem, bo Bóg jest jeden, a Żydzi i Muzułmanie to nie są po prostu nazwy grup ludzi walczących o prym religijny. To są ludzie mający umowę z Bogiem na tą samą nagrodę za swoje dzieła

Mat 20:1-16 EIB "Królestwo Niebios przypomina bowiem pewnego gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem wynająć robotników do swojej winnicy. (2) Uzgodnił z nimi stawkę — denar za dzień — i posłał do pracy. (3) Następnie wyszedł o dziewiątej i zobaczył innych, stojących bezczynnie na rynku. (4) Idźcie i wy do winnicy — powiedział — a ja wam sprawiedliwie zapłacę. (5) I oni poszli. Potem wyszedł jeszcze w południe i około piętnastej. Postąpił podobnie. (6) Gdy wyszedł o siedemnastej, zastał również czekających na pracę. Dlaczego tu bezczynnie stoicie cały dzień? — zapytał. (7) Nikt nas nie wynajął — odpowiedzieli. On na to: Idźcie i wy do winnicy. (8) Z nastaniem wieczoru właściciel winnicy polecił swojemu zarządcy: Zwołaj robotników i wypłać im dniówkę. Zacznij od ostatnich, a zakończ na pierwszych. (9) Podeszli zatem zatrudnieni o siedemnastej i otrzymali po denarze. (10) Gdy podeszli pierwsi, sądzili, że dostaną więcej, lecz i oni otrzymali po denarze. (11) Po wypłacie zaczęli się burzyć przeciwko gospodarzowi. (12) Ci ostatni pracowali tylko godzinę — wytykali — a pan potraktował ich na równi z nami, którzy musieliśmy znosić trudy dnia i upał! (13) Wtedy gospodarz powiedział jednemu z nich: Nie krzywdzę cię, mój drogi. Czy nie uzgodniliśmy, że dostaniesz denara? (14) Bierz, co twoje, i idź! Chcę bowiem temu ostatniemu zapłacić tak, jak i tobie. (15) Czy nie wolno mi z tym, co moje, czynić tego, co chcę? A może krzywym okiem patrzysz na to, że jestem dobry? (16) W ten sposób ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi."
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4044
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

22
Przykazanie wykupienia pierworodnego osła

23
Przykazanie złamania karku osła pierworodnego

Osioł uchodzi za zwierzę uparte. wykupienie go głową owcy oznacza usprawiedliwienie go łagodnym umysłem. Przykazanie to dotyczy pierworodnego osła ponieważ pierworodne istoty mają być własnością Boga

Wj 34:20 BT5 "Pierworodnego zaś osła wykupisz głową owcy, a jeślibyś nie wykupił, złamiesz mu kark. Wykupisz też pierworodnego syna swego. Nie ukażecie się przede Mną z pustymi rękami."
Obrazek

Awatar użytkownika
Trawa
Posty: 143
Rejestracja: 11 paź 2012, 20:17

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: Trawa »

Cześć chyba całej micwy jeszcze nie wymieniłeś :-D
Ale niektóre z tych 613 przykazań są warte uwagi i przestrzegania,Są ponadczasowe.My chrześcijanie możemy sobie te niektóre wybrać i ich przestrzegać dla naszego dobra.
N
18,9 Gdy tedy wejdziesz do ziemi, którą Pan, Bóg twój, ci daje, nie naucz się czynić obrzydliwości tych ludów;
niech nie znajdzie się u ciebie taki, który przeprowadza swego syna czy swoją córkę przez ogień, ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej,ani zaklinacz, ani wywoływacz duchów, ani znachor, ani wzywający zmarłych;
gdyż obrzydliwością dla Pana jest każdy, kto to czyni, i z powodu tych obrzydliwości Pan, Bóg twój, wypędza ich przed tobą.
5Moj 18
inne przekłady:
Pwt 18:10 BG "Niech się między wami nie znajduje, któryby przewodził syna swego, albo córkę swoję przez ogień; także wieszczek, guślarz, i wróżek, i czarownik."
Pwt 18:10 BGN "Niech się u ciebie nie znajduje taki, co przeprowadza przez ogień swojego syna, lub córkę; ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej;"
Pwt 18:10 BP "Niech się u ciebie nie znajdzie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna albo córkę, [kto] uprawiałby wróżbiarstwo, zamawianie, zaklinanie czy też magię,"
Pwt 18:10 BR "Niech nie będzie u was nikogo, kto by kazał przeprowadzać przez ogień swego syna lub swą córkę; kto by uprawiał wróżbiarstwo, zabobony, magię i czary;"
Pwt 18:10 BT2 "Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, przepowiednie, magię i czary;"
Pwt 18:10 BT4 "Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary;"
Pwt 18:10 BT5 "Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary;"
Pwt 18:10 BW "Niech nie znajdzie się u ciebie taki, który przeprowadza swego syna czy swoją córkę przez ogień, ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej,"
Pwt 18:10 CYL "Niechaj nie znajduje się u ciebie - ani przeprowadzający syna swego albo córkę swoję przez ogień, ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej;"
Pwt 18:10 EIB "Niech nie znajdzie się u ciebie nikt, kto przeprowadzałby swojego syna lub córkę przez ogień, ani przepowiadający przyszłość, ani guślarz, ani czarownik,"
Pwt 18:10 EKU "Niech nie znajdzie się u ciebie nikt, kto by przeprowadzał swego syna i córkę przez ogień, uprawiał wróżby, przepowiednie i czary,"

https://biblia.apologetyka.com/read

Pwt 18:11 BG "I czarnoksiężnik, i ten, który ma sprawę z duchy złymi, i praktykarz, i wywiadujący się czego od umarłych."
Pwt 18:11 BGN "ani związany z czarami, ani taki, co wzywa duchy, ani znachor, ani ten, który bada umarłych."
Pwt 18:11 BP "lub kto odwoływałby się do czarów, kto zwracałby się z pytaniem do duchów, do jasnowidzów, ani też kto poszukiwałby rady u umarłych."
Pwt 18:11 BR "kto by praktykował zaklęcia, zasięgał porad wywoływaczy duchów, szarlatanów i pytał o radę zmarłych."
Pwt 18:11 BT2 "nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów, wywoływał umarłych."
Pwt 18:11 BT4 "nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych."
Pwt 18:11 BT5 "nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych."
Pwt 18:11 BW "Ani zaklinacz, ani wywoływacz duchów, ani znachor, ani wzywający zmarłych;"
Pwt 18:11 CYL "Ani zażegnywacz, ani wyzywający duchów, ani znachor, ani badający umarłych;"
Pwt 18:11 EIB "ani zaklinacz, ani radzący się zmarłych przodków lub duchów, ani zwracający się do umarłych."
Pwt 18:11 EKU "ani zaklinacz, wywoływacz duchów, ani znachor i poszukujący rady u zmarłych."
Pwt 18:11 LUB "czy też kto wykonywałby czary, wywoływał duchy i zapytywał zmarłych."
Pwt 18:11 MIESES "i nie wyzywający duchy, znachor, ani zwracający się do zmarłych."
Pwt 18:11 NWT-PL "ani ten, kto zaklina drugich, ani nikt, kto zasięga rady u medium spirytystycznego, ani trudniący się przepowiadaniem wydarzeń, ani nikt, kto się wypytuje umarłego."
Pwt 18:11 PAU "nikt, kto by wywoływał duchy, pytał o radę czarowników, szukał rady u zmarłych."
Pwt 18:11 PEC "ani używający do wróżb zwierząt, ani zwracający się [po przepowiednię] do nekromantów i szamanów, ani wypytujący zmarłych."

https://biblia.apologetyka.com/read
wieszczbiarz wg sjp to:
wieszczbiarz daw. «człowiek przepowiadający przyszłość»
• wieszczbiarstwo

guślarz wg sjp to:
gusła «obrzędy towarzyszące praktykom magicznym»
• guślarz • guślarski • guślarstwo

Pytanie Ilu chrześcijan dziś słucha przepowiedni o przyszłości na YouTubie popularnych jasnowidzów i im wierzy?
Z powyższych tekstów dowiadujemy się że przepowiadający przyszłość o ile nie jest prawdziwym prorokiem bożym, jest obrzydliwy w oczach Boga.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4044
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

Piszę bloga z komentarzami do tych przykazań https://przykazaniajudaizmu.blogspot.com/
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4044
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

Modlitwy różańcowe i Muzułmańska modlitwa Salat mają tę samą istotę wynikającą z 556-tego przykazania Judaizmu

Przykazanie Judaizmu 556
"Przykazanie nakazujące uwodzicielowi poślubić uwiedzioną."

Pwt 22:28-29 BT5 "Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę nie zaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, (29) odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie."
Obrazek

wybrana
Posty: 4342
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: wybrana »

radek pisze:
15 paź 2021, 17:33
Modlitwy różańcowe i Muzułmańska modlitwa Salat mają tę samą istotę wynikającą z 556-tego przykazania Judaizmu

Przykazanie Judaizmu 556
"Przykazanie nakazujące uwodzicielowi poślubić uwiedzioną."

Pwt 22:28-29 BT5 "Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę nie zaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, (29) odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie."
Za gwałt zapłaci jak za krowę i przejmnie na własność.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4044
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

wybrana pisze:
15 paź 2021, 19:52
radek pisze:
15 paź 2021, 17:33
Modlitwy różańcowe i Muzułmańska modlitwa Salat mają tę samą istotę wynikającą z 556-tego przykazania Judaizmu

Przykazanie Judaizmu 556
"Przykazanie nakazujące uwodzicielowi poślubić uwiedzioną."

Pwt 22:28-29 BT5 "Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę nie zaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, (29) odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie."
Za gwałt zapłaci jak za krowę i przejmnie na własność.
Kosztem oddania wolnej woli na całe życie. Modlitwy to przebłaganie za tą sferę
Obrazek

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4044
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

Kpł 15:2-3 BT
2 «Mówcie do Izraelitów i powiedzcie im: Jeżeli jaki człowiek cierpi na wycieki ze swego ciała, to jego wyciek jest nieczysty. 3 Nieczystość pochodząca z wycieku na tym polega: czy jego ciało wypuszcza wyciek, czy też zatrzymuje go, to jest nieczystość.

Kiedy mężczyzna nie cierpi ze względu na wyciek, nie doznając uszczerbku w świadomości, to nie stwierdza się z powodu wycieku, nieczystości
Obrazek

EMET
Posty: 11147
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: EMET »

EMET:
Polecam - jeszcze do kupienia - książkę pt. ''613 PRZYKAZAŃ JUDAIZMU", Opracowanie Ewa Gordon, Wydawnictwo AUSTERIA, Kraków
https://austeria.pl/produkt/613-przykaz ... ow-noacha/

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”