"613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6357
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: Queza »

Królestwo Boże przyszło za sprawą kobiety, jeszcze tego nie wiesz radku, czy udajesz, że nie wiesz?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4194
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

Niewykluczone, że Kobieta może być częścią Królestwa Bożego, aczkolwiek matematycznie trudno taki plan ułożyć u ludzi przynajmniej. Lecz Jezus wyznaje patriarchat

‭‭Ewangelia według św. Mateusza 12:46-50 BW1975‬‬
[46] A gdy On jeszcze mówił do tłumów, oto matka i bracia jego stanęli na dworze, chcąc z nim mówić. [47] I rzekł mu ktoś: Oto matka twoja i bracia twoi stoją na dworze i chcą z tobą mówić. [48] A On, odpowiadając, rzekł temu, co mu to powiedział: Któż jest moją matką? I kto to bracia moi? [49] I wyciągnąwszy rękę ku uczniom swoim, rzekł: Oto matka moja i bracia moi! [50] Albowiem ktokolwiek czyni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest moim bratem i siostrą, i matką.

https://bible.com/bible/3490/mat.12.46.BW1975
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6357
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: Queza »

radek pisze:
06 kwie 2024, 21:10
Lecz Jezus wyznaje patriarchat

‭‭Ewangelia według św. Mateusza 12:46-50 BW1975‬‬
[46] A gdy On jeszcze mówił do tłumów, oto matka i bracia jego stanęli na dworze, chcąc z nim mówić. [47] I rzekł mu ktoś: Oto matka twoja i bracia twoi stoją na dworze i chcą z tobą mówić. [48] A On, odpowiadając, rzekł temu, co mu to powiedział: Któż jest moją matką? I kto to bracia moi? [49] I wyciągnąwszy rękę ku uczniom swoim, rzekł: Oto matka moja i bracia moi! [50] Albowiem ktokolwiek czyni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest moim bratem i siostrą, i matką.

https://bible.com/bible/3490/mat.12.46.BW1975
Nie zależy mi na tym, żeby to zmieniać. Zależy mi na czymś innym w życiu. :cry:
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4194
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

Queza pisze:
06 kwie 2024, 21:21
radek pisze:
06 kwie 2024, 21:10
Lecz Jezus wyznaje patriarchat

‭‭Ewangelia według św. Mateusza 12:46-50 BW1975‬‬
[46] A gdy On jeszcze mówił do tłumów, oto matka i bracia jego stanęli na dworze, chcąc z nim mówić. [47] I rzekł mu ktoś: Oto matka twoja i bracia twoi stoją na dworze i chcą z tobą mówić. [48] A On, odpowiadając, rzekł temu, co mu to powiedział: Któż jest moją matką? I kto to bracia moi? [49] I wyciągnąwszy rękę ku uczniom swoim, rzekł: Oto matka moja i bracia moi! [50] Albowiem ktokolwiek czyni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest moim bratem i siostrą, i matką.

https://bible.com/bible/3490/mat.12.46.BW1975
Nie zależy mi na tym, żeby to zmieniać. Zależy mi na czymś innym w życiu. :cry:
Rzeczy, o które człowiek stara się w życiu, osiąga się przez konsekwencję i branie wszystkich szczegółów pod uwagę - to są dwa z elementów wiary
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

lamed
Posty: 33
Rejestracja: 14 maja 2024, 6:58

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: lamed »

radek pisze:
10 mar 2020, 20:36
1. Przykazanie płodzenia i rozmnażania się
Dla Królestwa Niebios i na drodze Bożej należy wydać dwa owoce
Ap 19:16 eib "A na szacie oraz na biodrze wypisany miał tytuł: Król królów i Pan panów."
Nie bardzo rozumiem, dlaczego w temacie judaizm znajdują się cytaty z NT ? Temat wątku w takim razie powinien być inny. Np. "Co chrześcijanie sądzą o przykazaniach judaizmu." Księga Apokalipsy do judaizmu nie należy.
Judaizm zawiera szereg postanowień, według których każdy Żyd powinien postępować w życiu. Wszystkie te normy zawarte są w Tanach i Talmudzie, który podaje, że Tora zawiera 613 postanowień, podzielonych na 248 nakazów i 365 zakazów. Od czasów upadku państwa żydowskiego i zburzenia świątyni Jerozolimskiej straciły moc postanowienia dotyczące świątyni, a także nakazy normujące stosunki ściśle lokalne. Natomiast postanowienia o charakterze religijnym i etycznym dotąd obowiązują wszystkich Żydów. Zanim się przejdzie do szczegółowego rozważania ogółu nakazów i zakazów judaizmu, należałoby najpierw przeanalizować Dziesięć Wskazań ( Micwot, propozycji ), które zawierają najbardziej podstawowe obowiązki religijne i posiadają niezmiernie doniosłe znaczenie etyczne dla judaizmu.
Pierwsze Przykazanie.
Jam Wiekuisty, Bóg Twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (Exodus 20, 2)
Przykazanie to, przypominając wyprowadzenie Izraelitów z ziemi egipskiej, umacnia w sercach wyznawców judaizmu ufność w opiekę Boską. Jak ongiś Stwórca nie zapomniał o ciemiężonym i prześladowanym narodzie, lecz wywiódł go z kraju niewoli do ziemi Obiecanej, tak i teraz nie zapomina Bóg o nieszczęśliwych i ukróci ich cierpienia. Dlatego każdy powinien w chwili niebezpieczeństwa ufać w pomoc Boską.
Drugie Przykazanie.
Nie będziesz miał bogów cudzych przed obliczem Mojem. Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co na niebie wysoko i co na ziemi nisko i co w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz się im korzył, ani służył im, gdyż Ja Wiekuisty, Bóg Twój, Bóg Żarliwy, pomny winy ojców na synach, na wnukach i prawnukach tych, którzy mnie nienawidzą, a świadczący miłosierdzie tysiącom gwoli tym, którzy Mnie miłują
i przestrzegają przykazań Moich.
(Exodus 20, 3—6)
Drugie przykazanie stwierdza ideę Jedności Boga i zakazuje bałwochwalstwa pod jakąkolwiek bądź postacią. Naruszenie tego przepisu ściągnie surowe kary. Tekst przykazania głosi, że Bóg mścić się będzie nie tylko na sprawcach bałwochwalstwa, ale także na ich pokoleniu; jednakże, wziąwszy pod uwagę doskonałą sprawiedliwość Boga, nie możemy przypuścić, aby miał On za grzechy ojców przyprawiać o cierpienia ludzi zupełnie niewinnych. Z tego względu wyrazy: „pomny winy ojców na synach" należy rozumieć w ten sposób, że potomkowie cierpieć będą za grzechy przodków swych jedynie w tym wypadku, gdy pójdą ich śladem. Pogląd taki wypowiada prorok w następujących słowach:
"Syn nie poniesie winy ojca,
a ojciec nie poniesie winy syna
cnota sprawiedliwego na nim
będzie, a niegodziwość niegodziwego na nim będzie."
(Ezechjel 18, 20
Na podstawie publikacji :
"Etyka judaizmu i podstawy religii Mojżeszowej". L. Szapiro Warszawa 1927 r. :-)

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4194
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

lamed pisze:
16 maja 2024, 6:59
radek pisze:
10 mar 2020, 20:36
1. Przykazanie płodzenia i rozmnażania się
Dla Królestwa Niebios i na drodze Bożej należy wydać dwa owoce
Ap 19:16 eib "A na szacie oraz na biodrze wypisany miał tytuł: Król królów i Pan panów."
Nie bardzo rozumiem, dlaczego w temacie judaizm znajdują się cytaty z NT ?
Masz rację, w kwestii, że główne znaczenie Ap 19:16 to nie sprawa płodności(Mogłem też użyć J 3:5). Cytaty z NT znajdują się w tym temacie dla usprawnienia "rozważań", które są przecież elementem tego tematu. Poza tym, tak jak druk, którego nie było w czasach powstawania Biblii, ułatwia jej rozpowszechnianie i jest powszechnie akceptowany przez religie, tak też NT jest rozwinięciem i przydatnym komentarzem do Pism Hebrajskich. Dewaluowanie nauk Ewangelicznego Mistrza, zwłaszcza, że nie zaprzecza Pismom Hebrajskim, nie jest raczej drogą w dobrym kierunku. Chociaż u celu być może ta sprawa będzie jaśniej widziana
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

lamed
Posty: 33
Rejestracja: 14 maja 2024, 6:58

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: lamed »

radek pisze:..Ap 19:16 to nie sprawa płodności (Mogłem też użyć J 3:5).
A nie lepiej jest cytować wersety z uwzględnieniem kontekstu bliższego i dalszego ?
Cytaty z NT znajdują się w tym temacie dla usprawnienia "rozważań", które są przecież elementem tego tematu.
Ale wtedy musimy zmienić tytuł wątku, bo to już nie jest judaizm.
.. zwłaszcza, że nie zaprzecza Pismom Hebrajskim..
Postawił Pan tezę. Teraz należy do Pana udowodnienie, że teza ta jest prawdziwa. Dyskusja jeśli ma być poważna wymaga merytorycznej argumentacji. A nie znaków porozumiewawczych, "mrugania okiem" że jesteśmy "z jednej paczki" i niczego sobie udowadniać nie musimy. :-)

lamed
Posty: 33
Rejestracja: 14 maja 2024, 6:58

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: lamed »

radek pisze: NT jest rozwinięciem i przydatnym komentarzem do Pism Hebrajskich..
Dla chrześcijan tak. :-)

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4194
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

lamed pisze:
16 maja 2024, 14:08
radek pisze:..Ap 19:16 to nie sprawa płodności (Mogłem też użyć J 3:5).
A nie lepiej jest cytować wersety z uwzględnieniem kontekstu bliższego i dalszego ?
Oczywiście, że lepiej, już kolegę poprawiam
radek pisze:
16 maja 2024, 8:12
Masz rację, w kwestii, że główne znaczenie Ap 19:16 to nie sprawa płodności(Mogłem też użyć J 3:5).
lamed pisze:
16 maja 2024, 14:08
Cytaty z NT znajdują się w tym temacie dla usprawnienia "rozważań", które są przecież elementem tego tematu.
Ale wtedy musimy zmienić tytuł wątku, bo to już nie jest judaizm.
Judaizm, zawarty w dziale podlegającym wyższej klasyfikacji, jaką jest Forum biblijne. Niech kolega dokładniej czyta nagłówki
lamed pisze:
16 maja 2024, 14:08
.. zwłaszcza, że nie zaprzecza Pismom Hebrajskim..
Postawił Pan tezę. Teraz należy do Pana udowodnienie, że teza ta jest prawdziwa. Dyskusja jeśli ma być poważna wymaga merytorycznej argumentacji. A nie znaków porozumiewawczych, "mrugania okiem" że jesteśmy "z jednej paczki" i niczego sobie udowadniać nie musimy. :-)
Mistrz nie zaprzecza Pismom Hebrajskim

‭‭Ewangelia według św. Mateusza 5:18 BW1975‬‬
[18] Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie.

‭‭Drugi list św. Pawła do Tymoteusza 3:16-17 BW1975‬‬
[16] Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [17] Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

lamed
Posty: 33
Rejestracja: 14 maja 2024, 6:58

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: lamed »

radek pisze: Judaizm, zawarty w dziale podlegającym wyższej klasyfikacji, jaką jest Forum biblijne..
Forum dyskusyjne nie oznacza "wyższej klasyfikacji". Forum dyskusyjne znane również jako forum internetowe lub po prostu forum to platforma online umożliwiająca użytkownikom wymianę informacji, opinii i doświadczeń na różne tematy. Struktura forum dyskusyjnego zazwyczaj obejmuje różne działy lub kategorie, w których użytkownicy mogą zakładać nowe wątki (tematy) i odpowiadać na istniejące.
Forum dyskusyjne stanowi ważne narzędzie komunikacji w internecie, umożliwiające tworzenie społeczności wokół wspólnych zainteresowań i tematów. Forum dyskusyjne nie jest nieomylnym autorytetem. To platforma, na której użytkownicy dzielą się swoimi opiniami, wiedzą i doświadczeniami, ale informacje tam zamieszczane mogą być zarówno cenne, jak i mylące lub nieprawdziwe. Oto kilka powodów, dla których forum dyskusyjne nie jest nieomylnym źródłem informacji:
Subiektywność: Posty na forach są często wyrażeniem osobistych opinii i doświadczeń użytkowników, które mogą być subiektywne i nie zawsze obiektywne.
Brak weryfikacji: Informacje publikowane na forach zazwyczaj nie są weryfikowane przez ekspertów. Mogą one zawierać błędy, dezinformację lub być celowo wprowadzające w błąd.
Różny poziom wiedzy użytkowników: Użytkownicy forów mają różne poziomy wiedzy i doświadczenia, co oznacza, że informacje mogą być różnej jakości.
Anonimowość: Anonimowość w internecie może prowadzić do publikowania niesprawdzonych informacji, trollingu lub celowego wprowadzania w błąd.
Brak profesjonalizmu: Fora dyskusyjne zazwyczaj nie są prowadzone przez specjalistów w danej dziedzinie. W przeciwieństwie do recenzowanych publikacji naukowych czy uznanych źródeł medialnych, nie ma mechanizmów zapewniających wysoką jakość informacji.

Z tych powodów warto podejść krytycznie do informacji znalezionych na forach dyskusyjnych i zawsze starać się je weryfikować przy użyciu bardziej wiarygodnych źródeł, takich jak książki, artykuły naukowe, profesjonalne witryny internetowe czy opinie ekspertów. :-)

lamed
Posty: 33
Rejestracja: 14 maja 2024, 6:58

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: lamed »

radek pisze:
Mistrz nie zaprzecza Pismom Hebrajskim..
‭‭
Mistrz dla chrześcijan nie oznacza mistrza dla wyznawców judaizmu.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4194
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

lamed pisze:
16 maja 2024, 18:02
radek pisze: Judaizm, zawarty w dziale podlegającym wyższej klasyfikacji, jaką jest Forum biblijne..
Forum dyskusyjne nie oznacza "wyższej klasyfikacji". Forum dyskusyjne znane również jako forum internetowe lub po prostu forum to platforma online umożliwiająca użytkownikom wymianę informacji, opinii i doświadczeń na różne tematy. Struktura forum dyskusyjnego zazwyczaj obejmuje różne działy lub kategorie, w których użytkownicy mogą zakładać nowe wątki (tematy) i odpowiadać na istniejące.
Forum dyskusyjne stanowi ważne narzędzie komunikacji w internecie, umożliwiające tworzenie społeczności wokół wspólnych zainteresowań i tematów. Forum dyskusyjne nie jest nieomylnym autorytetem. To platforma, na której użytkownicy dzielą się swoimi opiniami, wiedzą i doświadczeniami, ale informacje tam zamieszczane mogą być zarówno cenne, jak i mylące lub nieprawdziwe. Oto kilka powodów, dla których forum dyskusyjne nie jest nieomylnym źródłem informacji:
Subiektywność: Posty na forach są często wyrażeniem osobistych opinii i doświadczeń użytkowników, które mogą być subiektywne i nie zawsze obiektywne.
Brak weryfikacji: Informacje publikowane na forach zazwyczaj nie są weryfikowane przez ekspertów. Mogą one zawierać błędy, dezinformację lub być celowo wprowadzające w błąd.
Różny poziom wiedzy użytkowników: Użytkownicy forów mają różne poziomy wiedzy i doświadczenia, co oznacza, że informacje mogą być różnej jakości.
Anonimowość: Anonimowość w internecie może prowadzić do publikowania niesprawdzonych informacji, trollingu lub celowego wprowadzania w błąd.
Brak profesjonalizmu: Fora dyskusyjne zazwyczaj nie są prowadzone przez specjalistów w danej dziedzinie. W przeciwieństwie do recenzowanych publikacji naukowych czy uznanych źródeł medialnych, nie ma mechanizmów zapewniających wysoką jakość informacji.

Z tych powodów warto podejść krytycznie do informacji znalezionych na forach dyskusyjnych i zawsze starać się je weryfikować przy użyciu bardziej wiarygodnych źródeł, takich jak książki, artykuły naukowe, profesjonalne witryny internetowe czy opinie ekspertów. :-)
Masz prawo mieć wątpliwości, tylko zauważ, że zatytułowałem temat korzystając ze słowa "Rozważania", poza tym Prawo Mojżeszowe miało być poznane na zadowalającym poziomie dopiero w czasach opisywanych w Apokalipsie Jana, gdzie jest sugestia, że słowa Mojżesza mają służyć do wychwalania całego stworzenia Bożego, podczas, gdy wcześniej Tora była kojarzona restrykcyjnie

‭‭Objawienie św. Jana 15:3 BW1975‬‬
[3] I śpiewali pieśń Mojżesza, sługi Bożego, i pieśń Baranka, mówiąc: Wielkie i dziwne są dzieła twoje, Panie, Boże Wszechmogący; sprawiedliwe są drogi twoje, Królu narodów;
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4194
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

lamed pisze:
16 maja 2024, 18:29
radek pisze:
Mistrz nie zaprzecza Pismom Hebrajskim..
‭‭
Mistrz dla chrześcijan nie oznacza mistrza dla wyznawców judaizmu.
To jeszcze zależy, dla których wyznawców Judaizmu

‭‭Ewangelia według św. Jana 3:1-2 BW1975‬‬
[1] A był człowiek z faryzeuszów imieniem Nikodem, dostojnik żydowski. [2] Ten przyszedł do Jezusa w nocy i rzekł mu: Mistrzu! Wiemy, że przyszedłeś od Boga jako nauczyciel; nikt bowiem takich cudów czynić by nie mógł, jakie Ty czynisz, jeśliby Bóg z nim nie był.
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

lamed
Posty: 33
Rejestracja: 14 maja 2024, 6:58

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: lamed »

radek pisze: Masz prawo mieć wątpliwości, tylko zauważ, że zatytułowałem temat korzystając ze słowa "Rozważania", poza tym Prawo Mojżeszowe miało być poznane na zadowalającym poziomie dopiero w czasach opisywanych w Apokalipsie Jana, gdzie jest sugestia, że słowa Mojżesza mają służyć do wychwalania całego stworzenia Bożego, podczas, gdy wcześniej Tora była kojarzona restrykcyjnie.
Dlatego właśnie temat wątku powinien mieć nazwę: "613 Przykazań judaizmu-jak je widzą chrześcijanie." Lub 613 Przykazań judaizmu-Rozważania chrześcijańskie. " Trzeba zdać sobie sprawę, że judaizm nie uznaje wielu prawd wiary chrześcijaństwa bo to zupełnie inna religia.
To jeszcze zależy, dla których wyznawców Judaizmu..
Dominującym i głównym nurtem judaizmu jest judaizm ortodoksyjny który uwzględnia Torę Ustną.

Ale ad rem !
Trzecie i czwarte przykazanie.
Trzecie przykazanie brzmi :
Nie wzywaj Imienia Wiekuistego Boga twego do fałszu. Gdyż nie przepuści Wiekuisty temu, który wzywa Imię Jego do fałszu.
(Exodus 20, 7)
Przykazanie to zakazuje krzywoprzysięstwa, które jest szkodliwe z dwóch względów: powoływanie się na Imię Boże
dla stwierdzenia fałszu po pierwsze ubliża poszanowaniu, należnemu Stwórcy, a po wtóre przyczynia się do szerzenia nieprawdy.
Czwarte przykazanie :
Miej w pamięci dzień Sabatu, abyś go święcił. Sześć dni pracuj i wykonuj wszelką robotę twoją; ale dzień siódmy Sabat, Wiekuistemu Bogu Twojemu (poświęcony jest). W tym dniu nie czyń żadnej roboty, ani ty, ani syn, ani córka, ani sługa, ani służebnica twoja, ani bydło
twoje, ani przychodzeń, który przebywa w bramach twoich. W sześć dni bowiem stworzył Wiekuisty niebo i ziemię, morze i wszystko, co się w nich znajduje, a odpoczął dnia siódmego. Przeto pobłogosławił Wiekuisty dzień siódmy i uświęcił go.
Piąte przykazanie.
Czcij ojca swego i matkę swoją, aby przedłużyły się dni twoje na ziemi, dane tobie przez Boga Wiekuistego.
(Exodus 20, 12)
Przykazanie to zawiera w sobie nie tylko nakaz oddawania rodzicom należnej czci i szacunku. Z piątego przykazania wynika także obowiązek posłuszeństwa względem rodziców, żywienia i utrzymywania ich i w ogóle pomagania im w razie potrzeby. Talmud wypowiada się w tej kwestji w sposób następujący: Uczeni objaśniali: Co się rozumie pod słowem „bojaźń“* i co znaczy „szanować"? Pod słowem „bojaźń“ rozumiemy: nie zajmować miejsca ojca, nie siedzieć na jego miejscu oraz nie zaprzeczać jego słowom...Przez wyraz „szanować“ rozumiemy: karmić, poić, ubierać , przykrywać, wprowadzać i wyprowadzać.
(Talmud, Kiduszin 31, 2)
Piąte przykazanie jest niezmierne ważne z tego względu, że umacnia ono spoistość rodziny, która stanowi jedną z główniejszych podstaw państwa i społeczeństwa. :-)
Na podstawie :L.Szapiro

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4194
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: "613 Przykazań Judaizmu" - Rozważania

Post autor: radek »

lamed pisze:
wczoraj, 6:21
temat wątku powinien mieć nazwę: "613 Przykazań judaizmu-jak je widzą chrześcijanie." Lub 613 Przykazań judaizmu-Rozważania chrześcijańskie. "
Nikt nie zabrania Tobie założyć takiego tematu. Wiedz jednak, że jeśli będziesz upierał się przy takich restrykcjach, o których tu piszesz, to z doświadczenia forumowego wiem, że niezbyt wiele osób będzie podejmowało dyskusję w Twoim temacie. Każdy wywodzi się z miejsca o "osobistych współrzędnych", każdy ma swój system wartości, możemy jedynie ubogacać innych, a nie zaprzeczać temu, kim są

‭‭Ewangelia według św. Jana 10:1-2 BW1975‬‬
[1] Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, kto nie wchodzi przez drzwi do owczarni, lecz w inny sposób się tam dostaje, ten jest złodziejem i zbójcą. [2] Kto zaś wchodzi przez drzwi, jest pasterzem owiec.
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”