obrzezanie?dlaczego?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

RM pisze:Obrzezanie fizyczne dotyczyło jedynie mężczyzn, czy zatem owo obrzezanie serca dotyczy także jedynie mężczyzn?
Obrzezanie serca dotyczy także kobiet.

Kol 2:11 nbg-pl "W nim zostaliście obrzezani, obrzezką nie uczynioną rękami lecz w obrzezce Chrystusa, przez wyzucie się ciała z ciała wewnętrznego grzechów."

Mężczyzna z narodów w procesie uświęcenia, po obrzezaniu serca, może tak jak Abraham przyjąć dar Boży, pieczęć usprawiedliwienia z wiary. czyli obrzezanie ciała. Wtedy swoich synów może obrzezać już w ósmym dniu,tak jak Abraham syna Izaaka.

Jedno jest prawo dla wszystkich chrystusowych ludzi.

Rz 2:25 nbg-pl "Obrzezanie jest pożyteczne, jeżeli spełniasz Prawo. Zaś jeśli byłbyś przestępcą Prawa, twoje obrzezanie stało się nieobrzezaniem."
-napisał apostoł Paweł o obrzezce ciała.że jest pożyteczna dla wierzącego, który ma obrzezane serce, bo przestrzega Prawa Bożego.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Klangman
Posty: 200
Rejestracja: 29 paź 2013, 17:07

Post autor: Klangman »

Jeśli chcemy zaakcentować drugie obrzezanie tylko w kontekście mężczyzn to ma to jakiś sens, gdy zauważymy, że to Adam był pierwszym oskarżycielem (to Ewa mi dała owoc) i kłamcą (prawdą jest, że bardziej ukochał ją - i dlatego zjadł owoc idąc za nią "w ogień" - niż życie z Bogiem bez niej). Z tego wypłynie wniosek, że dlatego Biblia akcentuje mężczyzn, gdyż tego typu piedestał (np. nauczanie) to wzięcie na siebie odpowiedzialności (której wyrzekł się Adam w... swych pierwszych słowach - w kontekście kobiety - które znamy z Biblii).

Oczywiście to tylko interpretacja :)

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Listek pisze:Obrzezanie serca dotyczy także kobiet.
A gdzie to jest napisane?

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

RM pisze:
Listek pisze:Obrzezanie serca dotyczy także kobiet.
A gdzie to jest napisane?
2Kor 6:18 bug "I będę wam Ojcem, a wy będziecie mi synami i córkami - mówi Pan Wszechmogący."

1J 5:18 bug "Wiemy, że każdy, kto się narodził z Boga, nie grzeszy, ale kto się narodził z Boga, zachowuje samego siebie, a zły go nie dotyka."

Kolosan 2, (11) I w Nim [ w Chrystusie] też otrzymaliście obrzezanie, nie z ręki ludzkiej, lecz Chrystusowe obrzezanie, polegające na zupełnym wyzuciu się z ciała grzesznego, (12) jako razem z Nim pogrzebani w zanurzeniu w którym też razem zostaliście wskrzeszeni przez wiarę w moc Boga, który Go wskrzesił.
Klangman pisze: Z tego wypłynie wniosek, że dlatego Biblia akcentuje mężczyzn, gdyż tego typu piedestał (np. nauczanie) to wzięcie na siebie odpowiedzialności
Bardzo słuszna uwaga.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

EGO to poświęcenie i ofiarowanie swego życia samemu sobie .

Kobieta poświęca i ofiarowuje swe życie poczętemu
w niej życiu i to dosłownie ; daje temu nowemu życiu
samą siebie i dzięki temu to życie żyje , rośnie i rozwija się w niej .

Mesjasz poświęca i ofiarowuje swe życie innym .

Kobieta poświęca i ofiarowuje swe życie poczętemu
w niej życiu i jest w tym podobna do Mesjasza
a to nowe życie w niej rodzi u niej nowe uczucie
którego wcześniej nie znała ; miłość macierzyńską
która jest bezwarunkowa a która jest podobna do miłości Bożej
słusznie więc powiedziano o niej że zbawiona będzie przez
rodzenie dzieci .

Kobieta nie musi się odcinać od swego egoizmu , bo sama otrzymując
życie w darze od Boga , poświęca i ofiarowuje je innemu życiu ,
w niej poczętemu i to jest właściwe , zgodne z jej naturą .

Mężczyzna natomiast ,żeby być podobny do Boga
i jego Mesjasza musi tą swoją "moc nieprawości" tzn. EGO
odciąć od siebie .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

efroni pisze:Kobieta poświęca i ofiarowuje swe życie poczętemu
w niej życiu i jest w tym podobna do Mesjasza
a to nowe życie w niej rodzi u niej nowe uczucie
którego wcześniej nie znała ; miłość macierzyńską
która jest bezwarunkowa a która jest podobna do miłości Bożej
słusznie więc powiedziano o niej że zbawiona będzie przez
rodzenie dzieci
.
Pięknie to ująłeś.
efroni pisze: Kobieta nie musi się odcinać od swego egoizmu , bo sama otrzymując
życie w darze od Boga , poświęca i ofiarowuje je innemu życiu ,
w niej poczętemu i to jest właściwe , zgodne z jej naturą .

Mężczyzna natomiast ,żeby być podobny do Boga
i jego Mesjasza musi tą swoją "moc nieprawości" tzn. EGO
odciąć od siebie
Egoistami jednak są nie tylko mężczyżni.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Listek napisał
Egoistami jednak są nie tylko mężczyżni.

Pozdrawiam
Słusznie , w stosunku do Boga wszyscy jesteśmy egoistami
i dlatego powiedziano , że wszyscy jesteśmy grzesznikami ,
ale tu mówimy o obrzezaniu mężczyzn i dlaczego nie kobiet .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Klangman
Posty: 200
Rejestracja: 29 paź 2013, 17:07

Post autor: Klangman »

efroni pisze:EGO to poświęcenie i ofiarowanie swego życia samemu sobie .

Kobieta poświęca i ofiarowuje swe życie poczętemu
w niej życiu i to dosłownie ; daje temu nowemu życiu
samą siebie i dzięki temu to życie żyje , rośnie i rozwija się w niej .

Mesjasz poświęca i ofiarowuje swe życie innym .

Kobieta poświęca i ofiarowuje swe życie poczętemu
w niej życiu i jest w tym podobna do Mesjasza
a to nowe życie w niej rodzi u niej nowe uczucie
którego wcześniej nie znała ; miłość macierzyńską
która jest bezwarunkowa a która jest podobna do miłości Bożej
słusznie więc powiedziano o niej że zbawiona będzie przez
rodzenie dzieci .

Kobieta nie musi się odcinać od swego egoizmu , bo sama otrzymując
życie w darze od Boga , poświęca i ofiarowuje je innemu życiu ,
w niej poczętemu i to jest właściwe , zgodne z jej naturą .

Mężczyzna natomiast ,żeby być podobny do Boga
i jego Mesjasza musi tą swoją "moc nieprawości" tzn. EGO
odciąć od siebie .
Zgadzam się w dużym stopniu, choć nie zakładam, że macierzyństwo jest gwarancją zbawienia (a to, być może na skutek błędnej nadinterpretacji, wywnioskowałem z Twojej wypowiedzi). Oczywiście nie miałbym nic przeciwko, aby każda matka, dzięki rozbudzonej miłości macierzyńskiej, trafiała do nieba :)

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

1 list do Tymoteusza ;
I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo.
Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4095
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: obrzezanie?dlaczego?

Post autor: radek »

Bóg zgodnie z Biblią jest Słowem i podstawą przymierza z Nim powinno być Słowo. Czytając Rdz 17 spostrzegłem, że obrzezanie to najprościej ujmując nadanie imienia. Można zauważyć, że w Edenie to nie Bóg nadał imię Ewie, lecz Adam. Idąc dalej tą drogą logiczne jest, że Imię "Saraj" nie zostało rozbudowane, lecz ograniczone do postaci "Sara", czyli, że Bóg wziął coś dla siebie z tego imienia.Dlatego logicznym wydaje się być spostrzeżenie, że Abraham miał nadać Światu sens w ósmym dniu syna

Koran 4:155
Za to, ze zerwali swoje przymierze, za to, że nie uwierzyli w znaki Boga, za to, że bez żadnego prawa zabijali posłańców, i za to, że powiedzieli: nasze serca są nie obrzezane" " - Nie! To Bóg nałożył na nie pieczęć za ich niewiarę, tak iż tylko niewielu z nich wierzy.

Koran 53:19-23
Czy widzieliście AI-Lat i Al-Uzza, i Manat - te trzecią?* Czyż wy możecie mieć mężczyzn, a On jedynie kobiety?* byłoby to podziałem niegodziwym. Są to tylko imiona, którymi wy je nazywacie - wy i wasi ojcowie. Bóg nie zesłał im żadnej władzy. Tacy idą tylko za przypuszczeniem i za tym, czego pragną ich dusze, podczas gdy przyszła już do nich droga prosta od ich Pana.

Gdyby Bóg chciał, żeby ciało mężczyzny było obrzezane w powszechnym rozumieniu tego słowa, to sprawił by żeby mężczyźni tacy się rodzili. To, że Syn człowieczy jest Panem Szabatu znaczy, że został ustanowiony Prawem

Ps 110:1 eib "(1) Dawidowy. Psalm. PAN oświadczył memu Panu: Usiądź po mojej prawicy, Aż położę Twoich wrogów jako podnóżek dla Twoich stóp!"

Iz 42:1-7 eib "(1) Oto mój sługa, którego popieram, mój wybrany, rozkosz mojej duszy. Złożyłem na Nim mego Ducha, On nada narodom prawo. (2) Nie będzie krzyczał, nie będzie się unosił, nie wydostanie się na ulice Jego głos. (3) Trzciny nadłamanej nie dołamie, knota gasnącego nie dogasi, w imię prawdy nada prawo. (4) Nie ustanie, nie ulegnie załamaniu, dopóki nie utrwali prawa na ziemi — Jego nauki wyczekują wyspy. (5) Tak mówi Bóg, PAN, który stworzył niebo i rozpostarł je, rozciągnął ziemię, sprawił, że rodzi plony, żyjącym na niej ludziom daje tchnienie i ducha tym, którzy po niej chodzą. (6) Ja, PAN, powołałem Cię w sprawiedliwości, ująłem Cię za rękę, strzegę Cię i czynię pośrednikiem przymierza z ludem i światłem dla narodów, (7) abyś niewidzącym pootwierał oczy, wyprowadził więźniów z zamknięcia i przywrócił wolność siedzącym w ciemności."

J 7:23 eib "Jeśli wy obrzezujecie człowieka w szabat, aby nie złamać Prawa Mojżesza, to dlaczego burzycie się na Mnie, że w szabat uzdrowiłem całego człowieka?"
Obrazek

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Re: obrzezanie?dlaczego?

Post autor: George »

Zarządał tej krwawej ofiary Jehowa / Szatan, zawierając Przymierze z Abrahamem.

On też zarządał od Abrahama ofiary z Izaaka.

Księga Rodzaju / Mojżeszowa opisuje DWA PRZYMIERZA zawarte przez Abrahama. Pierwsze Przymierze mówiące o Błogosławieństwie zawarte jest pomiędzy Duchem Śiwętym i Abrahamem w Rozdziale 12.

Następne Przymierze, tak jak i żądanie ofiary z Izaaka, to robota przyszłego Boga Izraela - Jehowy, a nie Ducha Świętego / Boga Najwyższego.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4095
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: obrzezanie?dlaczego?

Post autor: radek »

Przymierze Boga z Abramem wiązało się z wydłużeniem imienia, a oznaczało to, że Słowo Boże miało być błogosławione przez Abrahama. Skrócenie imienia żony oznaczało, że to ona będzie błogosławiona przez Boga. Bóg w taki sposób ukazuje, na czym tak naprawdę polega obrzezanie

Łk 2:21 EIB "Po upływie ośmiu dni, gdy nadszedł czas, by obrzezać Dziecko, nadano Mu imię Jezus. Było to imię, którego użył anioł jeszcze przed Jego poczęciem."

Całkiem możliwe, że gdy Bóg dostrzegł jak Abraham zinterpretował słowo "obrzezanie", zgodził się podążając duchową drogą, aby Abraham złożył syna w ofierze. Lecz Anioł, domyślił się, że tak jak przy słowie "obrzezanie" Bóg mógł myśleć lepiej niż zinterpretował to Abraham także w przypadku słowa "ofiara" dlatego z całą swoją przychylnością podjął interwencję
Obrazek

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: obrzezanie?dlaczego?

Post autor: BoaDusiciel »

radek pisze:
08 gru 2020, 18:02
Przymierze Boga z Abramem wiązało się z wydłużeniem imienia, [/i]
.. więc żeby suma długości pozostała constans, skrócono niektóre elementy poprzez obrzezanie :->
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”