Judaizm humanistyczny

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Judaizm humanistyczny

Post autor: RN »

Nurt ten nie określa się jako ateistyczny, lecz jako ignostycki. To znaczy, że Żydzi humanistyczni nie głoszą oficjalnie, że Boga nie ma, lecz że wszelkie pytania o jego istnienie lub o jego atrybuty są pozbawione sensu, gdyż i tak nie da się tego stwierdzić racjonalnie. Sherwin Wine pisał, że Bogiem można nazwać jakąś siłę kosmiczną, która sprawia, że świat istnieje, czy naturę, ale lepiej po prostu słowa "Bóg" nie używać. Jego zdaniem ktoś, kto przyjmuje istnienie Boga, musi przyjąć także to, że Bóg pozwala na cierpienie i okrucieństwo, co znaczy, że jako istota wszechmocna jest niemoralny. Jednocześnie podkreślał, że nie wierzy także w możliwość doskonałości człowieka. Uważał, że człowiek jest istotą słabą i nieracjonalną. Judaizm ten odrzuca przede wszystkim objawienie Boga we wszechświecie w którymś konkretnym momencie historycznym, sensowność modlitwy, za sprawą której nie można zmienić rzeczywistości, ważność pozbawionej boskiego autorytetu Halachy m.in. w kwestii koszerności, konwersji, uznania, kto jest Żydem, przepisów dotyczących życia seksualnego. Ma się opierać przede wszystkim na łączności z wielowiekową kulturą żydowską, włączając w to pomijaną przez religijnych Żydów i często potępianą, zwłaszcza przez ultraortodoksów, kulturę świecką. W przeciwieństwie jednak na przykład do karaimów Żydzi humanistyczni nie odrzucają całkowicie Talmudu, lecz traktują go jako dokument historyczny, który należy studiować i znać, jednocześnie poddając go współczesnej krytyce. Czasem określają tę formę judaizmu jako judaizm post-talmudyczny jako kolejną formę rozwojową judaizmu po świątynnym i talmudycznym. Wine uważał także, że po Holocauście nie można twierdzić, że Bóg w jakiś szczególny sposób czuwa nad narodem żydowskim. Jako jedyny odłam judaizmu odrzuca konieczność obrzezania noworodków płci męskiej. Zamiast brit mila przeprowadza się brit shalom, czyli po prostu nadanie dziecku zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej, imienia, co przyjęli obecnie od nich nieliczni reformowani rabini w USA. Konwersja nie wymaga zanurzenia w mykwie, obrzezania, polega jedynie na zaakceptowanej przez grupę deklaracji chęci zostania żydem. Judaizm humanistyczny pozwala na uczestniczenie w świętach innych religii gościnnie, nie zaleca jednak mieszania różnych tradycji religijnych podczas świąt. Rabini w przeciwieństwie do większości rabinów reformowanych i wszystkich ortodoksyjnych biorą udział przy ceremoniach ślubów żydów z nie-żydami. Nie ma też żadnych ograniczeń co do obecności zadeklarowanych homoseksualistów w synagogach.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Re: Judaizm humanistyczny

Post autor: krecik »

RN pisze:Nurt ten nie określa się jako ateistyczny, lecz jako ignostycki. To znaczy, że Żydzi humanistyczni nie głoszą oficjalnie, że Boga nie ma, lecz że wszelkie pytania o jego istnienie lub o jego atrybuty są pozbawione sensu, gdyż i tak nie da się tego stwierdzić racjonalnie. Sherwin Wine pisał, że Bogiem można nazwać jakąś siłę kosmiczną, która sprawia, że świat istnieje, czy naturę, ale lepiej po prostu słowa "Bóg" nie używać. Jego zdaniem ktoś, kto przyjmuje istnienie Boga, musi przyjąć także to, że Bóg pozwala na cierpienie i okrucieństwo, co znaczy, że jako istota wszechmocna jest niemoralny. Jednocześnie podkreślał, że nie wierzy także w możliwość doskonałości człowieka. Uważał, że człowiek jest istotą słabą i nieracjonalną. Judaizm ten odrzuca przede wszystkim objawienie Boga we wszechświecie w którymś konkretnym momencie historycznym, sensowność modlitwy, za sprawą której nie można zmienić rzeczywistości, ważność pozbawionej boskiego autorytetu Halachy m.in. w kwestii koszerności, konwersji, uznania, kto jest Żydem, przepisów dotyczących życia seksualnego. Ma się opierać przede wszystkim na łączności z wielowiekową kulturą żydowską, włączając w to pomijaną przez religijnych Żydów i często potępianą, zwłaszcza przez ultraortodoksów, kulturę świecką. W przeciwieństwie jednak na przykład do karaimów Żydzi humanistyczni nie odrzucają całkowicie Talmudu, lecz traktują go jako dokument historyczny, który należy studiować i znać, jednocześnie poddając go współczesnej krytyce. Czasem określają tę formę judaizmu jako judaizm post-talmudyczny jako kolejną formę rozwojową judaizmu po świątynnym i talmudycznym. Wine uważał także, że po Holocauście nie można twierdzić, że Bóg w jakiś szczególny sposób czuwa nad narodem żydowskim. Jako jedyny odłam judaizmu odrzuca konieczność obrzezania noworodków płci męskiej. Zamiast brit mila przeprowadza się brit shalom, czyli po prostu nadanie dziecku zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej, imienia, co przyjęli obecnie od nich nieliczni reformowani rabini w USA. Konwersja nie wymaga zanurzenia w mykwie, obrzezania, polega jedynie na zaakceptowanej przez grupę deklaracji chęci zostania żydem. Judaizm humanistyczny pozwala na uczestniczenie w świętach innych religii gościnnie, nie zaleca jednak mieszania różnych tradycji religijnych podczas świąt. Rabini w przeciwieństwie do większości rabinów reformowanych i wszystkich ortodoksyjnych biorą udział przy ceremoniach ślubów żydów z nie-żydami. Nie ma też żadnych ograniczeń co do obecności zadeklarowanych homoseksualistów w synagogach.
Jak zwał tak zwał. Ale jeden cel duch antychrysta z pewnością osiąga. Tym celem jest odwrócenie uwagi od Boga prawdziwego. Od Stwórcy wszechrzeczy i Dawcy wszelkiego życia i intelektu.
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Judaizm humanistyczny – nurt judaizmu, który podkreśla znaczenie kultury i historii Żydów jako najważniejszej części żydowskiej tożsamości, a nie wiary w Boga. Założycielem amerykańskiej odmiany tego ruchu był Sherwin Wine, były reformowany rabin. W krajach łacińskich częściej bywa określany jako judaizm laicki. Czasem używa się także nazwy judaizm świecki lub judaizm kulturowy. Często błędnie utożsamia się słowo judaizm jedynie z religią żydowską, podczas gdy judaizm lub rzadziej żydostwo oznacza zarówno kulturę, zwyczaje, kuchnię i religię Żydów, które były jak we wszystkich dawnych społecznościach nierozerwalnie związane. Judaizm humanistyczny odrzuca przede wszystkim nadprzyrodzony pierwiastek religijny, próbując zachować i uwspółcześnić pozostałe elementy kultury żydowskiej. Sam termin judaizm jest wytworem XIX-wiecznego religioznawstwa.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

jfs300

Post autor: jfs300 »

z tego co napisałeś, ci ludzie wierzą tylko w cześć przymiotu stworcy a mianowicie kreatorstwo,
ignorując jego osobowość oraz moralność (od nadprzyrodzoności nie wspomne bo zapewne też ;-) )
..
To tak jakby na przykładzie :
Bartek jest lekarzem. Wiec ktos podobny do nich powiedziałby tak: Bartek to leczenie, ale lepiej go nie nazywać Bartłomiej ani Pan doktór :D
Juz nie mowiąc o konktraście w jakim jego osobę poznała np żona, nie tylko od strony lekarza ale i prywatnej :)

Kim byc lepiej w relacjach z Bogiem jego obserwatorem , ktory nawet waha nazwać się Boga Bogiem, tylko leczeniem tfu mocą sprawczą?
pacjentem?
a moze być w bliższych relacjach , jak ta żona ? ;-)

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

RN pisze:Judaizm humanistyczny – nurt judaizmu, który podkreśla znaczenie kultury i historii Żydów jako najważniejszej części żydowskiej tożsamości, a nie wiary w Boga. Założycielem amerykańskiej odmiany tego ruchu był Sherwin Wine, były reformowany rabin. W krajach łacińskich częściej bywa określany jako judaizm laicki. Czasem używa się także nazwy judaizm świecki lub judaizm kulturowy. Często błędnie utożsamia się słowo judaizm jedynie z religią żydowską, podczas gdy judaizm lub rzadziej żydostwo oznacza zarówno kulturę, zwyczaje, kuchnię i religię Żydów, które były jak we wszystkich dawnych społecznościach nierozerwalnie związane. Judaizm humanistyczny odrzuca przede wszystkim nadprzyrodzony pierwiastek religijny, próbując zachować i uwspółcześnić pozostałe elementy kultury żydowskiej. Sam termin judaizm jest wytworem XIX-wiecznego religioznawstwa.
Przecież o tym napisałem. Cokolwiek, jakkolwiek, jakąkolwiek to coś nosi nazwę. Lecz zamiarem Bożego przeciwnika jest żeby ludzie nie interesowali się prawdziwym Bogiem. I to niestety ale udaje się mu.
Jaki jest cel tego tematu ?
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

krecik pisze: Jaki jest cel tego tematu ?
Taki, aby o judaizmie humanistycznym wiedzieć.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”