Chrzescijanie i antysemityzm

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Chrzescijanie i antysemityzm

Post autor: tom68 »

Wedlug historii Jezus zginal co prawda na prosbe Zydowskiej rady starszych ale z rozkazu rzymskiego prokuratora Judei Poncjusza Pilata a teologicznie Jezus jako zbawiciel umarl za grzechy calego swiata zreszta sami rzymianie uwazali dlugo wszystkich chrzescijan za jeszcze jedna z grup religijnych w judaizmie ( od XIX w mamy znowu judeochrzescijanski ruch wsrod Zydow czyli synagogi Zydow mesjanistcznych czyli wierzacych w Jezusa mesjasza ) a i potem , czyli az do IV albo nawet do VI n e , w kosciele bylo sporo judo-chrzescijan a sami chrzescijanie uwazali sie za nowy Izrael i przestrzegali wielu nauk judaizmu .
tom68

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Re: Chrzescijanie i antysemityzm

Post autor: janwisniewski68 »

tom68 pisze:Wedlug historii Jezus zginal co prawda na prosbe Zydowskiej rady starszych ale z rozkazu rzymskiego prokuratora Judei Poncjusza Pilata a teologicznie Jezus jako zbawiciel umarl za grzechy calego swiata zreszta sami rzymianie uwazali dlugo wszystkich chrzescijan za jeszcze jedna z grup religijnych w judaizmie ( od XIX w mamy znowu judeochrzescijanski ruch wsrod Zydow czyli synagogi Zydow mesjanistcznych czyli wierzacych w Jezusa mesjasza ) a i potem , czyli az do IV albo nawet do VI n e , w kosciele bylo sporo judo-chrzescijan a sami chrzescijanie uwazali sie za nowy Izrael i przestrzegali wielu nauk judaizmu .
Czy na pewno Jezus zginął na krzyżu?
Czy Jezus powiedział ja muszę zginąć czy powiedział syn człowieczy musi zginąć?
Tym którym dano rozumieć wiedzą o co pytam tym którym nie dano nie odpowiedzą !!
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Dezerter pisze:Warto sobie zadać pytanie jak doszło do rozejścia sie judaizmu z chrześcijaństwem, bo później to już była tylko walka i konkurencja o rząd dusz - najpierw w diasporze a później w całym cesarstwie.
Według moich ustaleń odbyło to się tak:
Symptomy rozejścia:

-ukamienowanie Szczepana
- 43 rok prześladowania sekty nazarejczyków przez Heroda Agrypy, krótkie i bez większych konsekwencji ale spowodowało ucieczke/wyjście apostołów poza Jerozolime i nauczanie w diaspoże, ale ciągle żydowskiej
- 50 rok "sobór jerozolimski" i przykazania Jakuba znoszące konieczność obrzezania i wprowadzające minimum "zachowania przepisów prawa" dla pierwszych poganochrześcijan
- 62 rok męczeństwo Jakuba brata Pana (biskupa Jerozolimy) – na rozkaz I kapłana i
65 rok wyjście części zboru jerozolimskiego z Jerozolimy do Pelli czyli ucieczka przed I powstaniem żydowskim (część została i wzięła czynny udział)
-po 70 roku konkuręcja o rząd dusz w diasporze żydowskiej doprowadza do
- przełom I/II wieku -klątwa sanchedrynu w Jamne na judeochrześcijan (DATA???) i powstanie literatury chrześcijańskiej antyżydowskiej
- 135 powstanie II Bar Kochby można uznać za definitywne zakończenie wspólnej drogi i definitywny rozdział bo pojawił się inny "Mesjasz" niż Jezus, a tego żaden chrześcijanin nie mógł zaakceptować i powstała literatura antyżydowska
.. i tak to się zaczęło :-(
Witaj Dezerter, bardzo podoba mi się twój sposób myślenia, a kroniki (chronologie) to moja pasja.

Powyżej napisałeś:
"- 43 rok prześladowania sekty nazarejczyków przez Heroda Agrypy, krótkie i bez większych konsekwencji ale spowodowało ucieczke/wyjście apostołów poza Jerozolime i nauczanie w diaspoże, ..."

Czy mógłbyś podać nam trochę więcej informacji / detali, na temat "sekty nazarejczyków", i trochę faktów o "Herodzie Agrypie"?
Skąd sie wywodzili, kim byli, co się z nimi stało?

"Piękno i Prawda ukryte są w detalach - szczegółach", (Eureka !!! - sam ten cytat przed chwilą wymyśliłem), więc może poznając szczegóły, poznamy też Prawdę.

Serdecznie Pozdrawiam
George
Ostatnio zmieniony 30 paź 2014, 18:51 przez George, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Dezerter pisze:Warto sobie zadać pytanie jak doszło do rozejścia sie judaizmu z chrześcijaństwem, bo później to już była tylko walka i konkurencja o rząd dusz - najpierw w diasporze a później w całym cesarstwie.
Według moich ustaleń odbyło to się tak:
Symptomy rozejścia:

-ukamienowanie Szczepana
- 43 rok prześladowania sekty nazarejczyków przez Heroda Agrypy, krótkie i bez większych konsekwencji ale spowodowało ucieczke/wyjście apostołów poza Jerozolime i nauczanie w diaspoże, ale ciągle żydowskiej
- 50 rok "sobór jerozolimski" i przykazania Jakuba znoszące konieczność obrzezania i wprowadzające minimum "zachowania przepisów prawa" dla pierwszych poganochrześcijan
- 62 rok męczeństwo Jakuba brata Pana (biskupa Jerozolimy) – na rozkaz I kapłana i
65 rok wyjście części zboru jerozolimskiego z Jerozolimy do Pelli czyli ucieczka przed I powstaniem żydowskim (część została i wzięła czynny udział)
-po 70 roku konkuręcja o rząd dusz w diasporze żydowskiej doprowadza do
- przełom I/II wieku -klątwa sanchedrynu w Jamne na judeochrześcijan (DATA???) i powstanie literatury chrześcijańskiej antyżydowskiej
- 135 powstanie II Bar Kochby można uznać za definitywne zakończenie wspólnej drogi i definitywny rozdział bo pojawił się inny "Mesjasz" niż Jezus, a tego żaden chrześcijanin nie mógł zaakceptować i powstała literatura antyżydowska
.. i tak to się zaczęło :-(
Piszesz Dezerter:
Warto sobie zadać pytanie jak doszło do rozejścia sie judaizmu z chrześcijaństwem, bo później to już była tylko walka i konkurencja o rząd dusz - najpierw w diasporze a później w całym cesarstwie.
Według moich ustaleń odbyło to się tak: ..."

Według mnie, warto by było zadać sobie pytanie - jak doszło do połączenia się judaizmu z chrześcijaństwem?; ponieważ niewiele wskazuje na to, aby te dwie religie miały ze sobą wiele wspólnego.

Chrześcijaństwo - czy religia Nazarejczyków (jak to zaraz po ukrzyżowaniu Chrystusa, Żydzi nazywali Chrześcijan), nie mogło orginalnie wywodzić się z religii żydowskiej, ponieważ nie tylko zwyczaje, jak:
- ubiór (białe tuniki),
- komunalne posiłki,
- Chrzest - który wprowadzał do wspólnoty (Kościoła),
- Aramejski język Nazarejczyków vs. Hebrajski Żydów,

ale nawet kalendarz "Słoneczny" Nazarejczyków, vs. "Księżycowy" kalendarz Żydów (które to kalendarze wyznaczały obchodzenie świąt w innych dniach),
dobitnie świadczą o odrębności tych dwuch religii.

Pozostaje więc pytanie:

"jak doszło do połączenia się judaizmu z chrześcijaństwem - religią Nazarejczyków"?

Kim właściwie byli Nazarejczycy?
Narodem? Czy wyznawcami religii Nazarejskiej?

Jeśli byli wyznawcami religii Nazarejskiej (a wszystko na to wskazuje), i nie była to religia narodu żydowskiego, to jakiego narodu była to religia - religia Nazarejska.

Myślę że aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zajrzeć do historii narodu żydowskiego. Shall we?

Serdecznie Pozdrawiam
George

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Jerzy Marian pisze:Witaj Dezerter, bardzo podoba mi się twój sposób myślenia, a kroniki (chronologie) to moja pasja.

Powyżej napisałeś:
"- 43 rok prześladowania sekty nazarejczyków przez Heroda Agrypy, krótkie i bez większych konsekwencji ale spowodowało ucieczke/wyjście apostołów poza Jerozolime i nauczanie w diaspoże, ..."

Czy mógłbyś podać nam trochę więcej informacji / detali, na temat "sekty nazarejczyków", i trochę faktów o "Herodzie Agrypie"?
Skąd sie wywodzili, kim byli, co się z nimi stało?

"Piękno i Prawda ukryte są w detalach - szczegółach", (Eureka !!! - sam ten cytat przed chwilą wymyśliłem), więc może poznając szczegóły, poznamy też Prawdę.

Serdecznie Pozdrawiam
George
a Dziejów to ty nie znasz ;-)
D z i e j e _ A p o s t o l s k i e
Rozdział: 12

PRZEŚLADOWANIE WSZCZęTE PRZEZ HERODA AGRYPPę

Pojmanie św. Piotra

1 W tym także czasie Herod zaczął prześladować niektórych członków Kościoła. 2 Ściął mieczem Jakuba, brata Jana, 3 a gdy spostrzegł, że to spodobało się Żydom, uwięził nadto Piotra. A były to dni Przaśników. 4 Kiedy go pojmał, osadził w więzieniu i oddał pod straż czterech oddziałów, po czterech żołnierzy każdy, zamierzając po Święcie Paschy wydać go ludowi.

Cudowne uwolnienie z więzienia

5 Strzeżono więc Piotra w więzieniu, a Kościół modlił się za niego nieustannie do Boga. 6 W nocy, po której Herod miał go wydać, Piotr, skuty podwójnym łańcuchem, spał między dwoma żołnierzami, a strażnicy przed bramą strzegli więzienia. (...) Wtedy Piotr przyszedł do siebie i rzekł: "Teraz wiem na pewno, że Pan posłał swego anioła i wyrwał mnie z ręki Heroda i z tego wszystkiego, czego oczekiwali Żydzi". 12 Po zastanowieniu się poszedł do domu Marii, matki Jana, zwanego Markiem, gdzie zebrało się wielu na modlitwie. 13 Kiedy zakołatał do drzwi wejściowych, nadbiegła dziewczyna imieniem Rode i nasłuchiwała. 14 Poznała głos Piotra i z radości nie otwarła bramy, lecz pobiegła powiedzieć, że Piotr stoi przed bramą. 15 "Bredzisz" - powiedzieli jej. Ona jednak upierała się przy swoim. 16 "To jest jego anioł" - mówili. A Piotr kołatał dalej. 17 Kiedy wreszcie otworzyli, ujrzeli i zdumieli się. On zaś nakazał im ręką milczenie, opowiedział, jak to Pan wyprowadził go z więzienia, i rzekł: "Donieście o tym Jakubowi i braciom!". I udał się gdzie indziej.

Koniec Heroda Agryppy I

18 A gdy nastał dzień, powstało niemałe zamieszanie wśród żołnierzy z powodu tego, co się stało z Piotrem. 19 Herod poszukiwał go, a gdy go nie znalazł, przesłuchał strażników i kazał ich ukarać śmiercią. Sam zaś udał się z Judei do Cezarei i tam się zatrzymał. 20 Gniewał się bardzo na mieszkańców Tyru i Sydonu. (...) 21 W oznaczonym dniu Herod ubrany w szaty królewskie zasiadł na tronie i miał do nich mowę. 22 A lud wołał: "To głos boga, a nie człowieka!" 23 Natychmiast poraził go anioł Pański za to, że nie oddał czci Bogu. I wyzionął ducha, stoczony przez robactwo.
A prześladowanie Szawła? - nie czynił tego ze swego widzimisię, tylko miał oficjalny mandat ku temu - było więc to działanie systemowe, obejmujące nawet Antiochię!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Jerzy Marian pisze:Według mnie, warto by było zadać sobie pytanie - jak doszło do połączenia się judaizmu z chrześcijaństwem?; ponieważ niewiele wskazuje na to, aby te dwie religie miały ze sobą wiele wspólnego.

Chrześcijaństwo - czy religia Nazarejczyków (jak to zaraz po ukrzyżowaniu Chrystusa, Żydzi nazywali Chrześcijan), nie mogło orginalnie wywodzić się z religii żydowskiej, ponieważ nie tylko zwyczaje, jak:
- ubiór (białe tuniki),
- komunalne posiłki,
- Chrzest - który wprowadzał do wspólnoty (Kościoła),
- Aramejski język Nazarejczyków vs. Hebrajski Żydów,
Sorry za szczerość, ale same bajki tu piszesz :aaa:
cały NT zaświadcza, że chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu - jeśli nie wierzysz w Słowo - to nasza dyskusja chyba nie ma sensu :-?
- białe stroje były powszechne na bliskim wschodzie - chrześcijanie niczym się nie wyróżniali
- komunalne posiłki były nasza specyfiką, podobnie wspólnota majątkowa
- chrzest już nie - Jan chrzcił i obmycia rytualne w judaizmie były praktyką powszechną!
- w judaizmie/Judzie aramejski był językiem powszechnym, a hebrajski martwym językiem liturgicznym - podobnie jak u nas łacina i polski jeszcze 100 lat temu - zapewniam cię, że Kościół Jerozolimski czytał Pisma po hebrajsku dokładnie tak samo jak współcześni im uczeni w piśmie a omawiali i kazania dla ludu głosili po aramejsku. Różnic brak
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Dezerter pisze:
Jerzy Marian pisze:Witaj Dezerter, bardzo podoba mi się twój sposób myślenia, a kroniki (chronologie) to moja pasja.

Powyżej napisałeś:
"- 43 rok prześladowania sekty nazarejczyków przez Heroda Agrypy, krótkie i bez większych konsekwencji ale spowodowało ucieczke/wyjście apostołów poza Jerozolime i nauczanie w diaspoże, ..."

Czy mógłbyś podać nam trochę więcej informacji / detali, na temat "sekty nazarejczyków", i trochę faktów o "Herodzie Agrypie"?
Skąd sie wywodzili, kim byli, co się z nimi stało?

"Piękno i Prawda ukryte są w detalach - szczegółach", (Eureka !!! - sam ten cytat przed chwilą wymyśliłem), więc może poznając szczegóły, poznamy też Prawdę.

Serdecznie Pozdrawiam
George
a Dziejów to ty nie znasz ;-)
D z i e j e _ A p o s t o l s k i e
Rozdział: 12

PRZEŚLADOWANIE WSZCZęTE PRZEZ HERODA AGRYPPę

Pojmanie św. Piotra

1 W tym także czasie Herod zaczął prześladować niektórych członków Kościoła. 2 Ściął mieczem Jakuba, brata Jana, 3 a gdy spostrzegł, że to spodobało się Żydom, uwięził nadto Piotra. A były to dni Przaśników. 4 Kiedy go pojmał, osadził w więzieniu i oddał pod straż czterech oddziałów, po czterech żołnierzy każdy, zamierzając po Święcie Paschy wydać go ludowi.

Cudowne uwolnienie z więzienia

5 Strzeżono więc Piotra w więzieniu, a Kościół modlił się za niego nieustannie do Boga. 6 W nocy, po której Herod miał go wydać, Piotr, skuty podwójnym łańcuchem, spał między dwoma żołnierzami, a strażnicy przed bramą strzegli więzienia. (...) Wtedy Piotr przyszedł do siebie i rzekł: "Teraz wiem na pewno, że Pan posłał swego anioła i wyrwał mnie z ręki Heroda i z tego wszystkiego, czego oczekiwali Żydzi". 12 Po zastanowieniu się poszedł do domu Marii, matki Jana, zwanego Markiem, gdzie zebrało się wielu na modlitwie. 13 Kiedy zakołatał do drzwi wejściowych, nadbiegła dziewczyna imieniem Rode i nasłuchiwała. 14 Poznała głos Piotra i z radości nie otwarła bramy, lecz pobiegła powiedzieć, że Piotr stoi przed bramą. 15 "Bredzisz" - powiedzieli jej. Ona jednak upierała się przy swoim. 16 "To jest jego anioł" - mówili. A Piotr kołatał dalej. 17 Kiedy wreszcie otworzyli, ujrzeli i zdumieli się. On zaś nakazał im ręką milczenie, opowiedział, jak to Pan wyprowadził go z więzienia, i rzekł: "Donieście o tym Jakubowi i braciom!". I udał się gdzie indziej.

Koniec Heroda Agryppy I

18 A gdy nastał dzień, powstało niemałe zamieszanie wśród żołnierzy z powodu tego, co się stało z Piotrem. 19 Herod poszukiwał go, a gdy go nie znalazł, przesłuchał strażników i kazał ich ukarać śmiercią. Sam zaś udał się z Judei do Cezarei i tam się zatrzymał. 20 Gniewał się bardzo na mieszkańców Tyru i Sydonu. (...) 21 W oznaczonym dniu Herod ubrany w szaty królewskie zasiadł na tronie i miał do nich mowę. 22 A lud wołał: "To głos boga, a nie człowieka!" 23 Natychmiast poraził go anioł Pański za to, że nie oddał czci Bogu. I wyzionął ducha, stoczony przez robactwo.
A prześladowanie Szawła? - nie czynił tego ze swego widzimisię, tylko miał oficjalny mandat ku temu - było więc to działanie systemowe, obejmujące nawet Antiochię!
Oj znam Dzieje, znam. Ale miałem na myśli historycznego króla żydowskiego Agrypę Wielkiego (nikt za jego panowania nie nazywał go 'Herodem'), i jak doszło do tego że zbudował on królestwo żydowskie na skalę Heroda Wielkiego (który za życia nigdy nie był nazwany 'Wielkim').

Jak doszło do tego że żydowski król (uznawany przez Żydów za Boga - 22 A lud wołał: "To głos boga, a nie człowieka!") miał wpływy nawet w Anatolii?

Kim właściwie był ten człowiek - Agrypa Wielki, uwielbiany przez Żydów, ten który rozpoczął masowe prześladowania Nazarejczyków?

Serdecznie Pozdrawiam
George

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Dezerter pisze:
Jerzy Marian pisze:Według mnie, warto by było zadać sobie pytanie - jak doszło do połączenia się judaizmu z chrześcijaństwem?; ponieważ niewiele wskazuje na to, aby te dwie religie miały ze sobą wiele wspólnego.

Chrześcijaństwo - czy religia Nazarejczyków (jak to zaraz po ukrzyżowaniu Chrystusa, Żydzi nazywali Chrześcijan), nie mogło orginalnie wywodzić się z religii żydowskiej, ponieważ nie tylko zwyczaje, jak:
- ubiór (białe tuniki),
- komunalne posiłki,
- Chrzest - który wprowadzał do wspólnoty (Kościoła),
- Aramejski język Nazarejczyków vs. Hebrajski Żydów,
Sorry za szczerość, ale same bajki tu piszesz :aaa:
cały NT zaświadcza, że chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu - jeśli nie wierzysz w Słowo - to nasza dyskusja chyba nie ma sensu :-?
- białe stroje były powszechne na bliskim wschodzie - chrześcijanie niczym się nie wyróżniali
- komunalne posiłki były nasza specyfiką, podobnie wspólnota majątkowa
- chrzest już nie - Jan chrzcił i obmycia rytualne w judaizmie były praktyką powszechną!
- w judaizmie/Judzie aramejski był językiem powszechnym, a hebrajski martwym językiem liturgicznym - podobnie jak u nas łacina i polski jeszcze 100 lat temu - zapewniam cię, że Kościół Jerozolimski czytał Pisma po hebrajsku dokładnie tak samo jak współcześni im uczeni w piśmie a omawiali i kazania dla ludu głosili po aramejsku. Różnic brak
Oj Sorry Dezerter, ale szczery to ty tym razem chyba nie jesteś.

Znasz historię i napewno wiesz że:
- czytając NT, Ewangelię Św. Jana, nie ma wątpliwości że część Ewangelii kierowana jest do Żydów jako do innego narodu niż naród adresata czy Chrystusa.

- białe stroje były powszechne, ale dziś rozpoznajemy po nich Esseńczyków a nie Żydów (groty z nad Morza Martwego)

- komunalne posiłki były - przepraszam 'czyją?' waszą? - żydowską specyfiką?
Nie Dezerterze, napewno nie były one żydowskimi obyczajami, lecz esseńskimi.
Może brak zrozumienia różnicy pomiędzy Esseńczykami a Izraelitami powoduje to że jesteś zdezoriętowany. Ale to nic wielkiego, możemy to bardzo szybko wyjaśnić, bo może ty tak naprawdę jesteś Esseńczykiem a nie Żydem, tylko jeszcze na to nie wpadłeś :).

- prawdą jest że Żydzi mieli bzika na punkcie obmywania, ale nie miało to nic wspólnego z Chrztem, uroczystością przyjęcia do Wspólnoty Nazarejskiej - Chrześcijańskiej.

- za czasów Chrystusa w Judaiźmie językiem powszechnym był język żydowski (błędnie nazywany hebrajskim), zapisywany alfabetem Aramejskim (Żydzi nigdy nie stwożyli swojego alfabetu). Chrystus i Jego uczniowie mówili językiem Aramejskim, a Faryzeusz Paweł i jego uczniowie używali języka Żydo-Hebrajskiego. W języku Żydo-hebrajskim zapisywane były nie tylko żydowskie księgi religijne, ale i historyczne (co potwierdzają manuskrypty z nad Morza Martwego.
Septuaginta - biblia z której nauczał Chrystus była biblią grecką - Konya Greek, a nie Żydo-hebrajską.

Czy ty nie czujesz przypadkiem Dezerterze, że twoje pokojowe nastawienie może wywodzić się ardziej od pokojowych Esseńczyków, niż od agresywnych Żydów?

Może jest czs jeszcze raz podać się do dezercji :)

Serdecznie Pozdrawiam
George

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Jerzy Marian pisze: Oj Sorry Dezerter, ale szczery to ty tym razem chyba nie jesteś.
jestem :-D
Znasz historię i napewno wiesz że:
- czytając NT, Ewangelię Św. Jana, nie ma wątpliwości że część Ewangelii kierowana jest do Żydów jako do innego narodu niż naród adresata czy Chrystusa.
nie wiem

Kod: Zaznacz cały

- [b]białe stroje były powszechne[/b], ale dziś rozpoznajemy po nich Esseńczyków a nie Żydów (groty z nad Morza Martwego)
ja tam esseńczyków w białych strojach nie spotykam, a ty? :-P
ale dziękują za zgodę , że "białe stroje były powszechne"
- komunalne posiłki były - przepraszam 'czyją?' waszą? - żydowską specyfiką?
Nie Dezerterze, napewno nie były one żydowskimi obyczajami, lecz esseńskimi.
Może brak zrozumienia różnicy pomiędzy Esseńczykami a Izraelitami powoduje to że jesteś zdezoriętowany. Ale to nic wielkiego, możemy to bardzo szybko wyjaśnić, bo może ty tak naprawdę jesteś Esseńczykiem a nie Żydem, tylko jeszcze na to nie wpadłeś :)
.
Nieporozumienie - Ja pisałem jak chrześcijanin do chrześcijanina stąd "my"
ja zwykły goj, polak czystej krwi ;-), katolik praktykujący jestem :-D
- prawdą jest że Żydzi mieli bzika na punkcie obmywania, ale nie miało to nic wspólnego z Chrztem, uroczystością przyjęcia do Wspólnoty Nazarejskiej - Chrześcijańskiej.
moja wiedza jest inna:
Z ks. Maciejem Zacharą MIC rozmawia redakcja Liturgia.pl

Jakie są początki rytuału chrztu, skąd wzięła się taka forma?

W czasach Jezusa, w samym judaizmie, jak i poza nim, istniały różne obmycia i kąpiele rytualne. W judaizmie miały one miejsce na przykład przy wprowadzaniu w urząd nowych kapłanów. Istniała również praktyka rytualnej kąpieli towarzysząca przyjmowaniu prozelitów. Niektórzy uczeni, np. słynny anglikański liturgista, Gregory Dix, byli przekonani, że chrzest chrześcijański wywodził się z żydowskiego chrztu prozelitów. Ta teza jest jednak niepotwierdzona, ponieważ nie da się powiedzieć, czy chrzest prozelitów był stosowany już w czasach Jezusa, czy też został wprowadzony w okresie późniejszym. Ablucje były również w użyciu w różnych wspólnotach żydowskich, np. u Esseńczyków. Jest taka hipoteza i ona ma cechy prawdopodobieństwa, że Jan Chrzciciel był związany właśnie z Esseńczykami. A ryt chrztu Janowego jest już bliski chrztowi chrześcijańskiemu. Po pierwsze, nie jest to chrzest tylko rytualny, ale wiąże się też z egzystencjalną decyzją przemiany życia. Po drugie zaś, jest udzielany przez szafarza, co jest bardzo ważne dla chrztu chrześcijańskiego. Warto zauważyć, że czasownik „chrzcić” w Nowym Testamencie figuruje z reguły w stronie biernej, a więc jako „być ochrzczonym”. Nikt nie może ochrzcić sam siebie, nikt nie może sam sobie udzielić sakramentu.

Jak wspomniałem rytualne kąpiele istniały również poza judaizmem. Symbolika wody jest uniwersalna a jednocześnie klarowna: woda jest symbolem i życia i śmierci, ale również oczyszczenia.
http://www.liturgia.pl/artykuly/rytual- ... olika.html
i mykwa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mykwa
Czy ty nie czujesz przypadkiem Dezerterze, że twoje pokojowe nastawienie może wywodzić się ardziej od pokojowych Esseńczyków, niż od agresywnych Żydów?

Może jest czs jeszcze raz podać się do dezercji :)

Serdecznie Pozdrawiam
George
Ale esseńczycy to żydzi! wyznający judaizm:
Esseńczycy (essenizm) – jedno z żydowskich stronnictw religijnych (obok faryzeuszy i saduceuszy i ewentualnie jeszcze zelotów),
http://pl.wikipedia.org/wiki/Esse%C5%84czycy
ja esseńczyków znam i cenię za niektóre poglądy
ale co mnie słowiańskiego chrześcijanina obchodzą inne sekty judaizmu, ja z sekty Nazarejczyka i do Niego się przyznaje :idea:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Dezerter pisze:
Jerzy Marian pisze: Oj Sorry Dezerter, ale szczery to ty tym razem chyba nie jesteś.
jestem :-D
Znasz historię i napewno wiesz że:
- czytając NT, Ewangelię Św. Jana, nie ma wątpliwości że część Ewangelii kierowana jest do Żydów jako do innego narodu niż naród adresata czy Chrystusa.
nie wiem

Kod: Zaznacz cały

- [b]białe stroje były powszechne[/b], ale dziś rozpoznajemy po nich Esseńczyków a nie Żydów (groty z nad Morza Martwego)
ja tam esseńczyków w białych strojach nie spotykam, a ty? :-P
ale dziękują za zgodę , że "białe stroje były powszechne"
- komunalne posiłki były - przepraszam 'czyją?' waszą? - żydowską specyfiką?
Nie Dezerterze, napewno nie były one żydowskimi obyczajami, lecz esseńskimi.
Może brak zrozumienia różnicy pomiędzy Esseńczykami a Izraelitami powoduje to że jesteś zdezoriętowany. Ale to nic wielkiego, możemy to bardzo szybko wyjaśnić, bo może ty tak naprawdę jesteś Esseńczykiem a nie Żydem, tylko jeszcze na to nie wpadłeś :)
.
Nieporozumienie - Ja pisałem jak chrześcijanin do chrześcijanina stąd "my"
ja zwykły goj, polak czystej krwi ;-), katolik praktykujący jestem :-D
- prawdą jest że Żydzi mieli bzika na punkcie obmywania, ale nie miało to nic wspólnego z Chrztem, uroczystością przyjęcia do Wspólnoty Nazarejskiej - Chrześcijańskiej.
moja wiedza jest inna:
Z ks. Maciejem Zacharą MIC rozmawia redakcja Liturgia.pl

Jakie są początki rytuału chrztu, skąd wzięła się taka forma?

W czasach Jezusa, w samym judaizmie, jak i poza nim, istniały różne obmycia i kąpiele rytualne. W judaizmie miały one miejsce na przykład przy wprowadzaniu w urząd nowych kapłanów. Istniała również praktyka rytualnej kąpieli towarzysząca przyjmowaniu prozelitów. Niektórzy uczeni, np. słynny anglikański liturgista, Gregory Dix, byli przekonani, że chrzest chrześcijański wywodził się z żydowskiego chrztu prozelitów. Ta teza jest jednak niepotwierdzona, ponieważ nie da się powiedzieć, czy chrzest prozelitów był stosowany już w czasach Jezusa, czy też został wprowadzony w okresie późniejszym. Ablucje były również w użyciu w różnych wspólnotach żydowskich, np. u Esseńczyków. Jest taka hipoteza i ona ma cechy prawdopodobieństwa, że Jan Chrzciciel był związany właśnie z Esseńczykami. A ryt chrztu Janowego jest już bliski chrztowi chrześcijańskiemu. Po pierwsze, nie jest to chrzest tylko rytualny, ale wiąże się też z egzystencjalną decyzją przemiany życia. Po drugie zaś, jest udzielany przez szafarza, co jest bardzo ważne dla chrztu chrześcijańskiego. Warto zauważyć, że czasownik „chrzcić” w Nowym Testamencie figuruje z reguły w stronie biernej, a więc jako „być ochrzczonym”. Nikt nie może ochrzcić sam siebie, nikt nie może sam sobie udzielić sakramentu.

Jak wspomniałem rytualne kąpiele istniały również poza judaizmem. Symbolika wody jest uniwersalna a jednocześnie klarowna: woda jest symbolem i życia i śmierci, ale również oczyszczenia.
http://www.liturgia.pl/artykuly/rytual- ... olika.html
i mykwa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mykwa
Czy ty nie czujesz przypadkiem Dezerterze, że twoje pokojowe nastawienie może wywodzić się ardziej od pokojowych Esseńczyków, niż od agresywnych Żydów?

Może jest czs jeszcze raz zdezerterować :)

Serdecznie Pozdrawiam
George
Ale esseńczycy to żydzi! wyznający judaizm:
Esseńczycy (essenizm) – jedno z żydowskich stronnictw religijnych (obok faryzeuszy i saduceuszy i ewentualnie jeszcze zelotów),
http://pl.wikipedia.org/wiki/Esse%C5%84czycy
ja esseńczyków znam i cenię za niektóre poglądy
ale co mnie słowiańskiego chrześcijanina obchodzą inne sekty judaizmu, ja z sekty Nazarejczyka i do Niego się przyznaje :idea:
Pozwól że cię wyprowadzę z błędu Dezerterze;

ESSEŃCZYCY to nie żadna żydowska sekta religijna lecz NARÓD,
A NAZAREJCZYCY, to sekta religijna narodu ESSEŃCZYKÓW.

Tak że uważając się za Nazarejczyka, możesz zaliczyć siebie też do Esseńczyków.

Izraelici to potomkowie Izraela / Jakuba,
a Esseńczycy to potomkowie Essy,
po polsku Ezawa / Edoma - pierworodnego i umiłowanego syna Izaaka,
którego zamordował własny brat - Jakub / Izrael.

Esseńczycy, znani też jako Edomici (po grecku Idumejczycy), w czasach Chrystusa zamieszkiwali w państwie Idumei (Edomie) ze stolicą w Hebronie, z którego pochodził Jan Chrzciciel.

W roku 110 p.n.e. państwo Idumea / Edom, zostało podbite przez Żyda Jana Hirkana, a jego mieszkańcy, potomkowie Ezawa / Essy, Esseńczycy, zostali zmuszeni do obrzezania lub emigracji. Część z nich została w Idumei, a reszta wyemigrowała do Anatolii.

Herod Wielki, który sam był Idumejczykiem / Esseńczykiem, przywrócił wolność Esseńczykom, a nawet zadbał o to aby w Jerozolinie mieli oni swoją dzielnice - Essenes Quarter. Była to dzielnica w której odbyła się Ostatnia Wieczerza.

Herod Wielki nigdy nie nazywał siebie Wielkim, przydomek ten dodano do jego imienia już po jego śmierci, za Wielkie zasługi jakie wniósł do rozbudowy państwa żydowskiego - Judy.

Herod zmarł 3 - 4 lata przed narodzeniem się Chrystusa, więc nie miał on nic wspólnego z tak promowaną przez Żydów masakrą niewiniątek w Betlejem. Był on też najlepszym królem w żydowskiej historii.

Największym przewinieniem Heroda było to że chcąc się przypodobać Żydom (a jak wiemy nasz Bóg tego bardzo nie lubi) Herod rozwiódł się ze swoją Nabatejską żoną Doris, i poślubił Hasnomejską żydówkę Mariannę.

Podsówanie kochanek dla zdobycia wpływów politycznych było i chyba nadal jest specjalnością żydowską.

Marianna została żoną Heroda, ale nienawidziła go i zdradzała, i za zdrady została skazana na śmierć. Jej synowie (ale prawdopodobnie nie synowie Heroda), jej matka i brat, spiskowali z Żydami na życie Heroda, i po sprawie sądowej zostali oni skazani na śmierć.

Podobny błąd popełnili Herod Antypas - Tetracha Galileii, i Cesarz Neron, rozwodząc się ze swoimi żonami aby poślubić podstawione im przez Żydów kochanki. Wszyscy trzej bardzo źle skończyli, będąc do dziś uważanymi za najgorszych władców.

Agryppa Wielki, o którym gdzieś pisałeś - Herod Agryppa, był wnukiem Żydówki Marianny i jej syna Arystobulusa IV, straconego za spisek przeciwko Herodowi.

Serdecznie Pozdrawiam
George

Ps. I jeszcze trochę o Herodzie Wielkim.
Historycznie, Herod Wielki był człowiekiem o niesamowitej wizji, tolerancji i dążeniach do zachowania pokoju w swoim królestwie, co zresztą osiągnął podczas swojej ponad czterdziestoletniej kariery jako Król Żydów.

http://ngm.nationalgeographic.com/2008/ ... eller-text
http://en.wikipedia.org/wiki/Herod_the_Great
http://www.maat.it/livello2-i/erode-i.htm

Herod pozwolił aby na terenie Świątyni Boga, którą zbudował, Żydzi zbudowali sobie swoją świątynię, nawet pozwolił im aby sami ją budowali, co nie było dobrym pomysłem gdyż zawaliła się ona zanim budowę zakończono.

Kiedy Chrystus rzekł: "Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!" (Jan 2, 13-25), nie znajdował się On w żydowskiej świątyni Salomona, ale w Świątyni Boga zbudowanej przez Heroda Wielkiego. Znajdował się On w Korcie Narodów, Goimów jak to nas Żydzi nazywają, a nie w żydowskiej Świątyni Salomona która była tylko dodatkiem do Nazarejskiej Świątyni Boga.


http://www.foi.org/media/filer/2012/06/ ... -large.jpg


Obrazek

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

George,
zapisuję się do Twojego fanklubu. Czy masz jakąś wiedzę na temat świątyni żydowskiej wybudowanej w okolicach Heliopolis w Egipcie, przez bodaj Onaniasza III?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

A ja postrzegam pana Jerzego z Marianowa za jakiegoś fantastę :-D :-D

Awatar użytkownika
George
Posty: 1730
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

RM pisze:George,
zapisuję się do Twojego fanklubu. Czy masz jakąś wiedzę na temat świątyni żydowskiej wybudowanej w okolicach Heliopolis w Egipcie, przez bodaj Onaniasza III?
Pozdrawiam.
Witaj RM,
jeśli chcesz się zapisać do "mojego fanklubu" to zachęcam do utworzenia na tym forum "Fanklubu poszukiwaczy Prawdy", gdzie mogli byśmy prowadzić dyskusje na poważne tematy historyczne, wymieniając swoje opinie i odkrycia.

Jeśli chodzi o świątynię żydowską wybudowaną przez Onaniasza III (lub jego syna) w okolicach Heliopolisu, której zgoda na budowę (według Józefa Flawiusza) miała cel bardziej polityczny niż religijny (wojna pomiędzy Syryjczykamia a Ptoleuszami), to jedno jest pewne, że ta żydowska świątynia była zbudowana na ruinach świątyni Bubabtis, na wzór świątyni w Jerozolimie, ale była ona mniejsza i nie tak bogato zdobiona. Chodzi oczywiście o rozmiary Jerozolimskiej świątynię Salomona (widoczną na zdjęciu powyżej), która była tylko małym dodatkiem do wspaniałej Świątyni Boga, zbudowanej przez Heroda Wielkiego.

Czy interesując się historią Egiptu czytałeś coś na temat Hykosów i ich Exodusu z Egiptu?

Serdecznie Pozdrawiam
George

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Post autor: janwisniewski68 »

Jak można mówić o Żydach i Esseńczykach w tym kontekście ktoś ma groch z kapustą w głowie i przelewa to na papier !![komputer]
Dołożył jeszcze to że Jezus nauczał z biblii ?
Ostatnio zmieniony 31 paź 2014, 23:02 przez janwisniewski68, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

Wnikliwy pisze:A ja postrzegam pana Jerzego z Marianowa za jakiegoś fantastę :-D :-D
Wszyscy, którzy nie czytaja wyłącznie literatury ŚJ są fantastami.
Tylko ta literatura zapewnia wiarygodność wiedzy.
I tylko ona jest zalecana swoim wyznawcom, ciekawe czemu?
Nie wspominając o niechętnym podejściu do wszelkiej innej, czy to historycznej, czy klasycznej, czy o tematyce jakiejkolwiek.
KK tez miał zbór ksiąg zakazanych.
Nie jest tajemnicą dlaczego.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”