TORA a Wegetarianizm ....

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

Czy Bóg jest wegetarianinem?, Rozmawiamy o wierze ... Franciszek z Asyżu, św. Antoni Padewski, czy też wielka postać Kościoła w Anglii, św. Cuthbert.
Biblia nie formułuje jednoznacznego postulatu czy też obowiązku wegetarianizmu. Nie da się jednak zaprzeczyć, że można znaleźć w biblijnej i chrześcijańskiej tradycji realne oparcie dla wegetarianizmu. Odpowiedzialny wegetarianin nie powie, że zabijanie zwierząt na pożywienie jest zawsze grzechem i jako takie powinno zostać natychmiast zdecydowanie odrzucone. Może jednak utrzymywać, że dziś w wielu miejscach na świecie zabijanie zwierząt nie jest konieczne, tak jak to było dawniej, i że w związku z tym warto – w duchu świadectwa o niebiańskim pokoju i harmonii – zrezygnować ze spożywania mięsa. Nie jest wszak pozbawione sensu stwierdzenie, że jeśli musimy zabijać zwierzęta, aby żyć, to zabijajmy, ale jeśli nie ma takiej konieczności, to trzeba przyjąć inny, nie mięsożerny, styl życia.
http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/articles/52/n/29
tom68

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

tom68 pisze:Czy Bóg jest wegetarianinem?, Rozmawiamy o wierze ... Franciszek z Asyżu, św. Antoni Padewski, czy też wielka postać Kościoła w Anglii, św. Cuthbert.
Biblia nie formułuje jednoznacznego postulatu czy też obowiązku wegetarianizmu. Nie da się jednak zaprzeczyć, że można znaleźć w biblijnej i chrześcijańskiej tradycji realne oparcie dla wegetarianizmu. Odpowiedzialny wegetarianin nie powie, że zabijanie zwierząt na pożywienie jest zawsze grzechem i jako takie powinno zostać natychmiast zdecydowanie odrzucone. Może jednak utrzymywać, że dziś w wielu miejscach na świecie zabijanie zwierząt nie jest konieczne, tak jak to było dawniej, i że w związku z tym warto – w duchu świadectwa o niebiańskim pokoju i harmonii – zrezygnować ze spożywania mięsa. Nie jest wszak pozbawione sensu stwierdzenie, że jeśli musimy zabijać zwierzęta, aby żyć, to zabijajmy, ale jeśli nie ma takiej konieczności, to trzeba przyjąć inny, nie mięsożerny, styl życia.
http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/articles/52/n/29
Dokładnie tak.

Nie ma problemy gdy ktoś jest wegetarianinem. Problem jest wtedy gdy ktoś jedzenie mięsa uważa za grzech

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

Ja jem mięso uznane w Biblii za czyste :-P
tom68

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

tom68 pisze:Ja jem mięso uznane w Biblii za czyste :-P
Masz na myśli raczej Stary Testament a nie całą Biblię.

W Biblii mięso wszystkich zwierząt jest uznane za czyste:


Dz11:4 Piotr więc zaczął wyjaśniać im po kolei: 5 «Modliłem się - mówił - w mieście Jafie i w zachwyceniu ujrzałem jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego z nieba. I dotarł aż do mnie. 6 Przyglądając mu się uważnie, zobaczyłem czworonożne zwierzęta domowe i dzikie płazy i ptaki powietrzne. 7 Usłyszałem też głos, który mówił do mnie: "Zabijaj, Piotrze, i jedz!" 8 Odpowiedziałem: "O nie, Panie, bo nigdy nie wziąłem do ust niczego skażonego lub nieczystego". 9 Ale głos z nieba odezwał się po raz drugi: 10 "Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił". Powtórzyło się to trzy razy i wszystko zostało wzięte znowu do nieba.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

Mateusz 5:17-18.
17. Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem
znieść, ale wypełnić.
18. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani
jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko
spełni.
Izajasz. 66:15-17
15. Bo oto Pan w ogniu przyjdzie, a poczwórne jego jako wicher, aby wylał gniew swój w popędliwości, a łajanie swoje w płomieniu ognia.
16. Pan, mówię, przez ogień sądzić będzie, i przez miecz swój wszelkie ciało, a pobitych od Pana wiele będzie.
17. I ci, którzy się poświęcają i oczyszczają w ogrodach, jeden za drugim jawnie; którzy jedzą mięso świnie, i inną obrzydłość, i myszy, koniec także wezmą, mówi Pan.
BW
tom68

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

tom68 pisze:Mateusz 5:17-18.
17. Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem
znieść, ale wypełnić.
18. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani
jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko
spełni.
Izajasz. 66:15-17
15. Bo oto Pan w ogniu przyjdzie, a poczwórne jego jako wicher, aby wylał gniew swój w popędliwości, a łajanie swoje w płomieniu ognia.
16. Pan, mówię, przez ogień sądzić będzie, i przez miecz swój wszelkie ciało, a pobitych od Pana wiele będzie.
17. I ci, którzy się poświęcają i oczyszczają w ogrodach, jeden za drugim jawnie; którzy jedzą mięso świnie, i inną obrzydłość, i myszy, koniec także wezmą, mówi Pan.
BW
Nic się nie zmienia w Prawie tylko litera Prawa jest pozbawiona mocy wobec wierzących.

Wersety podawałem.

Cytowanie ST na obronę przepisów pokarmowych to jak Cytowanie ST na obronę obrzezania cielesnego..

Czyli wykluczanie się z Nowego Przymierza.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

Jezus w ewangeliach pozwala by demony utopily stado swin a innym razem kaze apostolom zbierac okruchy chleba co pokazuje nam podzial na pokarmy czyste i inne... widzenia ..ap Piotra w Dziejach Apostolskich ..roznych pokarmow dotyczy tego by nie dzielic ludzi na czystych i nieczystych czyli Zydow i pogan bo ewangelia jest dla wszystkich.. tak to widzenie rozumie sam apostol ( wiec nie ma tu podstaw do pogladu ze chrzescijanie moga jesc nieczyste pokarmy np swinie ) nie ma tez zadnych podstaw do tego by sadzic ze ap Pawel jako Zyd nawracajac pogan uczyl ich lamania prawa i pozwalal jesc nieczyste pokarmy skoro wierzacy poganie, chodzacy do synagog znali nauki Mojzesza,kwestie przestrzegania dekalogu czy przepisy pokarmowe byly im znane dlatego apostolowie wyjasniali im tylko pewne szczegoly w tych sprawach jesli byla taka potrzeba
tom68

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

tom68 pisze:Jezus w ewangeliach pozwala by demony utopily stado swin a innym razem kaze apostolom zbierac okruchy chleba co pokazuje nam podzial na pokarmy czyste i inne... widzenia ..ap Piotra w Dziejach Apostolskich ..roznych pokarmow dotyczy tego by nie dzielic ludzi na czystych i nieczystych czyli Zydow i pogan bo ewangelia jest dla wszystkich.. tak to widzenie rozumie sam apostol ( wiec nie ma tu podstaw do pogladu ze chrzescijanie moga jesc nieczyste pokarmy np swinie ) nie ma tez zadnych podstaw do tego by sadzic ze ap Pawel jako Zyd nawracajac pogan uczyl ich lamania prawa i pozwalal jesc nieczyste pokarmy skoro wierzacy poganie, chodzacy do synagog znali nauki Mojzesza,kwestie przestrzegania dekalogu czy przepisy pokarmowe byly im znane dlatego apostolowie wyjasniali im tylko pewne szczegoly w tych sprawach jesli byla taka potrzeba

Widzenie Piotra mówi o tym że poganie już są czyści mogą wchodzić do Kościoła tak jak już czyste są pokarmy ze zwierząt które wcześniej były nieczyste.

Gdyby zwierzęta nadal były nieczyste to to widzenie byłoby pozbawione sensu.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Albertus
Widzenie Piotra mówi o tym że poganie już są czyści mogą wchodzić do Kościoła tak jak już czyste są pokarmy ze zwierząt które wcześniej były nieczyste.
Nie dopowiadaj tego czego w Biblii nie ma ! W tekście nie ma takiej analogii jaką sugerujesz !
Gdyby zwierzęta nadal były nieczyste to to widzenie byłoby pozbawione sensu.
Proponuję dokształcić się w temacie świń, i t.zw. owoców morza, oraz funkcji jakie spełniają. Nic mi nie wiadomo by te istoty zmieniły swój sposób odżywiania. Ale jeśli przestały się odżywiać nieczystościami to najwyraźniej nastąpił nieoczekiwany rozwój w tym wypadku. Proponuję więc byś z tymi rewelacjami jak najszybciej zgłosił się do prasy, TV i instytutów naukowych. Nobel murowany !

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... 44&start=0
___________________________

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

tropiciel pisze:Nie dopowiadaj tego czego w Biblii nie ma ! W tekście nie ma takiej analogii jaką sugerujesz !
Jest, jest… :-D
Wyraźna mowa o literalnym zabijaniu i spożywaniu tego, co dotychczas uchodziło za niekoszerne.
Dz. 10:13 bug " I odezwał się do niego głos: Wstań, Piotrze, zabijaj i jedz."
Całe pokolenia Dalekiego Wschodu jedzą najróżniejsze (dla nas!) wynalazki, a żyją nie krócej i nie chorują bardziej od Europejczyków.
Słabe argumenty przedstawiasz... :-P

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Henryk

Widać nie doczytałeś wersetu Dz.Ap. 10 : 28. Takie są skutki jak ktoś wyrywa zdanie z kontekstu. Powiedz, czy dosłownie rozumiesz Jana 6 : 53-55 ? Gdzie jest werset, że zakaz Tory dotyczący spożywania tego co nieczyste został kiedykolwiek odwołany ? - por. Izaj.66 : 17

____________________________________

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykanskiego pomoru swin wykryto u padlych dzikow w polowie lutego. Dotychczas stwierdzono 13 przypadkow tej choroby u dzikow ...
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 99752.html
tom68

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

tropiciel pisze: Gdzie jest werset, że zakaz Tory dotyczący spożywania tego co nieczyste został kiedykolwiek odwołany ? - por. Izaj.66 : 17 [/b]
Nie tylko werset, ale cały zakon ceremonialny został odwołany. :xhehe:
Kol 2:14 bug " Wymazał obciążający nas wykaz [zawarty] w ustawach, który był przeciwko nam, i usunął go z drogi, przybiwszy do krzyża;"
Możesz jeść schabowego, nie musisz obrzezywać się i trzy razy w roku jeździć do Jerozolimy, pokazac się Bogu, myjesz się zapewne częściej niż jedynie w piątki- przed wyjściem do synagogi…
Pewnie w soboty nosisz w kieszeni klucze i telefon …
Może nawet portfel. :-?

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Henryk pisze:cały zakon ceremonialny został odwołany
Proponuję dokształcić się w zakresie listu do Hebrajczyków gdzie objaśniono,że tylko system ofiarniczy i kapłaństwo zostały udoskonalone ofiarą doskonałą , wiecznym Arcykapłanem i powszechnym kapłaństwem.
Cała konstrukcja Tory i jej istota niezmiennie pokazuje jak ludzie są grzeszni i jak bardzo potrzebują Zbawiciela, a także to co naprawdę jest grzechem. Rz.3,20 ; Rz.7,7; 1 Jan 3,4

Rz.7,(7) Cóż więc powiemy? Czy Prawo jest grzechem? żadną miarą! Ale jedynie przez Prawo zdobyłem znajomość grzechu. Nie wiedziałbym bowiem, co to jest pożądanie, gdyby Prawo nie mówiło: Nie pożądaj.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

:-)
tom68

ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”