Transfuzja krwi a Judaizm

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Interlinia Vocatio nie podaje tak jak Pardes Lauder:

Ale_mięsa z_życiem_jego (z)_krwią_jego, nie będziecie jedli (Rodz 9:4)

Nie tej interpretacji, jaką stosuje Pardes: 'które jest jeszcze żywe'.

Ale, przy tej okazji, chciałbym na coś wskazać. Jakim przekładem jest Tora Pardes Lauder?

Dla przykładu zacytujmy Rodzaju 2:7:
I Bóg nadał kształt człowiekowi.[Ukształtował go] z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza duszę życia. I człowiek stał się mówiącą istotą.

Czy faktycznie wg. j.hebrajskiego Bóg tchnął w nozdrza 'duszę'? Przecież tam nie ma hebrajskiego 'nephes'. Z drugiej strony, zaskakującym jest przekład słowa 'nephes' na: 'mówiąca istota'.

Przykładów tak swobodnego oddania tekstu w Tora Lauder Pardes jest bardzo dużo. Wręcz cały przekład jest w takim stylu.
Wskazuje to raczej, że mamy tu do czynienia z tzw. parafrazą. Oczywiście, owa parafraza skądś się bierze. Tym wpływem jest... Tradycja Żydowska.
Tak zresztą się reklamuje owo wydanie Tory:
Tora Pardes Lauder Bereszit - Pierwsze powojenne tłumaczenie Tory na język polski, zgodne z żydowską tradycją i żydowskimi komentarzami.
http://www.lauder.lodz.pl/index.php?opt ... &Itemid=66

Jakoś zapala mi się 'czerwone światełko' gdy słyszę o jakiejkolwiek Tradycji :-D
Co o niej sądzić? Niech każdy sam decyduje ;-)

Ale do czego zmierzam... w kwesti Rodzaju 9:4... Tora Lauder Pardes nie jest... ani wiarygodna (gdyż tłumaczona przez pryzmat tradycji żydowskiej) ani rzetelna wobec oryginalnego tekstu. Za to zgodna z tradycją żydowską...

To takie coś, jak gdyby ktoś na poparcie prawdy cytował komentarz w Biblii Tysiąclecia. Też zgodny z Tradycją, tyle że katolicką.

Fedorowicz
Posty: 698
Rejestracja: 11 mar 2011, 7:50

Post autor: Fedorowicz »

Bobo pisze:..Interlinia Vocatio nie podaje tak jak Pardes Lauder..
Panie Bobo,pan wybaczy,ale jak pan chce razem z jakimś księdzem uczyć ortodoksyjnych rabinów Tory i hebrajskiego,to ja panu życzę wiele zdrowia.. :shock:
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Fedorowicz pisze:Przymierze Mojżesza obowiązuje wyłącznie Żydów i to do dziś.
Aż zapytam, to dlaczego Żydzi tego Przymierza nie przestrzegają,zresztą prawie zawsze byli przestępcami wobec tego Przymierza.Cała historia tego narodu o tym zaświadcza,a również zapisy Tanachu, a Nowy Testament to potwierdza. Gdyby było inaczej, to Żydów nie spotykałyby wszystkie klęski narodowe przez wieki,które na nich spadały z mocy owego Przymierza.Cała Biblia jest tego świadectwem.Judaizm talmudyczny jest sprzeczny z judaizmem biblijnym,jest tradycją ludzką opartą na pewnego
o rodzaju sofisterii. A przecież Bóg nie dał Prawa i całego Tanachu tylko kastom wybrańców
,ale całemu narodowi,przewodnicy zaś mieli dbać o dobro Narodu,a co zrobili,
to kilkadziesiąt wieków historii o tym zaświadcza, a także zapisy NT. Zresztą tzw.tradycja chrześcijańska poszła podobną drogą, a rezultaty i skutek są jakie są.

Tu nieco pisze o Judaiżmie Rabinicznym:

http://www.prorocy.pl/amenamen_03_Konie ... ogan.htm#b
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Fedorowicz
Posty: 698
Rejestracja: 11 mar 2011, 7:50

Post autor: Fedorowicz »

Jachu pisze: Aż zapytam, to dlaczego Żydzi tego Przymierza nie przestrzegają,zresztą prawie zawsze byli przestępcami..
A skąd pan wie,że wszyscy Żydzi nie przestrzegają Przymierza i byli zawsze przestępcami ? :shock:
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Fedorowicz pisze:A skąd pan wie,że wszyscy Żydzi nie przestrzegają Przymierza i byli zawsze przestępcami ?
Nie napisałem wcale,że wszyscy Żydzi,ale prawo przyczyny i skutku chyba jasno przedstawia stan jakiemu podlega niestety Naród Żydowski. Gdyby nie było odstępstw na przestrzeni wieków,to historia tego Narodu,byłaby zupełnie inna,a jest taka,jaka jest. Jako wierzący i wiedzący co nieco człowiek,wiem
że tak zapisano w proroctwach,że pisze tam o odstępstwach,karaniach,niewolach,upadku,rozproszeniach
prześladowaniach Żydów za odstępstwo i niewierności wobec Tory,wiem też,że taki stan miał być doczesnym stanem i miał przeminąć z chwilą ujawnienia się Mesjasza,który miał odwrócić "niepobożność od Jakuba". Przecież to wszystko pisze w całej Biblii. Jestem sympatykiem Żydów,ale prawdziwych,pokornych,nie zarozumiałych,żądnych władzy,wpływów i pieniędzy,ale takich mało,są niemodni w środowisku. Zresztą podobnie nominalne(z nazwy)Chrześcijaństwo,które też w ogromnej większości skazone jest dogmatyka swoich tradycji i dotyczy to większości denominacji,nawet na tym FB to widać. mnie zaś frapuje i pociąga jak najczystszy przekaz Biblijny-całej Biblii,przekaz,gdzie zapisy Biblii głownie przez Biblie są tłumaczone,a nie swoista sofisterią "wilków okrutnych".
Tak się jakoś dziwnie składa,że dogmmatyka żydowska ,jak i chrześcijańska,są zjawiskiem najbardziej zaznaczonym w erze nowożytnej,i są sobie naogół przeciwstawne. Dziwne?Chyba nie.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Fedorowicz
Posty: 698
Rejestracja: 11 mar 2011, 7:50

Post autor: Fedorowicz »

Jachu pisze: Nie napisałem wcale,że wszyscy Żydzi
Jeśli pisze pan generalnie "Żydzi", ktoś może to odebrać,że chodzi panu o cały naród żydowski
..ale prawo przyczyny i skutku chyba jasno przedstawia stan jakiemu podlega niestety Naród Żydowski.
O jaki konkretnie stan panu chodzi?
Gdyby nie było odstępstw na przestrzeni wieków
Pan nie chce zrozumieć,że żaden człowiek nie jest idealny.Przedstawienie błędów narodu żydowskiego w Torze nie jest pretekstem do antysemityzmu i nienawiści rasowej,ale wyrazem szczerości pisarzy, nie umniejsza ogromnych, nieporównywalnych zasług tego Narodu dla całej ludzkości.
..to historia tego Narodu,byłaby zupełnie inna..
"Pogdybać" sobie można ,tylko nie rozumiem w tym wypadku w jakim celu ?
Jako wierzący i wiedzący co nieco człowiek,wiem że tak zapisano w proroctwach..
Szanuję pana wiarę w B-ga ,ale interpretacja proroctw to jedno z najbardziej odpowiedzialnych, najtrudniejszych zadań najwybitniejszych żydowskich mędrców, rabinów, świętych cadyków. A pan zdaje się nie zna nawet hebrajskiego ?
Przecież to wszystko pisze w całej Biblii..
Zależy, kto czyta i co.Wiele przekładów zmienia znaczenie nie tylko słów,ale i treści religijne i etyczne Tory.
Jestem sympatykiem Żydów,ale prawdziwych..ale takich mało.
Widocznie szukał pan nie tam , gdzie potrzeba.
Dziwne? Chyba nie..
Na pana miejscu byłbym ostrożny z antysemickimi, nienawistnymi, dyskryminującymi uwagami, generalizowaniem, upraszczaniem i przypisywaniem całym narodom czy rasom jakichś negatywnych cech.
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.

Avinuszebaszaim
Posty: 249
Rejestracja: 09 sie 2010, 10:06

Post autor: Avinuszebaszaim »

Ale ja już wklejałem tutaj listy od ortodoksyjnych Żydów, Żydów Mesjanistycznych, Rabinów -m.in ze stron torahscroll.com i chabad.org -wszyscy oni stwierdzają ,że interpretacja ŚJ nie ma nic wspólnego z Torą i Judaizmem i jest po prostu dziwna i chora, bo w Izraelu jest to przestępstwo traktowane jak zabójstwo z premedytacją. Pisałem też do pastorów w Izraelu - odpisali podobnie tyle ,że o wiele ostrzej. Sam Jezus też się na ten temat wypowiedział '1 Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. 2 A oto zjawił się przed Nim pewien człowiek chory na wodną puchlinę. 3 Wtedy Jezus zapytał uczonych w Prawie i faryzeuszów: "Czy wolno w szabat uzdrawiać, czy też nie?" 4 Lecz oni milczeli. On zaś dotknął go, uzdrowił i odprawił. 5 A do nich rzekł: "Któż z was, jeśli jego syn albo wół wpadnie do studni, nie wyciągnie go zaraz, nawet w dzień szabatu?" 6 I nie mogli mu na to odpowiedzieć.'

podobnie jest ze ŚJ nazbierali sobie nauczycieli słuchają co ucho łechce i nazbierali sobie baśni i ludzkich podań nie mających nic wspólnego z Biblią i poświęcają swoje dzieci tak jak Faryzeusze nie chcieli aby Jezus uzdrawiał w Sabat-obłuda i hipokryzja do potęgi entej
Polish Jew

Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 5885
Rejestracja: 21 paź 2009, 14:52
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Post autor: Hardi »

Bobo pisze:Chyba coś nie tak. SJ nie stosują się do Przymierza danego żydom, nawet jeśli dostali oni prawo dot. krwi. Chrześcijanie w Dziejach Ap. 15 nie potraktowali owego Przymierza jak ciasto z którego można wybrać sobie pojedyncze rodzynki. Dla nich to prawo przeminęło i przestało w całości obowiązywać. natomiast podtrzymali te prawa, które obowiązywały z czasów PRZED Mojżeszem. I tak, np. prawo, co do niespożywania krwi, zostało dane Noemu. Więc jak już to... SJ uważają, że obowiązuje ich 'micwa' dana Noemu. Potem podtrzymana przez Mojżesza (co przeminęło) ale podtrzymana przez Chrześcijan. Wtedy ów 'paradoks', jak to nazywasz... znika.
Tylko, że transfuzja nie ma nic wspólnego ze spożywaniem krwi. Gdy lekarz zabroni ci jeść mięso to odmówisz z tego powodu np. przeszczep serca :?: Co ma piernik do wiatraka :?:
BLyy pisze:
.Zakaz jedzenia i picia krwi..
Dotyczy wyłącznie Żydów-zgodnie z Torą.
No ale Nowy Testament mówi wyraźnie:
lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi Dz 15,20
Tylko, że zakaz powstrzymywanie się od krwi nie oznaczał, zakazu spożywanie krwi. W tamtych czasach zwrot "powstrzymaj się od krwi" oznaczał nic innego jak tylko to, aby nie przelewać krwi, i nie chodzi o samo zabijanie, ale również o okaleczanie, pobicie itd. krótko mówiąc nakaz powstrzymywania się od krwi, oznaczał zakaz przemocy fizycznej.
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Hardi pisze:W tamtych czasach zwrot "powstrzymaj się od krwi" oznaczał nic innego jak tylko to, aby nie przelewać krwi, i nie chodzi o samo zabijanie, ale również o okaleczanie, pobicie itd. krótko mówiąc nakaz powstrzymywania się od krwi, oznaczał zakaz przemocy fizycznej.
No dobra, Hardi... w związku ze 'zmianami' na forum, podejmę się przetestowania nowej formuły ;-)

Skoro twierdzisz, że W TAMTYCH CZASACH było tak jak mówisz to... skąd o tym wiesz? Przecież nie żyłeś wtedy. Na jakiej podstawie interpretujesz nakaz 'powstrzymywania się od krwi' na TYLKO zakaz przemocy fizycznej? I tu trzeba by zacytować historyków. Nie interpretatorów, bo istotne jest raczej jak to rozumieli pierwsi chrześcijanie. Zacytujesz coś?

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Bobo pisze: Zacytujesz coś?
Kpł 3:17 nwt-pl " " 'Oto ustawa po czas niezmierzony dla waszych pokoleń we wszystkich waszych miejscach zamieszkania: Nie wolno wam jeść żadnego tłuszczu ani żadnej krwi' "." :xhehe:

Rdz 9:6 nwt-pl " Kto przelewa krew człowieka, przez człowieka zostanie przelana jego własna krew, bo na obraz Boży uczynił On człowieka."
A gdy ten człowiek dobrowolnie oddaje krew na stacji krwiodawstwa?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Henryku, chodzi mi raczej o to, jak pierwsi chrześcijanie rozumieli nakaz 'powstrzymywanie się od krwi'. Skąd wiesz, jak to pojmowali? Hardi wysunął wniosek ale... na jakiej podstawie?

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Tylko, że zakaz powstrzymywanie się od krwi nie oznaczał, zakazu spożywanie krwi. W tamtych czasach zwrot "powstrzymaj się od krwi" oznaczał nic innego jak tylko to, aby nie przelewać krwi, i nie chodzi o samo zabijanie, ale również o okaleczanie, pobicie itd. krótko mówiąc nakaz powstrzymywania się od krwi, oznaczał zakaz przemocy fizycznej.
A czemu miałby nie oznaczać? Dla mnie również oznacza spożywanie krwi.

lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi Dz 15,20
- kontekst cytatu pozwala na taką interpretacje. Wśród żydowskiej społeczności krew miała więcej znaczeń niż tylko mordowanie.

askaou
Posty: 444
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:53
Lokalizacja: Maroko

Post autor: askaou »

(26) Gdziekolwiek będziecie mieszkać, nie wolno wam spożywać żadnej krwi: ani krwi ptaków, ani krwi bydląt. (27) Ktokolwiek spożywa jakąkolwiek krew, będzie wykluczony spośród swego ludu.

Kpl 7,26-27


Przeciez to oczywiste, ze chodzi o niespozywanie krwi.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Bobo pisze:Henryku, chodzi mi raczej o to, jak pierwsi chrześcijanie rozumieli nakaz 'powstrzymywanie się od krwi'. Skąd wiesz, jak to pojmowali? Hardi wysunął wniosek ale... na jakiej podstawie?
Nie wiem, jak oni rozumieli ten nakaz.
Przede wszystkim byli oni w większości z pochodzenia Żydami, a tu już wiemy jak było to pojmowane.
Ciężko porzucić wielopokoleniowe nawyki, zakazy i „tabu”.
„Askaou” zacytowała nam...
Dla nich krew była „święta”.
Kpł 17:11 bw "gdyż życie ciała jest we krwi, a Ja dałem wam ją do użytku na ołtarzu, abyście dokonywali nią przebłagania za dusze wasze, gdyż to krew dokonuje przebłagania za życie."
W innym przypadku:
Pwt 15: 23 nwt-pl "Tylko jego krwi nie wolno ci jeść. Masz ją wylać na ziemię jak wodę."
O transfuzji, podobnie jak przeszczepach organów, nikt wtedy nie myślał i nie mógł pisać...

Wraz z nastaniem Nowej Ery coś zmieniło się...
Dz.Ap. 10:10-15 bw " Potem poczuł głód i chciał jeść; gdy zaś oni przyrządzali posiłek, przyszło nań zachwycenie (11) i ujrzał otwarte niebo i zstępujący jakiś przedmiot, jakby wielkie lniane płótno, opuszczane za cztery rogi ku ziemi; (12) były w nim wszelkiego rodzaju czworonogi i płazy ziemi, i ptactwo niebieskie. (13) I odezwał się do niego głos: Wstań, Piotrze, zabijaj i jedz! (14) Piotr zaś rzekł: Przenigdy, Panie, bo jeszcze nigdy nie jadłem nic skalanego i nieczystego. (15) A głos znowu po raz wtóry do niego: Co Bóg oczyścił, ty nie miej za skalane."
W moim zrozumieniu dotyczy to także i krwi.
Ona, nawet gdy była jeszcze (prawdopodobnie) składana na ołtarzu do 70 r.ne., nie miała już wartości dla Boga.
Inna krew, o wiele cenniejsza, wylana raz – zakończyła tamten rozdział.

Zapewne wiesz, że nie miałbym oporów przed transfuzją, jeśli tylko mogłaby ona przedłużyć czyjeś życie.
Wiem także, że jest czynione to w ostateczności.
Jednak prawdopodobnie spytałbym się, czy nie ma innej alternatywy.

Fedorowicz
Posty: 698
Rejestracja: 11 mar 2011, 7:50

Post autor: Fedorowicz »

Henryk pisze:
Bobo pisze:Henryku, chodzi mi raczej o to, jak pierwsi chrześcijanie rozumieli nakaz 'powstrzymywanie się od krwi'. Skąd wiesz, jak to pojmowali? Hardi wysunął wniosek ale... na jakiej podstawie?
Nie wiem, jak oni rozumieli ten nakaz.
... przyszło nań zachwycenie .
Panowie, popełniacie zasadniczy i merytoryczny błąd, za który na forum żydowskim dostalibyście osta, podobnie jak pozostali użytkownicy, polegający na tym, że w temacie judaizm we wszystkich wątkach w ogóle nie piszecie o judaizmie, a za to reklamujecie różne odłamy chrześcijaństwa i chcecie nawracać na siłę kogo popadnie. A tymczasem należaloby zadac sobie trochę trudu i zapoznać się z podstawami judaizmu którego kompletnie nie znacie i wtedy dopiero pisać na ten temat. W przypadku moderacji tendencja misjonarska przeradza się w średniowieczną i agresywną chęć tępienia userów o poglądach niekatolickich nawet w wątkach do tego przeznaczonych, za pomocą warnów, banów i niespodziewanego zamykania tematów. Proszę zapoznać się z stanowiskiem judaizmu w kwestii transfuzji, a nie kopiować bez przerwy pisma greckie i bajdurzyć o "zachwyceniach". Nie róbcie z tego forum pośmiewiska..
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”