Antysemityzm

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Yarpen Zirgin pisze:
"Forma biblijna" to tylko interpretacja tłumaczy. Natomiast słownikowa forma "żyd" jest tak samo nacechowana uczuciowo jak "katolik", "protestant", "muzułmanin" czy jakakolwiek inna tego typu nazwa, czyli jest neutralna.
A to już tylko interpretacja Twoja, tu moja. Pewnie masz w tym swój tajny cel.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

leszed pisze:A to już tylko interpretacja Twoja, tu moja. Pewnie masz w tym swój tajny cel.
No tak, bo przecież napisanie "katolik", a nie "Katolik", razi jeśli nie brakiem uprzejmości to obojętnością. :mrgreen:
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

EMET:

W do Galacjan 1:13, 14 czytamy: "13 Słyszeliście, rzecz jasna, o moim dawniejszym postępowaniu w judaizmie [w grece: < en t&#333; 'Iouda-ism&#333; >], iż bez umiaru prześladowałem zbór Boży i pustoszyłem go,
14 i robiłem w judaizmie [gr.: jak wyżej] większe postępy niż wielu mych rówieśników w moim rodzie, jako że byłem daleko gorliwszy o tradycje moich ojców." - oddanie PNŚ.
Oto oddanie wg BW: "13. Słyszeliście bowiem o moim dawniejszym postępowaniu w żydostwie, że srodze prześladowałem zbór Boży i niszczyłem go,
14. I że prześcigałem w żarliwości dla żydostwa wielu rówieśników mojego pokolenia, będąc nader gorliwym zwolennikiem moich ojczystych ustaw.".

Na bazie owego rdzennego - < 'Iouda-ismos > - mamy jedynie ponadto poza kanonem BH w: 2 Machabejska 2:21; 8:1; 14:38[2x]; 4 Machabejska 4:26.
'Interlinia Vocatio' wszędzie od "judaizm" [w 4 Mach 4:26 - też: w osobnym opracowaniu].

Może niejakim wybrnięciem z 'klinczu' byłoby pisanie "judaista" zamiast "żyd" - w znaczeniu, o jakim pisuje pan YZ.
Ciekawy przypis /155/ do 4 Mach 4:26 mamy w "Apokryfy Biblii Greckiej" [Vocatio]... Strona 146/147, u dołu.
Może przy okazji ów zapodam. ;-)


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

Anna01 pisze:Albo jeszcze lepiej ! Żyd jest żydem gdyż jest żydem, a nie chrześcijaninem.
Również prawidłowe, aczkolwiek razi tautologiami.
Ależ Yarpenie gdzie widzisz tautologię ???!!! Sam przecież pisałeś, że "Żyd" i "żyd" to nie to samo ?
Weź proszę jeszcze raz SJP i pokombinuj "co poeta miał na myśli", pisząc : Żyd jest żydem gdyż jest żydem, a nie chrześcijaninem.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Anna01 pisze:
Anna01 pisze:Albo jeszcze lepiej ! Żyd jest żydem gdyż jest żydem, a nie chrześcijaninem.
Również prawidłowe, aczkolwiek razi tautologiami.
Ależ Yarpenie gdzie widzisz tautologię ???!!

W tym miejscu:

Żyd jest żydem gdyż jest żydem, a nie chrześcijaninem.

Zważywszy na brak kontekstu zdania, to nie widzę innego powodu dla zamieszczenia dwukrotnie słowa "żyd".
Sam przecież pisałeś, że "Żyd" i "żyd" to nie to samo ?
Weź proszę jeszcze raz SJP i pokombinuj "co poeta miał na myśli", pisząc : Żyd jest żydem gdyż jest żydem, a nie chrześcijaninem.
Anno, sądzisz, że zwracając uwagę na to, że istnieje również potoczne znaczenie słowa "żyd" naprawdę coś zmienisz w fakcie, że nie ma niczego obraźliwego ani lekceważącego w napisaniu "żyd" w znaczeniu "wyznawca judaizmu"?
Niczego tym nie zmienisz, bo zasady pisowni jednoznacznie stwierdzają, że w tym znaczeniu to słowo pisze się z małej, a nie z dużej litery.

Ps.
O znaczeniu słowa decyduje kontekst zdania, a często kilku sąsiednich zdań. Nie dziw się więc, że ja zobaczyłem w Twoim przykładzie tautologię, a nie tekst o znaczeniu:

"Człowiek o narodowości żydowskiej" jest "chciwy" gdyż jest "wyznawcą judaizmu", a nie "wyznawcą chrześcijaństwa".
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Fedorowicz
Posty: 698
Rejestracja: 11 mar 2011, 7:50

Post autor: Fedorowicz »

Anna01 pisze: Weź proszę jeszcze raz SJP i pokombinuj ..
Pani Aniu, bardzo proszę o zamknięcie tego tematu, bo to jest tylko zamaskowany pretekst dla pewnych osób do uporczywego znieważania i kpin przez niekończące sie pisanie z małej litery. Podobnie najlepiej zamknąć równoległy temat o pisowni z małej litery który został specjalnie po to założony. Niech pani nie daje sie nabrać na "dobrą wolę", której nie ma ani śladu. Jest tylko tępy upór. Pozdrawiam.
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Fedorowiczu, nie ma powodu do zamykania tego tematu, ani równoległego o pisowni. Pora abyś wreszcie się pogodził z faktami, czyli z tym, że napisanie "żyd" (czyli w znaczeniu "wyznawca judaizmu"), nie jest w żaden sposób obraźliwe czy lekceważące.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Yarpen Zirgin pisze:No tak, bo przecież napisanie "katolik", a nie "Katolik", razi jeśli nie brakiem uprzejmości to obojętnością. :mrgreen:
i w biblii "yarpeńskiej" [shadow=black]Katolik[/shadow] obok żyda... :-(
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym&#8230; wzgardzili&#8230; niewierzący&#8230; budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Leszed, fakt pozostaje faktem: Zasady pisowni są jakie są. Natomiast jeżeli słowo określające wyznawcę judaizmu ma być pisane z dużej litery, to analogicznie powinno być z każdym innym wyznaniem czy religią.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Fedorowicz
Posty: 698
Rejestracja: 11 mar 2011, 7:50

Post autor: Fedorowicz »

leszed pisze:..i w biblii "yarpeńskiej"
Idąc tym tropem na "forum yarpeńskim" Ksiądz powinien byc z dużej, a rabin z małej litery.Albo Katechizm z dużej,a talmud, tora, kabała z małej.. :mrgreen:
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Idąc tym tropem, Fedorowicz, to właśnie zbliżasz się do naruszenia 6 punktu regulaminu. Natomiast idąc topem tego, co rzeczywiście napisałem, to skoro żądasz, aby pisać słowo "żyd" w znaczeniu "wyznawca judaizmu" z dużej litery, to tego samego powinieneś żądać także w odniesieniu do określeń "katolik", "muzułmanin", "protestant", "buddysta" czy jakiegokolwiek innego tego typu. Jednak nie zauważyłem, abyś to czynił...
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

taka prawda

Post autor: taka prawda »

I temu ma to forum służyć?
Spieraniu się o bzdety?
Co gorsza coraz więcej takich kwiatków.
A co do Pana YZ to robicie w każdym temacie na niego nagonkę nie wstyd wam?

Fedorowicz
Posty: 698
Rejestracja: 11 mar 2011, 7:50

Post autor: Fedorowicz »

taka prawda pisze:I temu ma to forum służyć?
Spieraniu się o bzdety?
Co gorsza coraz więcej takich kwiatków.
A co do Pana YZ to robicie w każdym temacie na niego nagonkę nie wstyd wam?
Rzecz polega na tym, że religia dla Żydów jest wyjątkowo ważna, gdyż w Torze B-g zawiera Przymierze z całym narodem żydowskim.Tak też traktują ten fakt władze polityczne państwa Izrael, że Żyd ozmacza wyznawcę judaizmu.Takiej sytuacji nie ma w odniesieniu do innych narodów.Polak niekoniecznie musi oznaczać Katolik.Nie istnieje święta księga Polaków, która wiążałaby narodowośc polska z religią katolicka czy chrześcijańską, ani jakąkolwiek.Również obywatelstwo państwa polskiego nie ma nic wsplnego z wyznaniem.Odnośnie pana Yarpena, to nikt go nie atakuje, za to on atakuje wszystkich,a oni jedynie się bronią przed prześladowaniami,insynuacjami i warnami.
Jeśli chodzi o to,czemu powinno służyc forum, to moim zdaniem na pewno nie poniżaniu Żydów i ich religii w dziesiątkach postów.I to nie sa bzdety,bo opluwanie czyjejś narodowości i religii oraz jednoczesne udawanie niewiniątka nie jest sprawą małej wagi.
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Tak samo jest z Hindusami.
Hindus w znaczeniu narodowości z dużej. Z małej hindus to wyznawca hinduizmu. I religie i narodowość piszę się tak samo, tylko różnica jest liter. Hinduizm jest silnie zakorzeniony z narodowością. Chociaż bycie Hindusem, nie wyklucza bycie innej religii. Polak może być żydem w sensie wyznaniowym i wcale nie musi być Żydem z narodowościowym, bo sie czuje Polakiem, a nie Żydem.

Fedorowicz
Posty: 698
Rejestracja: 11 mar 2011, 7:50

Post autor: Fedorowicz »

BLyy pisze:Tak samo jest z Hindusami.
Hindus w znaczeniu narodowości z dużej. Z małej hindus to wyznawca hinduizmu. I religie i narodowość piszę się tak samo, tylko różnica jest liter. Hinduizm jest silnie zakorzeniony z narodowością. Chociaż bycie Hindusem, nie wyklucza bycie innej religii. Polak może być żydem w sensie wyznaniowym i wcale nie musi być Żydem z narodowościowym, bo sie czuje Polakiem, a nie Żydem.
Hinduizm nie zakłada,że Hindusi stanowią naród wybrany,takiej koncepcji tam nie ma w ogóle.To nie jest ta sama sytuacja,co w judaizmie.Dlatego hinduizm i narodowość nie muszą być tożsame ze sobą i nikt tam tego nie wymaga.Obywatelem Indii może potencjalnie być wyznawca dowolnej religii.Natomiast konwersja na judaizm jest osobną sprawą,bo jak napisałem na początku :Żydem mozna zostac na dwa sposoby:
1)Z matki Żydówki
2)Przez konwersję
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2011, 20:16 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”