Judaizm mesjański

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jyakkudesu

Judaizm mesjański

Post autor: jyakkudesu »

Izaak Lichtenstein, Ephraim Ben Eliakim, George Benedict, Henry Bregman, Samuel Stern, Chil Slostowski, Charles Freshman, Leopold Cohn, Asher Levy, Rudolf Herman Gurland, Max Wertheimer - to nazwiska niektórych tylko rabinów, którzy w XX stuleciu uznali Jezusa Chrystusa (Jeszua Ha-Masziach ישוע המשיח) za obiecanego przez żydowskich proroków Mesjasza i Syna Bożego. Bez wątpienia najbardziej znanym w XX wieku rabinem, który przyjął chrzest został chrześcijaninem, był Israel (Eugenio) Zolli. Przez 35 lat piastował funkcję naczelnego rabina Triestu, a w czasie II wojny światowej był naczelnym rabinem Rzymu.
Motywując swoją decyzję Zolli mówił: "Stary Testament jawił mi się jako zaszyfrowany telegram od Boga. Obecnie i kod i szyfr to Chrystus, i właśnie w Jego świetle nabiera znaczenia mesjański dreszcz przebiegający przez wszystkie księgi Starego Przymierza".


Trochę sparafrazowałem przedmowę do książki Eugenio Zolliego "Przed świtem".

jyakkudesu

Post autor: jyakkudesu »

Dla wszystkich wladajacych jezykiem angielskim:

Oto ciekawy portal poswiecony Judaizmowi Mesjanskiemu: http://jewsforjesus.org/

jyakkudesu

neoarche

Post autor: neoarche »

a ja mma pytanie, czy żydzi mesjańscy uznają Jezusa za wcielonego Boga Jahweh?

bo jeśli stanowczo nie-to dla mnie to jest raczej jakaś sekta judaistyczna a nie mesjańska

Paweł apostoł tłumaczył żydom, któzy przyjęli Mesjasza, ze Jezus jest prawdziwym Bogiem (Hebr 1:1-12

artur olczykowski

Post autor: artur olczykowski »

Neoarche, a ten Pawel to podpisal sie w tym liscie do hebrajczykow, bo nie zauwazylem

wit

Post autor: wit »

neoarche pisze:a ja mma pytanie, czy żydzi mesjańscy uznają Jezusa za wcielonego Boga Jahweh?
Pragnę Ciebie uspokoić Neojanku. Z tego co wiem, to większość Żydów Mesjańskich uznaje Trójjedynego Boga (Trójcę Świętą).

Kesja

Post autor: Kesja »

Jeśli Żydzi Mesjańscy uznaja trójce to w jakim sensie katolickim?
A może nie Przecież TYLKO JHWH a nie ma INNEGO MOSZIJA
CZY ktoś wie cos więcej o Mesjanitach ?

wit

Post autor: wit »

Kesja pisze:Jeśli Żydzi Mesjańscy uznaja trójce to w jakim sensie katolickim?
A może nie Przecież TYLKO JHWH a nie ma INNEGO MOSZIJA
CZY ktoś wie cos więcej o Mesjanitach ?
Poniżej linki do stronek o Żydach mesjańskich i Bogu Trójjedynym, niestety tylko w języku anglikańskim. :-P
http://www.shema.com/modules.php?name=N ... cle&sid=67
http://www.jfjonline.org/pub/issues/01-08/jewish.htm
Pozdrawiam.

artur olczykowski

Post autor: artur olczykowski »

Fajne wyjasnienia tylko jak zwykle TENDENCYJNE!!!!

No bo jak mozna mowic o uczciwosci autorow skoro powoluja sie na argumenty typu istnieje forma pojedyncza slowa Bog w jezyku hebrajskim i jest to Eloah ale tez istnieje forma mnoga Elohim i ta jest uzywana do Boga najczesciej, co swiadczy o tym, ze Bog chcial nam przez to cos przekazac.

Ja powiem tak: istnieje forma pojedyncza slowa pan - Adon istnieje tez forma mnoga Adonim. Obie sa stosowane do pojedynczych osob np Abrahama. Czy Bog chcial nam przez to cos przekazac, to znaczy, ze Abraham nie byl jedna osoba?

Co z faktem, ze slowo Elohim jest stosowane nietylko do Boga Izraela, ale tez do wszystkich ostw poganskich typu Dago,n Moloh itp? Czy ma nam to powiedziec, ze bostwa te sa tez "wieloosobowe"?

A co z faktem, ze Elohim stosuje sie tez do pojedynczych osob tzw Trojcy? W Ps 45 tym tytulem psalmista zwraca sie do Mesjasza? Czy swiadczy to, ze Syn Bozy to takze osoba "wieloosobowa"?

To tylko jeden przyklad, ale takich "argumentow" w tych artykulach jest mnostwo, no ale coz czegos sie tzeba chwytac, a jak nie ma czego to i brzytwa dobra...

Kesja

Post autor: Kesja »

nie opowiem się jednoznacznie jak to jest z wiarą Żydów Mesjanskich
CZytając WINNICE zauważałam tam wypowiedzi jednoznaczne
TO ZNACZY JESZUA TO JHWH
I takie gdzie mówiono cos jakby o trójcy ,z tego wynika ,że może
są ostrożni NIE WIEM :?:
Wiem ,że Zwrot Elohim odnosi się też do sędziów władców królów
jest to zwrot mówiący o WŁADZY tej osoby .
Pamiętacie JHWH powiedział do Mojżesza ,
Ustanowie cie ELOHIM
A MOjżesz był trójcą :!: :!: :!: osobową :?:
och wiem ,wiem duch, dusza , ciało,.ale to nie stoi osobno obok nas.
dobranoc

SzosanaEr

Post autor: SzosanaEr »

Jak widzę torchę nieporozumienń co do judaizmu mesjanistycznego . Jestem Żydówką Mesjanistyczną ,
Mam zatem dla Was wszystkich dobra wiadomość Smile
dla otwartych i chętnych poznac tematykę , jest możliwość taka :-
amianowicie wzięcia ucdziału w wykładach przez internet w judeo - mejsanistycznej jesziwe , wszelkie informacje znajdziecie tutaj :
http://www.hallelujah.domowastrona.com/jesziwa.htm.
Zgłoszenia piszcie pod adres:
hallelujah_domowastrona@hotmail.com;
montaż "palatlka" jest bezpłatny i zajmuje około 5- 10 -15 minut .
A od jesieni jest nowy nabór dla chętnych i pragnacych uczyć sie jezyka hebrajskiego , bo nabór -zimowy jest już zamknięty - za dużo materiału do opanowania .................
adres strony paltalka:
http://www.paltalk.com/download.html
Rejestracja jest konieczna - informacjie u wykładowcy.
Lekcje - wykłady poz a nauką hebrajskiego odbywają się w co drugi czwartek o godzienie 17.00
pozdrawiam
szalom
SzoszanaEr


p.s. Mogę dodać do tego jeszcze :
"Widzisz bracie, ile to jest tysięcy Żydów, którzy uwierzyli, a wszyscy gorliwie trzymają się Zakonu". (Dz 21,20 b)
Od zesłania Ducha Świętego w roku 30 lub 33 r., aż do czasów współczesnych (z pewnymi przerwami) istnieje w łonie Kościoła powszechnego wspólnota Żydów mesjanistycznych, zwanych pierwotnie nazarejczykami, a później także judeochrześcijanami (w odróżnieniu od poganochrześcijan - nawróconych pogan) i hebrajskimi chrześcijanami.

Doktryna współczesnych Żydów mesjanistycznych (hebr. Jehudi Meszichim) w pewnych zasadniczych punktach (jak np. sprawa usprawiedliwienia, chrztu, organizacji kościelnej) jest zgodna z nauczaniem luterańskim, baptystyczno – ewangelicznym. Jednak całość teologii mesjanistycznej stanowi odrębną i unikatową jakość. Żydzi mesjanistyczni łączą w sobie dwie wielkie religie monoteistyczne - jako judaizm mesjanistyczny są częścią judaizmu, a jako judeochreścijanie - częścią chrześcijaństwa. Wierząc w Jezusa dbają o swoją żydowską tożsamość, zachowują Prawo Mojżeszowe, zreinterpretowane w świetle Nowego Testamentu i kładą główny nacisk na ewangelizację wśród Żydów rabinicznych. Obchodzą wszystkie święta judaizmu z myślą o Mesjaszu. Używają tradycyjnego stroju modlitewnego - kipy (jarmułki), filaktrerii i tallitu (tałesu, szala modlitewnego), którego fredzle są błękitne w odróżnieniu od białych frędzli Żydów rabinicznych. Posługują się własną terminologią opartą na Biblii i języku hebrajskim, która różni się od nazewnictwa poganochrześcijańskiego opartego na języku greckim. Żeby nie być gołosłownym, przedstawiam poniżej niektóre terminy poganochrześcijańskie i ich odpowiedniki w judaizmie mesjanistycznym:
Oto one:
1) Jezus Chrystus - Jeszua Mesjasz,
2) Duch Święty - Ruach Ha-Kodesz,
3) Krzyż - ołtarz, pal męczeństwa (nie używa się słowa krzyż, ponieważ jest on symbolem wielowiekowego prześladowania i mordowania Żydów w imię Jezusa),
4) chrześcijanin - wierzący mesjanistyczny, wierzący w Mesjasza
5) Piotr (apostoł) - Kefa,
6) Paweł (apostoł) - Szaul,
7) Mateusz (ewangelista) - Mattitjahu,
8) kościół - kahał, synagoga, kongregacja,
9) chrzest - mykwa,
10) Stary Testament - Tanach,
11) Nowy Testament - Brit Hadasza,
12) Prawo; Zakon - Tora,
13) prezbiter (starszy), pastor - zagen, rabin, pastor,
14) diakon - szames,
15) przykazania - micwot.
Oto kilka faktów z historii Żydów Mesjanistycznych:
30 lub 33 r. - Zesłanie Ducha Świętego w święto Szawuot (Pięćdziesiątnicy) połączone z powstaniem pierwotnego Kościoła w Jerozolimie; Kościół pierwotny składa się wyłącznie z Żydów mesjanistycznych zwanych ówcześnie nazarejczykami (Piotr/Kefa, Maryja/Miriam, Jakub Sprawiedliwy - brat Pański, biskup Kościoła Jerozolimskiego/Ja’akow Cadik - achi Adonai, zagen Ha-Kahal Ha-Jeruszalaim i inni).
34 r. - Piotr poprzez nawrócenie Korneliusza otwiera drzwi Kościoła poganom; poczatek gałęzi poganochrześcijańskiej w Kościele powszechnym.
62 r. - Ukamienowanie Jakuba Sprawiedliwego, brata Pańskiego - następnym biskupem (przewodniczącym kolegium prezbiterów) Kościoła Jerozolimskiego zostaje brat stryjeczny Jezusa Chrystusa - Symeon syn Kleofasa/Szim'on ben Klofa.
66 r. - W związku z wybuchem powstania żydowskiego przeciw Rzymianom członkowie Kościoła Jerozolimskiego przenoszą się do Pelli w Perei (za Jordanem)
70 r. - Po upadku powstania jerozolimscy nazarejczycy powracają do stolicy Judei
ok. 90 r. - Wielki Sanchedryn żydowski w Jawne wyklucza (ekskomunikuje) nazarejczyków (Żydów mesjanistycznych) ze wspólnoty judaizmu rabinicznego jako heretyków.
107 r. - Ukrzyżowanie Symeona syna Kleofasa; aż do 135 r. biskupami Kościoła Jerozolimskiego są wyłącznie obrzezani Żydzi mesjanistyczni.
132 r. - Żydzi mesjanistyczni uczestniczą w drugim powstaniu przeciw Rzymianom; po samoogłoszeniu się wodza powstania Bar Kochby mesjaszem wycofują się i są prześladowani przez powstańców jako zdrajcy.
135 r. - Po upadku powstania Żydzi zostają wygnani z Jerozolimy, a miasto staje się kolonią wojskową pod nazwą Aelia Capitolina ( Judea otrzymuje nazwę urzędową - Palestyna); Żydzi mesjanistyczni przenoszą się do Galilei, a w Jerozolimie powstaje kościół poganochrześcijański złożony z żołnierzy i weteranów rzymskich z pierwszym biskupem - Markiem.
325 r. - I Sobór Nicejski (złożony wyłącznie z antysemicko nastawionych biskupów poganochrześcijańskich) ogłasza Żydów mesjanistycznych (nazarejczyków) heretykami; działający w Tyberiadzie (Galilea) biskup żydowski nie zostaje zaproszony na Sobór.
376 r. - Ojcowie Kościoła w piśmie "Panarion" (przeciw herezjom) nazywają nazarejczyków heretykami.
IV/VII w. - Urzędowa likwidacja lokalnych kościołów judeochrześcijańskich w Imperium Rzymskim/Bizantyjskim.
1866 r. - Powstanie Hebrajsko-Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Wielkiej Brytanii; początek współczesnej wspólnoty Żydów mesjanistycznych.
1915 r. - powstanie Amerykańskiego Stowarzyszenia Hebrajsko-Chrześcijańskiego.
1925 r. - Założenie Międzynarodowego Stowarzyszenia Hebrajsko-Chrześcijańskiego, którego współczesną kontynuacją jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Mesjanistycznych Kongregacji i Synagog.
1967 r. - Założenie pierwszych mesjanistycznych kongregacji (kościołów lokalnych, zborów) w Państwie Izrael.
1992 r. - Na świecie istniało ok. 50 mesjanistycznych kongregacji i synagog.
Co ciekawe - a to moja prywatna dygresja - mniej więcej w tym samym czasie kiedy nastąpiła nowa Piećdziesiątnica (powstanie ruchu zielonoświątkowego i charyzmatycznego) ujawniła się też społeczność Żydów mesjanistycznych, związana z początkami pierwotnego Kościoła. Czy to może oznaczać, że żyjemy przy końcu czasów? Chciałbym jeszcze nadmienić, iż wielu teologów ewangelicznych uważa, że po pochwyceniu Kościoła, w 7-letnim okresie rządów Antychrysta nad Ziemia, jedynymi głosicielami Ewangelii będzie 144 tys. Żydów wierzących w Jeszuę Mesjasza.
Osobom zainteresowanym historią, doktryną i obrzędowością Żydów mesjanistycznych polecam książki:
1) David h. Stern, Przywracanie żydowskiego charakteru Ewangelii. Poselstwo dla chrześcijan,
2) Dr Michael Schiffman, Resztka Izraela powraca. Odrodzenie judaizmu mesjanistycznego,
3) Daniel Juster, Powrót do korzeni. Podstawy do teologii biblijnej judaizmu mesjanistycznego.
"I widziałem innego Anioła występującego od wschodu słońca, mającego pieczęć Boga żywego, i zawołał głosem wielkim na onych czterech Aniołów, którym dano, aby szkodzili ziemi i morzu;
Mówiąc: Nie szkodźcie ziemi ani morzu, ani drzewom, aż popieczętujemy sługi Boga naszego na czołach ich.
I usłyszałem liczbę popieczętowanych: sto czterdzieści i cztery tysiące jest popieczętowanych ze wszystkich pokoleń synów Izraelskich". (Ap 7,2-4)

Kesja

Post autor: Kesja »

:D


שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יהוה אֱלהֵינוּ יהוה אֶהָד

Słuchaj Izraelu יהוה jest naszym Bogiem יהוה jest Jeden.

szoszana witaj dobrze ,że wpadłaś podziel sie z nami .

Android

Post autor: Android »

Jak się czyta hebrajskie wstawki to mozna oczopłacu dostac..
Gdyz czyta sie z lewej do prawej.. potem nagle z prawej do lewej i znów lewej do prawej
Ja tam wole sie arabskiego uczyc :-)

Mam pytanie - dlaczego I sobór nicejski uwazał Was za heretyków?

Android

Post autor: Android »

Android
Mam pytanie - dlaczego I sobór nicejski uwazał Was za heretyków?
_________________
A jak myslisz ,dlaczego Żydzi byli uznani heretykami .I sobór nicejski ,a co oni postanowili , kto dla nich nie był heretykiem ?

Rachelka

Post autor: Rachelka »

Witam
szalom
Jestem Żydowką Mesjanistyczną ,
jak chcecie cos więcej się dowiedzieć ,
to zapraszam wszystkich chętnych na wyklady i na naszą stronę :
http://www.hallelujah.domowastrona.com/naszezbory.htm
Rachelka:-)
szalom
p.s. Android jezyk hebrajski czyta się od prawej do lewej strony .
szalom
pozdrawiam

Luke
Posty: 158
Rejestracja: 12 lip 2007, 20:44

Post autor: Luke »

Z tego co wiem Żydzi Mesjanistyczni nie wierzą w Trójcę. Cóż, Szema ciągle działa. :) I bardzo dobrze.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”