Żydowski Nowy Rok !

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Żydowski Nowy Rok !

Post autor: tom68 »

pozdrawiam ! Tomasz G

Żydowski Nowy Rok !

Bóg określił miesiąc Nissan ( marzec-kwiecień ) jako początek miesięcy nowego roku, ale z czasem kapłani uznali za początek roku pierwszy dzień miesiąca Tiszri ( wrzesień-październik ) kiedy to przypada Święto Trąbek ( dzień sądu ) możliwe że ta zmiana miała podłoże ekonomiczne gdy Żydzi w chodzili do Palestyny byli przeważnie pasterzami czyli hodowcami stad zwierząt a więc ważne dla nich było wypuszczenie stad na łąki po zimie , gdy już sie osiedlili stali sie też rolnikami wtedy bardzo ważne stały sie dla nich zbiory po żniwach . Żydowski Nowy Rok ( od 17 września 2012 roku , mamy 5773 od stworzenia świata ) jest obchodzony przez dwa dni. Święto to ma podwójny sens: jest rocznicą stworzenia świata, dniem odnowienia więzi z Bogiem i dniem zapisu. W tych dniach Bóg ocenia nasze życie oraz uczynki i decyduje o tym, co ma spotkać każdego w ciągu nadchodzącego roku. ( podobne święto ma też Islam a dla chrześcijan jest to symbol dnia sądu przy powrocie Pana Jezusa gdy każdy człowiek po zmartwychwstaniu odpowie przed Bogiem za swoje czyny ! ) Nowy Rok jest świętem radosnym, świętem wiary w miłosierdzie Boże dla tych co żyją w zgodzie w Bogiem oraz ludźmi i starają sie przestrzegać prawa ale też jest ważnym ostrzeżeniem dla ludzi że nachodzi dzień sądu i każdy powinien sie teraz nawrócić do Boga i przestrzegać prawa , bo przecież nie znamy dnia i godzimy sądu czy własnej śmierci .

Fragmenty modlitwy noworocznej:
"(...) Pamiętaj nas, Wiekuisty, Boże nasz, w dniu tym, ku dobremu i obdarz nas w nim błogosławieństwem i dopomóż nam w nim do życia. A słowem zbawienia i miłosierdzia osłoń nas i bądź nam łaskawym i zmiłuj się nad nami i zbaw nas, gdyż do Ciebie zwrócone są oczy nasze, gdyż Bogiem, Królem najlitościwszym i najmiłosierniejszym jesteś Ty (...) Boże nasz i Boże praojców naszych, króluj nad całym światem w chwale Twej i wznieś się nad całą ziemię w wspaniałości Twej i zajaśniej w blasku wzniosłej potęgi Twej nad wszystkimi mieszkańcami wszechświata, ziemi Twej, i niech pozna każde stworzenie, że Ty stworzyłeś je (...) i niech głosi wszystko, co ma duszę w tchnieniu swoim: Wiekuisty, Bóg Izraela, jest Królem, a królowanie Jego wszystkim rządzi."

Religie Świata

Małe sprostowanie, co do początku roku. To nie hebrajscy kapłani uznali,
żeby liczyć rok od jesieni, ale był to starszy kalendarz, starszy niż prawa
mojżeszowego:

Izraelici, podobnie jak inne bliskowschodnie narody, stosowali dwa
kalendarze. Jeden pochodził z czasu exodusu i zaczynał się wiosennym
miesiącem Abib, zwanym później Nisan, i on stał się religijnym kalendarzem.
Natomiast drugi kalendarz, cywilny, był wcześniejszy, o czym świadczy m.in.
fakt, że Święto Żniw, nadane w czasach Mojżesza, przypadało "na koniec roku"
(Wj 23:16). Ten wcześniejszy, cywilny kalendarz, rozpoczynał się od
jesiennego miesiąca Tiszri, wcześniej zwanego Etanim. Kalendarz z Gezer z X
wieku p.n.e. również odzwierciedla liczenie roku od jesieni.

Wg moich badań genezą Nowego Roku na jesieni jest data rozpoczęcia i
zakończenia potopu. Od niej rozpoczęto liczyć nowy rok, dlatego wiele
dawnych kultur rozpoczynało nowy rok jesienią, ale niektóre od wiosny, co
też mogło także mieć początek w potopie, ponieważ to na wiosnę Arka
zatrzymała się na lądzie stałym i zaczęła się w niej prokreacja, a więc nowe
życie. Taka jest chyba geneza obu stosowanych w starożytności kalendarzy. W
niektórych kulturach stosowano obydwa, jak np. w Izraelu.

Pozdrawiam,

dr Alfred Palla

Ps : Uwaga ! Bardzo ciekawy film nakrecony przez zydow adwentystow o tym jak obchodza pasche przetlumaczony przez nadzieja.tv http://www.vimeo.com/9940144
tom68

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

(Wj 12:1) I rzekł Pan do Mojżesza i do Aarona w ziemi egipskiej, mówiąc: (2) Ten miesiąc będzie wam początkiem miesięcy, będzie wam pierwszym miesiącem roku.

Wyczekiwany przez Egipcjan wschód Sopdet (prt spdt), będący dla nich jednocześnie początkiem roku astronomicznego, miał miejsce co 365,25 dni (średnia długość roku juliańskiego). Oznaczało to, że co cztery lata różnica pomiędzy umownym początkiem roku astronomicznego, a początkiem roku kalendarzowego, wynosiła już cały jeden dzień. Innymi słowy, heliakalny wschód Syriusza przesuwał się o jeden dzień w przód po cywilnym kalendarzu egipskim raz na cztery lata. Łatwo obliczyć, iż 'przejście' po wszystkich dniach kalendarza trwało:

365 (dni kalendarza cywilnego) * 4 lata = 1460 lat
Tak doniosłe dla Egipcjan wydarzenie, jak początek przyboru wód Nilu zbiegał się z pojawieniem się na horyzoncie Syriusza (gr. Sotis, eg.Sopdet ), na krótko przed wschodem Słońca. Helikalny wschód Syriusza ma miejsce 19 lipca(*)w kalendarzu juliańskim, czyli 15 czerwca naszego kalendarza i był dla Egipcjan sygnałem rozpoczęcia nowego roku.
(*)19 lipca był początkiem roku 4 razy na 1460 lat

czy był to czas wylewu Nilu? Nie, ponieważ:

(wj 10:13) I wyciągnął Mojżesz laskę swoją nad ziemią egipską. A Pan sprowadził wiatr wschodni na kraj i wiał przez cały dzień i całą noc. A gdy nastał poranek, wiatr wschodni przyniósł szarańczę. (14) I szarańcza przyleciała nad całą ziemię egipską, i osiadła w bardzo wielkiej ilości na całym obszarze Egiptu. Nie było przedtem takiej ilości szarańczy ani już nie będzie. (15) Pokryła ona całą powierzchnię ziemi, tak że ziemia pociemniała. I pożarła całą roślinność ziemi i wszelki owoc drzew, który pozostawił grad. Nie pozostała żadna zieleń na drzewach ani żadna roślinność w całej ziemi egipskiej.
Podstawą egipskiego rolnictwa są uprawy pszenicy, bawełny, kukurydzy, ryżu i trzciny cukrowej. Do niedawna były one skoncentrowane w delcie i dolinie Nilu i oparte na corocznych wylewach, przynoszących na pola żyzny muł. Wybudowanie w latach1960-71 Wielkiej Tamy Asuańskiej i utworzenie Jeziora Nasera między pierwszą i drugą kataraktą pozwoliło na kontrolę wylewów, całoroczne nawadnianie i produkcję energii elektrycznej. Jednak w jeziorze osadza się większość mułu niesionego przez Nil, co spowodowało konieczność stosowania nawozów sztucznych, zastępujących dotychczasowe naturalne użyźnianie przez rzekę.
Od tysiącleci wiedziano, że kontrolowane, stop­niowe podnoszenie się poziomu wód rzeki można doskonale wykorzystać do nawodnienia znajdują­cych się na jej brzegach pół uprawnych.
Gleba w Dolinie Nilu od wieków była użyźnia­na przez muł, osadzany przez wezbrane wody Nilu podczas letnich wylewów, dzięki czemu zbiory były obfite, co czyniło Dolinę spichlerzem staro­żytnego Egiptu, a potem Rzymu i Bizancjum. Jednak nigdy nie udawało się przewidzieć precy­zyjnie, kiedy rzeka wyleje. W północnym Sudanie przybór wód zwykle rozpoczyna się w maju. Stan wody osiąga maksimum w sierpniu, potem woda opada. Najniższy poziom rzeki jest notowany w pierwszym kwartale roku.
jak z owych informacji wyłuskać, który TO był miesiąc Abib?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Zydowski Nowy Rok ...

Post autor: tom68 »

To samo co zawsze nie rozmie o co Ci chodzi pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Re: Zydowski Nowy Rok ...

Post autor: Anowi »

tom68 pisze:To samo co zawsze nie rozmie o co Ci chodzi pozdrawiam ! Tomasz G
myślę, że był to koniec lata w Egipcie, był to czas zbioru plonów, które zostały "pożarte" przez plagi
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Wyjscie z Egiptu

Post autor: tom68 »

Witam !
Mozlwe ze wyjscie Izraelitow bylo jesienia po zniwach tak jak narodzenie Jezusa stad swieto namiotow pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wyjscie z Egiptu

Post autor: Jachu »

tom68 pisze:Witam !
Mozlwe ze wyjscie Izraelitow bylo jesienia po zniwach tak jak narodzenie Jezusa stad swieto namiotow pozdrawiam ! Tomasz G
Naprawdę tak myślisz? Zatem 15 Nisan w Egipcie,wtedy gdy wychodzili ,to nie była wiosna?

:aaa:

Święto kuczek,namiotów,czy też sukot,to święto dla upamietnienia wędrówki po pustyni i mieszkania w namiotach całego Izraela,który wyszedł z Egiptu.

Acha, święto namiotów obchodzone jest w miesiącu Tiszri,albo inaczej Etanim.To jesień.

TU
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Zydzi a Nowy Rok ....

Post autor: tom68 »

Witam !
Zalezy jak rozumiesz tekst w Biblii ze np Szarancza zjadala zborze w Egipcie ale to prawda ze mozliwa tez jest wiosna nawet bardziej niz jesieni pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Wiesz, wielkanoc to wielkanoc i jako taka,zawsze jest obchodzona wiosną,zreszta tak samo jak i pascha w Judaiźmie.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Zydzi i Nowy Rok ....

Post autor: tom68 »

To prawda pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

jgs
Posty: 243
Rejestracja: 14 lis 2012, 15:25

Post autor: jgs »

Tom68

Nazwa miesiąca Nisan pojawiła się dopiero w okresie babilońskiej niewoli...

Na początku nie było nazw miesięcy .. Np:

W pierwszym miesiącu, czternastego dnia tegoż miesiąca o zmierzchu jest Pascha. - 3 Mojżeszwa 23: 5

Taki drobny szczegół może nie istotny...
Jan Gryko

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Re: Zydzi a Nowy Rok ....

Post autor: Anowi »

tom68 pisze:Witam !
Zależy jak rozumiesz tekst w Biblii ze np Szarańcza zjadała zboże w Egipcie ale to prawda ze możliwa też jest wiosna nawet bardziej niż jesieni pozdrawiam ! Tomasz G
Mesore, 15 Maj - 15 Cze - czwarty miesiąc żniw w Egipcie
następny miesiąc to czas wylewu Nilu - początek roku w Egipcie
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Jak żydowski,to żydowski(Nowy Rok)

http://the614thcs.com/index.php?id=26,529,0,0,1,0
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Zydowski Nowy Rok ....

Post autor: tom68 »

Witam !
Zalezy czy chodzi nam o Nowy Rok liturgiczny tu mamy Pasche na wiosne czy chodzi o rok kalendarzowy tu chodzi o jesien i dzien sadu przynajmniej tak to dawniej rozumialo wielu rabinow pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Jachu, znaczy, że mają dwa początki nowego roku?

spójrz:

(Iz 18:5) Bo przed winobraniem, gdy kwiaty opadną i zawiązany owoc stanie się dojrzewającym gronem, wtedy On obetnie gałązki winne nożycami, a odrośle odciąwszy odrzuci.

(Kpł 23:40) Weźcie sobie pierwszego dnia owoce pięknych drzew, liście palmowe, gałązki gęstych drzew i wierzb nadrzecznych. Będziecie się weselić przed Panem, Bogiem waszym, przez siedem dni.

(Jn 12:12) Nazajutrz wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, (13) wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie oraz Król izraelski!

Mam wrażenie, że pierwszy i siódmy miesiąc księżycowy zamieniały się miejscami. Dowód?

W czasie śmierci Jezusa nie było owocu na drzewie figowym, co obecni Mu tłumaczyli (jakby nie wiedział), że "to nie pora na figi" (Mk 11:12-14) - gdyż było po zbiorach. Jeremiasz dodaje, że "lato się skończyło a my nie wybawieni" (Jer 8:20). To co działo się w Egipcie to czas sądu - pierworodni polegli jak ścięte gałązki, które nie wydadzą plonu.
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Anowi pisze:W czasie śmierci Jezusa nie było owocu na drzewie figowym, co obecni Mu tłumaczyli (jakby nie wiedział), że "to nie pora na figi"
A można chyba i tak:
Drzewem figowym jest Izrael. Świadczy o tym choćby Jeremiasz w 24 rozdziale swej Księgi.
Jezus przyszedł do swoich zebrać dojrzałe już, dorodne „figi”.
Zakon był tym „polem uprawnym”.
Wielokrotnie to „drzewo” było pielęgnowane, „podlewane i nawożone” przez Proroków, Sędziów, a na koniec przez samego Jezusa.
Łk 13:6-8 bt "I opowiedział im następującą przypowieść: Pewien człowiek miał zasadzony w swojej winnicy figowiec; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. (7) Rzekł więc do ogrodnika: Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym figowcu, a nie znajduję. Wytnij go, po co jeszcze ziemię wyjaławia? (8) Lecz on mu odpowiedział: Panie, jeszcze na ten rok go pozostaw, aż okopię go i obłożę nawozem;"
Niestety...
Łk 13:35 bw "Oto wasz dom pusty wam zostanie. Powiadam wam: Nie ujrzycie mnie, aż nastanie czas, kiedy powiecie: Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”