Czy Jezus był Mesjaszem? Analiza hebrajskiego Tanakhu

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

woroniecka
Posty: 536
Rejestracja: 06 paź 2012, 22:10

Czy Jezus był Mesjaszem? Analiza hebrajskiego Tanakhu

Post autor: woroniecka »

Przetłumaczyłam dzisiaj bardzo ciekawą wideo-analizę Tory i Tanakhu, odnoszącą się do kwestii Mesjasza, w świetle tekstów oryginalnych tzn. po hebrajsku tj nie na podstawie tłumaczeń.
Może są tu jakieś osoby, których by to interesowało tak jak i mnie :) Pozdrawiam

http://youtu.be/B9DLgPeFZvg
Ostatnio zmieniony 01 lip 2016, 22:02 przez woroniecka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Post autor: Parmenides »

Interesujący materiał i na pewno wart starannego obejrzenia. Jest wprawdzie kontrowersyjny i dyskusyjny co jednak postrzegać należy jako zaletę. Co prawda na początku jest nieco pustosłowia a na końcu polityki, ale trochę się czepiam. Przyczepię się też do tłumaczenia; „wg Targonu” - nie ma słowa Targon, jest Targum (aramejski przekład Pisma -dość dowolny zresztą), powinno być „wg Targumu” albo „Targumów”. No i nie Jahoszua a Jehoszua.
Ale spojrzenie jest nowatorskie i chyba odkrywcze, choć całkowicie sprzeczne z ortodoksją judaistyczną. Podejrzewam, że narrator należy do tzw Żydów Mesjanistycznych.
„Mateusz używa słowa ha'alam opisując Maryję (min.27.26). Czyli Ewangelię Mateusza mamy w języku hebrajskim? Ja sprawdziłem to w wersji „Shem Tob” i się zgadza, ale w żadnym wypadku nie jest to wiedza dostępna wszystkim, a ci którzy się z nią zapoznali, niekoniecznie się z taką tezą zgadzają i nie można a' prori zakładać, że Ew. Mat. była spisana po hebrajsku. Zresztą takie lekceważące podejście do innego punktu widzenia rzuca się w oczy i w innych miejscach: „Żydzi czytają Biblię w bardziej wyrafinowany sposób, patrzą na Biblię jakby miała 4 poziomy (…). (30.53). Uprzejmie informuję narratora, że hermeneutyka katolicka patrzy na Nią dokładnie tak samo. Nie ma co się wywyższać.
Dalej: „My widzimy tylko jeden kolor (…) Tora ma to twarzy.” (41.46). Otóż według innych prądów filozofii i teologii judaistycznej Tora ma nieskończoną ilość znaczeń. Więc narrator jest dokładnie na tym samym poziomie co ci, którzy przypisują Jej jedno znaczenie, gdyż różnica między 1 a 70 wobec nieskończoności jest żadna. A w ogóle co znaczy „my” Ja widzę wiele znaczeń i znam podobne osoby, a wspomniana hermeneutyka katolicka zna ich co najmniej cztery. Więc o kim tu mowa?
Tak na marginesie: teza, iż przyjście Jezusa zostało przepowiedziane w Starym Testamencie jest jednoznacznie wyrażona za pomocą gematrii, więc w jakimś sensie jest to wyważanie otwartych drzwi.

woroniecka
Posty: 536
Rejestracja: 06 paź 2012, 22:10

Post autor: woroniecka »

Parmenides pisze:Interesujący materiał i na pewno wart starannego obejrzenia. Jest wprawdzie kontrowersyjny i dyskusyjny co jednak postrzegać należy jako zaletę. Co prawda na początku jest nieco pustosłowia a na końcu polityki, ale trochę się czepiam. Przyczepię się też do tłumaczenia; „wg Targonu” - nie ma słowa Targon, jest Targum (aramejski przekład Pisma -dość dowolny zresztą), powinno być „wg Targumu” albo „Targumów”. No i nie Jahoszua a Jehoszua.
Trochę polityki i pustosłowia jest, ale edytowanie tego zajęłoby mi dodatkową ilość czasu a chciałam jak najszybciej to wydać.
Sorry za pomyłkę ze słowem Targon - nie znam go, wszystkie słowa pisałam jakby ze słuchu konsultując się z googlami, i nie mogłam znaleźć właśnie poprawnego słowa, ale to nie zmienia zbyt dużo :) I Jahuszua tłumaczyłam z angielskiego gdzie Jezus nazywany jest Yahushua
Parmenides pisze:„Mateusz używa słowa ha'alam opisując Maryję (min.27.26). Czyli Ewangelię Mateusza mamy w języku hebrajskim? Ja sprawdziłem to w wersji „Shem Tob” i się zgadza, ale w żadnym wypadku nie jest to wiedza dostępna wszystkim, a ci którzy się z nią zapoznali, niekoniecznie się z taką tezą zgadzają i nie można a' prori zakładać, że Ew. Mat. była spisana po hebrajsku. Zresztą takie lekceważące podejście do innego punktu widzenia rzuca się w oczy i w innych miejscach: „Żydzi czytają Biblię w bardziej wyrafinowany sposób, patrzą na Biblię jakby miała 4 poziomy (…). (30.53). Uprzejmie informuję narratora, że hermeneutyka katolicka patrzy na Nią dokładnie tak samo. Nie ma co się wywyższać.
Wątpie, że autor chciał się wywyższać, druga sprawa, czytałam już gdzieś, że kompletny obraz i jedność Biblii widać dopiero gdy greckie teksty zostały przetłumaczone na hebrajski, który wydaje się być językiem Boga
Parmenides pisze:Dalej: „My widzimy tylko jeden kolor (…) Tora ma to twarzy.” (41.46). Otóż według innych prądów filozofii i teologii judaistycznej Tora ma nieskończoną ilość znaczeń. Więc narrator jest dokładnie na tym samym poziomie co ci, którzy przypisują Jej jedno znaczenie, gdyż różnica między 1 a 70 wobec nieskończoności jest żadna. A w ogóle co znaczy „my” Ja widzę wiele znaczeń i znam podobne osoby, a wspomniana hermeneutyka katolicka zna ich co najmniej cztery. Więc o kim tu mowa?
Tak na marginesie: teza, iż przyjście Jezusa zostało przepowiedziane w Starym Testamencie jest jednoznacznie wyrażona za pomocą gematrii, więc w jakimś sensie jest to wyważanie otwartych drzwi.
Te my chyba odnosi się do chrześcijan, którzy kompletnie omijają Tanakh, bazują na powierzchownych tłumaczeniach i nie zwracają uwagi na głębie Tory.

Za pomocą gematrii tzn.? Coś słyszałam o tym ale nie znam szczegółów, tzn. jak widać nie każdy o tym słyszał :)

Nie chciałam tym materiałem wyważać otwartych drzwi, ani nie wiem, przynieść jakieś rewolucyjne spojrzenie, absolutnie nie, chciałam jedynie ukazać bogactwo Tanakhu, wprowadzić pewną wiedzę, pewne ciekawostki, przedstawić piękno odrzucanej przynajmniej w Polsce Tory, i nie zapominajmy, że żyjemy w kraju katolickim gdzie Żydzi są nienawidzeni w wielu grupach, i krąży o nich wiele negatywnych stereotypów, a korzenie chrześcijaństwa właściwie nie istnieją, istnieją w wymiarze pogańskim, więc może ktoś by rzucił na to przychylnym okiem kiedyś tam :)

Dzięki za opinię!

woroniecka
Posty: 536
Rejestracja: 06 paź 2012, 22:10

Post autor: woroniecka »

Coś ciekawego i krótkiego dla osob nie lubiacych dlugich filmikow :p

http://www.youtube.com/watch?v=Am4CkH7xuOw

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

woroniecka pisze:Coś ciekawego i krótkiego dla osob nie lubiacych dlugich filmikow :p

http://www.youtube.com/watch?v=Am4CkH7xuOw
coś dla mnie ;-)
Bardzo mądra i dogłębnie trafna analiza Pisma
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

woroniecka
Posty: 536
Rejestracja: 06 paź 2012, 22:10

Post autor: woroniecka »

Cieszę się, że Ci się podoba! Zachęcam do dzielenia się, bo uwielbiam takie smaczki z Pisma.

Będe regularnie dodawała ciekawe materiały, o które oko me zahaczy ;)

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

[center]CHRYSTUS PRZEBYWAŁ Z ŻYDAMI W STARYM PRZYMIERZU[/center]

W poniższych wersetach jest napisane o Chrystusie jako osobie,która w duchowej postaci towarzyszyła Żydom w czasie Starego Przymierza.Jako Syn Boży pełni ON rolę wiecznego Chrystusa-namaszczonego Duchem Swiętym i posłanego do wykonywania misji zbawienia.

Ostrzeżenie wynikające z dziejów Izraela 1 Kor.10...

(1) A chcę, bracia, abyście dobrze wiedzieli, że ojcowie nasi wszyscy byli pod obłokiem i wszyscy przez morze przeszli. (2) I wszyscy w Mojżesza ochrzczeni zostali w obłoku i w morzu, (3) i wszyscy ten sam pokarm duchowy jedli, (4) i wszyscy ten sam napój duchowy pili; pili bowiem z duchowej skały, która im towarzyszyła, a skałą tą był Chrystus. (Wj.17,6) (9) ani nie kuśmy Pana, jak niektórzy z nich kusili i od wężów poginęli,

Wj.17...(2)...Dlaczego spieracie się ze mną? Dlaczego kusicie Pana? (3) Ale lud miał tam pragnienie i szemrał przeciw Mojżeszowi, mówiąc: Czy dlatego wyprowadziłeś nas z Egiptu, aby przyprawić nas i dzieci nasze, i dobytek nasz o śmierć z pragnienia? (4) I wołał Mojżesz do Pana, mówiąc: Co mam począć z tym ludem? Niewiele brakuje, a ukamienują mnie. (5) I rzekł Pan do Mojżesza: Przejdź się przed ludem i weź z sobą kilku ze starszych Izraela. Weź także do ręki laskę swoją, którą uderzyłeś Nil, i idź! (6) Oto Ja stanę przed tobą na skale, tam, na Horebie, a ty uderzysz w skałę i wytryśnie z niej woda, i lud będzie pił. Mojżesz uczynił tak na oczach starszych Izraela. (7) I nazwał to miejsce Massa i Meriba, ponieważ synowie izraelscy spierali się tam i kusili Pana, mówiąc: Czy jest Pan pośród nas, czy nie?


W Nowym Przymierzu Chrystus jako duch przybył z Nieba i zamieszkał w fizycznym ciele,ziemskim namiocie,tak jak zamieszkujemy my jako dzieci Boże w kolejnych inkarnacjach (2 Kor.5.1-10) Po śmierci ciała fizycznego Chrystus powrócił do Nieba jako ten sam duch,którym jest wiecznie,bo jest nieśmiertelny.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Pustelnik

Post autor: Pustelnik »

No,fajne.Tyle,że większość jak dla mnie to nic nowego.Dzięki! :-D

woroniecka
Posty: 536
Rejestracja: 06 paź 2012, 22:10

Post autor: woroniecka »

WolnyczłowiekwChrystusie pisze:No,fajne.Tyle,że większość jak dla mnie to nic nowego.Dzięki! :-D
Gratuluję i chwała Bogu za to że masz taką wiedzę :D Podziękuj mu za to.

Może byś coś dodał z ciekawostek jeszcze? Z takich mistycznych tajemnic ST, które świadczą o Jezusie?

woroniecka
Posty: 536
Rejestracja: 06 paź 2012, 22:10

Post autor: woroniecka »

Rabin, o którym wspominał Rabin, z tego filmiku, i jego notka, w której ujawnił imię Mesjasza: http://www.youtube.com/watch?v=Ah7YYZeH_Z4

Pustelnik

Post autor: Pustelnik »

woroniecka pisze:
WolnyczłowiekwChrystusie pisze:No,fajne.Tyle,że większość jak dla mnie to nic nowego.Dzięki! :-D
Gratuluję i chwała Bogu za to że masz taką wiedzę :D Podziękuj mu za to.

Może byś coś dodał z ciekawostek jeszcze? Z takich mistycznych tajemnic ST, które świadczą o Jezusie?
Trochę nie rozumiem tej odpowiedzi i dopatruję się w niej sarkazmu. :-/

woroniecka
Posty: 536
Rejestracja: 06 paź 2012, 22:10

Post autor: woroniecka »

WolnyczłowiekwChrystusie pisze:Trochę nie rozumiem tej odpowiedzi i dopatruję się w niej sarkazmu.
Absolutnie nie chciałam zabrzmieć ironicznie czy kpiąco, absolutnie! Mówię to zupełnie szczerze!

Uważam, że nawet jesli sami osiągamy wiedzę, to mamy do niej dostęp tylko dzięki Bogu i tylko dzięki Bogu następuje zrozumienie, dlatego mu należy się chwała.

Drugie zdanie z mojej odpowiedzi dotyczy innych ciekawostek, czy to kulturowo-lingwistycznych czy historycznych, ze ST, które świadczą o Jezusie, inne niż wymienione w filmie z 1szego postu :)

błogosławieństwa w Jezusie

Pustelnik

Post autor: Pustelnik »

woroniecka pisze:
WolnyczłowiekwChrystusie pisze:Trochę nie rozumiem tej odpowiedzi i dopatruję się w niej sarkazmu.
Absolutnie nie chciałam zabrzmieć ironicznie czy kpiąco, absolutnie! Mówię to zupełnie szczerze!

Uważam, że nawet jesli sami osiągamy wiedzę, to mamy do niej dostęp tylko dzięki Bogu i tylko dzięki Bogu następuje zrozumienie, dlatego mu należy się chwała.

Drugie zdanie z mojej odpowiedzi dotyczy innych ciekawostek, czy to kulturowo-lingwistycznych czy historycznych, ze ST, które świadczą o Jezusie, inne niż wymienione w filmie z 1szego postu :)

błogosławieństwa w Jezusie
No to ja chyba za bardzo przewrażliwiony jestem.Przepraszam Cię za niesłuszne podejrzenia.Wstyd mi teraz ale cóż... :cry:
Masz słuszność,że zdobywanie wiedzy czy możliwość jej zdobywania to dar od Boga.Ja miałem tę łaskę,że mogłem żyć przez jakiś czas pośród Żydów Ortodoksów i wiele się od nich dowiedziałem.Np.to co mówi ten rabin na tym filmie o różnych interpretacjach Tory itd.
Jeszcze raz dziękuję za udostępnienie tego filmu bo on dużo pomoże osobom,które chcą poznać Jezusa Mesjasza.
Pozdrawiam i również życzę błogosławieństwa Boga oraz Jego Mesjasza,Jehoszua Ha Nocri.

kranik
Posty: 20
Rejestracja: 02 sie 2015, 2:52

Post autor: kranik »

Większa część żydów nie uznaje Jezusa jako Mesjasza, co najwyżej jako proroka - a i z tym jest różnie. Ich argumenty dlaczego Jezus nie był obiecanym mesjaszem:

Musi być Żydem
"to możesz ustanowić nad sobą króla, którego Pan, twój Bóg, wybierze. Ustanowisz nad sobą króla spośród swoich braci. Nie możesz ustanowić nad sobą męża obcego, który nie jest twoim bratem." (Ks. Powt. Prawa 17:15)

Musi być członkiem plemienia Judy
"Nie oddali się berło od Judy ani buława od nóg jego, aż przyjdzie władca jego, i jemu będą posłuszne narody." (Gen 49:10)

Aby być członkiem plemienia Judy trzeba mieć biologicznego ojca.

Musi być w prostej linii spokrewniony z Królem Dawidem i Królem Salomonem
"a gdy dopełnią się dni twoje i zaśniesz ze swoimi ojcami, Ja wzbudzę ci potomka po tobie, który wyjdzie z twego łona, i utrwalę twoje królestwo." (2 Sam 7:12)

Genealogie w Nowym Testamencie są niespójne. Kiedy dają dwa opisy genealogii Józefa i tak stwierdzają wyraźnie, że Józef nie jest biologicznym ojcem Jezusa. Jedna z genealogii prowadzi przez Nathana a nie Salomona.

Musi zebrać Żydów z wygnania i sprowadzić do Izraela

"I wywiesi narodom sztandar, i zbierze wygnańców z Izraela, a rozproszonych z Judy zgromadzi z czterech krańców świata. (Iz 11:12)

Czy wszyscy Żydzi mieszkają w Izraelu? Czy wszyscy Żydzi kiedykolwiek żyli w Izraelu od czasów Jezusa?

Musi odbudować Świątynię w Jerozolimie

"I zawrę z nimi przymierze pokoju, będzie to przymierze wieczne z nimi. Okażę im łaskę, rozmnożę ich i postawię swoją świątynię wśród nich na wieki." (Ez 37:26-27)

Nie ma świątyni w Jerozolimie. A co gorsza, to wkrótce po śmierci Jezusa świątynia została zniszczona! Wręcz przeciwnie do tego proroctwa!

Będzie panował w czasie pokoju na świecie
"Wtedy rozsądzać będzie liczne ludy i rozstrzygać sprawy wielu narodów. I przekują swoje miecze na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Żaden naród nie podniesie miecza przeciwko drugiemu narodowi i nie będą się już uczyć sztuki wojennej." (Mi 4:3)
Co na to Jezus: (Mt 10,34-11,1)
Jezus powiedział do swoich apostołów: Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz.

Czy żyjemy w stan pełnego pokoju na świecie? Czy kiedykolwiek był pokój od czasów Jezusa?

Będzie panował w czasie, kiedy naród żydowski będzie przestrzegać przykazań Bożych

"wszyscy oni będą mieć jednego pasterza; będą postępować według moich praw, będą przestrzegać moich przykazań i wykonywać je." (Ez 37:24)

Tora jest żydowskim przewodnikiem przez życie i wszystkie przykazania są w niej zawarte. Czy wszyscy Żydzi przestrzegają przykazań? Chrześcijaństwo w ogóle nie przestrzega praw Tory co jest przeciwieństwem przepowiedni.

Będzie panował w czasie, gdy wszyscy będą uznawać jednego Boga i służyć mu
" I będzie tak, że w każdy nów i w każdy sabat przychodzić będzie każdy człowiek, aby mi oddać pokłon - mówi Pan. (Iz 66:23)

Na świecie są miliony politeistów, pogan czy niewierzących. Oczywiste jest, że nikt jeszcze nie widział tego okresu w dziejach ludzkości.

Wszystkie te kryteria są najlepiej określone w Księdze Ezechiela rozdziale 37 wersety 24-28
A sługa mój, Dawid, będzie ich królem; wszyscy oni będą mieć jednego pasterza; będą postępować według moich praw, będą przestrzegać moich przykazań i wykonywać je. I będą mieszkać w ziemi, którą dałem mojemu słudze Jakubowi, w której mieszkali ich ojcowie; będą w niej mieszkać zarówno oni, jak i ich synowie i wnuki po wszystkie czasy, a sługa mój, Dawid, będzie ich księciem na wieki. I zawrę z nimi przymierze pokoju, będzie to przymierze wieczne z nimi. Okażę im łaskę, rozmnożę ich i postawię swoją świątynię wśród nich na wieki. I będę wśród nich mieszkał; będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. I poznają narody, że Ja jestem Pan, który uświęcam Izraela, gdy moja świątynia będzie wśród nich na wieki.

Pomimo, że Jezus nie chciał zmieniać Prawa, przestrzegał Sabat itp (prawo zmienił Paweł) powiedział wiele kontrowersyjnych rzeczy np. Jest przykazania Boże - czcij ojca swego i matkę swoją... Co na to Jezus:
"Jeśli kto przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci itd. -- nie może być moim uczniem" (Łk 14,26)
W Torze jest wyraźnie napisane, że jeśli jakiś prorok będzie chciał odciągnąć kogoś od prawa to Izraelicie maja prawo go nie posłuchać.

Jeżeli dana osoba nie spełnia nawet jednego z tych warunków, to nie może być "Mesjaszem". Uważna analiza tych kryteriów pokazuje nam, że do tej pory nikt nie spełnił wszystkich warunków.

Czy jakiś znawca mógłby się odnieść do tego komentarza? Wpis nie mój - wklejony z innego forum.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

kranik pisze:Aby być członkiem plemienia Judy trzeba mieć biologicznego ojca.
U Żydów pochodzenie dziedziczy się po matce. Maria była z rodu Dawida,jak i Józef był z tego rodu.
kranik pisze:Musi odbudować Świątynię w Jerozolimie
Nigdzie nie pisze że w Jerozolimie.

Wiele rzeczy,które przytoczyłeś,odnosi się do przyszłości,-jeszcze.

http://www.nastrazy.pl/drukuj.php?t=The ... elnilo.htm
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”