Duch i Jahwe

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Duch i Jahwe

Post autor: tom68 »

Moze te pytania beda troche dziwne dla was ale kiedys pewien Zyd na jednym forum podawal sie za rabina napisal ze duch bozy to inaczej zona Boga bo podobno duch Bozy w ST jest rodzaju zenskiego i tej parze podobno oddano hold w pierwszej swiatyni Jerozolimskiej i na egipskiej ziemi w swiatyni na wyspie Elefantyna i ze krolowa Szabatu to inaczej zona Boga krolowa nieba a zmienilo sie dopiero i Zydow po powrocie z niewoli z Babilonu co wy na to milej soboty pozdrawiam ! Tomasz G
tom68

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

hebrajskie słowo „duch” (ruach) użyte w 1 Księdze Mojżeszowej 1.2 jest rodzaju żeńskiego.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

Wiem o tym -:)
tom68

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

w kontkscie np..tekstow z ugarit..wykoncypowano iz Ashera (malzonka Boga).. utozsamia Madrosc lub Ducha Swietego..
Reszef stal sie zas przymiotem Boga..

pozniej zas judeochrzescijanie, gnostycy zaczeli utozsamiac Ducha Sw..z pierwiastkiem zenskim Boga..:)

niektorzy sugeruja ,,ze Ugarit odslania objawienie pierwotne Boga..w tym i trojcy.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

tabasz

Post autor: tabasz »

niektorzy sugeruja ,,ze Ugarit odslania objawienie pierwotne Boga..w tym i trojcy..
El,Dagon,Ball a i jeszcze ta od nieba... rzeczywiście jest ich troche :-D
Coś mi to przypomina :roll:
Ashera utożsamiana była najbardziej z płodnością ;-)
ach te ewolucje i akrobacje :-P

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

tabasz pisze:ach te ewolucje i akrobacje
tabaszku takie same jak te z Baalem.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Tomie..dobre opracowanie dotyczace Ugarit.. :)

http://www.orygenes.com/Home/strefa-stu ... literatura
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

tabasz

Post autor: tabasz »

Jak ja błąd zrobiłem wrzucając ten link na forum :roll:
Nie wiedziałem że spowoduje u niektórych takie zamieszanie...
Że zaczną to jakoś łączyć z Bibilią
Tomie,radze nie czytać..bo jak widzę jak te baśnie oddziałują na
innych to jestem w SZOKU.
Pierw zobacz lepiej np:
www.youtube.com/watch?v=xc26DWt5JjY‎
www.youtube.com/watch?v=TGbD1YcSIgk

Atko To forum Biblijne :-D
Jak możesz promować takie wynalazki pogańskie :-D
Ty masz pojecie co reprezentuje Ishtar,Ahstarte,Antat, El,Baal,Tamuz,Ra,Ozyrys
Wiesz w jakich praktykach parali się ich wyznawcy?
Widzę że nie bardzo..przeczytałaś jakieś swistum gwizdum
jakiegoś goscia i myślisz ze rozpracowałas cały boży plan itp
masakra :roll:

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

tabasz pisze: Atko To forum Biblijne
Jak możesz promować takie wynalazki pogańskie
a Ty tabaszku to opracowanie czytales..?
przeciez tam jest wlasnie o tym..ze mozna to wszystko bezbolesnie polaczyc..:)

tabasz

Post autor: tabasz »

Czytałem! przecież sam dawałem linka w temacie unga bunga...nim zaczełaś to cytować i absorbować :roll:
Co Ty mówisz?
Proszę bardzo połącz mi np:ofiary z dzieci,dzikie orgie,politeizm,Boginie nieba,jakiś dziwny kult zmarłych...z Biblią
Powtórzę JESTEM W SZOKU
ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce, i odwrócą ucho od prawdy, a zwrócą się ku baśniom (2 Tm 4:3-4).

Zacytowałbym coś jeszcze ale Cie lubię :-D
Zrozum to jak białe i czarne..

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

tabasz pisze:ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce, i odwrócą ucho od prawdy, a zwrócą się ku baśniom (2 Tm 4:3-4)
dziwne wiec ,,ze niektorych to ratuje przed utrata wiary.. ;-)

oj tabaszku..tabaszku...:)

mnie nie musisz nic cytowac ..bo mnie to nie dotyczy..

wiary mojej nie uratowalo..

moja wiara budowana jest nie na tekstach ...

ale ciekawa jestem wobec tego jak Ty to godzisz..?

tabasz

Post autor: tabasz »

Nie wiem jak wiara w tą dziwną mitologie ma uratować Biblijną wiarę :roll:
oj,oj, oj :-D
Nie jest budowana na tekstach ale sporo ich cytujesz lol
ale co z czym mam godzić?

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

tabasz pisze:Nie wiem jak wiara w tą dziwną mitologie ma uratować Biblijną wiarę
no widac jak czytales ten tekst... ;-)

AEliotowi ten tekst wiare uratowal...:)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

tabasz

Post autor: tabasz »

No czytałem z grubsza :-D
Zobaczyłem jakieś Elowanie i Baalowanie
porównywanie z Bogiem biblijnym to se
odpusciłem...O jej żeby szukać ratunku
w mitologi,no cóż :-) jak to śpiewał Czesiu
Niemen-dziwny jest ten świat :-D
albo się wierzy w natchnienie albo nie
Jakieś unga bunga na dłuższą metę
nie pomogą...zresztą poczytałem czym
charakteryzuje się ta religia i pozamiatane
Ostatnio zmieniony 31 sty 2014, 19:08 przez tabasz, łącznie zmieniany 1 raz.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

jak inaczej pogodzisz :
BLyy pisze:Cytat ugarycki
zburzysz ołtarz Baala, który należy do twego ojca, a (święty) pień(ha aserah) wzniesiony obok niego zetniesz. I zbudujesz ołtarz dla Jahwe, Boga twego, na szczycie tym warownym, na warownym gruncie. Następnie weźmiesz drugiego cielca i złożysz go na ofiarę całopalną na drwach (świętego) pnia(ba'ase a' aserah), który zetniesz... A kiedy wcześnie rano wstali ludzie z miasta, spostrzegli, że ołtarz Baala został zburzony, a (święty) pień(ha'aserah), wniesiony obok niego, został ścięty

- gdy się zrozumie lepiej termin aserah, dany fragment czyta się dużo przejrzyściej i od razu wiadomo jaki jest kontekst, wiadome o co dokładnie chodzi. Wszystko dzięki znaleziskom w Ugarit.

2) Termin "aserah" może odnosić się również do samej bogini czego dowodzą znaleziska na dzbanach, teksty które są błogosławieństwami, odkrytych w Kuntillet el-Agrud na skraju Synaju:
"Błogosławię cię przez Jahwe(jhwh) z Samarii (Teman) i jego Aszerę('srt)".

A wzmianki, że Jahwe ma towarzyszkę Aszerę można dopatrzyć się w Biblii odrzucając przekaz masoretów i zamiast 'esdad dać 'aserah(przepiszę przypis do niejasnego terminu esdad - w zapisie spółgłoskowym 'sdt wystarczy zmienić literę dalet na res, których kształty - zarówno w piśmie starohebrajskim, jak i kwadratowym - łatwo pomieszać. Litera taw na końcu wyrazu jest pierwotną końcówką sg. fem., która zanikła, a na jej miejsce pojawiła się litera he jako mater lectionis dla drugiej samogłoski - ah.). Oraz co ważne termin qodes występujące w danym fragmencie niżej, a znaleziska archeologiczne z później epoki brązu i wczesnej żelaza, potwierdzają, że Aszera nosiła też imię Ilat, albo Qudsu - 'Świętość':

Pan przyszedł z Synaju
i z Seiru dla nich wzeszedł,
zabłysnął z góry Paran,
przybywa z Meriba po Kadesz,
w prawicy ogień płonący.
On kocha swój lud.
Wszyscy Jego święci są w Jego ręku.
U nóg Twoich oni usiedli,
słowa Twoje przyjmują. Pwt 33,2-3


Jahwe z Synaju przybył,
Zaświtał z Seiru, posiadłości swojej,
Zajaśniał z góry Paran
I przyszedł pośród licznego orszaku 'Świętości' (qodes - Qudsu):
Po prawicy ma Aszerę ('srh zam, ;drt) swa,
a ulubiony lud jego -
Wszystkich świętych jego po (lewej) ręce swej.


Zacytuję znowu: "Historyczny kontekst napisów z Kuntilled el-Agrud oraz jednego z Khirbet el-Qom ukazują teksty biblijne potwierdzające istnienie oficjalnego kultury Aszery obok Jahwe zarówno w Judzie, jak i Izraelu w IX o VIII wiek pne, pomimo energicznych wysiłków reformatorskich."
Mimo, że kult Aszery zanikał, Jahwe zespolił się z Elem w jedno bóstwo; Jahwe-El. Są także widoczne korekty w Biblii np. Saul nazwał syna Esba'al mając na myśli Jahwe, a drugiej księdze Samuela poprawiono na 'Is-Boset - Mąż Ohydy' jakby chodziło o Baala.
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

ODPOWIEDZ

Wróć do „Judaizm”