Dowód na istnienie Boga

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Axanna

Post autor: Axanna »

Mówisz mową nienawiści.
Na czym Twoim zdaniem polega "nienawisc" w mojej "mowie", bo nie zrozumialam?

miki
Posty: 36
Rejestracja: 04 maja 2009, 18:52

Post autor: miki »

agnieszka pisze:
Axanna pisze:Ja tez jestem zla, dlatego Bog dal Syna na smierc za rowniez i moje grzechy, bym nie zginela, ale miala zycie wieczne. A roznica pomiedzy mna a Toba taka, ze stac mnie to przyznac - swoje zepsucie - i sie ukorzyc przed Bogiem, dziekujac mu za laske. Ty zas na upartego wmawiasz sobie i wszystkim naokolo jakis dobry... coz, pomyslnosci zycze.
i jak zwykle oddanie sobie samej chwaly, niczym postac z przypowiesci ;

Luk.18, 9 Powiedział też do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: 10 "Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz a drugi celnik. 11 Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: "Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. 12 Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam". 13 Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: "Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!" 14 Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony".
Racja!!!!

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Axanna, nadal nie powiedziałaś mi kto stworzył Boga skoro nic samo z się być nie może. :roll:
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Dżej pisze:Axanna, nadal nie powiedziałaś mi kto stworzył Boga skoro nic samo z się być nie może. :roll:
Dżej, Takie pytanie to nie jest odpowiednie na forum Biblijnym.
Ja mogę tylko ciebie zapytać: Zapytaj mrówkę, kto stworzył człowieka, jeżeli ci ona odpowie, ja ci odpowiem, kto stworzył Boga. :-D

Axanna

Post autor: Axanna »

Nike, masz racje. Poza tym ja rowniez pytalam co to ma do rzeczy? Czy niemoznosc odpowiedzenia na to pytanie ma jakos dowodzic ze Boga nie ma? Ja cos nie widze logiki, chyba ze komus zalezy na zaprzeczeniach byle zaprzeczac.

No nie wiemy, "kto stworzyl Boga", ale to nie daje powodu wierzyc, ze wszechswiat sam sie stworzyl - wedlug mnie to szczyt zaslepienia, zacmienia umyslu, w ktorym zylam okolo 30 lat od urodzenia - cos strasznego i sie dziwie jak ktos moze dobrowolnie w to pograzac... Chyba ze tak twierdzisz z uporu, wierzac w co innego tak naprawde - wtedy moze ten stan nie byc az tak ciezki, ale to znowu oszukiwanie sie, tez nic dobrego. :roll:

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Post autor: Parmenides »

nike pisze:Zapytaj mrówkę, kto stworzył człowieka, jeżeli ci ona odpowie, ja ci odpowiem, kto stworzył Boga.
Dobre.

Ale jakby tak dalej analizować tę analogię, to można by dojść do ciekawych wniosków... :shock:

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

Dżej pisze:Axanna, nadal nie powiedziałaś mi kto stworzył Boga skoro nic samo z się być nie może. :roll:
Nie może Ci odpowiedzieć na to pytanie, bo jest ono nielogiczne.

Pytanie: Kto stworzył Boga?

Biblia - Słowo Boże - mówi nam: "Na początku Bóg stworzył..." I nad tym należy się zastanowić. Dlaczego jest mowa o "Na początku...", a nie zaczyna się to "Bóg stworzył..."?
Moim zdaniem jest tak z bardzo prostego powodu. Razem z "materialnym stworzeniem" zaczął się czas. Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię . Czym jest to niebo? Można dyskutować, ale... na pewno w tym pojęciu mieści się dzisiaj uważana czasoprzestrzeń. W niej dopiero mogła zaistnieć Ziemia.

Zatem pytanie Kto stworzył Boga? nie jest logiczne, bo stworzenie wymaga momentu czasu - stworzyć - to czasownik przecież.

Bóg zanim stworzył był poza czasem, bo jeszcze czasu nie stworzył! Moim zdaniem Bóg może działać w czasie i poza czasem.

Czyli jaka jest odpowiedź na to bardzo niemądre pytanie?
Pytanie: Kto stworzył Boga?
Odpowiedź: Bóg Jest Istniejący.

Błędem w tego typu rozważaniach jest przyjęcie w umyśle założenia istnienia czasu przed stworzeniem. Tak jakby czas istniał obok Boga. Nie! To Bóg stworzył czas! Jak sobie to człowiek uzmysłowi, to wszystko staje się bardziej jasne. Zaistniała przestrzeń - przez Boże stworzenie - zaistniał i czas przez Boże powodowanie. Nie ma przestrzeni bez czasu. Dziś to wiemy z nauki - jest czasoprzestrzeń.

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Bóg stworzył a kto stworzył Boga? Nielogiczne tak samo jak powstanie przez Wlk. Wybuch. Skoro nic nie może zaistnieć samoistnie to Bóg też. Czyli nielogiczne w tym wypadku, że bóg mnie stworzył bo ja potem tworzę obraz. Nie przekonuje mnie Twa argumentacja. Większość wszechświata to antymateria. Istnieją publikacje twierdzące, że źle przetłumaczono i nie stworzyła rozdzielił..niebo i Ziemię. Był poza czasem? Czasu nie stworzył? Czas nie istnieje to tylko koncepcja. Jak ktoś jest poza koncepcją czasu to żyje poza nim. Czy wiedziałbyś kiedy co się wydarzyło gdyby ludzie nie liczyli? Poza tym szczęśliwi czasu nie liczą. :-D Która godzina jest na biegunie północnym? Strefy czasowe się tam przecinają... Więc odjąć czy dodać godzinę lub godziny(ile?) a może jest tam czas Greenwich?
Czas to koncepcja ułatwiająca nam opisywanie świata i bycie punktualnie oraz planowanie - nic więcej. Nie widzę powodu by bóg potrzebował "czasu". Nic nie badał, nic nie opisywał i nie miał konkretnego terminu. Nigdzie nie musiał się śpieszyć jeśli istniał jako stworzyciel. Samo uznanie za stworzyciela jest praktycznie zbyt daleko idącym wnioskiem. Tylko dlatego, ze coś się ludziom w głowie nie mieści tak jak unoszące się tony żelaza i metalu dawniej. Teraz mamy samoloty. Jak coś tak niesamowitego może nie być zaplanowane? Dzieci też ludzie potrafią nie planować a są niesamowite... ;-)

ps. "Jest' to czas teraźniejszy, ja pytałem o przeszły. Nie ma dowodów na to, że bóg stworzył koncepcję czasu bo jak pisałem jej nie potrzebował. Gdzie był Bóg jak nie było czasoprzestrzeni? Nigdzie? Bo aby był gdzieś musiałaby istnieć przestrzeń/miejsce. No i zapominasz, że do dyspozycji mamy inne wymiary. Kłania się teoria strun.
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

Dżej pisze:Bóg stworzył a kto stworzył Boga?
Tak jak wcześniej powiedziałem: Bóg Jest Istniejący. Ponieważ jesteśmy, my ludzie, "uwięzieni w czasie", więc nawet nasz język odzwierciedla czas. Fraza z Genesis 3:14 według LXX brzmi "Ego eimi ho on" - co tłumaczymy na "Jestem Istniejący". Sam Bóg tak Siebie określił.
Dżej pisze: Nielogiczne tak samo jak powstanie przez Wlk. Wybuch.
Nawet zwolennicy Teorii Wielkiego Wybuchu (a tak naprawdę Wielkiego Niewypału) twierdzą, że nie ma sensu pytanie: Co było przed WW - dlatego, że nie istnieje przeszłość przed WW.
Dżej pisze: Skoro nic nie może zaistnieć samoistnie to Bóg też.
Bóg nie musiał zaistnieć! - Bóg Jest Istniejący!
Dżej pisze: Czyli nielogiczne w tym wypadku, że bóg mnie stworzył bo ja potem tworzę obraz.
Nie mogę się odnieść, bo nie rozumiem, co chciałeś tu przekazać.
Dżej pisze: Nie przekonuje mnie Twa argumentacja.
Ani mnie to ziębi, ani grzeje. Mnie nie przekonuje Twoja - i z tego powodu nie rozpaczam.
Dżej pisze: Większość wszechświata to antymateria.
Może tak, może nie. Nie ma to żadnego znaczenia w kontekście zaistnienia 'procesu stworzenia' powodowanego Bożą Mocą. Dziś naukowcy tak mówią, jutro mówić będą co innego. Było już, że masło jest szkodliwe, a margaryna dobra, potem odwrotnie, potem znów na odwrót i będzie co innego. Już Planck ponad 100 lat temu mówił do Einsteina po sformułowaniu STW: czym się Pan martwi, przecież wszystko zostało już odkryte (słowa może nie dokładnie te - ale sens ten sam) - Jak się mylił, okazało się później, po sformułowaniu OTW i ... okazuje się nadal.
Dżej pisze: Istnieją publikacje twierdzące, że źle przetłumaczono i nie stworzyła rozdzielił..niebo i Ziemię.
Ja tego nie przyjmuję. Bóg jest nazywany w Biblii Stwórcą. Tak tłumaczą Ci, którzy chcą odebrać Bogu Jego stworzenie. Poza tym o jakim tłumaczeniu mówimy? Z jakich języków?
Dżej pisze: Był poza czasem? Czasu nie stworzył? Czas nie istnieje to tylko koncepcja. Jak ktoś jest poza koncepcją czasu to żyje poza nim.
Przecież dokładnie napisałem, że Bóg stworzył czas. Nie Istnieje przestrzeń bez czasu. Dziś to wiemy - istnieje czasoprzestrzeń. Czym jest czas dla Boga dobrze oddaje poniższy werset:
BW - 2 L. Piotra 3:8
(8) Niech to jedno, umiłowani, nie uchodzi uwagi waszej, że u Pana jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień.
Bóg jest Stwórcą czasu.
Dżej pisze: Czy wiedziałbyś kiedy co się wydarzyło gdyby ludzie nie liczyli?
Ale co do czego? Ludzie wszystko mierzą, co da się zmierzyć. Taką naturę wszczepił im Bóg. W ten sposób mogą zgłębiać Jego Prawa. Mam tu na myśli prawa przyrody.
Dżej pisze: Poza tym szczęśliwi czasu nie liczą. :-D
Jak pięść do nosa ten tekst - niepoważny, do tematu nie przystający.
Dżej pisze: Która godzina jest na biegunie północnym? Strefy czasowe się tam przecinają... Więc odjąć czy dodać godzinę lub godziny(ile?) a może jest tam czas Greenwich?
Ale jakoś tam czas mierzą. Pewnie zegarkiem. Nie musi się odnosić czasu do ruchu Ziemi wokół własnej osi. Można użyć innych wzorców, np. wahadła. Gdzie możliwy cykliczny ruch - tam istnieje możliwość mierzenia czasu.
Dżej pisze: Czas to koncepcja ułatwiająca nam opisywanie świata i bycie punktualnie oraz planowanie - nic więcej.
Definicja ruchu to: zmiana położenia w czasie. Aby można było rozważać ruch - musimy wprowadzić parametr - czas. Jeśli Ci nie odpowiada sformułowanie, że Bóg stworzył czas - to niech Ci będzie, że Bóg stworzył ruch. I tak na jedno wychodzi.
Dżej pisze: Nie widzę powodu by bóg potrzebował "czasu".
Bóg stworzył czas dla nas, dla ludzi!
Dżej pisze: Nic nie badał, nic nie opisywał i nie miał konkretnego terminu.
Nigdzie nie musiał się śpieszyć jeśli istniał jako stworzyciel.
A to już przykład szyderstwa, z którym nie chcę mieć nic wspólnego.
Dżej pisze: Samo uznanie za stworzyciela jest praktycznie zbyt daleko idącym wnioskiem. Tylko dlatego, ze coś się ludziom w głowie nie mieści tak jak unoszące się tony żelaza i metalu dawniej. Teraz mamy samoloty. Jak coś tak niesamowitego może nie być zaplanowane? Dzieci też ludzie potrafią nie planować a są niesamowite... ;-)
No cóż na to powiedzieć. Albo się uznaje Biblię za fundament - za Słowo Boże, albo nie. Nie dogadamy się.
Dżej pisze: ps. "Jest' to czas teraźniejszy, ja pytałem o przeszły. Nie ma dowodów na to, że bóg stworzył koncepcję czasu bo jak pisałem jej nie potrzebował.
Wyżej już o tym pisałem. Jeśli się uznaje Boga za Stwórcę człowieka, to automatycznie musi się Go uznać za Stwórcę czasu - bo ludzie żyją w czasoprzestrzeni.
Dżej pisze: Gdzie był Bóg jak nie było czasoprzestrzeni? Nigdzie? Bo aby był gdzieś musiałaby istnieć przestrzeń/miejsce.
To jest pytanie w stylu: Co było przedtem zanim Bóg stworzył czas? - niestety znów pytanie nielogiczne, które nie ma sensu.
Dżej pisze: No i zapominasz, że do dyspozycji mamy inne wymiary. Kłania się teoria strun.
Oj, oj, trochę się pogubiliśmy. Ile by tych wymiarów nie było, to albo będą to dodatkowe wymiary przestrzenne, albo czasowe - czyli nadal czasoprzestrzeń. Zanim zaczniesz zajmować się teorią strun, najpierw zajmij się klasyczną teorią pola, później kwantową teorią pola, a tą dopiero na końcu. Poza tym jeszcze na gruncie teorii strun niczego sensownego nie policzono i niczego nie przewidziano, co by się zgadzało z doświadczeniem, więc ... teoria jedna z wielu.
-------------------------------------------------------------

Więcej z Tobą nie polemizuję, bo lubisz szydzić.

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Jest ponieważ stwierdził, że jest a ja jestem papieżem. Stwierdziłem, więc nim jestem. :-D
Powalająca logika.
Co do zwolenników nie mówiłbym jeszcze chop. Istnieje teoria, że przed wybuchem były inne. Niewypał? Uzasadnisz czy tylko jak zwykle będą ogólniki?
Czemu bóg nie musiał? A czemu świat musiał?
To co nie zrozumiałeś, skoro stwórca mógł mnie stworzyć a ja potem obraz to równie dobrze ktoś mógł stworzyć stwórcę a on potem obraz. W końcu dzieci stają się rodzicami...Coś jak zagadka co było pierwsze? Jajo czy kura?
Nie bóg a ludzie dla siebie stworzyli koncepcje czasu. Czemu Bóg mając cały wszechświat miałby ograniczać swoją uwagę do ludzi? Ludzie nie są pępkiem świata jakby chcieli.
Oczywiście, każda logiczna próba ujęcia postępowań boga jest szyderstwem.
Nie dogadamy się - fakt. przynajmniej w tym względzie czy Biblia jest fundamentem.
Czas to koncepcja a ludzie nie są pępkiem świata. Gdyby stworzył wszystko dla ludzi to nie byłoby rzeczy, o których byśmy nie wiedzieli, niezbadanych.
Ma sens, bo skoro nie może istnieć coś samoistnie to Bóg również. Dla mnie proste - albo albo. Jeśli bóg może istnieć samoistnie, świat również.
Tak jak teoria, że Boga nic nie stworzyło.
;-)
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Hansel1
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwie 2017, 12:26

Post autor: Hansel1 »


Awatar użytkownika
karol210
Posty: 904
Rejestracja: 05 lut 2016, 8:53

Post autor: karol210 »

Wystarczy umrzeć ale stamtad malo kto wraca jak ja samobójca widzialem to gdzie okropieństwo chodzą w kółko jak opętani w przedsionku piekła.. i gdy zawróci byś zył da rozum nawet wtedy gdy są nieszczęśliwi ludzie.. Odradzam bo stracilem i otrę się o demona i nie zycze Wam tego

Jesli KTOS ZAMKNIE WSZYSTKIE drzwi Bóg zawsze otwiera OKNO w ŻYCIU !!
Tyle że takie okno trzeba znaleść np.jak Jezus nauczal z wróblami lub liliami.... Beztrostka i prosić o rozum....

Jesli kłamnę niech umrę

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateiści i agnostycy”