Agnostyk

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

haydamaka_
Posty: 3
Rejestracja: 04 maja 2011, 18:05

Agnostyk

Post autor: haydamaka_ »

Agnostyk, czy może mi ktoś dokładnie opowiedzieć o jego przekonaniach ??;)

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16709
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

haydamaka_ pisze:Agnostyk, czy może mi ktoś dokładnie opowiedzieć o jego przekonaniach
Agnostyk, to osoba święcie PRZEKONANA, ŻE NIE MOŻNA JEJ NICZYM PRZEKONAĆ do czegokolwiek... :-)

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

tzn, jest święcie przekonana, że już wie wszystko, czy w nic nie wierzy?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Agnostyk

Post autor: EMET »

haydamaka_ pisze:Agnostyk, czy może mi ktoś dokładnie opowiedzieć o jego przekonaniach ??;)

EMET:
Co się tyczy pojęcia "agnostyk", traktowane owe bywa niekiedy jako tzw. 'pośrednie' między kimś wierzącym a kimś niewierzącym.
Ale mamy też z 'wikipedii': "Agnostycyzm przybiera różne formy, i tak agnostyk może być ateistą jak i teistą, jak i żadnym z nich.".
http://pl.wikipedia.org/wiki/Agnostycyzm

Co się tyczy greckiego terminu, to mamy w LXX i grece "NT" wspomniany w 'wikipedii' termin &#7940;&#947;&#957;&#969;&#963;&#964;&#959;&#962; - < agn&#333;stos > w: 2 Machabejska 1:19; 2:7; Mądrości 11:18; 18:3; Dzieje Ap 17:23.

I tak, mamy ---
2 Machabejska 1:19, LXX: "I bowiem kiedy do &#8212; Persji zaprowadzeni_zostali nasi &#8212; ojcowie, &#8212; wtedy pobożni kapłani wziąwszy z &#8212; ognia &#8212; ołtarza, potajemnie ukryli w wydrążeniu studni układ mającej bezwodny, w której zabezpieczyli_sobie, tak_że wszystkim nieznane być [po grecku: < agn&#333;ston einai >] &#8212; miejsce." - 'Interlinia Vocatio', Księgi Greckie, tłum. Michał Wojciechowski.
2 Machabejska 2:7, LXX: "Jak zaś &#8212; Jeremiasz poznał, wymawiając im powiedział, że i nieznane [po grecku: < kai agn&#333;stos >] &#8212; miejsce będzie, aż by zgromadził &#8212; Bóg zgromadzenie &#8212; ludu i przebłaganie dokonało_się." - 'Int. Voc.', j.w.
Mądrości 11:18, LXX: "lub nowo_stworzonych szału pełnych bestii, nieznanych [po grecku: < agn&#333;stous >; w plural], czy_to ognisty wydmuchujący dech, czy ryk wiejący dymem, czy strasznymi z oczu iskrami błyskających," - 'Int. Voc.', j.w.
Mądrości 18:3, LXX: "Przed nimi ogniem_płonący słup przewodnikiem &#8212; nieznanej [po grecku: < men agn&#333;stou >] wędrówki, słońcem zaś nieszkodliwym zaszczytnej tułaczki przydałeś." - 'Int. Voc.', j.w.
Dzieje Ap 17:23: "Przechodząc bowiem i przeglądając przedmioty_czci [po grecku: < sebasmata >] wasze, znalazłem i ołtarz, na którym napisane_było: &#171;Nie_poznanemu Bogu&#187; [po grecku: < &#8217;Agn&#333;st&#333; The&#333; >]." - 'Interlinia Vocatio', tłum. tłum.: ks. prof. dr R. Popowski oraz dr M. Wojciechowski.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Agnostyk potrafi np. twierdzić, że Boga nie da się poznać, o nim cokolwiek wiedzieć i powiedzieć, stąd wielu nie powie że nie wierzy w Boga, ale i nie powie że wierzy w Boga. Jest to współcześnie dość popularne. Ludzie odchodzą od ślepej religijności. Czasem nie wiedzą jeszcze co dalej. Niektórzy zostają agnostykami do śmierci. Myślę, iż na popularność tego miała tzw. naukowość, empiryzm. Czego nie można było udowodnić, nie należało być pewnym. Obecnie modernizm osłabł, co nie oznacza iż nagle ludzie zaczęli wierzyć, lub bardziej interesować sprawami wiary... ale zależy jeszcze gdzie i w jakich warunkach. Osobiście nigdy nie byłem raczej na takim przejściowym etapie, ani nie zdążyłem ateizować, natomiast doświadczenia wiary i Boga zabezpieczyły mnie przed agn. Ale spotkałem z takimi i staram ich zrozumieć z ich punktu widzenia.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym&#8230; wzgardzili&#8230; niewierzący&#8230; budowniczowie
i skałą zgorszenia

rafalJG
Posty: 931
Rejestracja: 21 kwie 2009, 11:32

Post autor: rafalJG »

Generalnie agnostyk uznaje, że poznanie prawdy jest niemożliwe. "Nie wierzę w nic" - to credo agnostyka. Ograniczanie agnostycyzmu tylko do kwestii Boga, to uproszczenie tematu.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

rafalJG pisze:Generalnie agnostyk uznaje, że poznanie prawdy jest niemożliwe. "Nie wierzę w nic" - to credo agnostyka. Ograniczanie agnostycyzmu tylko do kwestii Boga, to uproszczenie tematu.
Ograniczanie agnostyka jest terminem popularnym. Jeśli agnostyk nie wierzy w działanie systemu przyczyna- skutek to...
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym&#8230; wzgardzili&#8230; niewierzący&#8230; budowniczowie
i skałą zgorszenia

neóphytos

Post autor: neóphytos »

rafalJG pisze:Generalnie agnostyk uznaje, że poznanie prawdy jest niemożliwe. "Nie wierzę w nic" - to credo agnostyka. Ograniczanie agnostycyzmu tylko do kwestii Boga, to uproszczenie tematu.
Nie!
Ja np. wierzę,że 2+2=4. Mam więc wiarę :mrgreen:
Wierzę w to,że cukier jest słodki a sól słona ;-)
I w wiele innych rzeczy wierzę.
Co do religii to agnostyk często nie wierzy w objawienie,gdyż weryfikacja naukowa świętych ksiąg obaliła to,co te księgi zawierają.

Awatar użytkownika
Jasior
Posty: 735
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:14
Lokalizacja: Okolice
Kontakt:

Post autor: Jasior »

Agnostyk pisze:nie wierzy w objawienie,gdyż weryfikacja naukowa świętych ksiąg obaliła to,co te księgi zawierają.
Mógłbyś wskazać dowody. Oraz zacząć odpowiadać na pytania? Czy wpadłeś tu tylko na chwilę bo ci się coś wydawało??
Nie wiem, co się na świecie zrobiło! Zaczynają teraz umierać tacy ludzie, którzy dawniej nigdy nie umierali.
Julian Tuwim

neóphytos

Post autor: neóphytos »

Agnostyk również może wierzyć w to,że rano jak się obudzi to pójdzie do pracy.Może w to wierzyć,ale nie musi.
Albo,że...chociaż w to,chyba nie wierzy. ;-)

neóphytos

Post autor: neóphytos »

Jasior pisze:
Agnostyk pisze:nie wierzy w objawienie,gdyż weryfikacja naukowa świętych ksiąg obaliła to,co te księgi zawierają.
Mógłbyś wskazać dowody. Oraz zacząć odpowiadać na pytania? Czy wpadłeś tu tylko na chwilę bo ci się coś wydawało??
REGULAMIN FORUM


1. Forum jest stroną prywatną i nie jest oficjalnym głosem żadnego Kościoła (wyznania).
2. Udział w rozmowach może brać każdy bez względu na wyznanie bądź brak wyznania.
3. Głównym celem Forum jest wymienienie poglądów na temat Biblii i wiary.

4. Traktuj innych tak, jak chcesz, by traktowano Ciebie.
5. Apelujemy o powściągliwość co do ocen dyskutantów i o koncentrację swojej uwagi na dyskutowanym problemie

6. W dyskusji nie wolno nikogo pomawiać, obrażać, obrzucać obelżywymi epitetami i poniżać godności osobistej.
7. Nie wolno czynić złośliwych, ironicznych oraz ośmieszających uwag pod czyimś adresem lub w odniesieniu do wyznawanych przez kogoś zasad moralnych i prawd wiary.
8. Zabrania się używania wulgaryzmów.
9. Zakazuje się prowadzenia prywatnych wojen przeciwko użytkownikom forum.

10. W danym temacie staramy się rozmawiać wyłącznie na dany temat i uzasadniamy, w miarę możliwości swoje stanowisko. Nie poruszamy diametralnie rożnych wątków, jeżeli nie wynikają one z rozwijania się dyskusji na dany temat.

Awatar użytkownika
Jasior
Posty: 735
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:14
Lokalizacja: Okolice
Kontakt:

Post autor: Jasior »

Agnostyk pisze:
Jasior pisze:
Agnostyk pisze:nie wierzy w objawienie,gdyż weryfikacja naukowa świętych ksiąg obaliła to,co te księgi zawierają.
Mógłbyś wskazać dowody. Oraz zacząć odpowiadać na pytania? Czy wpadłeś tu tylko na chwilę bo ci się coś wydawało??
REGULAMIN FORUM


1. Forum jest stroną prywatną i nie jest oficjalnym głosem żadnego Kościoła (wyznania).
2. Udział w rozmowach może brać każdy bez względu na wyznanie bądź brak wyznania.
3. Głównym celem Forum jest wymienienie poglądów na temat Biblii i wiary.

4. Traktuj innych tak, jak chcesz, by traktowano Ciebie.
5. Apelujemy o powściągliwość co do ocen dyskutantów i o koncentrację swojej uwagi na dyskutowanym problemie

6. W dyskusji nie wolno nikogo pomawiać, obrażać, obrzucać obelżywymi epitetami i poniżać godności osobistej.
7. Nie wolno czynić złośliwych, ironicznych oraz ośmieszających uwag pod czyimś adresem lub w odniesieniu do wyznawanych przez kogoś zasad moralnych i prawd wiary.
8. Zabrania się używania wulgaryzmów.
9. Zakazuje się prowadzenia prywatnych wojen przeciwko użytkownikom forum.

10. W danym temacie staramy się rozmawiać wyłącznie na dany temat i uzasadniamy, w miarę możliwości swoje stanowisko. Nie poruszamy diametralnie rożnych wątków, jeżeli nie wynikają one z rozwijania się dyskusji na dany temat.
kopiować jak widzę umiesz
Teraz może zacznij odpowiadać na zadawane tobie pytania
Nie wiem, co się na świecie zrobiło! Zaczynają teraz umierać tacy ludzie, którzy dawniej nigdy nie umierali.
Julian Tuwim

neóphytos

Post autor: neóphytos »

Ja tobie Jasior nic złego nie uczyniłem.Idź więc i czyń dobro. :-)

Awatar użytkownika
Jasior
Posty: 735
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:14
Lokalizacja: Okolice
Kontakt:

Post autor: Jasior »

Agnostyk pisze:Ja tobie Jasior nic złego nie uczyniłem.Idź więc i czyń dobro. :-)
Wypisujesz, że Objawienie mi obalono. Nie chcesz wskazać dowodów. Przecież nie zasnę ze świadomością, że jedna księga w biblii się dała obalić.
Nie wiem, co się na świecie zrobiło! Zaczynają teraz umierać tacy ludzie, którzy dawniej nigdy nie umierali.
Julian Tuwim

neóphytos

Post autor: neóphytos »

Jasior pisze: Wypisujesz, że Objawienie mi obalono. Nie chcesz wskazać dowodów. Przecież nie zasnę ze świadomością, że jedna księga w biblii się dała obalić.
Ja napisałem:
Co do religii to agnostyk często nie wierzy w objawienie,gdyż weryfikacja naukowa świętych ksiąg obaliła to,co te księgi zawierają.
To,że agnostyk w coś wierzy nie znaczy,że Ty musisz w to wierzyć.To chyba jasne. ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateiści i agnostycy”