pierwszy polski ateista

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

pierwszy polski ateista

Post autor: Eliot »

Rzecz o Kazimierzu Łyszczyńskim:

http://wiadomosci.onet.pl/religia/kim-b ... ista/4pq3k
Najpierw zakon jezuitów, rozległe studia – od filozofii po fizykę i teologię. Potem uznana pozycja społeczna zachwiana najpierw ekskomuniką, a później oskarżeniami o ateizm. Związany z tym proces i płonący stos na Rynku Starego Miasta.

(...)


Kilka cytatów:

"Człowiek jest twórcą Boga, a Bóg jest tworem i dziełem człowieka. Tak więc to ludzie są twórcami i stwórcami Boga, a Bóg nie jest bytem rzeczywistym, lecz bytem istniejącym tylko w umyśle, a przy tym bytem chimerycznym, bo Bóg i chimera są tym samym".

"Religia została ustanowiona przez ludzi bez religii, aby ich czczono, chociaż Boga nie ma. Pobożność została wprowadzona przez bezbożnych. Lęk przed Bogiem jest rozpowszechniany przez nielękających się, w tym celu, żeby się ich lękano. Wiara zwana boską jest wymysłem ludzkim. Doktryna bądź to logiczna, bądź filozoficzna, która się pyszni tym, że uczy prawdy o Bogu, jest fałszywa, a przeciwnie, ta, którą potępiono jako fałszywą, jest najprawdziwsza".
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

W sumie nie dziwie się K. Łuszczyńskiemu, że zmieniły mu się poglądy - więcej mordów, nienawiści, nieprawości było zadawane przez osoby uważające się za wierzące i oddane Bogu.
Szkoda tylko, że nie brał pod uwagę opcji, że to ludzie zniekształcili i wykorzystywali Boga, a nie że Bóg był od początku zniekształcony - był chimerą.
Czy to nie jest jakiś ....chichot , że wierzący, czczący Jezusa, dbający o morale zabijają drugiego człowieka .......bo nie wierzy ?
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Polskie Stowarzyszenie Wolnomyślicieli ma patrona w osobie Kazimierza Łyszczyńskiego.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Czemu na forum biblijnym promuje się ateistę, skazanego prawomocnym wyrokiem wydanym, przez najwyższe ówczesne władze Polskie?
W tym samym procesie prokurator zażądał kary śmierci dla ateisty. Sejm wyrok przegłosował, a król Jan III Sobieski podpisał zgodę na zgładzenie Łyszczyńskiego.
znacie błąd ahistoryczności?
czemu potępiacie/oceniacie naszych pradziadków?
jak byście głosowali jako posłowie zasiadający w ówczesnym sejmie z tamtą wiedzą i moralnością?
Mnie historia, która jest moją pasją, nauczyła jednego - nie oceniaj i nie krytykuj postaci historycznych, bo nie jest to mądre
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Dezerterze, zatem historia uczy Cie, ze Giordano Bruno byl slusznie skazany a niejaki Torquemada byl oddanym sluga Bozym szerzacym nauke Chrystusa...?
Jakiez to niezwykle wnioski mozna wyciagnac z lekcji historii...
Zaiste, zadziwiasz mnie na rowni jak ja Ciebie w kwestii obchodow Pamiatki 8-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

Dezerter pisze:Mnie historia, która jest moją pasją, nauczyła jednego - nie oceniaj i nie krytykuj postaci historycznych, bo nie jest to mądre
Ale jest takie mądre powiedzenie "Historia lubi się powtarzać" :mrgreen:
I mamy już zalążki takiej "powtórki z rozrywki" w postaci Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski.
Zamiast tego proponowałabym zespół do wdrażania w życie idei chrześcijańskich dla .... dużej rzeszy chrześcijan w Polsce.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Eliot pisze:Zaiste, zadziwiasz mnie na rowni jak ja Ciebie w kwestii obchodow Pamiatki 8-)
My już chyba tak mamy - by siebie wzajemnie zadziwiać :-D
ale filozofowie twierdzą, że zadziwienie/zdziwienie stoi u podstaw poznania i postępu
Anna01 pisze:Zamiast tego proponowałabym zespół do wdrażania w życie idei chrześcijańskich dla .... dużej rzeszy chrześcijan w Polsce
jestem za - organizujesz petycje i zbieranie podpisów - pierwszy podpiszę i włączę się do akcji :-D
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

realista
Posty: 576
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:51
Kontakt:

Post autor: realista »

Dezerter pisze:Czemu na forum biblijnym promuje się ateistę, skazanego prawomocnym wyrokiem wydanym, przez najwyższe ówczesne władze Polskie?
W tym samym procesie prokurator zażądał kary śmierci dla ateisty. Sejm wyrok przegłosował, a król Jan III Sobieski podpisał zgodę na zgładzenie Łyszczyńskiego.
znacie błąd ahistoryczności?
czemu potępiacie/oceniacie naszych pradziadków?
jak byście głosowali jako posłowie zasiadający w ówczesnym sejmie z tamtą wiedzą i moralnością?
Mnie historia, która jest moją pasją, nauczyła jednego - nie oceniaj i nie krytykuj postaci historycznych, bo nie jest to mądre
Uff Dezerterze uspokoiłeś mnie, zatem mordy na chrześcijanach w krajach prawa szariatu są czymś zupełnie słusznym :lol:

Rethel

Post autor: Rethel »

Eliot pisze:Rzecz o Kazimierzu Łyszczyńskim:
http://wiadomosci.onet.pl/religia/kim-b ... ista/4pq3k
Kilka cytatów:
"Człowiek jest twórcą Boga, a Bóg jest tworem i dziełem człowieka. Tak więc to ludzie są twórcami i stwórcami Boga, a Bóg nie jest bytem rzeczywistym, lecz bytem istniejącym tylko w umyśle, a przy tym bytem chimerycznym, bo Bóg i chimera są tym samym".

"Religia została ustanowiona przez ludzi bez religii, aby ich czczono, chociaż Boga nie ma. Pobożność została wprowadzona przez bezbożnych. Lęk przed Bogiem jest rozpowszechniany przez nielękających się, w tym celu, żeby się ich lękano. Wiara zwana boską jest wymysłem ludzkim. Doktryna bądź to logiczna, bądź filozoficzna, która się pyszni tym, że uczy prawdy o Bogu, jest fałszywa, a przeciwnie, ta, którą potępiono jako fałszywą, jest najprawdziwsza".
I czegóż miałoby to Eliocie dowodzić? :roll:
Czyżbyś chciał pochwalić się tym, że w końcu zostałeś... ateistą? :crazy:
Eliot pisze:Dezerterze, zatem historia uczy Cie, ze Giordano Bruno byl slusznie skazany a niejaki Torquemada byl oddanym sluga Bozym szerzacym nauke Chrystusa...?
Jakiez to niezwykle wnioski mozna wyciagnac z lekcji historii...
Zaiste, zadziwiasz mnie na rowni jak ja Ciebie w kwestii obchodow Pamiatki 8-)
Jakkolwiek Dezerter pisze tylko o ahistoryczności ocen
to nie sposób pominąć tego, że skoro jesteśmy na forum
biblijnym, a ty Eliocie chcesz wszystko robić "biblijnie" to
powiedz mi, cóż takiego niebiblijnego było w tym, że zabito
twego bohatera, męczennika za niewiarę, czy kim on tam
dla ciebie jest, no i nasuwa się drugie, jakże ważkie dla
"biblijnych" pytanie: cóż takiego pobożnego biblijnie on
zrobił, że zasłużył na uwagę "biblijnie" wierzącego? :roll:

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

wszelki duch Pana Boga chwali - Rethel powrócił :skok:
i zadaje trudne pytania (byle kulturalnie i zgodnie z regulaminem :idea: ;-) )
no i nasuwa się drugie, jakże ważkie dla
"biblijnych" pytanie: cóż takiego pobożnego biblijnie on
zrobił, że zasłużył na uwagę "biblijnie" wierzącego?
:mysli:
jedyne co wymyśliłem to taka sentencja
"wrogowie naszych wrogów są naszymi przyjaciółmi"
czyli
nie zawaham się użyć ateisty, by dokopać katolikom :-(
ale ja ostatnio jestem jeszcze bardziej ekumeniczny niż byłem więc dalekim jestem od urazy, czy takich tam ...
Ostatnio zmieniony 30 cze 2014, 22:33 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

Rethel pisze:a ty Eliocie chcesz wszystko robić "biblijnie" to
powiedz mi, cóż takiego niebiblijnego było w tym, że zabito
twego bohatera, męczennika za niewiarę, czy kim on tam
dla ciebie jest,
no i nasuwa się drugie, jakże ważkie dla
"biblijnych" pytanie: cóż takiego pobożnego biblijnie on
zrobił, że zasłużył na uwagę "biblijnie" wierzącego?
"Biblijnie" wierzący, zna przykazanie "NIE ZABIJAJ" i dlatego zabicie drugiego człowieka jest NIEBIBLIJNE.
Ateista może tego nie wiedzieć ;-) , że nie wolno zabijać, ale chrześcijanie ????????!!!!!!
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Rethel

Post autor: Rethel »

Dezerter pisze:nie zawaham się użyć ateisty, by dokopać katolikom :-(
Dezerterze, to co napisałeś, nie jest wcale takie dalekie od rzeczywistości - to najprawdziwsza prawda.
Obserwowałem to, będąc Ś.J., obserwuję to także, tu, u eksświadkistów i badaczy. Protestanci,
jak im to wygodne także sięgają w tamtą stronę. Żeby na samych ateistach się skończyło, to byłoby pół
biedy. Ale takie grupki, potrafią nawet popierać komunistów czy faszystów, gdy tylko jest to im na rękę
aby dowalić katolom. Pamiętam taki tekst z książki "Wspaniały Finał Objawienia Bliski" który mnie bardzo
zbulwersował swego czasu i nawet doszło do małej sprzeczki na Studium Książki. Ubolewano mianowicie
nad tym, jak bardzo komuniści hiszpańscy byli prześladowani (TAK!!!) przez katolików, i jak bezczelni byli
księża sprzeciwiając się legalnie wybranym władzom - no tego ostatniego to już zdzierżyć nie mogłem :evil:
(Uściślę, że chodziło o lata trzydzieste XX wieku!)

Aniu, tobie odpiszę, gdy się Jaśnie Wielmożny pan Eliot wypowie. :-)
Ostatnio zmieniony 01 lip 2014, 1:55 przez Rethel, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Anna01 pisze:
Rethel pisze:a ty Eliocie chcesz wszystko robić "biblijnie" to
powiedz mi, cóż takiego niebiblijnego było w tym, że zabito
twego bohatera, męczennika za niewiarę, czy kim on tam
dla ciebie jest,
no i nasuwa się drugie, jakże ważkie dla
"biblijnych" pytanie: cóż takiego pobożnego biblijnie on
zrobił, że zasłużył na uwagę "biblijnie" wierzącego?
"Biblijnie" wierzący, zna przykazanie "NIE ZABIJAJ" i dlatego zabicie drugiego człowieka jest NIEBIBLIJNE.
Ateista może tego nie wiedzieć ;-) , że nie wolno zabijać, ale chrześcijanie ????????!!!!!!
Anno, a ty chyba nigdy biblii nie czytałaś skoro piszesz, że "zabicie drogiego człowieka jest niebiblijne"
czy w królestwie Izraela były kary śmierci i kamienowanie?
- przykazanie brzmi nie morduj a nie "nie zabijaj"
wiesz czym się różni morderstwo od zabicia?
na tym ateiście nikt nie dokonał morderstwa - a więc przykazanie nie zostało złamane, nawet ówczesne prawo świeckie nie zostało złamane
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
mariusz120
Posty: 551
Rejestracja: 26 cze 2014, 1:10
Lokalizacja: inferno

Post autor: mariusz120 »

Anna01 pisze:
Rethel pisze:a ty Eliocie chcesz wszystko robić "biblijnie" to
powiedz mi, cóż takiego niebiblijnego było w tym, że zabito
twego bohatera, męczennika za niewiarę, czy kim on tam
dla ciebie jest,
no i nasuwa się drugie, jakże ważkie dla
"biblijnych" pytanie: cóż takiego pobożnego biblijnie on
zrobił, że zasłużył na uwagę "biblijnie" wierzącego?
"Biblijnie" wierzący, zna przykazanie "NIE ZABIJAJ" i dlatego zabicie drugiego człowieka jest NIEBIBLIJNE.
Ateista może tego nie wiedzieć ;-) , że nie wolno zabijać, ale chrześcijanie ????????!!!!!!
Ono brzmi nie morduj
kara śmierci nie była nigdy negowana..
User zbanowany
(jego poprzednie wcielenia na forum: papi777, tabasz)

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

No tak, godne to i chwalebne utłuc chrześcijaninowi jakiegoś tam ateistę :-?
Dezerterze, nie jesteśmy w królestwie Izraela, a i prawo chyba się zmieniło od tego czasu ?
Piszemy o człowieku, który żył w Polsce w XVII w.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateiści i agnostycy”