Taoizm

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
patryk112
Posty: 13
Rejestracja: 08 maja 2016, 17:47

Taoizm

Post autor: patryk112 »

Co myślicie o połączeniu chrześcijaństwa (katolicyzmu) i filozofii Tao. Moim zdaniem taoizm nie koliduje z żadną inną religią a tylko pomaga w głębszym jej poznaniu. Pomaga głębiej odczuć wszystko. Taoizm nie skupia się na rzeczach wiary tylko mówi co my sami, jako ludzie możemy zrobić ze swoim życiem i tego co mamy tu na Ziemi. Skupia się na ponadczasowej mądrości, dotyczącej każdego człowieka. Podobnie w Biblii można znaleźć wiele mądrości i można znaleźć porozumienie między słowami Chrystusa i Laocy.
Bo Mądrosć jest jedna i ta sama na całym świecie, bo wszyscy ludzie są
tacy sami. Wszystkie porządne religie opieraja się na tych wartościach dlatego można znaleźć porozumienie między każdą z nich. Nie ma ,,jedynej najlepszej". Nawet w Biblii jest Księga Mądrości, Syracha, jest Księga Hioba i Koheleta.
A ostatnio nawet oglądałem świetny film dokumentalny dotyczący medytacji chrześcijańskiej

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Taoizm zaklada niedzialanie,chrzescijanstwo nie.Chrzescijanstwo to walka dobra i zla w nas samych,taoizm to zrozumienie i akceptacja obu tych cech.W chrzescijanstwie bycie dobrym wynika z nakazu Boga,tao mowi,ze bycie dobrym,jest czyms naturalnym,osiagalnym bez wysilku.Taoizm,to dzialanie zgodne z natura i jej prawami.
Roznic oczywiscie jest wiecej,to co napisalem to ogromny skrot.Zalozenia sa podobne,wszak i taoizm i chrzescijanstwo tworzyli i tworza ludzie,ale realizacja jest diametralnie rozna.Chrzescijanstwo jest obwarowane zbyt wieloma nakazami,by bylo w stanie zaakceptowac taoizm.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Taoizm

Post autor: wuka »

Jestem w trakcie czytania trzech ksiąg Tao:
- Księga drogi
- Księga cnoty albo prawości
- Księga sankcji (Kan-ing).
Dwie pierwsze są spisane natomiast ostatnia jest ustną tradycją i polega na ułożeniu czynów ludzkich na dobre i złe i określeniu wzajemnego oddziaływania na siebie tych dodatnich i ujemnych czynów.
Laotse pisze, że:" Istnieje jakieś najwyższe JEST /.../. Nie mam dla tego najwyższego JEST nazwy. Dam Mu imię, którem wyrażam Jego najistotniejsza własność twórczą - TAO (czyli Droga)."
Myśli tych Ksiąg są przekazane w postaci wierszowanej.
Zdumiewająco dużo podobieństw, a często dosłowności, znajduję porównując te teksty z wypowiedziami Jezusa.
Jest to dla mnie niejakim potwierdzeniem, że Boga nie można zamykać w jednej Księdze, nawet najświętszej. Ludzie od zawsze i w każdym miejscu na ziemi otrzymywali podobne lub takie same przekazy.
Zauważyłam, że wszystkie teksty (te, które dotąd poznałam) mają przede wszystkim przekazy o miłości i szacunku do siebie nawzajem i do ziemi, natury.
Judaizm i chrześcijaństwo mają też sporo "straszaków".

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: Taoizm

Post autor: RN »

wuka pisze:
22 sty 2021, 13:12
Jestem w trakcie czytania trzech ksiąg Tao:
- Księga drogi
- Księga cnoty albo prawości
- Księga sankcji (Kan-ing).
Dwie pierwsze są spisane natomiast ostatnia jest ustną tradycją i polega na ułożeniu czynów ludzkich na dobre i złe i określeniu wzajemnego oddziaływania na siebie tych dodatnich i ujemnych czynów.
Laotse pisze, że:" Istnieje jakieś najwyższe JEST /.../. Nie mam dla tego najwyższego JEST nazwy. Dam Mu imię, którem wyrażam Jego najistotniejsza własność twórczą - TAO (czyli Droga)."
Myśli tych Ksiąg są przekazane w postaci wierszowanej.
Zdumiewająco dużo podobieństw, a często dosłowności, znajduję porównując te teksty z wypowiedziami Jezusa.
Jest to dla mnie niejakim potwierdzeniem, że Boga nie można zamykać w jednej Księdze, nawet najświętszej. Ludzie od zawsze i w każdym miejscu na ziemi otrzymywali podobne lub takie same przekazy.
Zauważyłam, że wszystkie teksty (te, które dotąd poznałam) mają przede wszystkim przekazy o miłości i szacunku do siebie nawzajem i do ziemi, natury.
Judaizm i chrześcijaństwo mają też sporo "straszaków".
Z księgą taozimu jest taki problem, że w jej tłumaczeniu jest szeroka gama możliwości interpretacyjnych, jeszcze bodaj większa niż w przypadku Biblii.
Co tłumacz to inny dobór słów.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Taoizm

Post autor: wuka »

RN pisze:
22 sty 2021, 16:43
wuka pisze:
22 sty 2021, 13:12
Jestem w trakcie czytania trzech ksiąg Tao:
- Księga drogi
- Księga cnoty albo prawości
- Księga sankcji (Kan-ing).
Dwie pierwsze są spisane natomiast ostatnia jest ustną tradycją i polega na ułożeniu czynów ludzkich na dobre i złe i określeniu wzajemnego oddziaływania na siebie tych dodatnich i ujemnych czynów.
Laotse pisze, że:" Istnieje jakieś najwyższe JEST /.../. Nie mam dla tego najwyższego JEST nazwy. Dam Mu imię, którem wyrażam Jego najistotniejsza własność twórczą - TAO (czyli Droga)."
Myśli tych Ksiąg są przekazane w postaci wierszowanej.
Zdumiewająco dużo podobieństw, a często dosłowności, znajduję porównując te teksty z wypowiedziami Jezusa.
Jest to dla mnie niejakim potwierdzeniem, że Boga nie można zamykać w jednej Księdze, nawet najświętszej. Ludzie od zawsze i w każdym miejscu na ziemi otrzymywali podobne lub takie same przekazy.
Zauważyłam, że wszystkie teksty (te, które dotąd poznałam) mają przede wszystkim przekazy o miłości i szacunku do siebie nawzajem i do ziemi, natury.
Judaizm i chrześcijaństwo mają też sporo "straszaków".
Z księgą taozimu jest taki problem, że w jej tłumaczeniu jest szeroka gama możliwości interpretacyjnych, jeszcze bodaj większa niż w przypadku Biblii.
Co tłumacz to inny dobór słów.
Być może...ja jestem za mało zorientowana w tej sprawie. Tłumaczem mojego wydania jest jakiś Jan Lemański. Nic mi to nie mówi. Uczciwie jednak zaznacza, że nie jest to dosłowny przekład, ale "oddanie myśli przewodniej tego mędrca Wschodu".

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: Taoizm

Post autor: RN »

wuka pisze:
22 sty 2021, 18:50


Być może...ja jestem za mało zorientowana w tej sprawie. Tłumaczem mojego wydania jest jakiś Jan Lemański. Nic mi to nie mówi. Uczciwie jednak zaznacza, że nie jest to dosłowny przekład, ale "oddanie myśli przewodniej tego mędrca Wschodu".
Ja mam przekłady Lemańskiego, Żbikowskiego i innych.
Ogólnie jest jakieś wspólne ujęcie, ale i tez sporo rozbieżności.
Nie chodzi o to, że tak księga jest jakaś niemądra, tylko o to, że nie wiadomo który przekład oddaje najwierniej oryginał. Co gorsza tego nikt nie wie.
Podobna sytuacja do Biblii, gdzie jeden znak czy słowo może oznaczać pięć czy sześć słów i teraz trzeba to układać, domyślać się, dopasowywać, a i tak nie ma do końca pewności czy słowem przekładu oddaliśmy to, co tak naprawdę chciał powiedzieć autor oryginału.
To wszystko pokazuje, że Bóg ( Bogowie) chyba jednak nie przedstawiają swojego objawienia w formie pisanej :-)
Dostrzegam tutaj brak dostatecznej troski o owe ''święte pisma''.
Troski o prawidłową wykładnię, o możliwość skażenia ludzką myślą, czy zwyczajnym błędem kopisty.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Taoizm

Post autor: wuka »

RN, w tym przekladzie, który mam wstęp J.Lemańskiego wyraźnie pisze, że to nie jest dokładny przekład. No i przede wszystkim te pisma Tao nie przypisuje się żadnemu bogu czy bogom. Może coś źle zrozumiałam, ale sądzę, że te Księgi po prostu spisał autor jako filozoficzno-religijne przemyślenia.
Tutaj też tłumacz odsyła do oryginalnych tekstów Tao i wymienia dwa tytuły, jeden francuski i jeden angielski. Być może w tamtych źródłach są dosłowne tłumaczenia, może jakieś solidne informacje?...Jednak chyba nie ma ich w przekładzie po polsku, bo pewnie dałby namiary.
Zgadzam się z tobą i mam wręcz pewność, że żadni bogowie nie podpowiadają treści świętych ksiąg.
Mówi się, że z natchnienia itd. Natchnienie ma każdy pisarz i poeta, twórca po prostu i to nie tylko słowa pisanego. Taki Leonardo da Vinci - ten to miał natchnienie :-) ;-)

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: Taoizm

Post autor: RN »

wuka pisze:
22 sty 2021, 23:12
RN, w tym przekladzie, który mam wstęp J.Lemańskiego wyraźnie pisze, że to nie jest dokładny przekład. No i przede wszystkim te pisma Tao nie przypisuje się żadnemu bogu czy bogom. Może coś źle zrozumiałam, ale sądzę, że te Księgi po prostu spisał autor jako filozoficzno-religijne przemyślenia.
Tutaj też tłumacz odsyła do oryginalnych tekstów Tao i wymienia dwa tytuły, jeden francuski i jeden angielski. Być może w tamtych źródłach są dosłowne tłumaczenia, może jakieś solidne informacje?...Jednak chyba nie ma ich w przekładzie po polsku, bo pewnie dałby namiary.
Zgadzam się z tobą i mam wręcz pewność, że żadni bogowie nie podpowiadają treści świętych ksiąg.
Mówi się, że z natchnienia itd. Natchnienie ma każdy pisarz i poeta, twórca po prostu i to nie tylko słowa pisanego. Taki Leonardo da Vinci - ten to miał natchnienie :-) ;-)
Tao the King ( Księga Drogi i Cnoty) to księga taozimu filozoficznego, w której główną rolę odgrywa tao, które jednak nie tyle jest utożsamiane z jakimś bóstwem, co bardziej z porządkiem natury. Oprócz taozimu filozoficznego jest jeszcze taozim religijny.
Księgę trudno odczytać i nawet przypisywanie autorstwa Laoziemu nie jest pewne.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Taoizm

Post autor: wuka »

Fajnie, że dzielisz się tą wiedzą. Dla mnie temat jest nowy, chociaż wiem, że taki ruch religijno-filozoficzny jest.
Te związki z naturą w szerokim rozumieniu są pięknie i trafnie ujęte, ich jedność z wszystkim i wszystkimi. Te idee są właściwie bliskie wszystkim Mędrcom/Nauczycielom danym ludzkości. W tych kwestiach upatruję połączenia wszelkich nauk też religii. Szacunek i pokora względem wszelkiego stworzenia.

Jeśli chodzi religijną część taoizmu to, z tego co zrozumiałam, raczej jest w ustnej tradycji. Jednak pewności nie mam.
Na razie w połowie Księgi jestem. Smakuję słowa. Piękne i głębokie.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Taoizm

Post autor: radek »

Kreacja jest Dobra gdy poprzedza ją akceptacja rzeczywistości przejawionej. Światem można dysponować tylko gdy zaakceptuje się Jego zasady
Obrazek

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Taoizm

Post autor: wuka »

radek pisze:
11 lut 2021, 23:08
Kreacja jest Dobra gdy poprzedza ją akceptacja rzeczywistości przejawionej. Światem można dysponować tylko gdy zaakceptuje się Jego zasady
...a zasady kosmiczne są uniwersalne :-) i całkiem proste ;-)
O nich nauczali wszyscy wielcy nauczyciele z Jezusem włącznie.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Taoizm

Post autor: Bobo »

A co to takiego 'rzeczywistość przejawiona'?
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Taoizm

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
12 lut 2021, 11:09
A co to takiego 'rzeczywistość przejawiona'?
Mnie pytasz, czy Radka?
Ja nie wypowiadam się w tej kwestii, ale odniosłam się do czegoś innego.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Taoizm

Post autor: Bobo »

Wuka, pytam radka, przecież ty nie użyłaś takiego sformułowania. Tylko obawiam się, że gdy radek odpowie, będzie takich 'kwiatów' jeszcze więcej :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Taoizm

Post autor: radek »

Bobo pisze:
12 lut 2021, 11:09
A co to takiego 'rzeczywistość przejawiona'?
To to wszystko, co przyjmujesz do serca za pomocą zmysłów. Ty decydujesz jak rzeczywistość jest przez Twoją osobę interpretowana

Mat 6:22 EIB "Oko jest dla ciała niczym lampa. Jeśli twoim oczom niczego nie brakuje, całe twoje ciało jest jasne."

Łk 6:38 EIB "Dawajcie, a będzie wam dane; wtedy porcję dobrą, ugniecioną, ubitą i z naddatkiem wsypią w wasze zanadrze, bo jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą."
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe wyznania i ruchy niechrześcijańskie”