Mandaici

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Xboxx
Posty: 265
Rejestracja: 21 paź 2009, 8:35
Kontakt:

Mandaici

Post autor: Xboxx »

Witam

Temat mandaitów został poruszony już na tym forum, nie mniej wymaga on osobnego potraktowania. Gwoli pewnych uściśleń należy wyjaśnić, że w j.polskim (inaczej jest w angielskim) nazwa „chrześcijaństwo” nie wywodzi się od imienia, tytułu założyciela religii – Chrystusa, lecz od Jana Chrzciciela i jego chrztu . Zaś pierwszych uczni Jezusa nie nazywano bowiem chrześcijanami (Chrześcijaństwo = chrzest Jana). lecz Chrystianami (gr. Χριστιανός), stąd też wielu uczonych, mając to na uwadze używa raczej terminu Chrystianizm jako określenia bardziej poprawnego.... Podobnie nazwa „Chrześcijanie Św. Jana” wywodzi się od faktu, że określeniem tym nazwali mandaitów Jezuiccy Misjonarze wracający w XVII w. z obrzeża Eufratu i Tygrysu, należącego dziś do Iraku. Przywieźli oni opowieści o ludziach którzy, chociaż żyli w świecie muzułmańskim, otoczeni przez Arabów wyznawali wiarę, w której kluczową postacią była właśnie osoba św. Jana Chrzciciela i rytuał chrztu. Zaś sam termin Mandaici oznacza dosłownie gnostyków (manda = gnoza) i odnosi się zazwyczaj do całej społeczności. Natomiast kapłanów , nazywa się Nazarejczykami. Arabowie określają ich mianem Subbitów, a w tekstach Koranu występują jako Sabianie.

Mandaici – z ich poglądami o wszechświecie, akcie stworzenia i bogach – są obecnie jedynymi współczesnymi wyznawcami gnostycyzmu. Natomiast dzięki skrupulatnym badaniom okazało się, że Mandaici istnieli na długo przed pojawieniem się Jana Chrzciciela, którego uważa się, za czołowego przywódcę ich sekty.....

Zachowały się również dowody pobytu mandaitów na terenach Palestyny w I w. n.e. – dosłownie na obszarach Nabetei, arabskiego królestwa graniczącego z Pereą, gdzie właśnie po raz pierwszy pojawił się Jan Chrzciciel. Od niedawna również wiadomo, że mandaici nie posiadają żydowskich korzeni, lecz jedynie żyli niegdyś w sąsiedztwie żydów, oraz że wielu z nich przyjęło mandejskie prawdy wiary i hermetyczne poglądy, przez co pochodzenie mandaitów upatruje się w pradawnym Egipcie. Najnowsze badania dobitnie dowodzą, że mandaici stanowią dzisiejsza kontynuację uczniów i spadkobierców charyzmatycznego proroka - Jana chrzciciela. Do linii tej należał również ojciec Maniego, twórcy wielkiego kościoła Światła tzw. Manicheizmu. Mandaici wywarli również swój niezatarty wpływ na islamski nurt mistyczny- Sufizm…

Tak więc termin Chrześcijanie św. Jana odnosi się w pierwszej kolejności do mandaitów jako członków ich społeczności, którzy zostali ochrzczeni, a raczej inicjowani przez chrzest, bowiem według ich praktyki osoba inicjowana przeżywa doświadczenie "otwarcia wrót świata duchowego" i przyjmuje „koronę światłości” Idąc tym tropem, możemy z pewnością stwierdzić, że sam Jezus był mandaitą z racji przyjęcia chrztu i inicjacji Jana Chrzciciela. Dopiero przez niego mandaickie atrybuty chrztu przechodzą na uczniów Jezusa. I chociaż sam Jezus nie chrzcił, a chrzest mandaicki uległ transformacji oraz nabrał cech Pawłowego misterium Christi, nie mniej w dalszym ciągu zarezerwowane są dla tych osób które dostępują chrztu jako inicjacji, dlatego też w pierwotnym kościele chrzczono osoby dorosłe…

W świetle tych faktów trudno w ogóle zaliczyć do chrześcijaństwa wszystkie te kościoły, które w swej praktyce chrzczą małe dzieci, ponieważ charakter inicjacyjny istoty chrztu zostaje tu zatracony i sprowadzony jedynie do symbolicznego aktu o wartości jedynie teologicznej… Tak więc mandaizm ma swoją długą i bogatą historię i odnosi się do rytuału chrztu udzielanego przede wszystkim w formie inicjacji...

Jakie to ma swoje konsekwencje...?

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe wyznania i ruchy niechrześcijańskie”