Politeizm

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Politeizm

Post autor: Anowi »

Politeizm(z gr. πολύς polys - "liczny" + θεός theos - "bóg"; wielobóstwo) - wiara w istnienie wielu bogów (np. przedchrześcijańska religia Słowian, religia starożytnej Grecji, starożytnego Egiptu, wierzenia Azteków, szinto, neopogaństwo). Według islamu, politeizm (szirk) jest ciężkim grzechem; w podobnym tonie wypowiada się również Biblia.

W religiach politeistycznych bogowie mają zdefiniowane osobowości i sfery, którymi się zajmują. Tak na przykład w starożytnej Grecji Posejdon był bogiem morza, a Afrodyta - boginią miłości. Politeistyczne bóstwa mogą w mitach rodzić się, zakochiwać, walczyć między sobą. Zazwyczaj nie są wszechwiedzące ani wszechmogące, choć są o wiele bardziej potężne od ludzi i nieśmiertelne.

Cechą większości religii politeistycznych jest występowanie panteonów, czyli hierarchii bóstw. Bogów w obrębie panteonu łączą zazwyczaj więzi pokrewieństwa czy też małżeństwa. Liczba bogów w panteonie może symbolizować kompletność (np. liczba 12 w kulturze europejskiej ze względu na dwunastu bogów w panteonie olimpijskim). Politeiści posiadają również mitologie - historie opisujące czyny bogów i przy okazji wyjaśniające naturę świata lub przekazujące prawdy psychologiczne.
Ja również mogę być nazwana politeistką - bo: Słowo Boga uważam za swojego Stwórcę, nie jest wszystkowiedzący ale wszechmogący, nieśmiertelny, walczący ze złem, Syn Swojego Ojca, zstąpił na Ziemię, wybrał 12 na przyszłych królów, którzy będą sądzić całą Ziemię...
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Shamandalie
Posty: 50
Rejestracja: 07 maja 2010, 10:04

Post autor: Shamandalie »

Zaskakujące jest to, że wielu zdeklarowanych katolików prezentuje właśnie pogląd taki sam, jak Twój i zacięcie upiera się, że wierzy w jednego Boga, co samo przez się znaczy, iż jest wyznawcą religii monoteistycznej... Nie ma to, jak przeczyć samemu sobie...ech.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe wyznania i ruchy niechrześcijańskie”