DEIZM

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: DEIZM

Post autor: RN »

wuka pisze:
03 kwie 2021, 20:04
Dzięki. Poszukam.
Tutaj jest jedno z tłumaczeń - https://translate.google.com/translate? ... ch&pto=aue
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: DEIZM

Post autor: wuka »

RN pisze:
03 kwie 2021, 20:12
wuka pisze:
03 kwie 2021, 20:04
Dzięki. Poszukam.
Tutaj jest jedno z tłumaczeń - https://translate.google.com/translate? ... ch&pto=aue
Oh! Bardzo ci dziękuję :-)

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: DEIZM

Post autor: chryzolit »

RN
Paine-Napisał.
Wierzę w równość człowieka i wierzę, że obowiązki religijne polegają na czynieniu sprawiedliwości, miłowaniu miłosierdzia i usiłowaniu uszczęśliwienia naszych bliźnich.
.
Piekne sformułowanie,zdanie z wyznania wiary T.Paine.
Gdyby tylko było prawdziwe.
Informacje ogólno dostepne,cytuje za www.salon24.pl Wolność,Równość,Braterstwo albo Śmierć.
T.Paine-bierze czynny udział w Rewolucjii Francuskiej i to na jej czele [przyjaciel Robesspere]
Dotyczy to np. przeinaczenia hasła rewolucji (Wolność, Równość, Braterstwo), które w rzeczywistości brzmiało:Wolność, Równość, Braterstwo albo Śmierć. Słowo śmierć zostało usunięte, gdyż wskazywało, że jakobiński terror od samego początku był wpisany w hasła rewolucyjne. Ponadto godziło to w liberalno-humanistyczne przesłanie, jakie w XIX wieku propagowali – i przypisywali tej rewolucji - historycy liberalni.

Niektóre ważne zdarzenia należące do dziejów rewolucji były i są przemilczane. Należy do nich powstanie chłopskie w Wandei.

Historycy przez dziesięciolecia bagatelizowali to wydarzenie lub też opisywali je w kategoriach rebelii prostaków pod przywództwem zacofanych księży. Zupełną cenzurą obłożono jednak to, co stało się po zakończeniu powstania, czyli represje wojsk republikańskich, w czasie których ludność departamentu Wandei została w całości wymordowana lub zamknięta w obozach koncentracyjnych. Wymordowano zresztą ludność całych rejonów, nie bacząc na to, czy bierze udział w powstaniu czy nie; mordowano nawet rewolucjonistów, gdyż rewolucyjne władze wydały rozkaz likwidacji fizycznej całej prowincji. Dane o rzeziach, gwałtach, makabrycznym sadyzmie, próby stosowania gazów bojowych do uśmiercania powstańców, szycie ubrań ze skór zabitych Wandejczyków wyszły na jaw w całej pełni dopiero w ostatnich latach.
(2)
Wymordowano około 200-tysięcy ludzi,dzieci ,starców.Na wskutek wydanych rozkazów,przywódców Rewolucji,wsród których był Twój mentor-T.Paine.To tylko jeden przypadek,który przez wielu historyków opisany jest jako ludobójstwo.
RN-czy to jest ten przykład szlachetnosci wyrażonej przez T.Paine.? Zacytowanej na początku.?
RN-Napisał.
Tym jakże prostym posunięciem daje sobie wolność od różnej maści manipulatorów, nawiedzeńców, kombinatorów, wreszcie tych, którym marzy się panowanie nad sumieniami innych.
Mój własny umysł, moim własnym kościołem to najprostsza i najtańsza droga do bycia religijnie wolnym człowiekiem. To propozycja osiągalna dla każdego, dla Ciebie chryzolit również.
Czy wolność od panowania nad sumieniami innych,nie jest tylko zwykłym zapisem,pełnym hipokryzji,porównując z tym jak to praktycznie rozumiał..Wolność,Równość,Braterstwo lub Śmierć.Jeżeli ktoś nie zgadzał sie z rewolucją,to smierć,czy to jest wolność od panowania nad sumieniami innych? Czy też zwykła hipokryzja.?
I tak zabijano i zabijano,w imie tych pięknych wartości.
Wybacz,RN-twierdzisz,że to jest też propozycja dla mnie,tylko jaka?,na czym oparta?
Mam wierzyc w idee T.Paine i jego przykład,który jest pełny wojny,okrucieństwa,bezwzględnosci i jak niektórzy zapisali,ludobójstwa.?
RN-Do czego ty mnie namawiasz?
Ja jestem wolnym człowiekiem w Chrystusie,bo jestem przez niego wyzwolony,mój mistrz nie namawia mnie do zagłady ludzi,brutalności i zadawania śmierci,jak sie ktoś nie będzie ze mna zgadzał.Być człowiekiem wolnym,to żyć w jakiejś moralności,łasce,nadziei,wierze,to kierowanie sie pięknymi wartościami,również wobec innych ludzi,na miare ludzkich możliwości.
Co miał z ty wspólnego T.Paine?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: DEIZM

Post autor: RN »

chryzolit pisze:
03 kwie 2021, 23:36


Historycy przez dziesięciolecia bagatelizowali to wydarzenie lub też opisywali je w kategoriach rebelii prostaków pod przywództwem zacofanych księży. Zupełną cenzurą obłożono jednak to, co stało się po zakończeniu powstania, czyli represje wojsk republikańskich, w czasie których ludność departamentu Wandei została w całości wymordowana lub zamknięta w obozach koncentracyjnych. Wymordowano zresztą ludność całych rejonów, nie bacząc na to, czy bierze udział w powstaniu czy nie; mordowano nawet rewolucjonistów, gdyż rewolucyjne władze wydały rozkaz likwidacji fizycznej całej prowincji. Dane o rzeziach, gwałtach, makabrycznym sadyzmie, próby stosowania gazów bojowych do uśmiercania powstańców, szycie ubrań ze skór zabitych Wandejczyków wyszły na jaw w całej pełni dopiero w ostatnich latach. [/i][/b](2)
Wymordowano około 200-tysięcy ludzi,dzieci ,starców.Na wskutek wydanych rozkazów,przywódców Rewolucji,wsród których był Twój mentor-T.Paine.To tylko jeden przypadek,który przez wielu historyków opisany jest jako ludobójstwo.
RN-czy to jest ten przykład szlachetnosci wyrażonej przez T.Paine.? Zacytowanej na początku.?
RN-Napisał.
Po 1. Ilu z tych 200 tys. zabił Paine :?:

Po 2. Każdy, kto jednoznacznie neguje Wielką Rewolucję Francuską jest za utrzymaniem dawnego porządku, łącznie z jego oświatowo - religijnym obskurantyzmem. To ludzie, którzy albo nie zdają sobie sprawy co bronią, albo zwyczajnie dawny układ im pasował. Układ z jaśniepanami i ich trzodą opływającymi w luksusach i tych, którym Bóg dał rzekomo łaskę tyrania na te luksusy, a w podzięce za ten ''przywilej'' mogli bić pokłony owym trutniom na których pracowali i przez których byli wykorzystywani.
Od strony technicznej, okres do odrodzenia, to okres prawie pozbawiony wynalazków. Przyczyn chorób szukano we włosach czarownicy, a tych, którzy odkryciami ''majstrowali'' przy budowie i poruszaniu się ziemi groziło spalenie na stosie, bo ich założenia nie zgadzały się z treścią Biblii.
Tak ludzkość poprowadziło chrześcijaństwo, serwując im do 15 wieku średniowiecze. Średniowiecze, które jednoznacznie kojarzy się nam dzisiaj z zacofaniem i zabobonem.

Po 3. KSIĘGA AMOSA 3. 6. BIBLIA WARSZAWSKA


...... ... Czyż zdarza się w mieście nieszczęście, by Pan tego nie sprawił?

Teraz już powinieneś wiedzieć, kto stał za wydarzeniami w Paryżu.

chryzolit pisze:
03 kwie 2021, 23:36
Mam wierzyć w idee T.Paine
Nikt nie wymaga, abyś wierzył w idee Paine. Tutaj nie chodzi o treść, a formę. Nie chodzi o powtarzanie jota w jotę wszystkiego co powiedział Paine i uważanie tego za jedyne i bezbłędne. Chodzi o propozycje przyjęcia takiej postawy, aby kościołem stał się twoim umysłem, czyli Ty i Bóg, bez tej całej drabinki pośredników z aniołami, mesjaszami czy świętymi pismami. Paine pisząc swój ''Wiek rozumu'' nie pisał go jako, dar otrzymany przez jakiegoś anioła czy ducha z nieba, tylko był to jedynie Jego pogląd, o czym na początku zaznaczył. Age of reason ( wiek rozumu) to nie jest książka aspirująca do bycia nieomylną i mającą boskie pochodzenie, to książka wyrażająca swój prywatny pogląd. Natomiast co do poglądów Paine, to i ja wszystkich ich nie podzielam.
chryzolit pisze:
03 kwie 2021, 23:36
Ja jestem wolnym człowiekiem w Chrystusie,bo jestem przez niego wyzwolony
Mnie się wydaje, że Ty nie jesteś przez Chrystusa wyzwolony, tylko zniewolony :-)
W obawie przed wiecznym potępieniem i każnią wieczną zmuszony jesteś przytakiwać, a nawet zawzięcie bronić nauk, które są wewnętrznie sprzeczne ze sobą, które się wzajemnie wykluczają i takich które są zwyczajnie odrealnione. No, ale jak pisał Paine tak, jak on ma prawo do swoich poglądów, tak i Ty masz prawo do swoich :-)
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: DEIZM

Post autor: wuka »

chryzolit
Wymordowano około 200-tysięcy ludzi,dzieci ,starców.
Ile milionów wymordowano w imię twojego boga? Ile narodów zmieciono z powierzchni ziemi? Na rozkaz twojego boga. Tyle zła ile zrobił twój bóg oraz chrześcijaństwo (nie mylić z Jezusem Chrystusem) to jest dopiero depopulacja, eksterminacja, zagłada, ludobójstwo i to wszystko nakazał TWÓJ MENTOR.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: DEIZM

Post autor: Bobo »

Wuka, skoro statystyka cię interesuje to Twój bóg zabił zdecydowanie więcej osób. Mało tego, nikogo też nie uratował.
I który jest lepszy? :-P
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: DEIZM

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
04 kwie 2021, 12:32
Wuka, skoro statystyka cię interesuje to Twój bóg zabił zdecydowanie więcej osób. Mało tego, nikogo też nie uratował.
I który jest lepszy? :-P
Nie wiem kogo masz na mysli pisząc "twój bóg".
Ja nie kojarzę. Gdybyś zechciał jaśniej...

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: DEIZM

Post autor: wuka »

I taka rozmowa z tobą. Rzucisz hasło i na pytanie nie odpowiesz...
Naprawdę nie wiem kogo masz na mysli. Mogę tylko ci powiedzieć, że biblijny Jehowa nie jest moim bogiem.
Jezus jest Emanacją Boga Źródła wszelkiego stworzenia, i z Nim się utożsamiam, ale On nie kazał mordować narodów i eksterminować ludzi.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: DEIZM

Post autor: Bobo »

Ależ ty niecierpliwa jesteś. Już pisałem, że forum nie jest centrum mojego życia i w ciągu minuty nie zawsze odpowiem. Teraz odpowiadam:
Czy to Ty pisałaś tak o swoim bogu?
Bóg w którego ja wierzę jest Bogiem harmonii, porządku, miłości, jedności, przyjaźni. Mój Bóg nie musi mi niczego obiecać, dał mi życie i tylko chce, abym żyła w pełni radości i miłości, w harmonii z resztą Jego darów
Jeśli tak, to:
1. Wierzysz w Boga.
2. Gdzie ta jego miłość, skoro każdego człowieka na ziemi skazał na nieuchronną śmierć? A ty się wzdrygasz, że mój Bóg uśmiercił ludzi, którzy tak czy siak by umarli. Dał ci życie? Ale je zabierze. Masz jakiś inny wybór? Jak nazwiesz faceta, który da ci kwiatki ale za jakiś czas je spali i powie: koniec z kwiatkami. Twój bóg jest schizofreniczny ;-)
3. Gdzie jego miłość, gdy nie ruszył nawet palcem, gdy JHWH niszczył całe (sorry, ale to przesada z Twojej strony) narody? Ty nie przywaliłabyś łobuzowi, gdyby atakował i krzywdził twoje dzieci? Twój bóg okazał się bezsilny/obojętny, a może bezlitosny?
4. Jakoś nie dostrzegasz tego porządku z jego strony, skoro psioczysz na ten JEGO świat na który cię sam wepchnął.
5. Dlaczego cię skazał na życie w takim podłym świecie? To jego porządek? Czy współpracuje z jakąś złą odmianą boga?
6. Jak to niczego nie obiecuję, skoro gorąco wierzysz, że po śmierci dalej będziesz żyła? To nie wynika z jego planu, zamiaru, obietnicy? Sama wpadłaś na to bez jego obietnicy? A jeśli nie obiecał, to skąd o tym wiesz?
7. Gdzie ta harmonia i porządek skoro ludzie na ziemi, i jak wierzysz że, wojujący bogowie ze sobą, ani tej harmonii ani porządku nie zapewniają? Porażka Twojego boga. Kolejna bezsilność.

Jak mam ocenić twojego boga? Wpisał cię w śmierć, niczego nie obiecuje a radość z ciebie raczej nie emanuje. Harmonii nie zaznajesz, przed śmiercią się bronisz. 🙂
Co to za bóg?
Tzn. ja wiem jaki to 'bóg'...
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: DEIZM

Post autor: Bobo »

wuka pisze:I taka rozmowa z tobą. Rzucisz hasło i na pytanie nie odpowiesz...
I co... mam ci to samo zarzucić co ty mi? Ty dłużej nie odpisujesz. Nie śmiałbym nawet cię poganiać o to, bo znam życie w realu i życie na forum. Ale Ty to...
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: DEIZM

Post autor: radek »

Bobo pisze:
04 kwie 2021, 14:29
wuka pisze:I taka rozmowa z tobą. Rzucisz hasło i na pytanie nie odpowiesz...
I co... mam ci to samo zarzucić co ty mi? Ty dłużej nie odpisujesz
W dialogu najważniejszy jest rozmówca. Moja wiedza nie może naruszać statusu rozmówcy, bo moja mowa byłaby bez sensu ponieważ nie miałbym posłuchu

J 4:7-10 EIB "I wtedy z Samarii przyszła pewna kobieta. Chciała zaczerpnąć wody. Jezus poprosił: Daj mi pić. (8) Bo właśnie Jego uczniowie udali się do miasteczka na zakupy. (9) Co się stało? — zapytała kobieta. — Ty, Żyd, prosisz mnie, Samarytankę, o wodę? (Żydzi bowiem nie utrzymują kontaktów z Samarytanami). (10) Jezus odpowiedział: Gdybyś znała dar Boga i wiedziała, kim jest Ten, który cię prosi: Daj mi pić, sama prosiłabyś Go, a On dałby ci wody żywej."

Jeśli natomiast nie mam wystarczającej wiedzy warto nieraz poprosić o doprecyzowanie pytania

Mat 21:23-27 EIB "Gdy przyszedł do świątyni i zaczął nauczać, podeszli do Niego arcykapłani i starsi ludu z pytaniem: Jakim prawem dokonujesz tych rzeczy? Kto Ci dał tę władzę? (24) A Jezus im odpowiedział: Ja również zadam wam pytanie. Jeśli Mi na nie odpowiecie, to i Ja wam powiem, jakim prawem to czynię. (25) Chrzest Jana — kto za nim stał? Niebo czy ludzie? Zaczęli się nad tym zastanawiać. Jeśli powiemy: Niebo — rozważali — zapyta: Dlaczego więc Janowi nie uwierzyliście? (26) Jeśli natomiast powiemy: Ludzie, to narazimy się ludziom, wszyscy bowiem mają Jana za proroka. (27) W końcu oznajmili: Nie wiemy. Wówczas Jezus powiedział: To Ja też wam nie powiem, jakim prawem dokonuję tych rzeczy."
Obrazek

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: DEIZM

Post autor: nike »

wuka napisała/
Ile milionów wymordowano w imię twojego boga? Ile narodów zmieciono z powierzchni ziemi? Na rozkaz twojego boga. Tyle zła ile zrobił twój bóg oraz chrześcijaństwo (nie mylić z Jezusem Chrystusem) to jest dopiero depopulacja, eksterminacja, zagłada, ludobójstwo i to wszystko nakazał TWÓJ MENTOR.
Nie można Boga JHWH Boga Biblijnego nie mylić z Jezusem Chrystusem jak piszesz, bo to sie nie da.
Kiedy w Starym Testamencie, były wojny między Żydami a innymi narodami, to właśnie LOGOS jako prawa ręka swojego Ojca brał udział.
Kiedy Izrael wyszedł z Egiptu to LOGOS prowadził ich w obłoku i słupie ognia, LOGOS BYŁ WYKONAWCĄ, RZECZNIKIUEM BOGA JHWH, a kiedy narody ościenne atakowały Żydów, to właśnie LOGOS pomagał Żydom z polecenia JHWH.
LOGOS był pierwszym STWORZENIEM BOGA NAJWYŻSZEGO JHWH, przez LOGOSA wszystko powstało. JHWH jest ARCHITEKTEM a LOGOS [późniejszy] JEZUS === WYKONAWCĄ.
Jak można BOGA STWÓRCĘ JHWH NIENAWIDZIEĆ ARCHITEKTA, a JEGO SYNA WYKONAWCĘ WSZYSTKIEGO ===UWIELBIAĆ?
Jeszcze uwaga piszesz miliony wymordował, w tamtym czasie Państwa to obecnie duże miasta więc gdzie te miliony?

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: DEIZM

Post autor: wuka »

Wy pojmujecie Boga jako takiego człowieka tylko lepszego od nas. W tym kontekście macie swoje racje.
BÓG jest Duchem, Praprzyczyną, Podstawą, Mocą, Siłą, Energią, Stwórcą, Absolutem, Niepojętym, Niepoznanym, Nienazwanym itd. W takiego Boga ja wierzę i taki JEST.
Nie ma NIC wspólnego z segregowaniem ludzi i narodów na wybranych i niewybranych. Cały Wszechświat jest Jego i dzięki Niemu istnieje. On nie macza palców ani w zabijaniu i wąchaniu baranów, ani nie podjudza do okradania Egipcjan, wybijania narodów itd.
Jezus Chrystus to JEGO AVATAR(brzydkie słówko, źle nam się kojarzy z powodu filmu), to JEGO wydzielona, doskonała myśl, która na krótki czas oblekła się w ludzkie ciało, abyśmy mogli sobie o NIM przypomnieć. Żaden człowiek nie może BOGA oglądać, On jest Wszystkim w e wszystkich, w nas, w drzewach i powietrzy, w kamieniu i w atomie, w gwiezdnym pyle i liściu brzozy, w najdalszym Kosmosie itd.
Aby was nie urazić zamilknę o tym, którego wy nazywacie Jahwe. Wystarczy poszukać bez uprzedzeń, aby jego rodowód posklejać.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: DEIZM

Post autor: nike »

wuka pisze:
04 kwie 2021, 17:54
Wy pojmujecie Boga jako takiego człowieka tylko lepszego od nas. W tym kontekście macie swoje racje.
BÓG jest Duchem, Praprzyczyną, Podstawą, Mocą, Siłą, Energią, Stwórcą, Absolutem, Niepojętym, Niepoznanym, Nienazwanym itd. W takiego Boga ja wierzę i taki JEST.
Nie ma NIC wspólnego z segregowaniem ludzi i narodów na wybranych i niewybranych. Cały Wszechświat jest Jego i dzięki Niemu istnieje. On nie macza palców ani w zabijaniu i wąchaniu baranów, ani nie podjudza do okradania Egipcjan, wybijania narodów itd.
Jezus Chrystus to JEGO AVATAR(brzydkie słówko, źle nam się kojarzy z powodu filmu), to JEGO wydzielona, doskonała myśl, która na krótki czas oblekła się w ludzkie ciało, abyśmy mogli sobie o NIM przypomnieć. Żaden człowiek nie może BOGA oglądać, On jest Wszystkim w e wszystkich, w nas, w drzewach i powietrzy, w kamieniu i w atomie, w gwiezdnym pyle i liściu brzozy, w najdalszym Kosmosie itd.
Aby was nie urazić zamilknę o tym, którego wy nazywacie Jahwe. Wystarczy poszukać bez uprzedzeń, aby jego rodowód posklejać.
Kto WY? Ani jedno słowo które użyłaś, nie zgadza się z tym , co ja pojmuję o Bogu Biblijnym Ojcu Jezusa, napisz cos o Jezusie, no i o namiar na ten rodowód JHWH proszę.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Re: DEIZM

Post autor: chryzolit »

RN-Napisał.
Po 1. Ilu z tych 200 tys. zabił Paine
Nie tak powinno być wstawione pytanie.To jest tak jak by zapytać ilu ludzi zabił,bliski współpracownik Stalina,czy Hitlera.
On nie zabijali sami,Oni sa odpowiedzialni za zbudowanie machiny śmierci,z najwieksza odpowiedzialnością.
Tak samo Robespiere z Paine z innymi najblizszymi współpracownikami.
Napisałes.
Po 2. Każdy, kto jednoznacznie neguje Wielką Rewolucję Francuską jest za utrzymaniem dawnego porządku, łącznie z jego oświatowo - religijnym obskurantyzmem. To ludzie, którzy albo nie zdają sobie sprawy co bronią, albo zwyczajnie dawny układ im pasował. Układ z jaśniepanami i ich trzodą opływającymi w luksusach i tych, którym Bóg dał rzekomo łaskę tyrania na te luksusy, a w podzięce za ten ''przywilej'' mogli bić pokłony owym trutniom na których pracowali i przez których byli wykorzystywani.
Od strony technicznej, okres do odrodzenia, to okres prawie pozbawiony wynalazków. Przyczyn chorób szukano we włosach czarownicy, a tych, którzy odkryciami ''majstrowali'' przy budowie i poruszaniu się ziemi groziło spalenie na stosie, bo ich założenia nie zgadzały się z treścią Biblii.
Tak ludzkość poprowadziło chrześcijaństwo, serwując im do 15 wieku średniowiecze. Średniowiecze, które jednoznacznie kojarzy się nam dzisiaj z zacofaniem i zabobonem.
O sredniowieczu normalnie mogą pisać takie osoby jak ja,dlatego że ja nie opowidam sie po którejś ze stron porównań średniowiecza z nowożytnym czasem.Ja oczekuje na czas w którym mieszka sprawiedliwość,na nowa ziemie i niebo.Sredniowiecze powinnismy badać przez porównania statystyczne i na podstawie faktów.Są pozytywy które zaistniały po czasie rewolucji,ale tez sa negatywy.
Krótko.
Cytat-za Encyklopedia.interia.pl-ciemne średniowiecze.
Ciemne średniowiecze
Literatura światowa

Średniowiecze to epoka niezwykle barwna, różnorodna, bogata w wiele interesujących prądów umysłowych oraz zjawisk kulturowych i literackich. Średniowiecze nie miało świadomości bycia średniowieczem. Dopiero humaniści włoskiego renesansu (XV-XVI w.) zaczęli nazywać epokę ich poprzedzającą „wiekiem średnim”, pomostem między antykiem grecko-rzymskim a nowym wiekiem, nowożytnością (recens aetas), gdy ludzie – w ich mniemaniu – na powrót wrócili do nauki, filozofii i literatury starożytnych Greków i Rzymian. Humaniści renesansowi nie doceniali średniowiecza, wi-dząc w nim okres aberracji myśli i ducha ludzkiego, a także czasy pism tworzonych nieklasyczną, średniowieczną łaciną i barbarzyńskich mitów. Średniowiecze – szczególnie wczesne średniowiecze (V-XI w.) – zostało przez kogoś nazwane „kloaką mglistych i mrocznych wieków”, ale Umberto Eco autor sławnego Imienia róży, powieści, której akcja dzieje się w średniowieczu, pisze, że

[...] wczesne średniowiecze (może nawet bardziej niż średniowiecze po roku 1000) było epoką niewiarygodnej żywotności intelektualnej, pasjonujących dialogów między cywilizacjami barbarzyńskimi, dziedzictwem rzymskim i ingrediencjami pochodzenia chrześcijańsko-wschodniego, podróży i spotkań z irlandzkimi mnichami, którzy przemierzali Europę głosząc idee, propagując lektury, wymyślając wszelkiego rodzaju niedorzeczności... Krótko mówiąc, to w tym czasie dojrzał nowożytny Europejczyk i w tym znaczeniu model średniowiecza może nam pomóc w zrozumieniu tego, co dzieje się na naszych oczach [...].


Humaniści renesansowi stworzyli mit ciemnego średniowiecza. Uczeni wieku XVII, zwanego wiekiem wielkich systemów filozoficznych, podtrzymywali negatywne opinie o średniowieczu. Ich oceny pokutują do dziś, gdyż wielu ludzi uważa średniowiecze za czasy ciemnoty i zacofania, zabobonów i wszechwładzy Kościoła, „obskurantyzmu” scholastycznego, krucjat, inkwizycji, stosów. To zupełnie nieprawdziwy obraz epoki, lecz niestety próby jej rehabilitacji docierają najczęściej jedynie do fachowców mediewistów: historyków, filologów, filozofów, teologów.

...obcowanie z autorami wieków minionych jest tym samym prawie, co podróżowanie.
Kartezjusz, Rozprawa o metodzie


Napisałes.
Czyż zdarza się w mieście nieszczęście, by Pan tego nie sprawił?-prorok Amos.[
Widzisz-ponownie cytujesz wiersz biblijny bez rozeznania dlaczego był wypowiedziany i do kogo skierowany.
W czasie okresu wybrania to naród Izraela.był pod secjalna ochrona Boga i słowa sa skierowane do niego i jego miast.A współcześnie takie słowa dotyczą tylko prawdziwego ludu Bożego-prawdziwego Koścoła..
Nie można Boga -Stwórce porównywać do człowieka,jakiegokolwiek.
Bo Bóg może dawac życie i je odbierać,to On jest Stwórcą a nie człowiek.Również On obiecal powszechne zmartwychwstanie,a nie człowiek,bo kim jest człowiek w zderzeniu ze Stwórcą.
To Stwórca dał prawa moralne ludziom,które go nie dotyczą bo On nie jest człowiekiem.

Napisałes.
Paine pisząc swój ''Wiek rozumu'' nie pisał go jako, dar otrzymany przez jakiegoś anioła czy ducha z nieba, tylko był to jedynie Jego pogląd,
A jak miał pisać,jak Biblie?-Jako specjalny wysłannik Boga.?
Napisałeś.
Mnie się wydaje, że Ty nie jesteś przez Chrystusa wyzwolony, tylko zniewolony :-)
W obawie przed wiecznym potępieniem i każnią wieczną zmuszony jesteś przytakiwać, a nawet zawzięcie bronić nauk, które są wewnętrznie sprzeczne ze sobą, które się wzajemnie wykluczają i takich które są zwyczajnie odrealnione. No, ale jak pisał Paine tak, jak on ma prawo do swoich poglądów, tak i Ty masz prawo do swoich
Tak wiem,że każdy z nas ma prawo do swioch poglądów,tak długo jak w imię tej wolnosci i tych poglądów nie morduje innych.Paine o życiu lub śmierci innych decydował.

Wyzwolenie przez Chrystusa,to również wyzwolenie z błędów,tak zwanego wiecznego piekła,w rozeznaniu czego masz problem.
Biblia nie uczy o czyś takim.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe wyznania i ruchy niechrześcijańskie”