Święto Bożego Ciała

Porozmawiajmy o tym jak powinniśmy się modlić i czym jest dla nas modlitwa. Czy radzimy sobie z nią?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
keres1372
Posty: 278
Rejestracja: 22 lut 2015, 0:54

Święto Bożego Ciała

Post autor: keres1372 »

Witam, jutro święto Bożego Ciała, z tej okazji postanowiłem napisać coś o tym święcie. SBC, jest to uroczystość liturgiczna na cześć, największego sakramentu. Jezus sam powiedział:
Ewangelia Jana 6,48-52
48 Jam jest chleb życia. 49 Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. 50 To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. 51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata»
Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem bp Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. Później starał się ją ustanowić to dla całego Kościoła Urban IV, jednak umarł przedwcześnie i zrobił to dopiero Jan XXII.
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
Procesje oczywiście nie są niczym obcym w Biblii, w Psalmie 68, 25-28 czytamy:
25 Boże, widać Twoje wejście,
wejście Boga mego, Króla mego, do świątyni.
26 Śpiewacy idą przodem, na końcu harfiarze,
w środku dziewczęta uderzają w bębenki.
27 «Na świętych zgromadzeniach błogosławcie Boga,
Pana - wy zrodzeni z Izraela!»
28 Tam Beniamin idzie na czele,
książęta Judy wśród wrzawy swych okrzyków,
książęta Zabulona, książęta Neftalego.
I jak przynajmniej tłumaczy Deon
Ps 68, 25-28 - Procesja obrzędowa, związana ze wspomnieniem wprowadzenia arki do świątyni. "Beniamin idzie na czele", gdyż Jerozolima leżała na jego obszarze. Wymienione dwa pokolenia północne - por. Sdz 5,18; 2 Krn 30,10n.
Polecą każdemu by wybrał się na procesje, dla Katolika będzie to religijne przeżycie, a dla niewierzącego ciekawe doświadczenie. Oczywiście wybór należy do was.
PS Przepraszam za ewentualne błędy językowe.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
18 Otó? i Ja tobie powiadam: Ty jeste? Piotr [czyli Ska?a], i na tej Skale zbuduj? Ko?ció? mój, a bramy piekielne go nie przemog?. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi??esz na ziemi, b?dzie zwi?zane w niebie, a co rozwi??esz na ziemi, b?dzie rozwi?zane w niebie".

BoaDusiciel
Posty: 6935
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Czy dobrze rozumiem, że gdy Jezus zamienił chleb w swoje ciało, to istniały jednocześnie 2 ciała Jezusa ?
Dzisiejsze święto jest dla uczczenia tego drugiego ciała, czyli chleba przemienionego w ciało Jezusa?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Modlitwa”