Modlitwa

Porozmawiajmy o tym jak powinniśmy się modlić i czym jest dla nas modlitwa. Czy radzimy sobie z nią?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
borixon
Posty: 32
Rejestracja: 21 lut 2011, 10:55
Lokalizacja: z daleka;)

Modlitwa

Post autor: borixon »

No właśnie jak? Długo czy krótko? Prosić, czy dziękować? Mówić, czy milczeć?

Moja poranna modlitwa jest krótka ojszcze nasz, zdrowaś Mario, 10przykazań i koniec. Wieczorem trochę dłużej. Oprócz formułek dodaję podziękowanie za wszystko, dodaję jakieś intencje (mój wujek jest alkoholikiem), chwila kontemplacji i koniec.

Powiedzcie mi, powinienem coś zmienić? Czy w czasie modlitwy muszę w ogóle mówić? Z góry Bóg zapłać!
"Błogosławieni młodzi, albowiem mają czas, by czynić dobro"
Św. Filip Neri

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Re: Modlitwa

Post autor: Dymensja »

borixon pisze:No właśnie jak? Długo czy krótko? Prosić, czy dziękować? Mówić, czy milczeć?

Moja poranna modlitwa jest krótka ojszcze nasz, zdrowaś Mario, 10przykazań i koniec. Wieczorem trochę dłużej. Oprócz formułek dodaję podziękowanie za wszystko, dodaję jakieś intencje (mój wujek jest alkoholikiem), chwila kontemplacji i koniec.

Powiedzcie mi, powinienem coś zmienić? Czy w czasie modlitwy muszę w ogóle mówić? Z góry Bóg zapłać!

Proponuje najpierw narodzić się na nowo to potem będą modlitwy nie wyuczone ale z serca, Szczerze do Boga zwróć się własnymi słowami i mów do Niego i chwal go. Wyobraź sobie że do taty mówisz '' wierszem każdego dnia to samo'' i Biblia mówi o tym tak;
Mar. 12:38-40
''I mówił w nauczaniu swoim: Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach
I pierwsze krzesła w synagogach, i pierwsze miejsca na ucztach;
Którzy pożerają domy wdów i dla pozoru długo się modlą; tych spotka szczególnie surowy wyrok.''
(BW)


Co łaska.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

borixon pisze:No właśnie jak? Długo czy krótko?
Tyle, ile uważasz za słuszne. Pamiętaj, że nie chodzi o ilość, ale o jakość.
Prosić, czy dziękować?
I prosić, i dziękować. Zależnie od tego, co potrzebujesz.
Mówić, czy milczeć?

Bez znaczenia.
borixon pisze:Moja poranna modlitwa jest krótka ojszcze nasz, zdrowaś Mario, 10przykazań i koniec. Wieczorem trochę dłużej. Oprócz formułek dodaję podziękowanie za wszystko, dodaję jakieś intencje (mój wujek jest alkoholikiem), chwila kontemplacji i koniec.
I pięknie.
borixon pisze:Powiedzcie mi, powinienem coś zmienić?
Nie musisz nic zmieniać.
borixon pisze:Czy w czasie modlitwy muszę w ogóle mówić?
Głośno? Nie. Możesz modlić się w myślach.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
borixon
Posty: 32
Rejestracja: 21 lut 2011, 10:55
Lokalizacja: z daleka;)

Post autor: borixon »

Dziękuję za rady. Trochę mi namieszaliście w głowie, ale przemyślę to i na pewno coś zmienię. A powiedzcie, czy nie byłoby grzechem modlić się (ułożonym własnoręcznie) wierszem? Mam kilka wierszy o Bogu. Użyć ich czasem, jak myślicie?
"Błogosławieni młodzi, albowiem mają czas, by czynić dobro"
Św. Filip Neri

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Nie ma w tym grzechu.

Aha, nie przejmuj się tekstami Dymensji. Chrystus, na pytanie apostołów jak mają się modlić, podał im gotowy tekst do odmawiania, a nie radę: "Zawsze módlcie się własnymi słowami". Stąd właśnie wiemy, że modlitwa nie musi być za każdym razem mówiona innymi słowami, aby była szczera i płynąca z serca.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

borixon pisze:Dziękuję za rady. Trochę mi namieszaliście w głowie, ale przemyślę to i na pewno coś zmienię. A powiedzcie, czy nie byłoby grzechem modlić się (ułożonym własnoręcznie) wierszem? Mam kilka wierszy o Bogu. Użyć ich czasem, jak myślicie?
Jasne, że użyć. Ja lubię też modlitwę "Wierzę w Ciebie Boże żywy...itd.".
Każdego dnia także czytam Biblię w ten sposób, że czytając Psalm modlitwa własnymi słowami sama się narzuca.To samo czytając inne fragmenty także skłaniam się do refleksji ,zadumy nad własnym życiem i postępowaniem, a wtedy również modlitwa sama "wypływa".

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Post autor: Dymensja »

Yarpen Zirgin pisze:Nie ma w tym grzechu.

Aha, nie przejmuj się tekstami Dymensji. Chrystus, na pytanie apostołów jak mają się modlić, podał im gotowy tekst do odmawiania, a nie radę: "Zawsze módlcie się własnymi słowami". Stąd właśnie wiemy, że modlitwa nie musi być za każdym razem mówiona innymi słowami, aby była szczera i płynąca z serca.

Siejesz wiatr, zbierzesz burze.

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Modlitwa którą Bóg wysłuchuje to modlitwa człowieka sprawiedliwego. Jezus przekazał swoim słuchaczom jak mają się modlić, co nie oznacza iż inaczej nie powinni, bo sam by się modlił tylko taką jakąś formułką. Kiedy Jezus wiedział że jest wysłuchany? O tym można przeczytać w ewangeliach; polecam. Istnieje też dobra modlitwa grzesznika czyli wyznania grzechów- to na pewno Bóg wysłuchuje, i skoro jest szczera odpuszcza te grzechy, i to od razu; bo jest łaskawy, dobry i kocha wszystkich ludzi. I możesz być pewien(wna) że taka modlitwa przekroczy wszystko i dotrze tam gdzie ma dotrzeć. Musimy się ciągle uczyć modlitwy prawidłowej, nieodklepywanej, potrzebnej- a na to nie ma łatwej recepty. Modlitwa dziękczynna i uwielbienia oraz prosząca, są często wymuszone jakąś własną potrzebą, zdarza się ludziom, szczególnie nie nowonarodzonym, że jest egoistyczna i chybiona. Potrzebna jest wiara wg Jego woli, tylko tyle i aż tyle.
O terminie nowonarodzenie już na forum nieraz było, tu pominę na razie co?
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

Yarpen Zirgin pisze:Nie ma w tym grzechu.

Aha, nie przejmuj się tekstami Dymensji. Chrystus, na pytanie apostołów jak mają się modlić, podał im gotowy tekst do odmawiania, a nie radę: "Zawsze módlcie się własnymi słowami". Stąd właśnie wiemy, że modlitwa nie musi być za każdym razem mówiona innymi słowami, aby była szczera i płynąca z serca.
Na pewno chodzi Ci o "Ojcze nasz" i masz rację.
Pytam jednak skąd wobec tego tyle przeróżnych modlitw i litanii w kościele?

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Post autor: Dymensja »

wiesia pisze:
Yarpen Zirgin pisze:Nie ma w tym grzechu.

Aha, nie przejmuj się tekstami Dymensji. Chrystus, na pytanie apostołów jak mają się modlić, podał im gotowy tekst do odmawiania, a nie radę: "Zawsze módlcie się własnymi słowami". Stąd właśnie wiemy, że modlitwa nie musi być za każdym razem mówiona innymi słowami, aby była szczera i płynąca z serca.
Na pewno chodzi Ci o "Ojcze nasz" i masz rację.
Pytam jednak skąd wobec tego tyle przeróżnych modlitw i litanii w kościele?

I dlaczego modlitwy są kierowane do innych osób, a nie tylko Boga ? :skok:

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Na pewno chodzi Ci o "Ojcze nasz" i masz rację.
Pytam jednak skąd wobec tego tyle przeróżnych modlitw i litanii w kościele?
Ponieważ nie ma zakazu modlenia się za pomocą różnych modlitw.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Dymensja pisze:I dlaczego modlitwy są kierowane do innych osób, a nie tylko Boga ?
Ponieważ, wbrew tezom protestantów, my uważamy, że osoby będące w niebie można prosić o to, aby wstawiały się za nami do Boga.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

Yarpen Zirgin pisze:
Dymensja pisze:I dlaczego modlitwy są kierowane do innych osób, a nie tylko Boga ?
Ponieważ, wbrew tezom protestantów, my uważamy, że osoby będące w niebie można prosić o to, aby wstawiały się za nami do Boga.
Zawsze miałam z tym problem.Tylko Bogu przypisuje się wszechobecność, a modlitwy do osób zmarłych sugerują,że są one obecne zawsze przy nas. I to przy różnych osobach w tym samym czasie. Jak to jest?

wiesia
Posty: 1896
Rejestracja: 01 sty 2009, 11:57

Post autor: wiesia »

Yarpen Zirgin pisze:
Na pewno chodzi Ci o "Ojcze nasz" i masz rację.
Pytam jednak skąd wobec tego tyle przeróżnych modlitw i litanii w kościele?
Ponieważ nie ma zakazu modlenia się za pomocą różnych modlitw.
W tym poście sugerujesz,że należy się modlić tylko modlitwą nauczoną nas przez Pana Jezusa, a więc "Ojcze nasz".
Albo znowu niczego nie rozumiem?

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

wiesia pisze:Zawsze miałam z tym problem.Tylko Bogu przypisuje się wszechobecność, a modlitwy do osób zmarłych sugerują,że są one obecne zawsze przy nas. I to przy różnych osobach w tym samym czasie. Jak to jest?
Wszystko dzieje się przy pomocy Boga.
wiesia pisze:W tym poście sugerujesz,że należy się modlić tylko modlitwą nauczoną nas przez Pana Jezusa, a więc "Ojcze nasz".
Albo znowu niczego nie rozumiem?
Nie napisałem, że "tylko" tą gotową modlitwą można się modlić.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Modlitwa”