Modlitwa kobiet

Porozmawiajmy o tym jak powinniśmy się modlić i czym jest dla nas modlitwa. Czy radzimy sobie z nią?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Joaceline
Posty: 37
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:00

Modlitwa kobiet

Post autor: Joaceline »

Już zadałam to pytanie w innym miejscu na forum i nikt nie odpowiedział... Co sądzicie o modlitwie kobiet podczas nabożeństwa?Czy kobiety powinny się modlić,czy też milczeć w zborze? "...tak we wszystkich zborach świętych. Niech niewiasty na zgromadzeniach milczą, bo nie pozwala się im mówić..."/I Kor. 14:33-34/ i "Chcę tedy, aby się mężczyźni modlili na każdym miejscu..." /I Tym. 2:8/?????????

Rethel

Post autor: Rethel »

Czy chcesz wiedzieć co myślą userzy, czy co jest napisane?
Bo to co jest napisane, jest jasne i nie jest uzależnione od
opinii userów, których to opinie, są jedynie ich opiniami nic
w zasadzie nie wnoszącymi do sprawy, jeśli chodzi o Pismo... :roll:
Ostatnio zmieniony 19 sty 2014, 22:07 przez Rethel, łącznie zmieniany 1 raz.

tabasz

Post autor: tabasz »

Brathanki - Modliła się dziewczyna - YouTube
www.youtube.com/watch?v=rXEXtLWX0pE‎

:-D

Bądźcie naśladowcami moimi jak i ja jestem naśladowcą Chrystusa. A chwalę was bracia za to, że we wszystkim o mnie pamiętacie i że trzymacie się pouczeń jakie wam przekazałem. A chcę abyście wiedzieli, że głową każdego męża jest Chrystus, a głową żony mąż, a głową Chrystusa Bóg. Każdy mężczyzna który się modli albo prorokuje z nakrytą głową, hańbi głowę swoją. I każda kobieta która się modli albo prorokuje z nie nakrytą głową,

Tu jeszcze coś takiego
http://www.fzp.net.pl/modlitwa/kobieta-w-liturgii

Joaceline
Posty: 37
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:00

Post autor: Joaceline »

Oczywiście ,że interesuje mnie to co jest napisanie w Słowie Bożym...możliwe , że się źle wyraziłam.

Rethel

Post autor: Rethel »

Joaceline pisze:Oczywiście ,że interesuje mnie to co jest napisanie w Słowie Bożym...możliwe , że się źle wyraziłam.
1. W zborze ma siedzieć cicho,
2. a jak się modli poza zborem to z nakrytą głową,
3. no chyba, że się modli w zborze grupowo - ale też z nakrytą głową,
4. bo generalnie - zawsze ma się modlić z nakrytą głową
5. i nie może prowadzić modlitwy w zborze,
6. bo od tego są mężczyźni...
7. Ot co...

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Rethel pisze:1. W zborze ma siedzieć cicho,
2. a jak się modli poza zborem to z nakrytą głową,
3. no chyba, że się modli w zborze grupowo - ale też z nakrytą głową,
4. bo generalnie - zawsze ma się modlić z nakrytą głową
5. i nie może prowadzić modlitwy w zborze,
6. bo od tego są mężczyźni...
7. Ot co...
Joaceline.
Powyższe to też oczywiście opinia jednego z userów. :lol:
Kobieta oczywiście może modlić się w Zborze.
Nikt jej tego nie zabrania! Ten przywilej dotyczy wszystkich!
Powinna jedynie nakryć głowę, jako znak uległości.
Nie jest to chyba trudne do realizacji?
Mężczyzna w tym wypadku niczym nie góruje nad kobietą.
Kobiety w Zborze Korynckim były zapewne zbyt "wyzwolone"- stąd reakcja apostoła, aby nie gadały- lecz siedziały cicho. Wymalowane, wytapirowane, wystrojone jak choinki na boże narodzenie...

Joaceline
Posty: 37
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:00

Post autor: Joaceline »

Rathel co rozumiesz przez modlitwę grupową?modlitwę wszystkich jednocześnie?
Bardzo proszę jeżeli możecie oprócz samych wypowiedzi umieścić wersety, które potwierdzają waszą wypowiedź?

a oto co znalazłam na stronie jednego ze zborów Chrystusowych:

"Chcę tedy, aby się mężczyźni modlili na każdym miejscu..." /I Tym. 2:8/. Tak też i jest w Kościele Chrystusowym. Kilku z braci modlili się w głos słowami płynącymi z serca, każdy osobno, aby modlitwa odbywała się zgodnie z ustalonym porządkiem, "Albowiem Bóg nie jest Bogiem nieporządku, ale pokoju" / I Kor. 14:33/. Kobiety nie biorą udziału w głośnej modlitwie i w wygłaszaniu kazań. Kościół Chrystusowy naucza tak na podstawie słów Apostoła Pawła, który pisze, że wszystkie zbory w pierwszym wieku stosowały taką praktykę. "...tak we wszystkich zborach świętych. Niech niewiasty na zgromadzeniach milczą, bo nie pozwala się im mówić..."/I Kor. 14:33-34/. Dalej Duch Święty przez Apostoła Pawła podaje: "...co wam pisze jest przykazaniem Pańskim, a jeśli ktoś tego nie uzna, sam nie jest uznany" /I Kor. 14:37-38/.

Rethel

Post autor: Rethel »

Joaceline pisze:Rathel co rozumiesz przez modlitwę grupową?modlitwę wszystkich jednocześnie?
No na przykład. Takiej modlitwie może przewodzić tylko mężczyzna.
Co innego jak się spotyka z samymi kobietami. Jak kobieta przychodzi
sobie do kościoła to oczywiście prywatnie może się sama modlić.
Nie może jednak zajmować stanowiska kierowniczego w zborze.

Obrazek

A co do tego co wypisuje Henryk, to pamiętaj, że on jest niewolnikiem XIX-wiecznego
wolnego mularza, więc musi gadać jak mu napisali w sześciotomowej parabiblii... :crazy:
Bardzo proszę jeżeli możecie oprócz samych wypowiedzi umieścić wersety, które potwierdzają waszą wypowiedź?
Sama zacytowałaś i ktoś zaraz po tobie cytował... No ale jak chcesz:

Kobieta niech się uczy w milczeniu, z pełną uległością. Nie pozwalam kobiecie nauczać ani sprawować władzy nad mężczyzną, lecz ma zachowywać milczenie. Bo Adam został ukształtowany pierwszy, potem Ewa. Ponadto Adam nie był zwiedziony, lecz kobieta została całkowicie zwiedziona i popadła w występek. Będzie jednak chroniona przez rodzenie dzieci, jeśli tylko kobiety takie będą trwać w wierze i miłości, i uświęceniu, z trzeźwością umysłu. Oświadczenie to jest wiarogodne. (1 Tm 2:11-3:1)

Tak jak w każdym zborze świętych, kobiety w zborach niech milczą, bo nie pozwala się im mówić, lecz niech będą podporządkowane, jak to i Prawo oznajmia. Jeśli więc chcą się czegoś nauczyć, niech w domu pytają własnych mężów, bo rzeczą hańbiącą jest dla kobiety mówić w zborze. (1 Kor 14:34-36)

Dlatego pragnę, żeby na każdym miejscu mężczyźni modlili się, wznosząc lojalne ręce, bez srogiego gniewu i sprzeczek. Podobnie pragnę, by kobiety ozdabiały się schludnym ubiorem, ze skromnością i trzeźwością umysłu, nie różnymi stylami splatania włosów i złotem lub perłami albo bardzo kosztownym strojem, lecz tak, jak przystoi kobietom utrzymującym, iż boją się Boga, mianowicie dobrymi uczynkami.


Cytaty z PNŚu...

Poza tym, aby zobaczyć jak to funkcjonowało, trzeba zajrzeć do tradycji kościelnej.
Nie wszystko szczegółowo napisano, ale to jak stosowano przechowało się w praktyce.
Przejdź się do cerkwii lub kościoła to zobaczysz. Pomysły XIX-wiecznych sufrażystów
bywają bardzo mylne, jeśli nie kuriozalne...

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Rethel pisze:A co do tego co wypisuje Henryk, to pamiętaj,
Retchel natomiast, to taki nasz forumowy mędrek.
Na wszystkim się zna i od wszystkich jest mądrzejszy. ;-)

1Co 11:3-5 bt " Chciałbym, żebyście wiedzieli, iż głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa – Bóg. (4) Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując z nakrytą głową, hańbi swoją głowę. (5) Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona."
Jedynym zastrzeżeniem jest nakrycie głowy.
W Zborze, którego jestem członkiem, Siostry także są proszone do modlitwy.
W niczym nie przynosi to ujmy Bogu, czy zgromadzonym tam także Braciom.
Oczywiście wypowiada słowa zrozumiałe dla wszystkich, tak, że każdy może powiedzieć: amen.

Czasem modlimy się wspólnie wszyscy tzw. "modlitwą Pańską". Mat. 6
Ale to inna para kaloszy.

Joaceline
Posty: 37
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:00

Post autor: Joaceline »

1 Koryntian 26-40 "...Albowiem Bóg nie jest Bogiem nieporządku, ale pokoju...." werset 33
"A wszystko niech się odbywa godnie i w porządku" werset 40
Wszystko ma mieć swój porządek podczas nabożeństwa, także mam wątpliwości co do modlitwy grupowej(wszystkich razem) kiedy nie mogę zrozumieć ani jednego słowa. Czy modlitwa nie powinna służyć budowaniu się nawzajem?
No i teraz tak...gdzie jest napisane,że kobieta powinna nakrywać głowę poza zborem??? w 1 Koryntian 11 2-16 mamy zalecenia o nie nakrywaniu głów przez mężczyzn a o nakrywaniu głów przez kobiety kiedy się modlą...słyszałam już że ponoć te zalecenia nie odnoszą się do tego kiedy się schodzimy ale zaraz zaraz, po 16 wersecie zaraz w 17 "a dając te zalecenie, nie pochwalam,że się schodzicie ku lepszemu..." po czym przechodzi do tego jak należy spożywać wieczerzę...czyżby Wieczerzy też nie powinno się spożywać w zborze? dla mnie z tekstu wynika ,że oczywiście podczas zgromadzenia się zboru, a werset 17 wygląda na kontynuacje tego co Paweł mówi wcześniej o modlitwie....?????

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modlitwa kobiet

Post autor: Iwona19 »

Joaceline pisze:Już zadałam to pytanie w innym miejscu na forum i nikt nie odpowiedział... Co sądzicie o modlitwie kobiet podczas nabożeństwa?Czy kobiety powinny się modlić,czy też milczeć w zborze? "...tak we wszystkich zborach świętych. Niech niewiasty na zgromadzeniach milczą, bo nie pozwala się im mówić..."/I Kor. 14:33-34/ i "Chcę tedy, aby się mężczyźni modlili na każdym miejscu..." /I Tym. 2:8/?????????
Kobiety nie mogą być np. kapłankami. Tu o to chodzi moim zdaniem
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie

Rethel

Post autor: Rethel »

Guncelino,
ma nakrywać głowę gdy się modli lub prorokuje.
I tyle.
Jak chcesz wiedzieć więcej niż napisano zajrzyj do NSK z jesieni 2013 roku.
Tam też sobie nawymyślali wyjątków... :-)

Henryku,
dziękuję ci, że otwierasz mi oczy pokazując jak
bardzo wielką herezją jest sekta badacka. :-P

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Joaceline pisze:także mam wątpliwości co do modlitwy grupowej(wszystkich razem) kiedy nie mogę zrozumieć ani jednego słowa.
Nie wiem, czy piszesz powyższe słowa pod wpływem mojego postu?
Śpieszę wyjaśnić: w moim Zborze wspólna modlitwa „Ojcze Nasz” polega na wspólnym, na głos wypowiadanym tekście, który jest zapisany m.in. w Mat 6:9-13
Wszyscy równo, te same słowa.
Odmawiana ta modlitwa jest jedynie okazjonalnie.
Nie jest to „jazgot”, z którego postronny słuchacz nie rozumie ani słowa.

Joaceline
Posty: 37
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:00

Post autor: Joaceline »

Henryku, nie miałam na myśli Twojego postu lecz to co napisał Rethel, że kobieta może modlić się grupowo. Nie zrozumiałam w jakim sensie "grupowo".
Tak, oczywiście i ja nakrywam głowę podczas modlitwy co jest dla mnie jasne kiedy czytam Biblie ,że tak powinnam robić.
I Rethel o co Ci chodzi z tą"parabiblią"? Możesz wyjaśnić?

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Chodzi mu o tomy brata Russella.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Modlitwa”