JAK POWSTAWAŁY I JAK UPADAŁY ZAKŁADY PRZEMYSŁOWE W POLSCE

Tematy NIEZWIĄZANE z Biblią, wiarą i religią, a nie pasujące do poniższych działów.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

JAK POWSTAWAŁY I JAK UPADAŁY ZAKŁADY PRZEMYSŁOWE W POLSCE

Post autor: RN »

''Jak powstawały i jak upadały zakłady przemysłowe w Polsce'' to tytuł książki autorów ; Andrzeja Karpińskiego, Stanisława Paradysza, Pawła Soroki i Wiesława Żółtkowskiego.

https://allegro.pl/listing?string=JAK%2 ... i-1-3-1003

Na podstawie tej książki oraz innych żródeł, zamierzam przypomnieć jednym, a poinformować drugich :-) , że było kiedyś coś takiego w Polsce, jak zakłady pracy ( fabryki ) :->
Kiedy one powstawały i jaki był ich los po 1989 roku, będzie istotą tego, o czym w tym temacie chcę pisać.

Zanim jednak zacznę o tym pisać, tytułem jakby wstępu kilka ciekawych tabelek.
Pierwsza z nich dotyczy zakładów przemysłowych o największej liczbie zatrudnionych pracowników.

PIERWSZA DZIESIĄTKA ZAKŁADÓW PRZEMYSŁOWYCH W PRL O NAJWIĘKSZYM POZIOMIE ZATRUDNIENIA - STAN NA ROK 1988. ( SCHYŁEK PRL-U)

1. Huta im. Sendzimira w Krakowie - Nowej Hucie - 29,8 tys. zatrudnionych. Rok uruchomienia - 1954. ( Bierut, Cyrankiewicz )
2. Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Tychach - 27,3 tys. zatrudnionych. Rok uruchomienia - 1972. ( Gierek, Jaroszewicz )
3. Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej - 17,1 tys. zatrudnionych. Rok uruchomienia - 1976 ( Gierek, Jaroszewicz )
4. Huta Ostrowiec w Ostrowcu Świętokrzyskim - 15,3 tys. zatrudnionych. Rok uruchomienia - 1972. ( Gierek, Jaroszewicz )
5. Fabryka Samochodów Ciężarowych w Starachowicach - 14,5 tys. zatrudnionych. Rok uruchomienia - 1972 ( Gierek,Jaroszewicz )
6. Fabryka Samochodów Osobowych '' Polmo'' w Warszawie na Żeraniu - 12,6 tys. zatrudnionych. Rok uruchomienia - 1951 ( Bierut, Cyrankiewicz )
7. Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie - 12,3 tys. zatrudnionych. Rok uruchomienia - 1977 ( Gierek, Jaroszewicz )
8. Kopalnia Węgla Kamiennego ''Ziemowit'' w Tychach - Lędzinach - 11,7 tys. zatrudnionych. Rok uruchomienia - 1952 ( Bierut, Cyrankiewicz )
9. Huta Częstochowa w Częstochowie - 11,4. tys. zatrudnionych. Rok uruchomienia - 1952 ( Bierut, Cyrankiewicz )
10. Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki ''Siarkopol'' - 11,1 tys. zatrudnionych. Rok uruchomienia 1961 ( Gomułka, Cyrankiewicz )

ps. W nawiasach nazwiska osób, wtedy rządzących w Polsce. ( pierwszy sekretarz i premier)
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

PIERWSZA DZIESIĄTKA ZAKŁADÓW ZBUDOWANYCH W PRL O NAJWIĘKSZYM MAJĄTKU PRODUKCYJNYM - STAN NA 1988 R. ( SCHYŁEK PRL-U )

1. Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej - 607 mld zł. Rok uruchomienia - 1976 ( Gierek, Jaroszewicz )
2. Huta im Sendzimira w Krakowie - Nowej Hucie - 411 mld zł. Rok uruchomienia - 1954 ( Bierut, Cyrankiewicz )
3. Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne w Płocku - 261 mld zł. Rok uruchomienia - 1964 ( Gomułka, Cyrankiewicz )
4. Elektrownia na węglu brunatnym w Bełchatowie - 194 mld zł Rok uruchomienia - 1977 ( Gierek, Jaroszewicz )
5. Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Tychach - 186 mld zł. Rok uruchomienia - 1972 ( Gierek, Jaroszewicz )
6. Huta Ostrowiec w Ostrowcu Świętokrzyskim - 161 mld zł Rok uruchomienia - 1972 ( Gierek, Jaroszewicz )
7. Huta Częstochowa w Częstochowie - 146 mld zł Rok uruchomienia 1952 ( Bierut, Cyrankiewicz )
8. Zakłady Chemiczne w Policach - 144 mld zł Rok uruchomienia - 1969 ( Gomułka, Cyrankiewicz )
9. Zakłady Górniczo- Hutnicze Miedzi ''Rudna'' w Polkowicach - 141 mld zł Rok uruchomienia - 1974 ( Gierek, Jaroszewicz )
10. Zakłady Papiernicze w Kwidzyniu - 139 mld zł. Rok uruchomienia - 1981 ( Jaruzelski )

* W nawiasach nazwiska osób, wtedy rządzących w Polsce ( pierwszy sekretarz i premier )
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
kansyheniek
Posty: 3041
Rejestracja: 22 wrz 2007, 18:55
Lokalizacja: Kleve,Niemcy

Post autor: kansyheniek »

Czemu to ma służyć RN?
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

kansyheniek pisze:Czemu to ma służyć RN?
Tak, jak w tytule.
Mam zamiar przedstawić, jak powstawały zakłady przemysłowe zbudowane w PRL - u, i ich losy po roku 1989, czyli jak upadały.
Główne żródło z którego korzystam to wspomniana w pierwszym poście książka.

Piszę w dziale '' Ogólne forum dyskusyjne'', gdzie można poruszać tematy niezwiązane z Biblią.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
kansyheniek
Posty: 3041
Rejestracja: 22 wrz 2007, 18:55
Lokalizacja: Kleve,Niemcy

Post autor: kansyheniek »

RN pisze:Mam zamiar przedstawić, jak powstawały zakłady przemysłowe zbudowane w PRL - u, i ich losy po roku 1989, czyli jak upadały.
Ok. Może być ciekawie,przejrzałem tą twoją listę i wydaje mi się,że niektóre z tych zakładów jeszcze istnieją.
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

kansyheniek pisze:
RN pisze:Mam zamiar przedstawić, jak powstawały zakłady przemysłowe zbudowane w PRL - u, i ich losy po roku 1989, czyli jak upadały.
Ok. Może być ciekawie,przejrzałem tą twoją listę i wydaje mi się,że niektóre z tych zakładów jeszcze istnieją.
Wymienione do tej pory tabele z nazwami zakładów, nie są tabelami zakładów zlikwidowanych.
W pierwszym poście napisałem;

''Zanim jednak zacznę o tym pisać ( o zakładach zlikwidowanych ), tytułem jakby wstępu kilka ciekawych tabelek.
Pierwsza z nich dotyczy zakładów przemysłowych o największej liczbie zatrudnionych pracowników.
''
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
kansyheniek
Posty: 3041
Rejestracja: 22 wrz 2007, 18:55
Lokalizacja: Kleve,Niemcy

Post autor: kansyheniek »

Ok. Przepraszam ;-)
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"

Henryk
Posty: 11741
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Nie ma co podniecać się Panowie.
Stan naszej gospodarki to efekt przegranej, bezlitosnej wojny ekonomicznej.
Zaczęło się od „prywatyzacji” cukrowni, hut, przemysłu chemicznego i elektronicznego, stoczni… a kończy się na płaceniu rolnikom za to, aby nie uprawiali ziemi…
Nie potrzeba czołgów, żołnierzy…

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

PIERWSZA DZIESIĄTKA ZAKŁADÓW ZBUDOWANYCH W PRL-U O NAJWIĘKSZEJ WARTOŚCI PRODUKCJI SPRZEDANEJ - STAN NA 1988 R. ( SCHYŁEK PRL - U )

1. Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne w Płocku - 836 mld zl Rok uruchomienia - 1964 ( Gomułka, Cyrankiewicz )
2. Huta im Sendzimira w Krakowie - Nowej Hucie - 369 mld zł. Rok uruchomienia - 1954 ( Bierut, Cyrankiewicz )
3. Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej - 290 mld zł. Rok uruchomienia - 1976 ( Gierek, Jaroszewicz )
4. Kombinat Górniczo - Hutniczy Miedzi w Głogowie - Żukowicach - 277 mld zł. Rok uruchomienia - 1971 ( Gierek, Jaroszewicz )
5. Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Tychach - 241 mld zł. Rok uruchomienia - 1972 ( Gierek, Jaroszewicz )
6. Zakłady Rafineryjne w Gdańsku - 213 mld zł. Rok uruchomienia - 1975 ( Gierek, Jaroszewicz )
7. Fabryka Samochodów Osobowych ''Polmo'' w Warszawie na Żeraniu - 195 mld zł. Rok uruchomienia - 1951 ( Bierut, Cyrankiewicz )
8. Huta Częstochowa w Częstochowie - 156 mld zł. Rok uruchomienia - 1952 ( Bierut, Cyrankiewicz )
9. Zakłady Metali Nieżelaznych ( walcownia miedzi ) w Katowicach - Szopienicach - 150 mld zł. Rok uruchomienia - 1973 ( Gierek, Jaroszewicz )
10. Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki '' Siarkopol'' w Tarnobrzegu - 133 mld zł. Rok uruchomienia - 1961 ( Gomułka,Cyrankiewicz )
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Dzisiaj przerwa od tabel.
W zamian filmik do tematu w którym legenda ''Solidarności'' Andrzej Gwiazda opowiada min. o roli jaką miał spełnić plan Balcerowicza dla polskiej gospodarki.

https://www.youtube.com/watch?v=2aoRvfQ8FzU
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Według autorów książki '' Jak powstawały i jak upadały zakłady przemysłowe w Polsce'' w latach 1949 - 1988 zbudowano 1615 nowych zakładów przemysłowych w Polsce. Liczba ta obejmuje tylko te zakłady, które zatrudniały przynajmniej 100 osób i więcej. Zakłady mniejsze, posiadające mniejsze załogi pracownicze nie są ujęte w spisie książki.

Jak w takim razie budowa nowych zakładów przedstawiała się w poszczególnych dekadach.

W latach 1949 -1960 - zbudowano 535 nowych zakładów przemysłowych
W latach 1961 - 1970 - zbudowano 383 nowe zakłady przemysłowe.
W latach 1971 - 1980 - zbudowano 613 nowych zakładów przemysłowych.
W latach 1981 - 1988 - zbudowano 80 nowych zakładów przemysłowych.

* Po zliczeniu zakładów ze wszystkich dekad, wychodzi 1611 wobec podanych wyżej 1615
Nie wiem, gdzie jest przyczyna niezgodności :-> Może błąd w druku. :mysli:
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

RN pisze:
Jak w takim razie budowa nowych zakładów przedstawiała się w poszczególnych dekadach.

W latach 1949 -1960 - zbudowano 535 nowych zakładów przemysłowych
W latach 1961 - 1970 - zbudowano 383 nowe zakłady przemysłowe.
W latach 1971 - 1980 - zbudowano 613 nowych zakładów przemysłowych.
W latach 1981 - 1988 - zbudowano 80 nowych zakładów przemysłowych.
Czyli był "bum" Gierkowski, a potem zapaść. Ciekawe jak to wyglądało w 1990-2000. Czy w ogóle coś powstało, czy tylko wszystko upadało. Ma ktoś dane, ile w tej dekadzie nowych zakładów powstało? Czy były jakieś o tej randze?
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Henryk
Posty: 11741
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

.Cyprian. pisze: Ma ktoś dane, ile w tej dekadzie nowych zakładów powstało?
Danych nie posiadam, ale powstawały za to banki.
Bank obok banku na każdym rogu ulicy.
I zachęta do pożyczek w nich, i innych złodziejsko-lichwiarskich instytucjach.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

.Cyprian. pisze:
Czyli był "bum" Gierkowski, a potem zapaść. Ciekawe jak to wyglądało w 1990-2000. Czy w ogóle coś powstało, czy tylko wszystko upadało. Ma ktoś dane, ile w tej dekadzie nowych zakładów powstało? Czy były jakieś o tej randze?
Ja również na obecną chwilę nie posiadam szczegółowych danych dotyczących tego okresu, ale myślę, że z dotarciem do takich danych nie powinno być większego problemu, bo wystarczy zapoznać się z danymi GUS.

Nie ma się jednak czego spodziewać.
Po roku 1990 zaczął dominować pogląd, że wszystko co państwowe jest nieefektywne.
Jeszcze w 1990 roku działało w Polsce około 8500 tysiąca wszystkich państwowych zakładów pracy, a głównym zadaniem rządzących było je sprywatyzować.

Natomiast powstawały tzw. małe prywatne ''biznesy'', które zatrudniały po parę osób, często bez żadnej osłony socjalnej, tzn bez ubezpieczenia, prawa do urlopu itp.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Z poprzedniej tabeli dowiedzieliśmy się, ile pobudowano nowych zakładów przemysłowych w poszczególnych dekadach okresu PRL -u.
Z poniższej tabeli dowiemy się, jakie ilości nowych zakładów pobudowano w poszczególnych województwach w okresie 1949 - 1988 ( według obecnego podziału administracyjnego )

śląskie - 190
mazowieckie - 255
dolnośląskie - 116
małopolskie - 89
łódzkie - 130
świętokrzyskie - 66
kujawsko -pomorskie - 82
pomorskie - 76
podkarpackie - 103
wielkopolskie - 123
lubelskie - 80
zachodniopomorskie - 72
opolskie - 46
lubuskie - 52
podlaskie - 66
warmińsko - mazurskie - 64
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne forum dyskusyjne”